PDA

View Full Version : Κατσαρολα

Pages : [1] 2

Nik
01.05.2009, 16:31
Ξερει κανεις η υπαρχει καμια ακρη?Ψαχνω να αγορασω μια κατσαρολα κατα προτιμηση ανοξειδωτη 15-17 λιτρα και διαμετρου 28εκ και κατω.Δεν με χαλαει αλουμινενια η enamel.

kostass
01.05.2009, 22:14
Για τί πηγή θέρμανσης σκέφτεσαι? Υγραέριο ή ηλεκρική κουζίνα? Αναρωτιέμαι απλά πως το σκέφτεσαι να το βράσεις, μήπως ψηθούμε κι άλλοι!

Nik
02.05.2009, 12:46
Ηλεκτρικο.Απλα ειδα κατι τιμες και σοκαριστηκα και ειπα μηπως εχει κανεις καμια ακρη...

beerallica
02.05.2009, 22:46
Ναι, οι τιμές είναι εξωπραγματικές.

Υποψιάζομαι ότι στην Αθηνάς/Ευρυπίδου που έχει επαγγελματικό εξοπλισμό θα υπάρχει ποικιλία σε λογικές τιμές.

Για κάποιο λόγο θυμάμαι είχα διαβάσει ότι δεν κάνει το αλουμίνιο αλλά δεν θυμάμαι γιατί. Κοίταξέ το πριν πάρεις αλουμινένιο σκεύος.

Nik
03.05.2009, 12:37
Ναι εχεις δικαιο υπαρχει .Τα σκευη αλουμινιου συνδεονται με καποια κρουσματα της νοσου Αλτσχαιμερ.Αλλα δεν εχει επιβεβαιωθει απολυτα ιατρικα και προφανως εχει να κανει με την καθημερινη χρηση τετοιων σκευων .Δεν με ανησυχει αυτο διοτι εχω αρχισει να ξεχναω ετσι και αλλιως :).Αν δειτε παντως την διαφορα τιμης αλουμινενιου σκευους με ανοξειδωτο σιγουρα θα θελεις να ξεχασεις τι νουμερο ειδες.

kostass
03.05.2009, 19:54
Κάτι πρέπει πάντως να κάνουμε γιατί χωρίς μεγάλη κατσαρόλα δεν την παλεύουμε να πάμε σε extract brewing και γενικά να εξελιχθούμε. Οσο ωραία και να είναι τα beerkits δεν γίνεται να μείνουμε για πάντα έτσι...

brewmaster
03.05.2009, 21:10
Εγώ έχω μια στην οποία βράζω 8 λίτρα νερού και τα υπόλοιπα τα συμπληρώνω στο τέλος.
Να έχεις υπόψιν σου ότι άν πας σε ηλεκτρική εστία, θα είναι λίγο δύσκολο να βράσεις πάνω απο 10-12 λίτρα νερό.

beerallica
04.05.2009, 01:36
Εντάξει, εντάξει, με πείσατε. Θα κοιτάξω να βρω μεγάλα σκεύη και τα παρελκόμενά τους.

Nik
04.05.2009, 05:56
ναι ενοειται οτι εμενα μου ειχαν ταξει μια αλλα τελικα αποδειχθηκε μικρτοτερη απο αυτη που ειχα σπιτι .Παντως με 5 λιτρα μου εβρασε περιπου σε μιση ωρα ισως και παραπανω οποτε φανταζομαι στα 10-11 θα κανει καμια ωρα βεβαια δεν χρησημοποιησα το πιο δυνατο ματι που ειχα αλλα δεν ειναι και τεραστια διαφορα.

kostass
04.05.2009, 11:52
Θέλει γκάζι πάντως για να γίνει σωστή δουλειά, απο ότι έχω δεί σε βίντεο κυρίως γκάζι χρησιμοποιούν. Αλέξανδρε κοίτα για μεγάλα σκεύη αν αξίζουν.

Κάτι άλλα που χρησιμοποιούν στο εξωτερικό απο άχρηστα βαρέλια τα "keggle"? Δεν μπορούμε να κάνουμε κανα κουμάντο για τέτοια?
Σε ένα βίντεο all grain easyhomebrewing που εχουν κάτι κάτι παιδιά απο την γερμανία, πήρε ενα τέτοιο βαρέλι και το μετέτρεψε σε κάδο ζύμωσης και ενα άλλο σε κατσαρόλα για βράσιμο. Φαινόταν να χωράει αρκετή ποσότητα...

Nik
05.05.2009, 09:26
Κοιτα Κωστα τα βιντεο ειναι γυρισμενα στην Αμερικη την χωρα του πολυ και του φθηνου δεν υπαρχει μεση κατασταση.Σιγουρα το γκαζι ειναι πιο δυνατο σε σχεση με μια εστια κουζινας αλλα προυποθετει και αλλα πραγματα εξτρα χωρο κλπ. κλπ.Επισης στις μεγαλες εστιες προπανιου 5KW+ η χρηση τους εξω ειναι επιτακτικη αν σβησει για οποιοδηποτε λογω η φωτια εχεις γεμισει ενα χωρο 10 τ.μ. με γκαζι σε χρονο dt οποτε καταλαβαινεις τι θα γινει αν πας να ξανααναψεις την εστια...Οποτε αυτο το σεναριο δεν παιζει σε διαμερισματα οπως μενω εγω.Μια αλλη λυση ειναι αυτα 34 δεν ξερω αν μπορουν να φερουν τα παιδια και ποσο θα κοστισει .Εχει ο Παναγιωτης μια τετοια και θα μπορουσε να μας διαφωτησει αν αξιζει .Γιατι εχει αντισταση 1800 βατ (το δυνατοτερο ματι της κουζινας μου εχει 1800 βατ ισχυ βεβαια αυτη εχει αντισταση μεσα στο νερο ενω το ματι δουλευει επαγωγικα και υπαρχει καποια απωλεια σιγουρα).Για τα Keg που ανεφερες ειναι τα βαρελια που χρησημοποιουν τα εστιατορια,μπαρ,σουβλατζιδικα που εχουν βαρελισια μπυρα και υπαρχουν δυο τυποι μου φαινεται 30 και 50 λιτρων αυτα τα διακινουν μεγαλες καβες το ζητημα ειναι να βρεις καποια που ειναι χαλασμενα και να τα μετατρεψεις οποτε μαλλον θα πρεπει να απευθηνθεις σε καποια καβα να ρωτησεις τι κανουν τα χαλασμενα .

giannis
06.05.2009, 16:02
Βρηκα τυχαια σε ενα forum πως να φτιαξεις μονος σου μια ηλεκτρικη κατσαρολα 100lt. Θα μου πειτε μα ολα μονοι μας θα τα φτιαξουμε πια?!? Δεν ξερω αν αξιζει αλλα εγω το βαζω εδω (http://www.thehomebrewforum.co.uk/viewtopic.php?f=30&t=1418).

kostass
07.05.2009, 13:15
Πήγα απο τα μάκρο στην Πάτρα. Λοιπόν κατσαρόλα ανοξείδωτη 36λτ 110κάτι ευρώ, 26 λίτρων 80κάτι ευρώ, δεν θυμάμαι τις μικρότερες. Πάντως με αυτές μπορούμε να βράσουμε ολόκληρο το γλεύκος... Πώς σας φαίνονται?

brewmaster
07.05.2009, 15:10
H 26, είναι ΟΚ, αλλά η φωτιά σου θα καταφέρει να φέρει σε βρασμό 24-25 λίτρα νερού;
Εδώ είναι το ερώτημα.hmmhmmhmmhmm

beerallica
07.05.2009, 15:45
Εεεε... θα διαφωνήσω....

Αν φτιάχνεις συνταγή των 23 λίτρων σε κατσαρόλα των 26 θα μαζεύεις τη βύνη από το πάτωμα, σίγουρα πράγματα. Αν φτιάχνεις συνταγή των 20, παίζει να είναι ΟΚ.

Θα συμφωνήσω όμως με την ισχύ που απαιτείται για να φτάσουν τα 20+ λίτρα σε θερμοκρασία βρασμού.

kostass
07.05.2009, 19:19
Συμφωνώ με τίποτα με την 26αρα δεν βράζεις το γλεύκος, θα υπερχειλίσει για πλάκα... Ωραία η πατέντα πάντως του γιαννη που εκανε post πανω.

ksdfpr
11.10.2010, 22:04
... .Για τα Keg που ανεφερες ειναι τα βαρελια που χρησημοποιουν τα εστιατορια,μπαρ,σουβλατζιδικα που εχουν βαρελισια μπυρα και υπαρχουν δυο τυποι μου φαινεται 30 και 50 λιτρων αυτα τα διακινουν μεγαλες καβες το ζητημα ειναι να βρεις καποια που ειναι χαλασμενα και να τα μετατρεψεις οποτε μαλλον θα πρεπει να απευθηνθεις σε καποια καβα να ρωτησεις τι κανουν τα χαλασμενα .

Εδώ και μέρες ψήνομαι άσχημα να βρω 50λιτρο keg για μετατροπή σε kettle...
Υποτίθεται ότι αυτά που δεν περνούν ποιοτικό έλεγχο πάνε για ανακύκλωση. Ύστερα από συνομιλία με φίλο στην Αθηναϊκή στην Πάτρα μου είπε καλύτερα να βουτ... εεεεεμμμμ να βρω από κάπου παρά να μάθει τη διαδικασία για να μου εξασφαλίσει εαυτός ένα ....... ( φίλος...... άμα δει μπουκάλι από μένα.....)
Υπάρχει κανένα διαθέσιμο κάπου να το... παραλάβω; :D:D:D

Nik
12.10.2010, 14:28
Χονδρικα χρειαζομαστε +4 λιτρα απο την ποσοτητα που προκειται να ζυμωσουμε για βρασμο 1 ωρας οποτε συν σχετικο αερα που πρεπει να εχει η κατσαρολα (4 cm++ υπολογιστειστε χονδρικα 1 cm για καθε λιτρο νερου)υπολογιζεις τον ολικο ογκο που θα καταλαβει το γλευκος στην κατσαρολα οποτε εχεις μια ακριβη εικονα τι ογκο σκευους χρειαζεσαι .Αν δεν βρισκεις καταλληλο απλα βαζεις λιγοτερο και συπληρωνεις τα ρεστα μετα στον καδο που θα ειναι και μικρη ποσοτητα .Το μεγαλυτερο θεμα ειναι η εστια θερμανσης .
εδω μπορειτε να υπολογισετε πανω κατω σε ηλεκτρικη εστια ποση ωρα θα σας παρει με συναρτηση τον ογκο να θερμανετε το γλευκος σας.
http://www.jimsbeerkit.co.uk/calc.html

evdoba
12.10.2010, 17:01
...Οποτε αυτο το σεναριο δεν παιζει σε διαμερισματα οπως μενω εγω.Μια αλλη λυση ειναι αυτα 34 δεν ξερω αν μπορουν να φερουν τα παιδια και ποσο θα κοστισει ......

Δηλώνω ασχετίλα με το θέμα αλλά ήθελα να πω (μήπως κάποιος σκεφτεί κάτι) ότι τέτοιες κατσαρολάρες Weck τις έπαιρναν γενικώς όσοι ήταν στη Γερμανία.
Εχει κι η μαμά μου μία τέτοια που την είχε πάρει παλιάαα για να κάνει μαρμελάδες και κομπόστες κλπ.
Ξέρω ότι στο μεγάλο μάτι της κουζίνας γεμάτη σάλτσα μπορεί να αργούσε ο βρασμός αλλά γινόταν και μετά χαμήλωνε το μάτι για να σιγοβράζει....

αυτά.
Καμιά θεία από τη Γερμανία μήπως έχει καμια τέτοια αποθηκευμένη σε κανα πατάρι.... και βολευτεί κάποιος.

Ντελημπαλτας
12.10.2010, 17:05
Δηλώνω ασχετίλα με το θέμα αλλά ήθελα να πω (μήπως κάποιος σκεφτεί κάτι) ότι τέτοιες κατσαρολάρες Weck τις έπαιρναν γενικώς όσοι ήταν στη Γερμανία.
Εχει κι η μαμά μου μία τέτοια που την είχε πάρει παλιάαα για να κάνει μαρμελάδες και κομπόστες κλπ.
Ξέρω ότι στο μεγάλο μάτι της κουζίνας γεμάτη σάλτσα μπορεί να αργούσε ο βρασμός αλλά γινόταν και μετά χαμήλωνε το μάτι για να σιγοβράζει....

αυτά.
Καμιά θεία από τη Γερμανία μήπως έχει καμια τέτοια αποθηκευμένη σε κανα πατάρι.... και βολευτεί κάποιος.

εχω ενα φιλο που φτιαχνει τσατσιμπελ και χρησιμοποιει κατι τετοιες κατσαρολαρες,λες να του κανω καμια επιδρομη?

beerallica
12.10.2010, 17:42
Τσατσιμέλ;;; Βας ιστ ντας;;;

Ντελημπαλτας
12.10.2010, 18:07
Τσατσιμέλ;;; Βας ιστ ντας;;;

ειναι μια σαλτσα ντοματα που εχει ποντιακη προελευση και μερικοι τη φτιαχνουν και πικαντικη.συνοδευει ψητα,μακαρονια κλπ οπως η κετσαπ και αμα θες να σου κρατησω ενα βαζακι.

DIVER
12.10.2010, 18:33
ειναι μια σαλτσα ντοματα που εχει ποντιακη προελευση και μερικοι τη φτιαχνουν και πικαντικη.συνοδευει ψητα,μακαρονια κλπ οπως η κετσαπ και αμα θες να σου κρατησω ενα βαζακι.

ΘΕΛΩ

Ντελημπαλτας
12.10.2010, 18:43
ΘΕΛΩ

εγινε.
Θα γίνουν όλα σε μια ''λογική'' τιμή και με το ''νόμιμο'' πάντα επιτόκιο...

DIVER
12.10.2010, 18:45
εγινε.
Θα γίνουν όλα σε μια ''λογική'' τιμή και με το ''νόμιμο'' πάντα επιτόκιο...

:fear::fear::fear::fear:
Κοίτα που μαθαίνουν ΠΟΛΥ γρήγορα!

kostass
12.10.2010, 18:45
και εγώ αλλά μέχρι να τα πούμε απο κοντά Μίλτο... :)

Ντελημπαλτας
12.10.2010, 18:53
και εγώ αλλά μέχρι να τα πούμε απο κοντά Μίλτο... :)

τωρα που αρχισαν τα κρυα ?

ksdfpr
12.10.2010, 20:37
@Nik -για maxi ΒΙΑΒ, πιστεύω ότι μια 50λιτρη είναι καλή για 20λιτρη παραγωγή...
Τελικά για βαρέλι κανείς;

spyrusthevirus
12.10.2010, 20:41
δε μας αφήνεις καμια συνταγή να κανουμε κανενα μπατς σάλτσας? εκτος αν χρειάζεται τίποτα περίεργους εξοπλισμούς

Nik
12.10.2010, 20:53
@Nik -για maxi ΒΙΑΒ, πιστεύω ότι μια 50λιτρη είναι καλή για 20λιτρη παραγωγή...
Τελικά για βαρέλι κανείς;
Κοιτα και εγω ψαχνομαι αυτο τον καιρο με 50 λιτρα για 20-23 λιτρα μεχρι και 1.100 O.G εισαι οκ εχω καταληξει στις εξης λυσεις...
Αλουμινενια μαρμιτα 60 λιτρων με την υπαρχουσα εστια γκαζιου που εχω κοστος 90 Ευρω.
Στην αλουμινενια μπορει να προστεθει μια αντισταση 2.4Κw και να μετατραπει σε ηλεκτρικη αλλα θα αργει πολυ να ζεστανει 1ωρα+
Πλεονεκτημα... Ενα πραγμα που μπορεις να βαλεις μεσα και τους καδους + τα υπολοιπα εργαλεια και να σου πιανει ελαχιστο χωρο.
Επισης εχω σκεφτει την παραπανω λυση με δοχειο αποθηκευσης κρασιου/λαδιου ειναι ανοξειδωτα κοστιζουν περιπου οσο η Αλουμινενια αλλα εχει ψιλη λαμαρινα 0.6χιλ. και ο πατος ειναι πρεσαριστος και φοβαμαι με τον βρασμο μηπως ξηλωθει αλλα ειναι σουπερ πρακτικο εχει βρυσακι κλπ κλπ.
Και μετα ανοξειδωτη αλλα πολυ ακριβη.
Το βαρελι δεν βολευει ιδιαιτερα διοτι εχει μικρο ανοιγμα και δεν μπορεις να βγαλεις τον σακο ευκολα αν το βρεις ομως τσαμπα κατι θα κανεις .

ksdfpr
12.10.2010, 21:43
Κοιτα και εγω ψαχνομαι αυτο τον καιρο με 50 λιτρα για 20-23 λιτρα μεχρι και 1.100 O.G εισαι οκ εχω καταληξει στις εξης λυσεις...
Αλουμινενια μαρμιτα 60 λιτρων με την υπαρχουσα εστια γκαζιου που εχω κοστος 90 Ευρω.
Στην αλουμινενια μπορει να προστεθει μια αντισταση 2.4Κw και να μετατραπει σε ηλεκτρικη αλλα θα αργει πολυ να ζεστανει 1ωρα+
Πλεονεκτημα... Ενα πραγμα που μπορεις να βαλεις μεσα και τους καδους + τα υπολοιπα εργαλεια και να σου πιανει ελαχιστο χωρο.
Επισης εχω σκεφτει την παραπανω λυση με δοχειο αποθηκευσης κρασιου/λαδιου ειναι ανοξειδωτα κοστιζουν περιπου οσο η Αλουμινενια αλλα εχει ψιλη λαμαρινα 0.6χιλ. και ο πατος ειναι πρεσαριστος και φοβαμαι με τον βρασμο μηπως ξηλωθει αλλα ειναι σουπερ πρακτικο εχει βρυσακι κλπ κλπ.
Και μετα ανοξειδωτη αλλα πολυ ακριβη.
Το βαρελι δεν βολευει ιδιαιτερα διοτι εχει μικρο ανοιγμα και δεν μπορεις να βγαλεις τον σακο ευκολα αν το βρεις ομως τσαμπα κατι θα κανεις .

Εστία γκαζιού, πήρα πριν λίγες μέρες, άρα δεν παίζει για ηλεκτρική. Τα ανοξείδωτα δοχεία που λες δεν κάνουν για βρασμό, μη το δοκιμάσεις, θα έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις! Λόγω κόστους έχω καταλήξει στο (τσάμπα) βαρέλι στο οποίο θα του προσαρμόσω βάνα και θερμόμετρο. Όταν είμαι έτοιμος θα τα ξαναπούμε με κάτι ψιλοαπορίες ΒΙΑΒ που έχω... :)

Nik
13.10.2010, 08:18
Εστία γκαζιού, πήρα πριν λίγες μέρες, άρα δεν παίζει για ηλεκτρική. Τα ανοξείδωτα δοχεία που λες δεν κάνουν για βρασμό, μη το δοκιμάσεις, θα έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις! Λόγω κόστους έχω καταλήξει στο (τσάμπα) βαρέλι στο οποίο θα του προσαρμόσω βάνα και θερμόμετρο. Όταν είμαι έτοιμος θα τα ξαναπούμε με κάτι ψιλοαπορίες ΒΙΑΒ που έχω... :)
Ωραια τοτε αν βρεις κανενα spare να σου πω διεύθυνση να το πεταξεις :):)
To ΒIAB μην το φοβασαι καθολου ειναι σουπερ απλο .

Pan1979
14.10.2010, 13:11
Ωραια τοτε αν βρεις κανενα spare να σου πω διεύθυνση να το πεταξεις :):)
To ΒIAB μην το φοβασαι καθολου ειναι σουπερ απλο .

Για 50αρη βαρέλι ενδιαφέρομαι και εγώ. Δεν θα με πείραζε να μην ήταν και τσάμπα βέβαια, σε λογική τιμούλα ;) αγοράζω ένα.

ksdfpr
14.10.2010, 13:18
Για 30άρι μου είπαν γύρω στα 65€... και καμιά 70αριά το 50άρι. Στόχος όμως είναι το τσάμπα! Θα σας ενημερώσω να έχω νεότερα.

Nik
14.10.2010, 18:33
Για 30άρι μου είπαν γύρω στα 65€... και καμιά 70αριά το 50άρι. Στόχος όμως είναι το τσάμπα! Θα σας ενημερώσω να έχω νεότερα.
OK Κωστη αναμενουμε σε καμια ανακυκλωση αν εχει κανενας ακρη μηπως βρουμε κανενα 50αρι παντα.
70 ειναι ψιλοκαλα αλλα απο την αλλη σκεφτομαι να το στειλω σε καμια υδροκοπη η laser για να το κοψω ακριβως και να εχει ανοιγμα κατσαρολας εχει κανενας ιδεα ποσο μπορει να κοστιζει τετοια δουλια?

beerallica
15.10.2010, 01:18
Φαντάζομαι ότι και σε μηχανουργείο θα μπορούν να στο κόψουν αλφάδι.

Nik
15.10.2010, 08:12
Φαντάζομαι ότι και σε μηχανουργείο θα μπορούν να στο κόψουν αλφάδι.

Ναι συνηθως αυτα πανε μαζι μηχανουργειο κοπες τορνοι κλπ κλπ

ksdfpr
31.10.2010, 22:19
Μετά από πολύ ψάξιμο, βρήκα ένα... 60€ (δεν το παζάρεψα καθόλου), έκανα αυτοσχέδια στήριξη του γωνιακού τροχού για να κοπεί κυκλικά, και το έκοψα μόνος μου. Οι φωτό είναι μετά την λείανση στο σημείο κοπής. Τελικά πολύ πιο εύκολο από ότι περίμενα.
Προσεχώς βάνα και θερμόμετρο και ένδειξη στάθμης...

kostass
31.10.2010, 22:53
Πολύ πολύ καλός!! Ζηλεύω!!! Ποσα λτ είναι?

Τί είναι αυτό το μαύρο στον πάτο?
Μήπως το έκοψες ανάποδα? :p

Nik
01.11.2010, 08:09
Μπραβο ρε Κωστη αμα εχεις τροχο μπορεις και να το γυαλισεις απεξω και να φαινεται κουκλα.
Εχε το νου σου μηπως πετυχεις κανενα να μας ειδοποησεις...

beerallica
01.11.2010, 09:02
Εγώ σας είπα πριν τη μπυροπανήγυρη ότι μπορούμε να βρούμε 2-3 τέτοια αλλά με συνδέσατε με πύργο του Άιφελ.

TERRY72
01.11.2010, 10:28
Δεν εχουν πολυ χοντρα τοιχωματα για βρασιμο ?

Nik
01.11.2010, 11:19
Εγώ σας είπα πριν τη μπυροπανήγυρη ότι μπορούμε να βρούμε 2-3 τέτοια αλλά με συνδέσατε με πύργο του Άιφελ.
Αν υπαρχει ακρη ακομα κανονισε το πως μπορουμε να τα προμηθευτουμε και να κανουμε δουλιτσα.

ksdfpr
01.11.2010, 12:37
Πολύ πολύ καλός!! Ζηλεύω!!! Ποσα λτ είναι?
Τί είναι αυτό το μαύρο στον πάτο?
Μήπως το έκοψες ανάποδα? :p

Αφού τα λίτρα τα λέει στην πρώτη φωτό...
Το μαύρο είναι βρωμόνερό με γρέζια :D

Και σε ποιόν ακριβώς το είπες; Μπορείς όμως να εξιλεωθείς βρίσκοντας crankandstein (καθένας στον πόνο του...) :)

Δεν εχουν πολυ χοντρα τοιχωματα για βρασιμο ?

Όχι, θα το μετρήσω το πάχος, αλλά θα έλεγα με μια πρώτη ματιά ότι είναι πιο λεπτό από χύτρα (ο πάτος)

DIVER
01.11.2010, 17:39
Πάντως φαίνεται ό,τι πρέπει για ΒΙΑΒ.

Nik
01.11.2010, 20:46
Αν εχεις γκαζιερα ειναι καλη φαση και φθηνη γενικοτερα.

ksdfpr
01.11.2010, 20:58
Με το μάτι, και πριν ανοίξω τρύπα, μάλλον, θα έχω 4-5 λίτρα κατακάθι... Νικ ισχύει αυτό; Δεν είναι πολύ;

Nik
01.11.2010, 21:09
Ισχυει πανω κατω εγω με 11.5 λιτρα μετραω για νορμαλ μπυρες (1050-1060) περιπου 1,8 λιτρα και με τρια κιλα περιπου βυνη οποτε για τα διπλασια θεωρητικα εκει θα παιζεις αλλα λογικα δεν εχεις και αλλη επιλογη για το που θα βαλεις την βρυση λογω της βασης που εχει το βαρελι .

Pan1979
02.11.2010, 20:17

Εγώ πάντως δεν το ξέχασα Αλέξανδρε, αλλά είδα ότι είχατε αρκετό τρέξιμο, τόσο με την καλή, όσο και με την κακή έννοια εκείνες τις μέρες και το θεώρησα υπερβολικό να σε ζαλίζω με τα "δικά μου" (θέλω βαρελάκι τώρα...).
Όποτε πέσει κάποια σχετική προσφορά, να ξέρεις είμαι μέσα. :)

beerallica
03.11.2010, 01:00
Εγώ πάντως δεν το ξέχασα Αλέξανδρε, αλλά είδα ότι είχατε αρκετό τρέξιμο, τόσο με την καλή, όσο και με την κακή έννοια εκείνες τις μέρες και το θεώρησα υπερβολικό να σε ζαλίζω με τα "δικά μου" (θέλω βαρελάκι τώρα...).
Όποτε πέσει κάποια σχετική προσφορά, να ξέρεις είμαι μέσα. :)

Στείλε πμ στον FBI, εκείνος μου τα είχε υποσχεθεί.

BIKER
10.11.2010, 12:55
Χονδρικα χρειαζομαστε +4 λιτρα απο την ποσοτητα που προκειται να ζυμωσουμε για βρασμο 1 ωρας οποτε συν σχετικο αερα που πρεπει να εχει η κατσαρολα (4 cm++ υπολογιστειστε χονδρικα 1 cm για καθε λιτρο νερου)υπολογιζεις τον ολικο ογκο που θα καταλαβει το γλευκος στην κατσαρολα οποτε εχεις μια ακριβη εικονα τι ογκο σκευους χρειαζεσαι .Αν δεν βρισκεις καταλληλο απλα βαζεις λιγοτερο και συπληρωνεις τα ρεστα μετα στον καδο που θα ειναι και μικρη ποσοτητα .Το μεγαλυτερο θεμα ειναι η εστια θερμανσης .
εδω μπορειτε να υπολογισετε πανω κατω σε ηλεκτρικη εστια ποση ωρα θα σας παρει με συναρτηση τον ογκο να θερμανετε το γλευκος σας.
http://www.jimsbeerkit.co.uk/calc.html
Εμενα η κουζινα ειναι αεριου. Εψαξα το manual και το πιο μεγαλο ματι λεει 4.05KV
Στο προγραματακι λοιπον αυτο εβαλα απο 20 βαθμους στους 99 τα 20 λιτρα σε 28λεπτα. Ισχυει αυτο ή δεν ειναι το ιδιο με το ηλεκτρικο?

BIKER
10.11.2010, 13:01
Εμενα η κουζινα ειναι αεριου. Εψαξα το manual και το πιο μεγαλο ματι λεει 4.05KV
Στο προγραματακι λοιπον αυτο εβαλα απο 20 βαθμους στους 99 τα 20 λιτρα σε 28λεπτα. Ισχυει αυτο ή δεν ειναι το ιδιο με το ηλεκτρικο?
Αν ειχα μεγαλη κατσαρολα θα το δοκιμαζα να δω αν ισχυει, αλλα δεν εχω, οποτε μην παω να παρω κατσαρολα και μου μεινει στο ραφι...Ηλεκτρικο ματι δεν εχω καθολου.

Nik
10.11.2010, 17:04
Αν ειχα μεγαλη κατσαρολα θα το δοκιμαζα να δω αν ισχυει, αλλα δεν εχω, οποτε μην παω να παρω κατσαρολα και μου μεινει στο ραφι...Ηλεκτρικο ματι δεν εχω καθολου.
Κοιτα αυτα τα υπολογιστηρια δεν ειναι και τα σουπερ απολυτα αλλα σιγορα θα εινια εκει κοντα αν δεν ειναι 28 θα ειναι 35 μικρο το κακο περισοτερο δεν νομιζω να ειναι η ενδειξη που δινουν σε kw ειναι για να προσεγγισουν την συγκριση με ηλεκτρικες εστιες.

BIKER
10.11.2010, 18:09
thanks Nik

BIKER
12.11.2010, 17:09
Πηγα ρωτησα για κατσαρολα εδω στον Πειραια, ΙΝΟΧ 26 Λιτρα 32χ32 100 ευρω. Βλεπω ειχε και μια πιο μικρη 10 λτ με βρυσακι. Ρωταω αν ειχε και τη 26αρα με βρυσακι, και μου λεει "εμεις τις φτιαχνουμε, αμα θες να παραγγειλεις σου φτιαχνω" Περιπου 30 ευρω επιπλεον.
Ειναι καλη η τιμη? η να παω Αθηνα?

Nik
12.11.2010, 17:29
Πηγα ρωτησα για κατσαρολα εδω στον Πειραια, ΙΝΟΧ 26 Λιτρα 32χ32 100 ευρω. Βλεπω ειχε και μια πιο μικρη 10 λτ με βρυσακι. Ρωταω αν ειχε και τη 26αρα με βρυσακι, και μου λεει "εμεις τις φτιαχνουμε, αμα θες να παραγγειλεις σου φτιαχνω" Περιπου 30 ευρω επιπλεον.
Ειναι καλη η τιμη? η να παω Αθηνα?

Μπηκες στο τρυπακι μου φαινεται....Εισαι ενα βημα πριν το ALL Grain και δεν το ξερεις.:):):):)
Καλη τιμη ακουγεται αλλα κοιτα μηπως βρεις κατι μεγαλυτερο π.χ. 30 λιτρα θα σε βολεψει αφανταστα επισης το βρυσακι μπορει να μην σε εξυπηρετει με ενα ποτηροτρυπανο βαζεις ενα οποτε θες .

Εγω εχω ενα τετοιο http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=4&id=2323&cat=491&dt=24 και βολευει απο την αποψη οτι εχει ενα κολπο στο κατω μερος και δεν τραβαει ιζυμα ευκολα σε σχεση με ενα βρυσακι που θα τραβαει οτι να ναι.
Αμα τον ξαναπετυχεις ρωτα απο περιεργεια ποσο εχει μια 50αρα

kostass
12.11.2010, 17:48

biab?

Nik
12.11.2010, 17:54
biab?

Ναι τι αλλο...Αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα ειναι στο Θεο η τιμη.

kostass
12.11.2010, 18:07
Kάπου κοίταζα ebay και έβλεπα(στην αμερική) κάτι 90$ 60λιτρες+ και stainless steel...βέβαια μεταφορικά στον θεό.

Απο τί τις φτιάχνουν και είναι τόσο φθηνές εκεί??? ή απλά μας κλέβουν εδώ? Tέσπα, αμα ήμασταν εκεί όλοι biab θα κάναμε :)

ksdfpr
12.11.2010, 19:31
Θα ανεβάσω φωτό από το βαρέλι σε 2-3 μέρες... είναι έτοιμο, εκτός από τη βάση που χρειάζομαι για να βάζω από κάτω την εστία. Πάντως αν δεν έβρισκα, εγώ θα έπαιρνα μια αλουμινένια 100€ και μετά θα έβαζα βρυσάκι...

BIKER
12.11.2010, 20:29
Μπα οχι ακομα ΑG. Λεω να αρχισω με extract προς το παρον.Τωρα μου λειπει κατσαρολα και τσιλερ.Τελικα δωσε απο δω, δωσε απο κει εχει στοιχισει αρκετα το χομπυ. Τεσπα. Χαλαλι.Βγαινουν καλες μπυρες.
Λοιπον μεγαλυτερη κατσαρολα δε μπορω να παρω γιατι δε θα χωραει στην κουζινα. Θα βολευτω με μικρα batch η μινι βιαβ. Θα ξαναπαω απο δευτερα να ρωτησω για 50αρα και θα σου πω. Εχει και αλουμινενιες.
Αυτο το siphon που λες δεν μου πολυαρεσει, γιατι λεω να φτιαξω ενα chiller τυπου counterflow, και το πολυ πολυ να βαλω κανενα φιλτρακι. (By the way το εφτιαξες τελικα το δικο σου?)
Ποτηροτρηπανο δεν εχω. Αλλα και παλι δε θα το δοκιμαζα για να μην την καταστρεψω. Παντως αυτη που ειχε εκει δεν ηταν απλως τρυπα.Ηταν κολλημενη η μουφα πανω στην κατσαρολα.

BIKER
12.11.2010, 20:31
Θα ανεβάσω φωτό από το βαρέλι σε 2-3 μέρες... είναι έτοιμο, εκτός από τη βάση που χρειάζομαι για να βάζω από κάτω την εστία. Πάντως αν δεν έβρισκα, εγώ θα έπαιρνα μια αλουμινένια 100€ και μετά θα έβαζα βρυσάκι...
Και γω για αλουμινιο σκευτομουνα αλλα μ’αυτα που γραψατε εδω μεσα, το φοβηθηκα.

Nik
12.11.2010, 20:44
Μπα οχι ακομα ΑG. Λεω να αρχισω με extract προς το παρον.Τωρα μου λειπει κατσαρολα και τσιλερ.Τελικα δωσε απο δω, δωσε απο κει εχει στοιχισει αρκετα το χομπυ. Τεσπα. Χαλαλι.Βγαινουν καλες μπυρες.
Λοιπον μεγαλυτερη κατσαρολα δε μπορω να παρω γιατι δε θα χωραει στην κουζινα. Θα βολευτω με μικρα batch η μινι βιαβ. Θα ξαναπαω απο δευτερα να ρωτησω για 50αρα και θα σου πω. Εχει και αλουμινενιες.
Αυτο το siphon που λες δεν μου πολυαρεσει, γιατι λεω να φτιαξω ενα chiller τυπου counterflow, και το πολυ πολυ να βαλω κανενα φιλτρακι. (By the way το εφτιαξες τελικα το δικο σου?)
Ποτηροτρηπανο δεν εχω. Αλλα και παλι δε θα το δοκιμαζα για να μην την καταστρεψω. Παντως αυτη που ειχε εκει δεν ηταν απλως τρυπα.Ηταν κολλημενη η μουφα πανω στην κατσαρολα.

Ναι το εφτιαξα το δικο μου στοιχισε 15 μετρα σωληνα 3/8 30 ευρω αν θυμαμαι καλα και ειναι πολυ ευκαμπτη και με λιγη προσοχη το εχεις ετοιμο σε μιση ωριτσα.To counter flow ειναι καλη φαση αλλα θελει προσοχη στον καθαρισμο .Στην κατσαρολα που λες μπορεις να κανεις ευκολα οτι θελεις π.χ. Biab με λιγοτερο νερο προς βυνη .Επισης μπορεις να κανεις Batch sparge απλα θελει λιγο προσοχη κατα τον βρασμο μην υπερχειλησει το πολυ πολυ βαζεις λιγοτερο γλευκος και συμπληρωνεις μετα με κρυο νερο.Ολα γινονται ορεξη να εχεις.

Pan1979
12.11.2010, 20:54
Και γω για αλουμινιο σκευτομουνα αλλα μ’αυτα που γραψατε εδω μεσα, το φοβηθηκα.

Μια χαρά είναι και το αλουμίνιο, ειδικά στα λεφτά. Το βρυσάκι μπαίνει πολύ απλά, είτε με ποτηροτρύπανο όπως σου είπε ο Νικ, είτε με ψιλό τρυπανάκι λίγο - λίγο, λιμάρισμα μετά με στρογγυλή λίμα και είσαι οκ, ( έτσι το έκανα εγώ). Το αλουμίνιο βέβαια είναι πολύ πιο εύκολο από το ανοξείδωτο.
Το βρυσάκι ειδικά αν έχεις counter flow chiller βολεύει πολύ. Για φίλτρο αν σε ενδιαφέρει, με μία προέκταση ( μούφα κλπ) εσωτερικά της κατσαρόλα την οποία μπορείς να κάνεις σουρωτήρι με τρυπανάκι είσαι οκ. Προσωπικά δεν προχώρησα σε τέτοια κατασκευή γιατί έχω φτιάξει μικρά υφασμάτινα (λινό) πουγκιά που τα δένω ( αφού τα αποστειρώσω) στην έξοδο του chiller και κρατάνε τα πάντα...
Για τα λίτρα θα πρότεινα 30άρα μια και καλή. Τώρα αν θες (από ανάγκη) 26 πάρε αλουμινίου, γιατί σίγουρα θα πας σε AG :)

Pan1979
12.11.2010, 21:01
...To counter flow ειναι καλη φαση αλλα θελει προσοχη στον καθαρισμό ...

Του περνάω ζεστό νερό με bentantine πριν (να δουλέψει αρκετά ) και σαν δεύτερη ασφάλεια αφήνω να τρέξει λίγο καυτό γλεύκος από μέσα χωρίς να το παγώνω παράλληλα.
Σε 3-4 παρτίδες δούλεψε (η απολύμανση) μια χαρά.
Θέλω βέβαια να το αναβαθμίσω, μάλλον από την αρχή να το φτιάξω, αγοράζοντας 10-15 μέτρα χαλκοσωλήνα (γιατί τότε που το πρωτοέφτιαξα είχα σχετικά λίγη). Κάποια στιγμή...

BIKER
12.11.2010, 23:18
Ναι το εφτιαξα το δικο μου στοιχισε 15 μετρα σωληνα 3/8 30 ευρω αν θυμαμαι καλα και ειναι πολυ ευκαμπτη και με λιγη προσοχη το εχεις ετοιμο σε μιση ωριτσα.To counter flow ειναι καλη φαση αλλα θελει προσοχη στον καθαρισμο .Στην κατσαρολα που λες μπορεις να κανεις ευκολα οτι θελεις π.χ. Biab με λιγοτερο νερο προς βυνη .Επισης μπορεις να κανεις Batch sparge απλα θελει λιγο προσοχη κατα τον βρασμο μην υπερχειλησει το πολυ πολυ βαζεις λιγοτερο γλευκος και συμπληρωνεις μετα με κρυο νερο.Ολα γινονται ορεξη να εχεις.
Εχεις φτιαξει και to δοχειο με παροχη νερου η απλως το βουτας σε κουβα με παγακια παγοκυστες?
Προσπαθω να σκευτω τι δοχειο να χρησιμοποιησω, αλλα να μην εχω παροχη νερου.ΝΑ το γεμιζω με παγωμενο νερο και παγακια, γιατι το νερο της βρυσης ειναι 20C ενω του ψυγειου 4c. Λογικα θα γινεται καλλυτερη δουλεια.
επισης δε ξερω γρι απο υδραυλικα και δεν ξερω τις ονομασιες αυτων που χρειαζομαι για τις συνδεσεις.Μαλλον θα παω praktiker να τα βλεπω επιτοπου.

BIKER
12.11.2010, 23:31
Του περνάω ζεστό νερό με bentantine πριν (να δουλέψει αρκετά ) και σαν δεύτερη ασφάλεια αφήνω να τρέξει λίγο καυτό γλεύκος από μέσα χωρίς να το παγώνω παράλληλα.
Σε 3-4 παρτίδες δούλεψε (η απολύμανση) μια χαρά.
Θέλω βέβαια να το αναβαθμίσω, μάλλον από την αρχή να το φτιάξω, αγοράζοντας 10-15 μέτρα χαλκοσωλήνα (γιατί τότε που το πρωτοέφτιαξα είχα σχετικά λίγη). Κάποια στιγμή...
Το χαλκο δεν τον φοβαμαι. Υπαρχουν πολλα αρθρα για τις ιδιοτητες του οπως αυτο

http://dromostherapeia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1652:-----------999--&catid=3:newsflash&Itemid=72

Nik
13.11.2010, 07:54
Εχεις φτιαξει και to δοχειο με παροχη νερου η απλως το βουτας σε κουβα με παγακια παγοκυστες?
Προσπαθω να σκευτω τι δοχειο να χρησιμοποιησω, αλλα να μην εχω παροχη νερου.ΝΑ το γεμιζω με παγωμενο νερο και παγακια, γιατι το νερο της βρυσης ειναι 20C ενω του ψυγειου 4c. Λογικα θα γινεται καλλυτερη δουλεια.
επισης δε ξερω γρι απο υδραυλικα και δεν ξερω τις ονομασιες αυτων που χρειαζομαι για τις συνδεσεις.Μαλλον θα παω praktiker να τα βλεπω επιτοπου.

Οχι Εγω εχω φτιαξει Imersion chiller τον βουτας στην κατσαρολα 15 λεπτα πριν σβησεις ανοιγεις το νερο και ψυχει το γλευκος.Δεν χρειαζεται τιποτα περα απο λαστιχο για τον κηπο και σφηκτηρες.

Nik
14.11.2010, 20:18
Μηπως παιζει δανεικη καμια μαρμιτα 19-21 λιτρα για να κανω ενα πειραμα?

DIVER
14.11.2010, 22:51
Μηπως παιζει δανεικη καμια μαρμιτα 19-21 λιτρα για να κανω ενα πειραμα?

30λιτρη θές;

BIKER
14.11.2010, 23:11
Βρηκα πως θα το φτιαξω. Ελπιζω να πετυχει

Nik
14.11.2010, 23:16
30λιτρη θές;
Δεν με βολευει .Εχω και εγω 30 λιτρη.

BIKER
15.11.2010, 16:28
Μια χαρά είναι και το αλουμίνιο, ειδικά στα λεφτά. Το βρυσάκι μπαίνει πολύ απλά, είτε με ποτηροτρύπανο όπως σου είπε ο Νικ, είτε με ψιλό τρυπανάκι λίγο - λίγο, λιμάρισμα μετά με στρογγυλή λίμα και είσαι οκ, ( έτσι το έκανα εγώ). Το αλουμίνιο βέβαια είναι πολύ πιο εύκολο από το ανοξείδωτο.

Δεν εχω αποφασισει για την κατσαρολα ακομα ρε γαμοτο. Δε μου λες , αμα παρω μια και την τρυπησω μονος μου για το βρυσακι, με τι φλατζα το στεγανοποιεις? Λαστιχο? δεν εχει θεμα με τη θερμοκρασια βρασμου? Εσυ τι εχεις βαλει?

Pan1979
15.11.2010, 21:05
Δεν εχω αποφασισει για την κατσαρολα ακομα ρε γαμοτο. Δε μου λες , αμα παρω μια και την τρυπησω μονος μου για το βρυσακι, με τι φλατζα το στεγανοποιεις? Λαστιχο? δεν εχει θεμα με τη θερμοκρασια βρασμου? Εσυ τι εχεις βαλει?

αλουμινίου που τρύπησα μόνος μου, όπως έγραψα σε προηγούμενο ποστ και στην τρύπα έβαλα μεταλλικό βρυσάκι με φλάτζα πάντα. Άμα πας σε κανένα από τα κλασικά μαγαζιά που έχουν τα ανοξείδωτα βαρέλια στον Πειραιά και ζητήσεις τέτοιο βρυσάκι όπως αυτά που έχουν στα αντίστοιχα βαρελάκια λαδιού κλπ θα σου δώσουν αμέσως. Αλλιώς σε κατάστημα (σχετικά μεγάλο) με υδραυλικά, αφού τους εξηγήσεις τι το θες . Ότι μεταλλική (ανοξείδωτη κλπ για πόσιμο νερό πάντα) βρύση θες και σου κάνει για τον chiller στη συνέχεια κάνει, με φλάτζα πάντα. Είναι εύκολη διαδικασία, ειδικά με το αλουμίνιο δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι. Άμα προλάβω θα ανεβάσω και καμία φωτό.
Α, η θερμοκρασία όσο έχει μέσα νερό λογικά πάει μέχρι τους 100, δεν παθαίνει τίποτα η φλάτζα.

miren
15.11.2010, 21:11
.. με τι φλατζα το στεγανοποιεις?...

Ζήτα σε ένα κατάστημα που πουλάει σιδηροσωλήνες, να σου δώσει περμανίτη.
Αυτό είναι παρέμβυσμα που τοποθετείται για στεγανοποίηση φλαντζών.
Ζήτα ένα κομματάκι και διαμόρφωσέ το (τρύπα το δλδ) έτσι ώστε να σου ταιριάξει στο βρυσάκι σου.

ksdfpr
15.11.2010, 21:58
...ι, με τι φλατζα το στεγανοποιεις? ...

Και τσιμούχες viton, είσαι οκ...

ksdfpr
15.11.2010, 22:30
OK... Βαρέλι και βάση, έτοιμα. Ακροφύσιο με σωλήνα σιλικόνης έχει μείνει, καθώς και το τελικό τεστ βρασμού πριν το πρώτο biab. H εστία έγινε ρυθμιζόμενου ύψους με βάση από ένα αλουμινένιο σκαμπό που είχε "χάσει" το νοβοπανένιο κάθισμά του, καθότι θα χρειαστεί και για εναλλακτική μαγειρική εστία... :)

DIVER
15.11.2010, 22:35
Είσαι καλλιτέχνης ρε μπαγάσα!
:up::up::up:

Ντελημπαλτας
15.11.2010, 22:40
OK... Βαρέλι και βάση, έτοιμα. Ακροφύσιο με σωλήνα σιλικόνης έχει μείνει, καθώς και το τελικό τεστ βρασμού πριν το πρώτο biab. H εστία έγινε ρυθμιζόμενου ύψους με βάση από ένα αλουμινένιο σκαμπό που είχε "χάσει" το νοβοπανένιο κάθισμά του, καθότι θα χρειαστεί και για εναλλακτική μαγειρική εστία... :)

μπραβο ρε αρχηγε.

miren
16.11.2010, 00:30
Παίκτη είσαι ωραίος:up:

Nik
16.11.2010, 05:46
Μπραβο ρε Κωστη. Θυμισου να βρεις κατι σε σχαριτσα για τον πατο για να μην ερχεται σε επαφη ο σακος με την φωτια.

BIKER
16.11.2010, 12:04
Βρηκα πως θα το φτιαξω. Ελπιζω να πετυχει
Θα χρησιμοποιησω το δευτερο κουβα τελικα. Εχει και τρυπα ετοιμη. Η πιο ανεξοδη λυση. Πηγα πηρα και χαλκοσωληνα. Το απογευμα πιανω δουλεια...

BIKER
16.11.2010, 12:09
Ειναι τελειο. Εισαι μεγας μαστορας.!!

BIKER
16.11.2010, 12:10
Ειναι τελειο. Εισαι μεγας μαστορας.!!
Α. Το σωληνακι για την ενδειξη ογκου ειναι σιλικονη? Δεν εχει προβλημα σε θερμοκρασια βρασμου?

ksdfpr
16.11.2010, 18:10
Thanks guys.

Μπραβο ρε Κωστη. Θυμισου να βρεις κατι σε σχαριτσα για τον πατο για να μην ερχεται σε επαφη ο σακος με την φωτια.

Έχεις δίκιο, αν και σκεφτόμουνα για να μη βάλω μέσα σχάρα, να μαγκώσω το σάκο είτε από πάνω με τσιμπίδες είτε με λάστιχο (χταπόδι αυτοκινήτου) από γύρω. Το είχα δει στο youtube από ένα αμερικάνο.

Α. Το σωληνακι για την ενδειξη ογκου ειναι σιλικονη? Δεν εχει προβλημα σε θερμοκρασια βρασμου?

Όχι, είναι τεφλονοειδές σωληνάκι, όχι πολύ εύκαμπτο, αντέχει μέχρι 150, εγκεκριμένο για τρόφιμα, είναι για πεπιεσμένο αέρα μέχρι 16 bar. Σιλικόνη έβαλα σήμερα στην έξοδο της βάνας...

Nik
16.11.2010, 18:49
Thanks guys.

Έχεις δίκιο, αν και σκεφτόμουνα για να μη βάλω μέσα σχάρα, να μαγκώσω το σάκο είτε από πάνω με τσιμπίδες είτε με λάστιχο (χταπόδι αυτοκινήτου) από γύρω. Το είχα δει στο youtube από ένα αμερικάνο.

Όχι, είναι τεφλονοειδές σωληνάκι, όχι πολύ εύκαμπτο, αντέχει μέχρι 150, εγκεκριμένο για τρόφιμα, είναι για πεπιεσμένο αέρα μέχρι 16 bar. Σιλικόνη έβαλα σήμερα στην έξοδο της βάνας...
Κατα 99% δεν θα εχεις προβλημα συνηθως δημιουργειται προβλημα οταν εχεις τεραστια εστια .

BIKER
18.11.2010, 21:36
Μπηκες στο τρυπακι μου φαινεται....Εισαι ενα βημα πριν το ALL Grain και δεν το ξερεις.:):):):)
Καλη τιμη ακουγεται αλλα κοιτα μηπως βρεις κατι μεγαλυτερο π.χ. 30 λιτρα θα σε βολεψει αφανταστα επισης το βρυσακι μπορει να μην σε εξυπηρετει με ενα ποτηροτρυπανο βαζεις ενα οποτε θες .

Εγω εχω ενα τετοιο http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=4&id=2323&cat=491&dt=24 και βολευει απο την αποψη οτι εχει ενα κολπο στο κατω μερος και δεν τραβαει ιζυμα ευκολα σε σχεση με ενα βρυσακι που θα τραβαει οτι να ναι.

NIK δε σε ξεχασα, αλλα ειχα υποχρεωσεις. Λοιπον η 50αρα ΙΝΟΧ εχει 150 ευρω. διαστασεις 40Χ40. Εγω πηρα την 30αρα τελικα. 105 ΕΥΡΩ. Ειναι ακριβως ιδια και η 50αρα. Οι διαστασεις αλαζουν.
η 30αρα εχει διαστασεις 32χ32 χωραει οριακα πανω στην κουζινα. Η γυναικα χλωμιασε μολις με ειδε να μπαινω με την κατσαρολα ανα χειρας.
Τι να κανω...... με βαλατε στο λουκι. Ατιμη κοινωνια!

BIKER
18.11.2010, 21:37
Διορθωση: η 30αρα ειναι 34Χ34

Nik
18.11.2010, 22:35
Φαινεται καλη κατασκευη.Με γεια !!!!!!!!!!!!!!

Nik
18.11.2010, 22:42
Φαινεται καλη κατασκευη.Με γεια !!!!!!!!!!!!!!

Δεν καιγομαι εμενα ηδη η συζηγος μου κανει παραπονα δεν ξερω αν μια ηλεκτρικη σαν του Παναγιωτη με βολευε σαν ογκος(ενα πραγμα για αποθηκευση).
Παντως με αυτη που εχω τωρα κανω τα μινι ΒΙΑΒ (10λιτρα)batchakia μου ανετα και αν τυχει και μου κολησει κανενας φιλος θα κανω 20λιτρα batch sparge να μοιραζομαστε το batch 50-50 (να παιρνω και εγω κατι για τον κοπο μου).
Εκτος αν θελει να μου παρει κανενας μια τετοια http://www.bielmeier-hausgeraete.com/Einkoch-Gluehweinautomaten/Edelstahl/BIELMEIER-Einkochautomat-Gluehweinautomat-BHG-690-1.html και να του δωσω ολα τα δικα μου...
Κανεις????????????

ksdfpr
18.11.2010, 23:15
NIK δε σε ξεχασα, αλλα ειχα υποχρεωσεις. Λοιπον η 50αρα ΙΝΟΧ εχει 150 ευρω. διαστασεις 40Χ40. Εγω πηρα την 30αρα τελικα. 105 ΕΥΡΩ. Ειναι ακριβως ιδια και η 50αρα. Οι διαστασεις αλαζουν.
η 30αρα εχει διαστασεις 32χ32 χωραει οριακα πανω στην κουζινα. Η γυναικα χλωμιασε μολις με ειδε να μπαινω με την κατσαρολα ανα χειρας.
Τι να κανω...... με βαλατε στο λουκι. Ατιμη κοινωνια!

Με γειέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες. :)
Όσο για τη γυναίκα, εμένα να δεις, με το βαρέλι και το προπάνιο..... :p

BIKER
19.11.2010, 09:40
Με γειέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες. :)
Όσο για τη γυναίκα, εμένα να δεις, με το βαρέλι και το προπάνιο..... :p
Αμα εμφανιστω και με προπανιο στο σπιτι, καλυτερα να ετοιμασω βαλιτσες...

Θα κανω τεστ να δω χρονο βρασιματος με την υπαρχουσα εστια φ.αεριου.

BIKER
19.11.2010, 09:43
Δεν καιγομαι εμενα ηδη η συζηγος μου κανει παραπονα δεν ξερω αν μια ηλεκτρικη σαν του Παναγιωτη με βολευε σαν ογκος(ενα πραγμα για αποθηκευση).
Παντως με αυτη που εχω τωρα κανω τα μινι ΒΙΑΒ (10λιτρα)batchakia μου ανετα και αν τυχει και μου κολησει κανενας φιλος θα κανω 20λιτρα batch sparge να μοιραζομαστε το batch 50-50 (να παιρνω και εγω κατι για τον κοπο μου).
Εκτος αν θελει να μου παρει κανενας μια τετοια http://www.bielmeier-hausgeraete.com/Einkoch-Gluehweinautomaten/Edelstahl/BIELMEIER-Einkochautomat-Gluehweinautomat-BHG-690-1.html και να του δωσω ολα τα δικα μου...
Κανεις????????????
Τωρα με αυτη που πηρα 30 λιτρα, τι batch φτιαχνω με ΒΙΑΒ?

Nik
19.11.2010, 11:30
Τωρα με αυτη που πηρα 30 λιτρα, τι batch φτιαχνω με ΒΙΑΒ?

http://www.biabrewer.info/viewtopic.php?f=23&t=153
10 λιτρα οτι OG θελεις, μετα παιζει 12 λιτρα νορμαλ OG 1050 και μπορει κανα 15αρι στα ορια 1035-1045.
Παιζει και αυτη η διαδικασια http://www.biabrewer.info/viewtopic.php?f=23&t=352 Αλλα μου φαινεται μπελαλιδικο κανεις ευκολα ομως batch sparge τον εξοπλισμο τον εχεις ηδη θελεις μονο ενα σακο και μια σχαριτσα η κατι αυτοσχεδιο για να φερνει τον πατο του σακου στο ιδιο επιπεδο με το βρυσακι του καδου για να μπορεις να βγαλεις το γλευκος και εισαι σουπερ.

BIKER
19.11.2010, 11:35
http://www.biabrewer.info/viewtopic.php?f=23&t=153
10 λιτρα οτι OG θελεις, μετα παιζει 12 λιτρα νορμαλ OG 1050 και μπορει κανα 15αρι στα ορια 1035-1045.
Παιζει και αυτη η διαδικασια http://www.biabrewer.info/viewtopic.php?f=23&t=352 Αλλα μου φαινεται μπελαλιδικο κανεις ευκολα ομως batch sparge τον εξοπλισμο τον εχεις ηδη θελεις μονο ενα σακο και μια σχαριτσα η κατι αυτοσχεδιο για να φερνει τον πατο του σακου στο ιδιο επιπεδο με το βρυσακι του καδου για να μπορεις να βγαλεις το γλευκος και εισαι σουπερ.
EYXARISTΟ. Τωρα πρεπει να αρχισω διαβασμα.

miren
19.11.2010, 12:25
Πλησιάζει και η δική μου ώρα χεχεχεχεχε

kostass
19.11.2010, 13:17
Πλησιάζει και η δική μου ώρα χεχεχεχεχε

φτου σας όλοι!!!
κανας μεταχειρισμένος εξοπλισμός ag παίζει? μπορεί να κάτσει τα χριστούγεννα αν μαζέψει όλη η παρέα κανα λεφτό...ή αμα πιάσω δουλειά...

Nik
19.11.2010, 13:54
[QUOTE=kostass;32926]φτου σας όλοι!!!
κανας μεταχειρισμένος εξοπλισμός ag παίζει? μπορεί να κάτσει τα χριστούγεννα αν μαζέψει όλη η παρέα κανα λεφτό...ή αμα πιάσω δουλειά...[/QUOΤΕ]
Πραγματικα σκεφτομαι το σεναριο ηλεκτρικης αν το επεξεργαστω καλα εχε το νου σου οσο αφορα κατσαρολα γκαζι και δωρο η μπουκαλα .Αλλα εισαι και μακρυα ρε.

kostass
19.11.2010, 14:29
Πραγματικα σκεφτομαι το σεναριο ηλεκτρικης αν το επεξεργαστω καλα εχε το νου σου οσο αφορα κατσαρολα γκαζι και δωρο η μπουκαλα .Αλλα εισαι και μακρυα ρε.

Σοβαρα?????
Εχω φίλους που είναι απο αθήνα και πηγαινοέρχονται πάτρα μια στο τόσο! Ααααμα κάτσει εννοείται ψήνομαι αλλα προς χριστούγεννα, να μαζέψω κανα λεφτό!

Θέλω ag και απίστευτες ipa! :up::up::up::)

Nik
19.11.2010, 15:34
Σοβαρα?????
Εχω φίλους που είναι απο αθήνα και πηγαινοέρχονται πάτρα μια στο τόσο! Ααααμα κάτσει εννοείται ψήνομαι αλλα προς χριστούγεννα, να μαζέψω κανα λεφτό!

Θέλω ag και απίστευτες ipa! :up::up::up::)
Ενταξει λοιπον θα κανω την σχετικη ασκηση επι χαρτου και θα σε ενημερωσω.
Υποψην η κατσαρολα ειναι αυτη http://www.beer.gr/market?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=171&category_id=32 που σημαίνει οτι φουλ παρτιδα (20λιτρα)AG κανεις μονο με batch sparge/fly sparge.Αν εισαι τυχερος και κατσει θα παρεις και σακο δωρο.:p

BIKER
21.11.2010, 18:15
Κοιτα αυτα τα υπολογιστηρια δεν ειναι και τα σουπερ απολυτα αλλα σιγορα θα εινια εκει κοντα αν δεν ειναι 28 θα ειναι 35 μικρο το κακο περισοτερο δεν νομιζω να ειναι η ενδειξη που δινουν σε kw ειναι για να προσεγγισουν την συγκριση με ηλεκτρικες εστιες.
Εκανα δοκιμη. 15λιτρα βραζουν σε 35 λεπτα με εστια φ.αεριου 4,05KV.
Δεν ειναι και σουπερ γρηγορα αλλα κατι γινεται.

Nik
21.11.2010, 20:18
Εκανα δοκιμη. 15λιτρα βραζουν σε 35 λεπτα με εστια φ.αεριου 4,05KV.
Δεν ειναι και σουπερ γρηγορα αλλα κατι γινεται.

Ενταξει μια χαρα εισαι καμια ωρα λοιπον για 20+ λιτρα .Αν ανακατευεις συχνα κερδιζεις λιγη ωρα (λεπτα μην φανταστεις).

mariolakas
21.11.2010, 21:35
Ξαναδιαβασα ολο το τοπικ απο την αρχη για να τσεκαρω αν εχει ειπωθει πουθενα, και ειπα να γραψω και γω την γνωμη μου στο θεμα κατσαρολας.. Μηπως τελικα η καλυτερη λυση απο θεμα τιμης και πρακτικοτητας θα ηταν τα κλασικα δοχεια λαδιου σαν αυτο εδω;
http://www.prapopoulos.gr/common/dox_an_s.jpg
Το πιο φτηνο 50λιτρο που εχω βρει μεχρι στιγμης ειναι στα 85κατι ευρα. Ειναι με ανοξειδωτο 304, καταλληλο και εγκεκριμενο για τροφιμα και ειναι ενας τυπος ανοξειδωτου χωρις τον "υποπτο" καρκινογονο μολυβδο. Το μονο που μενει μετα ειναι μια εστια γκαζιου με (προεραιτικα) μια αντισταση χειρος σαν αυτη εδω
http://www.eaparts.gr/images/parts/30054/t_07.05.24.72a.jpg
για γρηγοροτερο βρασιμο του νερου, και ενα καινουργιο ανοξειδωτο βρυσακι κολλημενο πανω στο δοχειο γιατι συνηθως στα δοχεια αυτα χρησιμοποιουν αλουμινενια βρυσακια. Επισης μπορει ευκολα να τρυπηθει και να μπει και ενα θερμομετρο ακιδας για αμεση θερμοκρασια του γλευκους. Γεγονος ειναι βεβαια οτι δεν ξερω πως αντιδραει το συγκεκριμενο μεταλλο στην θερμοκρασια, αλλα κρινοντας απο την πλειοψηφια των κατσαρολικων που κυκλοφορουν σημερα, μαλλον δεν θα εχει ιδιαιτερο προβλημα. Εαν καποιος εχει παραπανω γνωσεις σε οτι εχει να κανει με ανοξειδωτα ας ενημερωσει για τα υπερ και τα κατα αυτης της λυσης.

beerallica
22.11.2010, 00:29
Αυτό που δεν σκέφτηκες είναι η μετάγγιση για εμφιάλωση: πού θα το πας το γλεύκος; Μάλλον χρειάζεσαι άλλο ένα τέτοιο δοχείο, άρα διπλάσιο κόστος. Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις/φτιάξεις κυλινδροκωνικό δοχείο ώστε απλώς να απομακρύνεις την ξοφλημένη μαγιά στο τέλος της ζύμωσης κι έτσι με ένα δοχείο είσαι κομπλέ (...τούμπανο, σκ@τ@ κτλ κτλ).

Nik
22.11.2010, 05:54
Ξαναδιαβασα ολο το τοπικ απο την αρχη για να τσεκαρω αν εχει ειπωθει πουθενα, και ειπα να γραψω και γω την γνωμη μου στο θεμα κατσαρολας.. Μηπως τελικα η καλυτερη λυση απο θεμα τιμης και πρακτικοτητας θα ηταν τα κλασικα δοχεια λαδιου σαν αυτο εδω;
http://www.prapopoulos.gr/common/dox_an_s.jpg
Το πιο φτηνο 50λιτρο που εχω βρει μεχρι στιγμης ειναι στα 85κατι ευρα. Ειναι με ανοξειδωτο 304, καταλληλο και εγκεκριμενο για τροφιμα και ειναι ενας τυπος ανοξειδωτου χωρις τον "υποπτο" καρκινογονο μολυβδο. Το μονο που μενει μετα ειναι μια εστια γκαζιου με (προεραιτικα) μια αντισταση χειρος σαν αυτη εδω
http://www.eaparts.gr/images/parts/30054/t_07.05.24.72a.jpg
για γρηγοροτερο βρασιμο του νερου, και ενα καινουργιο ανοξειδωτο βρυσακι κολλημενο πανω στο δοχειο γιατι συνηθως στα δοχεια αυτα χρησιμοποιουν αλουμινενια βρυσακια. Επισης μπορει ευκολα να τρυπηθει και να μπει και ενα θερμομετρο ακιδας για αμεση θερμοκρασια του γλευκους. Γεγονος ειναι βεβαια οτι δεν ξερω πως αντιδραει το συγκεκριμενο μεταλλο στην θερμοκρασια, αλλα κρινοντας απο την πλειοψηφια των κατσαρολικων που κυκλοφορουν σημερα, μαλλον δεν θα εχει ιδιαιτερο προβλημα. Εαν καποιος εχει παραπανω γνωσεις σε οτι εχει να κανει με ανοξειδωτα ας ενημερωσει για τα υπερ και τα κατα αυτης της λυσης.

Το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα εδω και εχουμε καταληξει στο οτι μαλλον αυτα τα δοχεια δεν κανουν λογω οτι εχουν λεπτη ανοξειδωτη λαμαρινα σαν υλικο 0.6 χιλ (αν δεν απατωμαι) αλλα το μεγαλυτερο μειονεκτιμα βρισκεται στην κατασκευη του πατου που δεν ειναι κολητος σαν το πλαινο κοματι αλλα πρεσαριστος και αυτο ισως δημιουργησει θεμα κατα τον βρασμο με τις διαστολες συστολες του υλικου. Βεβαια δεν εχει δοκιμαστει... Εδω ας πουμε προτεινεται τετοια χρηση http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=4&id=643&cat=485&dt=24 αλλα εστειλα ενα email στους τυπους και τωρα ειτε με εγραψαν ειτε δεν ειχαν απαντηση ζητωντας τους λεπτομερειες για αυτη την χρηση και αν το εχουν δοκιμασει .
Θεωρω παντως οτι ειναι η ιδια κατασκευη μιας και ειναι συγκεκριμενα εργοστασια ανα την Ευρωπη που κανουν τετοιες κατασκευες οποτε ολα ειναι ψιλοφασον .Σιγουρα με μια αντισταση καλης ισχυος 2,5kw+ http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=4&id=1417&cat=395&dt=24 γινεται δουλια αλλα ποιος θα δωσει χρηματα ετσι?

mariolakas
22.11.2010, 08:09
Αυτό που δεν σκέφτηκες είναι η μετάγγιση για εμφιάλωση: πού θα το πας το γλεύκος; Μάλλον χρειάζεσαι άλλο ένα τέτοιο δοχείο, άρα διπλάσιο κόστος. Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις/φτιάξεις κυλινδροκωνικό δοχείο ώστε απλώς να απομακρύνεις την ξοφλημένη μαγιά στο τέλος της ζύμωσης κι έτσι με ένα δοχείο είσαι κομπλέ (...τούμπανο, σκ@τ@ κτλ κτλ).

Το σκεφτηκα και αυτο. Το δοχειο αυτο θα ειναι καθαρα για βρασμο. Η ζυμωση εμφιαλωση κτλ κτλ μπορει να γινει και στους ηδη υπαρχοντες πλαστικους καδους. Ουτως η αλλως το 50λιτρο ειναι ενδεικτικο. Υπαρχουν και δοχεια πχ 30 λιτρων για μικροτερες παρτιδες. Οποτε λογικα.. κομπλέ (...τούμπανο, σκ@τ@ κτλ κτλ) :)

mariolakas
22.11.2010, 08:17
Το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα εδω και εχουμε καταληξει στο οτι μαλλον αυτα τα δοχεια δεν κανουν λογω οτι εχουν λεπτη ανοξειδωτη λαμαρινα σαν υλικο 0.6 χιλ (αν δεν απατωμαι) αλλα το μεγαλυτερο μειονεκτιμα βρισκεται στην κατασκευη του πατου που δεν ειναι κολητος σαν το πλαινο κοματι αλλα πρεσαριστος και αυτο ισως δημιουργησει θεμα κατα τον βρασμο με τις διαστολες συστολες του υλικου. Βεβαια δεν εχει δοκιμαστει... Εδω ας πουμε προτεινεται τετοια χρηση http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=4&id=643&cat=485&dt=24 αλλα εστειλα ενα email στους τυπους και τωρα ειτε με εγραψαν ειτε δεν ειχαν απαντηση ζητωντας τους λεπτομερειες για αυτη την χρηση και αν το εχουν δοκιμασει .
Θεωρω παντως οτι ειναι η ιδια κατασκευη μιας και ειναι συγκεκριμενα εργοστασια ανα την Ευρωπη που κανουν τετοιες κατασκευες οποτε ολα ειναι ψιλοφασον .Σιγουρα με μια αντισταση καλης ισχυος 2,5kw+ http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=4&id=1417&cat=395&dt=24 γινεται δουλια αλλα ποιος θα δωσει χρηματα ετσι?

Συνηθως τα περισσοτερα απο αυτα τα δοχεια (τουλαχιστον εδω στα μερη μου) γινονται παραγγελια σε τοπικα μαγαζια με ανοξειδωτες κατασκευες, οποτε σιγουρα τα standards αλλαζουν. Χαρακτηριστικα, στο τελευταιο μαγαζι που ρωτησα μου ειπαν οτι η λαμαρινα που χρησιμοποιουν ειναι πιο χοντρη σε σχεση με τα συνηθισμενα δοχεια λαδιου που κυκλοφορουν. Οσο για τη λεπτομερεια του πρεσαριστου, την οποια θα μαθω ελπιζω συντομα, νομιζω οτι μπορει να λυθει με μια απλη συννενοηση με τον κατασκευαστη ή ακομα και κολλωντας με εξτρα λεπτη λαμαρινα εξωτερικα, στον πατο του δοχειου.

Nik
22.11.2010, 08:54
Συνηθως τα περισσοτερα απο αυτα τα δοχεια (τουλαχιστον εδω στα μερη μου) γινονται παραγγελια σε τοπικα μαγαζια με ανοξειδωτες κατασκευες, οποτε σιγουρα τα standards αλλαζουν. Χαρακτηριστικα, στο τελευταιο μαγαζι που ρωτησα μου ειπαν οτι η λαμαρινα που χρησιμοποιουν ειναι πιο χοντρη σε σχεση με τα συνηθισμενα δοχεια λαδιου που κυκλοφορουν. Οσο για τη λεπτομερεια του πρεσαριστου, την οποια θα μαθω ελπιζω συντομα, νομιζω οτι μπορει να λυθει με μια απλη συννενοηση με τον κατασκευαστη ή ακομα και κολλωντας με εξτρα λεπτη λαμαρινα εξωτερικα, στον πατο του δοχειου.

1)Που ειναι τα μερη σου?
2)Δεν μας χαλαει το πρεσαριστο ουτως ωστε να μπουμε σε διαδικασια με πατενετες (με κολητους πατους κλπ κλπ) αν ειναι καλο το πρεσαρισμα και μπορει να το εγγυηθει ο μαστορας για την δουλια που το θελουμε (βρασμος (100C) τουλαχιστον 90 λεπτα και σακχαροποιηση (60-70 C )αλλα τοσα και μετα ψυξη στο καπακι (18-20C) ειμαστε οκ .
3)Ενημερωσε σχετικα αν βρεις ακρη και με τιμες.

kostass
22.11.2010, 09:57
(...τούμπανο, σκ@τ@ κτλ κτλ).

χα χαχα αχ χα χα χα χα χα χα χα

αφου το φτιάξει άνθρωπος γιατί να μην σου κάνει ενα μ@μ@το κυλινδροκωνικό για ζύμωση??? θα ήταν απίστευτη φάση, τούμπανο!!!!

BIKER
22.11.2010, 16:34
Δυσκολευομαι να βρω ανοξειδωτα εξαρτηματα (μουφες, ταυ, παξιμαδια,κλπ) για να συνδεσω βανα στην κατσαρολα. Που τα βρισκεις? Στα υδραυλικα εχουνε μπρουτζινα.Δεν κανουνε?

mariolakas
22.11.2010, 18:00
1)Που ειναι τα μερη σου?
2)Δεν μας χαλαει το πρεσαριστο ουτως ωστε να μπουμε σε διαδικασια με πατενετες (με κολητους πατους κλπ κλπ) αν ειναι καλο το πρεσαρισμα και μπορει να το εγγυηθει ο μαστορας για την δουλια που το θελουμε (βρασμος (100C) τουλαχιστον 90 λεπτα και σακχαροποιηση (60-70 C )αλλα τοσα και μετα ψυξη στο καπακι (18-20C) ειμαστε οκ .
3)Ενημερωσε σχετικα αν βρεις ακρη και με τιμες.

1) Κρητη
2-3) Αυτο που προεχει αυτη τη στιγμη ειναι να μαθω τη μεγιστη θερμοκρασια που μπορει να σηκωσει ενα ανοξειδωτο 304 χωρις να "καει" το μεταλλο, και κατα ποσο αντεχει γυμνη φλογα απανω του. Ακομα ομως και σε περιπτωση που δεν πρεπει να το αγγιζει φλογα, μια εκδοχη εφικτη θα ηταν να κολληθει ενα κομματι μεταλλο απο κατω για να χτυπαει η φλογα εκει. Σε μερικες μερες και μολις αδειασω απο δουλεια, πρωτα ο θεος, θα κανω μια βολτα σε λαμαρινατζηδες και οτι νεωτερο εχω θα το ποσταρω.

Αληθεια, τα καζανια βρασμου στα μικροζυθοποιεια απο τι υλικο ειναι φτιαγμενα; Ξερει κανεις;

mariolakas
22.11.2010, 18:05
χα χαχα αχ χα χα χα χα χα χα χα

αφου το φτιάξει άνθρωπος γιατί να μην σου κάνει ενα μ@μ@το κυλινδροκωνικό για ζύμωση??? θα ήταν απίστευτη φάση, τούμπανο!!!!

Καλη φαση δεν λεω, αλλα αυτη τη στιγμη ψαχνω για μια ευκολη και προσιτη λυση απο θεμα τιμης. ..Και αυριο μεθαυριο αν βαρεθω την διαδικασια, το καθαριζω και το γεμιζω με λαδακι του θεου! :p

kostass
22.11.2010, 19:04
Καλη φαση δεν λεω, αλλα αυτη τη στιγμη ψαχνω για μια ευκολη και προσιτη λυση απο θεμα τιμης. ..Και αυριο μεθαυριο αν βαρεθω την διαδικασια, το καθαριζω και το γεμιζω με λαδακι του θεου! :p

Και στο κυλινδροκωνικό βάζεις λαδάκι και όποτε θες για τηγάνι παίρνεις απο την "παχούρα" που θα μένει κάτω ;)

ksdfpr
22.11.2010, 23:17
Δυσκολευομαι να βρω ανοξειδωτα εξαρτηματα (μουφες, ταυ, παξιμαδια,κλπ) για να συνδεσω βανα στην κατσαρολα. Που τα βρισκεις? Στα υδραυλικα εχουνε μπρουτζινα.Δεν κανουνε?

Αν θυμάμαι καλά είσαι Πειραιά, έτσι; Πήγαινε στον Θεοδοσιάδη (Μεθώνης & Κ.Μαυρομιχάλη). Οτι έχει μέσα, είναι μόνο ανοξείδωτα! :)

BIKER
23.11.2010, 08:18
Αν θυμάμαι καλά είσαι Πειραιά, έτσι; Πήγαινε στον Θεοδοσιάδη (Μεθώνης & Κ.Μαυρομιχάλη). Οτι έχει μέσα, είναι μόνο ανοξείδωτα! :)
ΝΑι Πειραια ειμαι. Θα παω σημερα.
Ευχαριστω κωστα

miren
25.11.2010, 17:42
Βρήκα στο Μάκρο μαρμίτα ανοξείδωτη Φ40Χ40 50 λίτρων, τελική τιμή 150€.
Μάλλον θα την αγοράσω (στο ebay δεν κατάφερα να βρω φθηνότερες μαζί με τα μεταφορικά) και θα την προσαρμόσω ώστε να γίνει κατάλληλη για BIAB.
Θα χρησιμοποιήσω δε, αντιστάσεις (συνολικά 4 KW) και ένα PID controller για τον έλεγχο της θερμοκρασίας.
Σκέφτομαι όμως, να εγκαταστήσω και ένα μικρό κυκλοφορητή (Wilo star-z 20/1) για την ανακυκλοφορία του γλεύκους επιτυγχάνοντας έτσι καλύτερη απόδοση στη ζυθοποίηση. Καθαρή αντιγραφή του Μπράουμάιστερ.
Το ερώτημα είναι το εξής. Ρουφώντας γλεύκος από την κάτω πλευρά της μαρμίτας ο κυκλοφορητής και ρίχνοντάς το στην πάνω πλευρά μέσα στο σάκο με τη βύνη με ένα ρυθμό Χ, θα προλαβαίνει το γλεύκος να περνάει από τους πόρους του σάκου με τον ίδιο ρυθμό ώστε να επιτυγχάνεται ομαλά η κυκλοφορία;
ή θα μπουκώσει ο σάκος και θα ξεχειλίζει το γλεύκος;
τι λύσεις θα μπορούσαν να δοθούν σε περίπτωση που αυτό πιθανά να συμβεί;

kostass
25.11.2010, 18:58
να έχεις έναν διακοπτη να σταματάς την κυκλοφορία :p

πάντως γαμάτα ακούγεται αλλά εγώ θα έκανα στεγνό biab χωρίς κυκλοφορητές και τέτοια, βρυσάκι έχει?

DIVER
25.11.2010, 19:05
Πάρε ρε αλουμινένια, τσάμπα λεφτά η ανοξείδωτη...

kostass
25.11.2010, 20:21
Πάρε ρε αλουμινένια, τσάμπα λεφτά η ανοξείδωτη...

ναι αλλα με 50λιτρη θα μπορεί να κάνει και τυρί, να βράζει τεράστια λουκάνικα, να κάνει μπάνιο! Γενικά αν είχα λεφτά και εγώ ανοξείδωτη θα έπαιρνα γιατί κρατάει "για πάντα"

Nik
25.11.2010, 20:47
Βρήκα στο Μάκρο μαρμίτα ανοξείδωτη Φ40Χ40 50 λίτρων, τελική τιμή 150€.
Μάλλον θα την αγοράσω (στο ebay δεν κατάφερα να βρω φθηνότερες μαζί με τα μεταφορικά) και θα την προσαρμόσω ώστε να γίνει κατάλληλη για BIAB.
Θα χρησιμοποιήσω δε, αντιστάσεις (συνολικά 4 KW) και ένα PID controller για τον έλεγχο της θερμοκρασίας.
Σκέφτομαι όμως, να εγκαταστήσω και ένα μικρό κυκλοφορητή (Wilo star-z 20/1) για την ανακυκλοφορία του γλεύκους επιτυγχάνοντας έτσι καλύτερη απόδοση στη ζυθοποίηση. Καθαρή αντιγραφή του Μπράουμάιστερ.
Το ερώτημα είναι το εξής. Ρουφώντας γλεύκος από την κάτω πλευρά της μαρμίτας ο κυκλοφορητής και ρίχνοντάς το στην πάνω πλευρά μέσα στο σάκο με τη βύνη με ένα ρυθμό Χ, θα προλαβαίνει το γλεύκος να περνάει από τους πόρους του σάκου με τον ίδιο ρυθμό ώστε να επιτυγχάνεται ομαλά η κυκλοφορία;
ή θα μπουκώσει ο σάκος και θα ξεχειλίζει το γλεύκος;
τι λύσεις θα μπορούσαν να δοθούν σε περίπτωση που αυτό πιθανά να συμβεί;

Ευγε κατι τετοιο ειχα κατα νου και εγω αλλα σε αντιθεση με τον πρωθυπουργο μας λεφτα δεν υπαρχουν . Θα ελεγχεις θερμοκρασια και χρονο?
Μην κανεις τρυπα στο κατω μερος της μαρμιτας μηπως δεν κατσει η παντεντα και την αχρηστεψεις βαλε μια βρυση κανονικα με ενα Τ και προσαρμοσε τον κυκλοφορητη στο πλαι με ανοξειδωτο σωληνα .Την ροη θα την τσεκαρεις και θα διορθωσεις αναλογα με καποια βανα αν δεν δημιουργει προβλημα στην αντλια ο σακος δεν θα μπουκωσει γιατι θα χρησημοποιησεις μεγαλυτερη αναλογια νερου προς βυνη 4λιτρα ανα κιλο + οποτε θα ειναι πολυ λεπτορευστο επισης ο σακος σε σχεση με το braumeister ειναι παντου διατρητος αν προσαρμοσεις και μια μικρη σιτα αποστατη στο κατω μερος και στο διακενο πατου σιτας βαλεις την βρυση σου δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα. Δεν ψαχνεις μηπως βρεις καμια αντισταση μονη ? 3-3,5 kw νομιζω υπαρχουν η εστω απο θερμοσιφωνα ? .π.χ. http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=118&pcatid=12&m=&l=1 http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=166&pcatid=12&m=&partid=31023&cpi=&s=&l=1
Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο ο κυκλοφορητης αληθεια ποσο εχει?
Τσεκαρε και εδω αυτες τις φωτογραφιες η αντλια που χρησημοποιουν ειναι σιγουρα τετοιου τυπου που λες μηπως βρεις την ιδια μαρκα και ειναι πιο φθηνα. http://ringnesherre.blogspot.com/search?updated-max=2009-02-13T15%3A01%3A00-08%3A00&max-results=2

brewmaster
25.11.2010, 21:19
Άσχετο, αλλά τώρα που είπες "λεφτά υπάρχουν", πήγαινε στο google translator, βάλε μετάφραση απο Ελληνικά σε Αγγλικά, και γράψτο. Τι σου βγάζει;;;

Τυχαίο; Δεν νομίζω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

panagiotis
25.11.2010, 21:25
rolfmaorolfmaorolfmao

miren
25.11.2010, 21:36
...ο κυκλοφορητης αληθεια ποσο εχει?...

Τιμή τιμοκαταλόγου 190€. Επί αυτής έχω έκπτωση, λόγω επαγγέλματος, αλλά δεν έχω ρωτήσει ακόμα τον προμηθευτή μου πόση.
Ο στραγγαλισμός του κυκλοφορητή είναι μεν μία λύση αλλά υπάρχουν κάποια όρια. Αν δεν δουλέψει η κυκλοφορία του υγρού μέσα από τον σάκο θα την κάνω απ'έξω, ίσα για να αναδεύεται το υγρό και να έχω σταθερή θερμοκρασία σε όλο τον όγκο του.
Άσε δε που σκέφτηκα στην έξοδο του κυκλοφορητή να εγκαταστήσω τρίοδη βάνα ώστε μόλις τελειώσει ο βρασμός μέσω του κυκλοφορητή να στέλνω το γλεύκος στον εναλλάκτη προκειμένου να κρυώσει.
Υπάρχει και PID που ελέγχει τη θερμοκρασία σε συνάρτηση με το χρόνο αλλά δε νομίζω να χρειάζεται τόση λεπτομέρεια. Εκτός αν βρω φθηνό PLR οπότε θα αυτοματοποιήσω πλήρως την κατασκευή. Τα PLR (programmable logic relays) είναι φθηνά PLC και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους (περισσότερα θα μας πει ο KSPF, o Κώστας δηλαδή)

miren
25.11.2010, 21:37
Άσχετο, αλλά τώρα που είπες "λεφτά υπάρχουν", πήγαινε στο google translator, βάλε μετάφραση απο Ελληνικά σε Αγγλικά, και γράψτο. Τι σου βγάζει;;;

Τυχαίο; Δεν νομίζω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rolfmaorolfmaorolfmaorolfmaorolfmaorolfmaorolfmaorolfmao

Nik
25.11.2010, 21:52
Εκτός αν βρω φθηνό PLR οπότε θα αυτοματοποιήσω πλήρως την κατασκευή. Τα PLR (programmable logic relays) είναι φθηνά PLC και κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους (περισσότερα θα μας πει ο KSPF, o Κώστας δηλαδή)

Για πειτε τι μπορουν να κανουν αυτα ποσο εχουν κλπ κλπ.

beerallica
25.11.2010, 21:54
Λεφτά υπάρχουν (http://translate.google.com/#el|en|%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%AC%20%CF%85%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD).

Nik
25.11.2010, 21:54
rolfmaorolfmaorolfmaorolfmaorolfmaorolfmaorolfmaorolfmao

Ολα τα λεφτα λεμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:up::up::up::up::up::up::up:

ksdfpr
25.11.2010, 22:28
Ολα τα λεφτα λεμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:up::up::up::up::up::up::up:

Άντε να συμλπηρώσω... http://rapidshare.com/files/433128717/lefta_yparxoun.mp3
Μιλάμε για τρις!!!

Όσο για τα plc κτλ, ρωτήστε ότι θέλετε (αν και πιο εύκολο με τηλ μέσω πμ).
Η δικιά μου προσέγγιση, είναι (λόγω επαγγέλματος) να μην έχει τίποτα το αυτοματοποιημένο η όλη διαδικασία... Άσε που είμαι και ψείρας, και στο τέλος μόνο μπύρα δε θα έφτιαχνα (σαν το ανέκδοτο με το μπουρδέλο που δεν είχε γυναίκες αλλά από οργάνωση, σκίζει). Το βαρέλι για παράδειγμα το δοκίμασα πριν 15 μέρες με νερό να δω αν είναι οκ, αλλά μέχρι να καταλήξω σε μύλο, δεν έχω ξεκινήσει την APA μου!

Nik
26.11.2010, 07:52
Άντε να συμλπηρώσω... http://rapidshare.com/files/433128717/lefta_yparxoun.mp3
Μιλάμε για τρις!!!

Όσο για τα plc κτλ, ρωτήστε ότι θέλετε (αν και πιο εύκολο με τηλ μέσω πμ).
Η δικιά μου προσέγγιση, είναι (λόγω επαγγέλματος) να μην έχει τίποτα το αυτοματοποιημένο η όλη διαδικασία... Άσε που είμαι και ψείρας, και στο τέλος μόνο μπύρα δε θα έφτιαχνα (σαν το ανέκδοτο με το μπουρδέλο που δεν είχε γυναίκες αλλά από οργάνωση, σκίζει). Το βαρέλι για παράδειγμα το δοκίμασα πριν 15 μέρες με νερό να δω αν είναι οκ, αλλά μέχρι να καταλήξω σε μύλο, δεν έχω ξεκινήσει την APA μου!
Πρεπει μου φαινεται να κανονισουμε κανενα καφε καποια στιγμη και φθηνα να μας ερθει και να συζητησουμε το συγκεκριμενο θεμα γιατι με τις μπυρες εχουμε καει.
Κωστη το Braumeister ειναι μακραν η καλυτερη τεχνικη υλοποιηση που εχω δει σε συστηματα RIMS (Recirculating infusion mash system) .Λογω του προγραματιζομενου και την εξυπνη διαχειρηση του ογκου .Σιγουρα ειναι δυσκολο στην υλοποιηση κατι τετοιο και ενδεχωμενως να ερχεται στα ιδια λεφτα πανω κατω να λαβεις και υποψην την εργατοωρα που σπαταλας ακομη και αυτο εδω που κανουμε θεωρεται εργατοωρα.Σαν πιο απλο συστημα θα ηθελα να φτιαξω κατι σαν του Μιχαλη δοχειο αντισταση για θερμανση κυκλοφορητη ελεγχομενη απο θερμοστατη ισχυος (για απολυτο ελεγχο θερμοκρασιας) και θα ημουν οκ ισως αν υπηρχε θερμοστατης με πιο απλο τροπο ρυθμισης απο το να μπαινεις σε μενου να σκεπτομουν να προσαρμοσω και ενα ταιμερ .Αλλα αμα ο κυκλοφορητης κανει 200 ευρω...Αληθεια αυτη η μπλε αντλια που χρησημοποιει ο Γερμανος ποσο να κοστιζει ? Το μονο που μπορεσα να διακρινω ειναι η μαρκα (Vortex)
Στο θεμα του μυλου αν μεινεις στο ΒΙΑΒ δεν εχεις προβλημα οτι και να χρησημοποιησεις.

Nik
26.11.2010, 10:04
Μαλλον βρηκα ακρη αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο πραγμα και ποσο μπορει να κοστιζει κατι παρομοιο .
http://www.deutsche-vortex.de/en/pumpen/brauchwasserpumpen/pumpen/kugelmotor/bw-152-r-1-2-ot.php

http://www.deutsche-vortex.de/en/index_en.php

Nik
26.11.2010, 10:09
Μαλλον βρηκα ακρη αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο πραγμα και ποσο μπορει να κοστιζει κατι παρομοιο .
http://www.deutsche-vortex.de/en/pumpen/brauchwasserpumpen/pumpen/kugelmotor/bw-152-r-1-2-ot.php

http://www.deutsche-vortex.de/en/index_en.php

Βρηκα και αντιπρωσοπο .
http://www.pella.com.gr/
και τις εχει στον καταλογο του http://www.pella.com.gr/images/stories/pella/pdf/catalog1.pdf σελιδα 34 φυσικα δεν εχει τιμες :(:(:(
ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΑΘΗΝΩΝ : ΠΕΛΛΑ ΑΕ
ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ 87 Ν.ΣΕΠΟΛΙΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΤΚ.12132 ΑΘΗΝΑ
Τηλ.: 210-5724205/5766537 Φαξ.: 210-5755769
βρηκα και κατι οδηγιες δεν ξερω αν βοηθουν...
http://www.pella.com.gr/images/stories/pella/pdf/anleitung_bw-bwz-bwm.pdf
http://www.deutsche-vortex.de/_media/download/int-broschueren/BW_01gr0014_Pella.pdf
Λετε να παιζουν τετοιες τιμες εδω??
http://www.badshop-web.de/product_info.php?manufacturers_id=27&products_id=148

Nik
26.11.2010, 10:52
Βλεποντας βεβαια εδω στην σελιδα 26 που δειχνει πως μπορεις να καθαρισεις την αντλια εχει διαφορετικα εσωτερικα στοιχεια ...
http://www.speidels-braumeister.de/media/content/pdf/brewing_instruction_20l.pdf
Υπαρχει περιπτωση η εταιρια κατασκευης να εχει αλλαξει τεχνολογια και οι Γερμανοι απλα ειτε να εχουν παλιες οδηγιες ειτε να εχουν στοκαρει η να υπαρχει και σειρα τετοιων αντλιων ?
Αυτος ο τυπος που βρηκα υπαρχει περιπτωση να μην κανει γαι την δουλια που το θελουμε ?
(επιμενω γιατι ειναι καλη τιμη αν ισχυει και εδω και μις και το χρησημοποιουν και αυτοι θα ειναι και αξιοπιστο)

miren
26.11.2010, 12:22
Εδώ λοιπόν με τους κυκλοφορητές ανοίγει ένα μεγάλο θέμα, δηλαδή ποιός κυκλοφορητής είναι κατάλληλος για τη συγκεκριμένη κατασκευή.
Το όλο πρόβλημα τελικά, συνοψίζεται στο ερώτημα, πόση πτώση πίεσης υπάρχει κατά τη φάση διέλευσης του νερού μέσα από το σάκο;
Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο ο σάκος με τη θρυμματισμένη βύνη μέσα, και εδώ γεννάται το ερώτημα πόσο πολύ μπορώ να θρυμματίσω τη βύνη, να μπουκώσει και να δημιουργήσει τέτοιες αντιστάσεις ώστε το νερό να μην περνάει από το σάκο και η αντλία να λειτουργήσει εν κενώ και να χαλάσει.
Έστω και αυτό να μην συμβεί, μπορεί ο ρυθμός διέλευσης του νερού από το σάκο να είναι μικρότερος από την παροχή του κυκλοφορητή και τελικά το νερό να υπερχειλίζεται από τη μαρμίτα.
Γι'αυτό φίλε Nik στην επόμενη ζυθοποίηση θα με φωνάξεις σαν assistant brewer να κάνω μερικές μετρήσεις και να πράξω ανάλογα με το αποτέλεσμα ;)

miren
26.11.2010, 12:26
Oi vortex αν δεις στη σελίδα 34 του καταλόγου έχουν το αντίστοιχο της wilo στον πίνακα με τα χαρακτηριστικά. Και οι δύο κυκλοφορητές λύνονται και καθαρίζουν. Τα μικρά κυκλοφορητάκια που δημοσίευσες σε επόμενο ποστ, μπαίνουν στα θερμαντικά σώματα και είναι μια νέα τεχνολογία για την εξοικονόμηση ενέργειας στη θέρμανση. Αυτά θα ήταν ότι πρέπει έχουν όμως το πρόβλημα ότι είναι σχεδιασμένα για θερμοκρασίες νερού έως 65° C.
Αυτό που δεν ξέρω είναι το υλικό της πτερωτής του vortex γιατί της wilo είναι πλαστικό

ksdfpr
26.11.2010, 14:27
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για αντλίες αλλά αν καταλήξουμε σε τύπο, στη wilo έχω άκρες, θα έχουμε καλή έκπτωση. Επίσης θα κάνω ερώτηση και σε grundfoss. A, και η αντλία να είναι "υγιεινού τύπου"...

DIVER
26.11.2010, 14:49
Καμιά μπύρα θα φτιάξετε;

:p

miren
26.11.2010, 14:51
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για αντλίες αλλά αν καταλήξουμε σε τύπο, στη wilo έχω άκρες, θα έχουμε καλή έκπτωση. Επίσης θα κάνω ερώτηση και σε grundfoss. A, και η αντλία να είναι "υγιεινού τύπου"...

Η grundfos δεν έχει κυκλοφορητές μικρούς για θερμοκρασίες + 110. Φτάνουν μέχρι τους 65

Nik
26.11.2010, 17:31
κοιταξτε και αυτο ειναι λιγο γκουμουτσα αλλα πρεπει να κανει .
http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=4&id=3702&cat=404&dt=24&shwlnk=0
Εχει και καροτσακι rolfmaorolfmaorolfmaorolfmaorolfmao
http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=4&id=2117&cat=404&dt=24
Μηπως πρεπει να ψαχτουμε σε αλλους τυπους?

ksdfpr
26.11.2010, 18:42
...
Πρεπει μου φαινεται να κανονισουμε κανενα καφε καποια στιγμη και φθηνα να μας ερθει και να συζητησουμε το συγκεκριμενο θεμα γιατι με τις μπυρες εχουμε καει...

Συμφωνώ, και μήπως πλησιάζει η ώρα για brewday; ... :)

...
Θα χρησιμοποιήσω δε, αντιστάσεις (συνολικά 4 KW) και ένα PID controller για τον έλεγχο της θερμοκρασίας...

Ρε Μιχάλη, μου έδωσες απίστευτη ιδέα! Να έχω εναλλακτική ενέργεια στο βαρέλι και με αντιστάσεις (αν κάνει κρύο έξω ή πάρω ρεύμα από αλλού :p. ) Αν καταλήξεις σε αντιστάσεις, ενημέρωσέ με. Σκέφτομαι να υπάρχουν ούτως ή άλλως μέσα στο βαρέλι... (Όχι φορητού τύπου)

Καμιά μπύρα θα φτιάξετε;

Νο spam, please!!! :p:p:p

Μηπως πρεπει να ψαχτουμε σε αλλους τυπους?

Αν θέλετε, ναι. Να ρίξουμε καμιά ματιά σε κυκλοφορητές από ενυδρεία. Εμείς δεν έχουμε πιέσεις στις κατσαρόλες μας. (Ιδέα: ποιός τολμηρός θα βράσει σε χύτρα ένα μικρό μπατσάκι; :D:D:D)

miren
26.11.2010, 21:20
Αν θέλετε, ναι. Να ρίξουμε καμιά ματιά σε κυκλοφορητές από ενυδρεία. Εμείς δεν έχουμε πιέσεις στις κατσαρόλες μας. (Ιδέα: ποιός τολμηρός θα βράσει σε χύτρα ένα μικρό μπατσάκι; :D:D:D)

Δυστυχώς οι κυκλοφορητές ενυδρείων είναι πλαστικοί, οπότε δεν μπορείς να προσαρμόσεις μεταλλικά σωληνάκια. Επίσης δεν είναι προδιαγεγραμμένοι για νερό 100 + βαθμών

Όσο για τον καφέ, Νίκο δώσε το σύνθημα και εγώ, τουλάστιχον:p, ακολουθώ

zontano
26.11.2010, 22:41
Ριχτε καμια ματια σε καμια υδροψυξη για υπολογιστη.Με καμια πατεντα μπορει να κανει.

TERRY72
27.11.2010, 00:00
...και σε κατι συντριβανακια σοκολατας !

DIVER
27.11.2010, 08:44
Καμιά μπύρα θα φτιάξετε;

Nik
27.11.2010, 09:25
Θεωρητικα παντα οταν σηκωνω το σακο αδειαζει αμεσως οποτε μαλλον δεν εχει αντισταση οι vortex μου φαινεται (μικροι) πανε μεχρι 95C καπου το διαβασα σε αυτα τα pdf.
Πρεπει να κανονισουμε κατι ...

Nik
27.11.2010, 10:02
Βρηκα και αυτο δεν ξερω αν αντεχει πολυωρη χρηση http://shop.solarproject.co.uk/sp2020-easy-connect-water-circulation-pump-%C3%82%C2%A3195-p-10.html
Παντως απο το φορουμ που το βρηκα την χρησημοποιουν π.χ.
http://farm5.static.flickr.com/4077/4755392294_b50a962d49.jpg
http://i158.photobucket.com/albums/t105/s_t_album/homebrew/pump1.jpg
http://i68.photobucket.com/albums/i11/kevthebootboy/7964038d.jpg

Nik
27.11.2010, 12:52
Α! Μιας και το θυμηθηκα στην τελευταια φωτογραφια φαινεται ενα ανοξειδωτο σκευος .Αυτο λοιπον το πουλαγαν καποιοι στο ebay πριν καιρο (καινουργιο) και ειναι απο ειδη catering ειναι θερμομωνομενο δοχειο μεταφορας και παιζει στους δικους μας ογκους 30-50-70 λιτρα αν δεν απατωμαι το οποιο το τσιμπαγαν οι μαγκες εβαζαν μια αντισταση και ηταν ετοιμο το mash tun και ηταν σε καλη τιμη σε σχεση με την αναλογη κατσαρολα . Λετε να παιζει κατι τετοιο και εδω ???

Nik
27.11.2010, 13:01
Το Βρηκα στο Ebay αλλα δεν σκαμπαζω Γαλλικα...
http://shop.ebay.fr/catering-service-fr/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686

http://schengler.eu/
Ξερει κανεις Γαλικα ? Γιατι τωρα που το ψιλοχαζεψα εχει απιστευτες τιμες γενικα και εχουν καλη φημη σαν πωλητες

miren
27.11.2010, 13:43
Αυτό το σκέυος μάλλον δεν κάνει για βρασμό κάνει μόνο για mush tun.
Το ίδιο ισχύει και για το κυκλοφορητάκι.
Αν θέλεις λοιπόν, μια κατσαρόλα και για mush tun και για βράσιμο του γλεύκους αυτές οι λύσεις δεν κάνουν.

Πάντως δες και αυτό
http://www.brassageamateur.com/forum/ftopic4620-90.html

Nik
27.11.2010, 13:56

Σε περιπτωση που δεν παιξει τιποτα φθηνο ανακαλυψα το εξης...Το παραπανω κολπο το πουλανε στην Αγγλια ετοιμο http://www.brupaks.com/boilers%20mashtuns.htm οποτε το δοχειο μαλλον κανει μιας και προφανως ειναι της Brouwland και η Αγγλικη εταιρια δεν ειναι της πλακας οποτε η λογικη λεει οτι δεν θα δημιουργει προβληματα γιατι δεν θα το ειχαν στους καταλογους τους και το παιζουν με 3Kw αντισταση τα 50 λιτρα και 6Kw (2x3Kw) τα μεγαλυτερα δοχεια.Αν θελουν οι κυριοι admin ασ' ριξουν ενα email στους Βελγους με περαιτερω εξηγησεις για το εγχειρημα που θα τους απαντησουν πιστευω ως αντιπροσωπους.

miren
27.11.2010, 14:00
Λάβε επίσης υπ'όψη σου ότι οι μαρμίτες που πουλάει η schengler μέσω ebay έχουν πάχος λαμαρίνας 1mm (έκανα μετατροπή επιφάνειας σκεύους και βάρους που δίνει, σε πάχος). Ναι μεν στο διαφημιστικό λέει ότι κάνει για ηλεκτρικό μάτι και για γκάζι αλλά εγώ δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.
Αν μπορεί κάποιος να με βεβαιώσει ότι δε θα πετσικάρει ένα τέτοιο σκεύος τότε το αγοράζω με τα χίλια. Ειδικά το θερμός είναι το ιδανικό σκεύος για ζυθοποίηση. Αν θυμάμαι καλά ο Παναγιώτης είχε ζητήσει πληροφορίες γι' αυτό το θερμός, αν το έχει ψάξει από τότε ίσως και να έχει περισσότερες πληροφορίες.

Nik
27.11.2010, 14:12
Δηλωνω ασχετος με την αντοχη τους οσο για το θερμομωνομενο σιγουρα το αγοραζουν για mash tun οποτε η χρηση που θελουμε εμεις δεν κανει αλλα απο οτι χαζευα στα ποστ τους δεν εχουν προβληματα τωρα η κατσαρολα δεν ξερω ενδεχωμενως για αυτο εχουν και χαμηλες τιμες .Βεβαια δινουν εγγυηση αλλα που να βρεις ακρη θα μου πεις.
Α! βρηκα και ενα εργοστασιο με αντιστασεις...
http://www.pyraelectric.gr/pyraelectric.pdf

Nik
27.11.2010, 17:06
Η λυση Browland + αντισταση μπορει να παιζει τελικα ....
Καντε ενα χαζι εδω...
http://www.philrobins.org.uk/index.php
http://www.philrobins.org.uk/process2.php

ksdfpr
27.11.2010, 17:40
Από ότι κατάλαβα, για 50 λίτρα δοχείο (ή και βαρέλι :p ), μια αντίσταση 3 με 3.5 ΚW είναι αρκετή. Σε περίπτωση ΒΙΑΒ, προσπαθούμε να μην έρθει σε επαφή ο σάκος με την αντίσταση είτε με πάτο (false) είτε κρατώντας τον πλευρικά. Όσον αφορά όμως το κυκλοφορητάκι από Αγγλία, γιατί δεν μας κάνει; Αφού η χρήση του θα είναι για τo mashing. Στο βράσιμο δεν θα δουλεύει.

miren
27.11.2010, 17:48
.... Όσον αφορά όμως το κυκλοφορητάκι από Αγγλία, γιατί δεν μας κάνει; Αφού η χρήση του θα είναι για τo mashing. Στο βράσιμο δεν θα δουλεύει.

Σωστά, όμως το βραστό νερό δε θα φτάσει μέχρι την φτερωτή, κατά το βρασμο;

ksdfpr
27.11.2010, 17:52
Σωστά, όμως το βραστό νερό δε θα φτάσει μέχρι την φτερωτή, κατά το βρασμο;

Και; Μέχρι 120 βαθμούς λέει.

miren
27.11.2010, 17:54
http://morebeer.com/view_product/15751/102211/5_Gallon_Stainless_Steel_Kettle

Και όμως εδώ λέει ότι μπορείς να βράσεις σε κατσαρόλα πάχους 0,5mm.
Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Με όσους μαστόρους έχω μιλήσει, όλοι μου λένε ότι θα υπάρχει πρόβλημα με άμεση έκθεση της κατσαρόλας σε εστία θερμότητας

miren
27.11.2010, 17:55
Και; Μέχρι 120 βαθμούς λέει.

Που το λέει; Δεν το έχω προσέξει

miren
27.11.2010, 18:07
Δυστυχώς ο Schengler μέσω Γαλλικού ebay δεν παραδίδει εκτός Γαλλίας

Nik
27.11.2010, 18:24
Παντως χαζευα αυτο το Εγγλεζικο φορουμ και το 90% των μαστορων ειτε φτιαχνανε τετοια κολπα με δοχεια ειτε με τους καδους ζυμωσης :o:o:o:o:o

Nik
28.11.2010, 10:30
Οταν θελεις να την βγαλεις φθηνα ολα γινονται παντως
http://www.thehomebrewforum.co.uk/viewtopic.php?p=103493#p103493
http://pdtnc.wordpress.com/2010/11/23/50-litre-copper-boiler-hlt-build/
http://www.thehomebrewforum.co.uk/viewtopic.php?f=30&t=7513
http://www.thehomebrewforum.co.uk/viewtopic.php?f=30&t=1709
http://www.thehomebrewforum.co.uk/viewtopic.php?f=30&t=1418
http://www.thehomebrewforum.co.uk/viewtopic.php?f=30&t=9899
Ρε τι κανει ο ανθρωπος για να φτιαξει την μπυρα του....

miren
28.11.2010, 15:31
Ο πρώτος και ο δεύτερος είναι ωραίοι.
Νίκο βρες μου τρόπο να προμηθευτούμε από το εξωτερικό αυτές τις κατσαρόλες ή το θερμός των 50 ή 60 λίτρων, τα υπόλοιπα είναι εύκολα.
Αυτά τα σκεύη έχουν πάχος 1mm που απ'ότι φαίνεται, σε έμμεση έκθεση σε εστίες θερμότητας δεν πρέπει να έχουν πρόβλημα

Nik
28.11.2010, 17:42
Ο πρώτος και ο δεύτερος είναι ωραίοι.
Νίκο βρες μου τρόπο να προμηθευτούμε από το εξωτερικό αυτές τις κατσαρόλες ή το θερμός των 50 ή 60 λίτρων, τα υπόλοιπα είναι εύκολα.
Αυτά τα σκεύη έχουν πάχος 1mm που απ'ότι φαίνεται, σε έμμεση έκθεση σε εστίες θερμότητας δεν πρέπει να έχουν πρόβλημα
Το ψαχνω!!!!!!!!!
Με το θερμος δεν υπαρχει και προβλημα θερμοκρασιας κλεινει ερμητικα και λενε χανει 1βαθμο σε 90 λεπτα σε εξωτερικη θερμοκρασια 17 οποτε ουτε κυκλοφορητες ουτε τιποτα.

miren
28.11.2010, 17:56
Το ψαχνω!!!!!!!!!

:up::up::up:

Με το θερμος δεν υπαρχει και προβλημα θερμοκρασιας κλεινει ερμητικα και λενε χανει 1βαθμο σε 90 λεπτα σε εξωτερικη θερμοκρασια 17 οποτε ουτε κυκλοφορητες ουτε τιποτα.

Οπότε θα γίνει και οικονομία:up:

miren
28.11.2010, 18:01
Αν και τώρα που το σκέφτομαι ο κυκλοφορητής χρειάζεται διότι αναδεύει τη βύνη και αυξάνει την απόδοση

miren
28.11.2010, 18:05
Δες κι αυτό.

http://www.viofilters.gr/

Παίρνεις ένα screen filter με 400 microns mesh και έχεις ένα bag μόνιμο:)

BIKER
28.11.2010, 20:02
Τελικα δεν υπαρχει προβλημα με τα μπρουτζινα εξαρτηματα που βραζουν μεσα στο γλευκος?

ksdfpr
28.11.2010, 22:58

:D:D:D Δικά μας παιδιά... Άμα δε βάλεις τελικά κια το χεράκι σου λίγο... Ο καλύτερος ήταν αυτός με την αντίσταση του βραστήρα στον πλαστικό κάδο :D:D:D.

Τελικα δεν υπαρχει προβλημα με τα μπρουτζινα εξαρτηματα που βραζουν μεσα στο γλευκος?

Καλό θα ήταν να τα αποφύγεις... Με τα ανοξείδωτα δεν έβγαλες άκρη;

Επίσης ρίξτε μια ματιά σε αυτά:
http://cgi.ebay.com/DC-12V-Mini-Electric-Water-Coffee-Pump-24-GPH-P-25A-/260696127510?pt=Small_Kitchen_Appliances_US&hash=item3cb2b33816
http://www.alibaba.com/product-gs/230012910/DC_mini_hot_water_pump_for.html
Που μπορούμε να βρούμε;

panagiotis
28.11.2010, 23:33

όταν δείς ότι οξειδώθηκαν τα βράζεις με ξύδι. (προσωπικά δεν θα διάλεγα ποτέ κάτι με μπρούτζο. Χαλκό και S/S για να είμαστε ήσυχοι!)

Nik
29.11.2010, 06:41
Αν και τώρα που το σκέφτομαι ο κυκλοφορητής χρειάζεται διότι αναδεύει τη βύνη και αυξάνει την απόδοση
Στο ΒΙΑΒ δεν χρειαζεται τοσο γιατι ειναι μεγαλος ο λογος νερου προς βυνη 5λτ+ ανα κιλο βυνης οποτε ειναι πιο ευκολα εγω παντως πιανω 75% αλλοι πιανουν 79-81% νομιζω ειναι καλα με το καλημερα 75%.
Κατσε να κατσει το θερμος...Σωθηκαμε μετα.

miren
29.11.2010, 09:30
...Κατσε να κατσει το θερμος...Σωθηκαμε μετα.

Έστειλα mail και περιμένω απάντηση:)

BIKER
29.11.2010, 11:43
Καλό θα ήταν να τα αποφύγεις... Με τα ανοξείδωτα δεν έβγαλες άκρη;

Το μονο που δεν εχω βρει σε ανοξειδωτο, ειναι ενας σωληνομαστος 1/2 για να συνδεσω τη βανα χωρις να την κολησω. Ουτε ο Θεοδοσιαδης ειχε. Κατι τετοιο δηλαδη¨

miren
29.11.2010, 13:02
Θα βρεις σίγουρα στο "Χρυσαφίδη" ή στη Λ.Αθηνών

BIKER
03.12.2010, 16:57
Θα βρεις σίγουρα στο "Χρυσαφίδη" ή στη Λ.Αθηνών
τελικα παραγγειλα απο το ιντερνετ, να τελειωνουμε...

http://www.weldlessfittings.com/kettlefittings.html

TERRY72
19.01.2011, 00:56
Εντελως πληροφοριακα παραθετω απαντηση με τιμες που πηρα απο την ATLAS LTD http://www.atlas-pots.gr/index.html

ΜΑΡΜΙΤΑ Νο 45 (45εκ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ) 60 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ

ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΜΑΤ 79,30€ + ΦΠΑ
ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ 224,90€ + ΦΠΑ

ΜΑΡΜΙΤΑ Νο 36 30 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ

ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΜΑΤ 39,31€ + ΦΠΑ
ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ 136,80€ + ΦΠΑ

no comment....

BIKER
19.01.2011, 11:30
Εντελως πληροφοριακα παραθετω απαντηση με τιμες που πηρα απο την ATLAS LTD http://www.atlas-pots.gr/index.html

ΜΑΡΜΙΤΑ Νο 45 (45εκ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ) 60 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ

ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΜΑΤ 79,30€ + ΦΠΑ
ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ 224,90€ + ΦΠΑ

ΜΑΡΜΙΤΑ Νο 36 30 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ

ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΜΑΤ 39,31€ + ΦΠΑ
ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΗ 136,80€ + ΦΠΑ

no comment....
Ακριβα ειναι. Η 30λιτρη ανοξειδωτη μου στοιχισε 105 μαζι με το φπα

BIKER
20.01.2011, 18:10
ιδου η δικη μου version κατσαρολας.

BIKER
20.01.2011, 18:12
ιδου η δικη μου version κατσαρολας.
Τωρα μου λειπει μια σχαρα για μεσα. Εχω βρει αυτες τις συνηθισμενες που ειναι χρωμιωμενες. Πειραζει ?

zontano
20.01.2011, 23:57
Για να καταλαβω...εχει και αντισταση μεσα;;Τωρα μου λειπει μια σχαρα για μεσα. Εχω βρει αυτες τις συνηθισμενες που ειναι χρωμιωμενες. Πειραζει ?

Sent from my GT-I9000

Nik
21.01.2011, 08:11
Τωρα μου λειπει μια σχαρα για μεσα. Εχω βρει αυτες τις συνηθισμενες που ειναι χρωμιωμενες. Πειραζει ?
Οχι εφοσον ειναι σε καλη κατασταση...
Εχει και το Cook Shop σε διαφορα μεγεθη απο 8-12 ευρω νομιζω

BIKER
21.01.2011, 12:49
Για να καταλαβω...εχει και αντισταση μεσα;;

Sent from my GT-I9000
οχι δεν εχει αντισταση, στην εστια τη βαζω

BIKER
21.01.2011, 12:50
Οχι εφοσον ειναι σε καλη κατασταση...
Εχει και το Cook Shop σε διαφορα μεγεθη απο 8-12 ευρω νομιζω
ναι αυτες τις σχαρες λεω. Αναροτιομουνα μηπως στο βρασιμο εχει κανενα θεμα το χρωμιο..

miren
21.01.2011, 14:59
ναι αυτες τις σχαρες λεω. Αναροτιομουνα μηπως στο βρασιμο εχει κανενα θεμα το χρωμιο..

Κάποια στιγμή θα σου ξεφλουδίσει. Υποθέτω ότι γιαυτό (όχι μόνο) χρησιμοποιούν στη βιομηχανία τροφίμων τα ανοξείδωτα και όχι χρωμιωμένα υλικά

Pan1979
22.01.2011, 21:31

Απ' ότι θυμάμαι μένεις Πειραιά, γιατί δεν κάνεις μια βόλτα στα κλασικά μηχανουργεία, (Α) κοντά στο τέρμα στην Πειραιώς (INOX κάτι... γράφει η επιγραφή, (β) στο πρώτο παράλληλο δρόμο του λιμανιού από τα κρητικά, ρώτα εκεί πόσο θα πάει ένα τρυπητό σε Ιnox (αν κατάλαβα καλά αυτό σου λείπει). :)

BIKER
23.01.2011, 18:37
Ναι αυτο μου λειπει.

Nik
23.01.2011, 19:00
Ναι αυτο μου λειπει.
Φτιαξε οτιδηποτε μπορει να κατησει μια και εχεις εστια υγραεριου τον σακο σε αμεση επαφη με τον πατο της κατσαρολας.
Αυτο μπορει να ειναι ενα ταψακι αλουμινενιο που θα του κανεις μερικες τρυπες να κυκλοφορει το γλευκος ελα πιατο μελαμινης οτιδηποτε ψαξε κατι μπορει να εχεις ηδη σπιτι. Αρκει να αντεχει μια χ θερμοκρασια. Ο σακος αν ειναι απο πολυεστερα θεωρητικα αντεχει μεχρι η και παραπανω απο 250 βαθμους .
Εναλακτικα στερεωνεις τον σακο κατα τετοιο τροπο να μην εχει επαφη με τον πατο της κατσαρολας ολα γινονται.Μην αγχωνεσαι

zontano
23.01.2011, 22:23
Φτιαξε οτιδηποτε μπορει να κατησει μια και εχεις εστια υγραεριου τον σακο σε αμεση επαφη με τον πατο της κατσαρολας.
Αυτο μπορει να ειναι ενα ταψακι αλουμινενιο που θα του κανεις μερικες τρυπες να κυκλοφορει το γλευκος ελα πιατο μελαμινης οτιδηποτε ψαξε κατι μπορει να εχεις ηδη σπιτι. Αρκει να αντεχει μια χ θερμοκρασια. Ο σακος αν ειναι απο πολυεστερα θεωρητικα αντεχει μεχρι η και παραπανω απο 250 βαθμους .
Εναλακτικα στερεωνεις τον σακο κατα τετοιο τροπο να μην εχει επαφη με τον πατο της κατσαρολας ολα γινονται.Μην αγχωνεσαι

π.χ. μια στρογγυλη ανοξειδωτη σχαρα ψησηματος.

TERRY72
24.01.2011, 10:59
Τα θερμομετρα με τη βελονα που κοτσαρουν μπροστα στις κατσαρολες δεν εχουν προβλημα στο ανακατεμα να φανε καμια και να στραβωσουν ? Ή να "καρφωθει" στο σακο του ΒΙΑΒ ?
Επισης σε τι υψος πρεπει να ειναι ? Εχω διαβασει οτι κανονικα παει στο μεσο του υγρου, αλλα συνηθως τα βλεπω μολις πανω απο το βρυσακι.

miren
24.01.2011, 13:00
Τα θερμομετρα με τη βελονα που κοτσαρουν μπροστα στις κατσαρολες δεν εχουν προβλημα στο ανακατεμα να φανε καμια και να στραβωσουν ? Ή να "καρφωθει" στο σακο του ΒΙΑΒ ?
Επισης σε τι υψος πρεπει να ειναι ? Εχω διαβασει οτι κανονικα παει στο μεσο του υγρου, αλλα συνηθως τα βλεπω μολις πανω απο το βρυσακι.

Στο μέσον μπαίνει κανονικά. Αλλά αν ανακατεύεις το γλεύκος τότε θα έχεις και αξιόπιστη μέτρηση της θερμοκρασίας (διότι θα αναδεύεις και το νερό και η θερμοκρασία θα ισοκατανέμεται) οπότε βάλε το όπου σε βολεύει.
Για να μην στραβώσει ή καρφωθεί στο σάκο βίδωσε από τη μέσα μεριά μία μούφα, που θα προστατεύσει την ακίδα

BIKER
24.01.2011, 14:37
Η "ακιδα" ειναι 10 χιλιοστα. Αποκλειεται να στραβωσει. Επισης δεν ειναι ακιδα, ειναι flat οποτε δεν καρφωνεται πουθενα.
Τωρα το θεμα του υψους, επρεπε να το ειχα βαλει χαμηλοτερα, γιατι το νερο σε αυτο το υψος ειναι 12 λιτρα, επομενως απο κει και κατω δε μετραει. Μετα το σκευτηκα ομως. Μικρο το κακο. Δε νομιζω να βραζω κατω απο 15 λιτρα ογκο

Nik
24.01.2011, 16:00
Η "ακιδα" ειναι 10 χιλιοστα. Αποκλειεται να στραβωσει. Επισης δεν ειναι ακιδα, ειναι flat οποτε δεν καρφωνεται πουθενα.
Τωρα το θεμα του υψους, επρεπε να το ειχα βαλει χαμηλοτερα, γιατι το νερο σε αυτο το υψος ειναι 12 λιτρα, επομενως απο κει και κατω δε μετραει. Μετα το σκευτηκα ομως. Μικρο το κακο. Δε νομιζω να βραζω κατω απο 15 λιτρα ογκο

Οπως και να εχει το θερμομετρο το χρειαζεσαι κατα την διαρκεια του mashing που σημαινει οτι και 10λιτρα batch να φτιαξεις θα εχεις 20 λιτρα νερο και συνολικο ογκο περιπου 30 οποτε εισαι οκ.
Με αυτου του τυπου τα υεμομετρα πρεπει να προσεξετε τα εξης...
1) Αυτο που ειπε ο Μιχαλης σωστη μετρηση εχεις την ωρα που ανακατευεις το γλευκος.
2)Τσεκαρετε την ακριβεια του σε διαφορες θερμοκρασιες και ειδηκα απο 50-75 βαθμους με καποιο αλλο αξιοπιστο ,λογικα θα εχει και καποιο βιδακι που μπορεις να το καλιμπραρεις.
Καποιες γενικες οδηγιες ειναι εδω...
http://www.byo.com/stories/projects-and-equipment/article/indices/29-equipment/415-calibrating-thermometers-techniques
http://www.byo.com/stories/projects-and-equipment/article/indices/29-equipment/1995-calibrating-equipment-techniques

TERRY72
25.01.2011, 02:02

Ρε εγω οτι θερμο-μπρουομετρα βλεπω λενε για 2-6-9 ιντσες stem !!
Π.Χ. http://www.homebrewery.com/images/brewmometer-npt.jpg
Απο που το ψωνησες εσυ ?

Υ.Γ. Νικ : εγγυηση !

ksdfpr
25.01.2011, 22:45
Θερμόμετρα σαν και αυτό έχει εδώ (http://www.deka.gr/liquid-green/index.html), από όπου πήρα και το δικό μου. Υπάρχουν πάντως ποιότητες και ποιότητες με διάφορα μήκη στελεχών και σε διάφορες διαμέτρους...

BIKER
26.01.2011, 10:27
Θερμόμετρα σαν και αυτό έχει εδώ (http://www.deka.gr/liquid-green/index.html), από όπου πήρα και το δικό μου. Υπάρχουν πάντως ποιότητες και ποιότητες με διάφορα μήκη στελεχών και σε διάφορες διαμέτρους...
ΑΚΡΙΒΩΣ! και γω το πηρα απο ενα μαγαζι στον Πειραια με βιομηχανικα θερμομετρα,
8 ευρω. Μονο κοιτα να ειναι ανοξειδωτο το "τσουτσουνι" , οπως στην φωτο, γιατι υπαρχουν και μπρουτζινα.

TERRY72
27.01.2011, 17:19
Λοιπον παλικαρια !
Ηρθε η κολυμπηθρα !!!!! χαχαχαχα ITS HUGE !!!!
http://i.ebayimg.com/08/!CDd2ruwCGk~$(KGrHqF,!k0Ez+wnMT7wBNOt8hFNN!~~0_12.JPG
Αντι της περιπτωσης keggle (για πρακτικους λογους) προτιμησα να παρω ενα κατσαρολικο απο ebay (http://shop.ebay.fr/catering-service-fr/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686)...σχεδον και εξηγουμαι.

Μετα απο αλληλογραφια και συνεννοηση με την εταιρεια (αμεσοι, φιλικοτατοι, αλλα γαλλικα. Ας ειν' καλα το γοογλομεταφραστηρι) στο email που δινουν στα στοιχεια πωλητη, μου στειλανε custom link για την παραγγελια μου με τιμες μεταφορας για Ελλαδα. Μαλιστα η τιμη της κατσαρολας ηταν και €5 μικροτερη απο αυτη του ebay.
Συνολικο κοστος για τη ανοξειδωτη μαρμιτα των 70 lt :40,90 EUR + 39,90 EUR shipping fees= € 80,80rock1rock1rock1rock1rock1 rock1rock1rock1rock1rock1 rock1rock1rock1rock1rock1 rock1rock1rock1rock1rock1 rock1
Ηρθε με ACS ακριβως σε μια εβδομαδα.

Ελπιζω να μην ανοιξει ο πατος της στην πρωτη βραση !!!!
Αν τη γλιτωσει.....να χαιροντε τα κατσαρολικα τους στη Ευριπίδου, στο ΜΑΚΡΟ κτλ. κτλ.....

Αυριο IKEA για υφασματακι & COOK SHOP ή σε κανα σιδερα απ' αυτους που φτιαχνουν σουβλες και σχαρες για ΒΒQ, για αυτοσχεδιασμο....

Αντε και το ΒΙΑΒ αρχιζει να ειναι πια κοντα SEVeyes

Υ.Γ. Εμπνεει παντως και για μια γιδα βραστη...ολοκληρη rolfmaorolfmaorolfmaorolfmao

kostass
27.01.2011, 17:52
Τέρρυ είσαι απίστευτος!!!! 80 ευρώ για ανοξείδωτη?????????
Μπράβο ρε μαν!!! Παμε ρε BIABάδες!!!
χαχα χαχα χα χα χα χαχα

Εννοείται θα ανεβάσεις φωτό απο το πρώτο biab!!!
respect

Nik
27.01.2011, 18:16
Λοιπον παλικαρια !
Αντι της περιπτωσης keggle (για πρακτικους λογους) προτιμησα να παρω ενα κατσαρολικο απο ebay (http://shop.ebay.fr/catering-service-fr/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686)...σχεδον και εξηγουμαι.

Μετα απο αλληλογραφια και συνεννοηση με την εταιρεια (αμεσοι, φιλικοτατοι, αλλα γαλλικα. Ας ειν' καλα το γοογλομεταφραστηρι) στο email που δινουν στα στοιχεια πωλητη, μου στειλανε custom link για την παραγγελια μου με τιμες μεταφορας για Ελλαδα. Μαλιστα η τιμη της κατσαρολας ηταν και €5 μικροτερη απο αυτη του ebay.
Συνολικο κοστος για τη ανοξειδωτη μαρμιτα των 70 lt :40,90 EUR + 39,90 EUR shipping fees= € 80,80rock1rock1rock1rock1rock1 rock1rock1rock1rock1rock1 rock1rock1rock1rock1rock1 rock1rock1rock1rock1rock1 rock1

Αν τη γλιτωσει.....να χαιροντε τα κατσαρολικα τους στη Ευριπίδου, στο ΜΑΚΡΟ κτλ. κτλ.....

Αυριο IKEA για υφασματακι & COOK SHOP ή σε κανα σιδερα απ' αυτους που φτιαχνουν σουβλες και σχαρες για ΒΒQ, για αυτοσχεδιασμο....

Υ.Γ. Εμπνεει παντως και για μια γιδα βραστη...ολοκληρη rolfmaorolfmaorolfmaorolfmao

Λευτερη με γεια.
2 ερωτησεις...Ποσο παχος εχει περιπου και πες μου αν ειναι πρεσαριστη η κολητη...
Στο ΙΚΕΑ εκει που πουλανε τα υφασματα και το ζητας με το μετρο γιατι εχει και ετοιμο σε μορφη κουρτινας που ειναι ακριβοτερο και ειναι παρα πολυ υφασμα θα χρειαστεις 1 μετρο .
Στο Cook Shop εχει σχαρα ανοξειδωτη στρογγυλη (12 ευρω νομιζω)μεχρι και 35 εκατοστα νομιζω οποτε σου κανει γιατι στην ουσια θελεις να απομονωσεις το sweet spot που κανει η εστια γκαζιου.
Αν η κατσαρολα σου εχει διαμετρο 45 εκατοστα πες μου να μετρησω τον σακο μου να σου πω τις διαστασεις που θα χρειαστεις να φτιαξεις τον σακο.

DIVER
27.01.2011, 18:17
:up::up::up::up:

Nik
27.01.2011, 18:30
Λοιπον ειδα τις διαστασεις απο το site τους λεει 45διαμετρο και 45 υψος .
Οποτε θελεις ενα κοματι υφασμα που η μια του πλευρα να εχει μηκος 140 εκατοστα Χ 70 εκατοστα .
Το 140 το διπλωνεις και ραβεις τα πλαινα (με διπλο περασμα για να ειναι πιο ενισχυμενο) ετσι ο πατος ειναι χωρις ραφη . Στο πανω μερος μπορεις να το γυρισεις προς τα μεσα και να το ραψεις και ετσι μπορεις να περασεις ενα σκοινακι για να κλεινει ο σακος σαν πουγκι.
Εναλακτικα πας στην μοδιστρα της γειτονιας και στο κανει κυριλε και δεν νομιζω να κοστισει πολυ και για να σου ερθει φθηνοτερα παρε και το κοματι που περισευει και φτιαξε και ενα δευτερο σακο να εχεις καβανζτα επισης με τα μικρα κοματακια που θα περισεψουν μπορεις να φτιαξεις σακουλακια για λυκισκο.

Nik
27.01.2011, 18:43
Επισης υπαρχει μια μικρη περιπτωση κατα την χρηση και και κατα την αποθηκευση αν δεν ειναι απολυτα στεγνο το σκευος να βγαλει καποια ιχνη σκουριας ...
Δεν σε κοροιδεψανε dont worry!
Παιρνεις ενα πλαστικο συρματακι κουζινας (πρασινο) τριβεις την περιοχη με νε ρακι στεγνωνεις και εσαι ετοιμος...

kostass
27.01.2011, 19:08
πάντως απίστευτη φάση, πρέπει να βρώ 80 ευρώ τώρα :)

DIVER
27.01.2011, 19:17
πάντως απίστευτη φάση, πρέπει να βρώ 80 ευρώ τώρα :)

Σου δανείζω....με 146% επιτόκιο.....:whistle:

kostass
27.01.2011, 19:36
και με -50% επιτόκιο να με δανείσεις, δεν θα σε ξεχρεώσω ποτέ(ς)

Nik
27.01.2011, 20:46
@Λευτερη αν τοποθετησεις βανα πρεπει να υπολογισεις σε τι υψος θα την τοποθετησεις γιατι θα εχεις θεμα με το ιζημα απο τον βρασμο και την ψυξη που δεν ειναι διολου ευκαταφρονητος ογκος 3+ λιτρα.
6,5 χιλιοστα περιπου ειναι 1 λιτρο βαση της διαμετρου της κατσαρολας σου .
Safe bet 4,5 λιτρα οποτε υπολογιζεις χ 6,5 = περιπου 3 εκατοστα απο τον πατο για την αρχη της σωληνας της βανας.Αν νομιζεις οτι θα υαπρξει περιπτωση να φτιαξεις batch πανω απο 23 λιτρα καθαρα τοποθετησε την ψηλοτερα πχ. 5 εκατοστα και θα κανεις τον κοπο να την γερνεις ελαφρα κατα την μεταγγιση σε αλλο δοχειο.

TERRY72
27.01.2011, 21:37
http://img547.imageshack.us/img547/4117/70lpot.jpg
Ευτυχως που ειχα ηδη την κουταλα :)
@ Νικ ειναι κολλητη (φαινεται και στη φωτο) και οταν βαλω βρυση λεω αποφυγω την κολληση οποτε θα παει λιγο πιο πανω. No problem.
Παχος ειναι δυσκολο να μετρησω. Το καπακι το μετρησα 8 δεκατα. Υποθετω οτι ειναι η ιδια λαμαρινα.

Pan1979
27.01.2011, 21:40
Με αυτές τις τιμές μου φαίνεται ότι θα πάω σύντομα σε ανοξείδοτο :)

DIVER
27.01.2011, 22:13
:fear:Tούμπανο είναι!!!

Ρίξε καμιά 10αριά πόδια μοσχαρίσια και λίγο στομάχι και έρχομαι για ''πατσαδοόργιο''. :p

kostass
27.01.2011, 22:26
ουυυυυυ, σωστός ο ντοκ!

TERRY72
27.01.2011, 22:27

23 λιτρα = 15 εκατοστα
Αστειο ακουγεται !!

TERRY72
27.01.2011, 22:28
:fear:Tούμπανο είναι!!!

Ρίξε καμιά 10αριά πόδια μοσχαρίσια και λίγο στομάχι και έρχομαι για ''πατσαδοόργιο''. :p

Δε σου κανει η γιδα η βραστη ?

DIVER
27.01.2011, 22:57
Δε σου κανει η γιδα η βραστη ?

Και αυτή καλή είναι.;)

BIKER
28.01.2011, 14:01
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ. Μπραβο Τερρυ καλοριζικη.
Τσαμπα μιλαμε

BIKER
28.01.2011, 14:07
@Λευτερη αν τοποθετησεις βανα πρεπει να υπολογισεις σε τι υψος θα την τοποθετησεις γιατι θα εχεις θεμα με το ιζημα απο τον βρασμο και την ψυξη που δεν ειναι διολου ευκαταφρονητος ογκος 3+ λιτρα.
Safe bet 4,5 λιτρα οποτε υπολογιζεις χ 6,5 = περιπου 3 εκατοστα απο τον πατο για την αρχη της σωληνας της βανας.Αν νομιζεις οτι θα υαπρξει περιπτωση να φτιαξεις batch πανω απο 23 λιτρα καθαρα τοποθετησε την ψηλοτερα πχ. 5 εκατοστα και θα κανεις τον κοπο να την γερνεις ελαφρα κατα την μεταγγιση σε αλλο δοχειο.
Η βαζεις μεσα ενα diptube και το ρυθμιζεις ανάλογα.
Παρολα αυτα εγω δεν εχω καταλαβει γιατι υπαρχει ιζημα? και μαλιστα τοσο πολυ. Αφου η βυνη ειναι στο σακο. Δε φιλτραρει καλα ο σακος?

TERRY72
28.01.2011, 14:16
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ. Μπραβο Τερρυ καλοριζικη.
Τσαμπα μιλαμε

thanx m8 !
Ας ειναι καλα ο Νικ με τον Miren που το ξετρυπωσανε :
http://forum.beer.gr/showpost.php?p=33531&postcount=147
Παρολα αυτα εγω δεν εχω καταλαβει γιατι υπαρχει ιζημα? και μαλιστα τοσο πολυ. Αφου η βυνη ειναι στο σακο. Δε φιλτραρει καλα ο σακος? Ελα μου ντε !?

miren
28.01.2011, 16:29
thanx m8 !
Ας ειναι καλα ο Νικ με τον Miren που το ξετρυπωσανε :
http://forum.beer.gr/showpost.php?p=33531&postcount=147
Ελα μου ντε !?

Όχι δε φιλτράρει καλά ο σάκος. Πάντα θα υπάρχει μια ποσότητα "λάσπης" που θα περάσει από το mesh του σάκου δηλαδή, στην ουσία, αυτό που θα περάσει θα είναι μια ποσότητα "άλευρου" που θα δημιουργηθεί αναπόφευκτα από το θρυμματισμό της βύνης

BIKER
28.01.2011, 17:04
Όχι δε φιλτράρει καλά ο σάκος. Πάντα θα υπάρχει μια ποσότητα "λάσπης" που θα περάσει από το mesh του σάκου δηλαδή, στην ουσία, αυτό που θα περάσει θα είναι μια ποσότητα "άλευρου" που θα δημιουργηθεί αναπόφευκτα από το θρυμματισμό της βύνης
Εμ τοτε δε βαζουμε κανενα φιλτρο μεσα? γιατι να χανουμε 2-3 λιτρα ?
Εκεινα τα bazooka δεν κανουνε δουλεια?

Nik
28.01.2011, 17:49
Εμ τοτε δε βαζουμε κανενα φιλτρο μεσα? γιατι να χανουμε 2-3 λιτρα ?
Εκεινα τα bazooka δεν κανουνε δουλεια?

Περα απο αυτο που περιεγραψε ο Μιχαλης δημιουργειται ιζημα και απο τις προτεϊνες και αλλα ελευθρα σωματιδια και τον λυκισκο κατα την ψυξη του γλευκους και σε συνδιασμο με την χρηση IrishMoss .
Ετσι παντα μαζευεται ενα ποσοσστο της ταξεως των 3-4 λιτρων (για 20 λιτρη παρτιδα) ειναι κατι που δεν μπορεις να αποφυγεις .
Το ιδιο συμβαινει και στα extract με λιγοτερο ογκο.
Θελουμε να αφηνουμε οσο το δυνατον περισοτερο ιζημα στο σκευος για να παρουμε οσο το δυνατον καθαροτερη μπυρα στον καδο ζυμωσης.
Και εκει καποιο ποσοστο απο το ιζημα ειναι υπολειματα απο τον βρασμο.

ksdfpr
28.01.2011, 18:18
Περα απο αυτο που περιεγραψε ο Μιχαλης δημιουργειται ιζημα και απο τις προτεϊνες και αλλα ελευθρα σωματιδια και τον λυκισκο κατα την ψυξη του γλευκους και σε συνδιασμο με την χρηση IrishMoss .
Ετσι παντα μαζευεται ενα ποσοσστο της ταξεως των 3-4 λιτρων (για 20 λιτρη παρτιδα) ειναι κατι που δεν μπορεις να αποφυγεις .
Το ιδιο συμβαινει και στα extract με λιγοτερο ογκο.
Θελουμε να αφηνουμε οσο το δυνατον περισοτερο ιζημα στο σκευος για να παρουμε οσο το δυνατον καθαροτερη μπυρα στον καδο ζυμωσης.
Και εκει καποιο ποσοστο απο το ιζημα ειναι υπολειματα απο τον βρασμο.

Ναι ρε γαμωτο, έτσι λυπηθηκα τα λίτρα και η πρώτη apa μου βγήκε παραπάνω θολή απο το κανονικό.

Sent from my iPhone using Tapatalk

DIVER
28.01.2011, 21:43
Ρε παιδιά, εμένα πάλι αυτή ΄(http://forum.beer.gr/showthread.php?t=1923) γιατί είχε ελάχιστο ίζημα;
hmm

miren
28.01.2011, 23:34
Όταν έλθει το πλήρωμα του χρόνου θα δώσω ένα τιπ για να αποφεύγουμε την αλευροποίηση κατά το θρυματισμό της βύνης :evil:

kostass
28.01.2011, 23:39
μην την σπάτε πολύ μικρή? :p

Nik
29.01.2011, 08:00
Ρε παιδιά, εμένα πάλι αυτή ΄(http://forum.beer.gr/showthread.php?t=1923) γιατί είχε ελάχιστο ίζημα;
hmm

Εσυ πως κανεις σακχαροπιηση? Να σου πουμε... Επισης ενδεχωμενως να θρυματιζεις πιο "χοντρα"
Παντως παιζει ρολο και η διαδικασια που ακολουθεις...Αλλα οχι τοσο τραγικο.

DIVER
29.01.2011, 08:06
Σπάσιμο της βύνης με τον Corona και σακχαροποίηση στους 65-69 μέσα στη ΒΙΑΒ σακούλα που είχαν φέρει τα παιδιά.
Βέβαια χρησιμοποιώ λιγότερο νερό απόσο θα έπρεπε κανονικά (λόγω 30λιτρης μαρμίτας) αλλά έχω πάντα 70% efficiency.

Nik
29.01.2011, 08:11
Όταν έλθει το πλήρωμα του χρόνου θα δώσω ένα τιπ για να αποφεύγουμε την αλευροποίηση κατά το θρυματισμό της βύνης :evil:

Αυτο λες? Πετυχαινει αλλα το θεωρω μπελα.
http://www.forum.beer.gr/showthread.php?t=891

Επειδη ξεφευγει η κουβεντα να δηλωσω οτι η δημιουργια ιζηματος δεν επιφερει αρνητικα αποτελεσματα στο τελικο προιον αν χρησημοποιησετε τα excel και κανετε και εσεις τις δικες σας μετρησεις μπορειτε να υπολογιζετε ακριβως την ποσοτητα που θα μπει στα μπουκαλια σας .

Αν σας ενοχλει τοσο πολυ μετα το mash out και πριν βγαλετε εξω τον σακο μπορειτε να ανακυκλωσετε με μια κανατα μεχρι να καθαρισει το γλευκος και να τραβηξετε τον σακο μετα προσεκτικα.

Nik
29.01.2011, 08:19
Σπάσιμο της βύνης με τον Corona και σακχαροποίηση στους 65-69 μέσα στη ΒΙΑΒ σακούλα που είχαν φέρει τα παιδιά.
Βέβαια χρησιμοποιώ λιγότερο νερό απόσο θα έπρεπε κανονικά (λόγω 30λιτρης μαρμίτας) αλλά έχω πάντα 70% efficiency.

Αν δεν εχεις "πειραξει" τον μυλο τοτε θρυματιζεις χοντρα (κανονικα για οποιαδηποτε αλλη μεθοδο)και ισως η λιγοτερη ποσοτητα νερου "βαραινει" ενδεχωμενως τα σωματιδια που αιωρουνται .
Επισης και η διαρκεια της ψυξης παιζει ρολο αν ψυχεις ακαριαία ενδεχωμενως να μην προλαβαινουν να κατσουν ολα κατω .
Σιγουρα παντως εχεις 1 λιτρο+ ιζημα κανε ενα κοπο και μετρησε το την επομενη φορα .
Στον καδο ζυμωσης ποσο ιζημα εχεις ?
Θεωρητικα παντα το τελικο ιζημα στην ζυμωση για 20 λιτρα ειναι περιπου η και λιγοτερο απο 1,5 λιτρα.

Nik
29.01.2011, 08:24
Με 70% εισαι κουκλος μπορεις να το ανεβασεις λιγο αν το νερο που θα συμπληρωσεις μετα για τον βρασμο το περασεις απο τον σακο με την βυνη σε ενα αλλο σκευος (ενα καδο π.χ.)(το νερο πρεπει να ειναι σε θερμοκρασια 75C)

DIVER
29.01.2011, 08:27
Αν δεν εχεις "πειραξει" τον μυλο τοτε θρυματιζεις χοντρα.....

Πρίτς...;)

Επισης και η διαρκεια της ψυξης παιζει ρολο αν ψυχεις ακαριαία ενδεχωμενως να μην προλαβαινουν να κατσουν ολα κατω.

Παίζει και αυτό.hmm

Στον καδο ζυμωσης ποσο ιζημα εχεις ?

Καμπόσο.:)

DIVER
29.01.2011, 08:28
Με 70% εισαι κουκλος μπορεις να το ανεβασεις λιγο αν το νερο που θα συμπληρωσεις μετα για τον βρασμο το περασεις απο τον σακο με την βυνη σε ενα αλλο σκευος (ενα καδο π.χ.)(το νερο πρεπει να ειναι σε θερμοκρασια 75C)

Πάντα θέλω να το κάνω αυτό και πάντα στο τέλος βαριέμαι...
:)

Nik
29.01.2011, 10:29
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου .
Το βασικο πλεονεκτημα της μεθοδου ειναι η απλοτητα οσο το μπερδευεις το πραγμα χανεις χρονο και μεχρι τωρα δεν εχει αποδειχθει με απολυτα στοιχεια οτι υπαρχει διαφορα στο αποτελεσμα ενδεχωμενως και για οικονομικους λογους (ποιος θα αγοραζε μετα ολα αυτα τα super duper πανακριβα εξαρτηματα αν ηξερε οτι με μια μαρμιτα και ενα σακο εκανε δουλια?).
Οποτε αν το μπερδευεις πολυ πας και σε αλλες μεθοδους .

miren
29.01.2011, 11:27
Αυτο λες? Πετυχαινει αλλα το θεωρω μπελα.
http://www.forum.beer.gr/showthread.php?t=891

respectrespect

mariolakas
30.01.2011, 11:05
Λοιπον παλικαρια !

Τερρυ μηπως τους ερωτησες καθολου για τα δοχεια thermos που εχουν στην ιδια εταιρια; Αν δηλαδη μπαινουν σε εστια γκαζιου ή ειναι απλα δοχειο μεταφορας που κραταει θερμοκρασια. Θα ηταν μια πολυ καλη λυση αν ο πατος δεν ειχε μονωση ετσι ωστε να κρατας πιο ευκολα την επιθυμητη θερμοκρασια στην φαση της σακχαροποιησης.

Nik
30.01.2011, 12:29
Τερρυ μηπως τους ερωτησες καθολου για τα δοχεια thermos που εχουν στην ιδια εταιρια; Αν δηλαδη μπαινουν σε εστια γκαζιου ή ειναι απλα δοχειο μεταφορας που κραταει θερμοκρασια. Θα ηταν μια πολυ καλη λυση αν ο πατος δεν ειχε μονωση ετσι ωστε να κρατας πιο ευκολα την επιθυμητη θερμοκρασια στην φαση της σακχαροποιησης.

Δεν μπαινουν σε εστια γιατι εχουν αφρωδες μονωτικο σε ολα τα σημεια.

mariolakas
04.02.2011, 21:21
Πριν λιγο εστειλα μηνυμα στους Γαλλους που αγορασε ο Τερρυ την κολυμπηθρα του, για να ρωτησω τα μεταφορικα για μια 50λιτρη 4,3 kg.
Απαντηση;;
Hello
shipping to Greece would be 45,90 EUR

Οποτε: 40,95 EUR + 45,90 EUR= 86,85 Εουρος

Οταν για την 70λιτρη 6,1 kg του Τερρυ: 40,90 EUR + 39,90 EUR= 80,80 Εουρος!

Συμπερασμα;; hmm
..Ειναι τρελοι αυτοι οι Γαλατες..!!

TERRY72
05.02.2011, 00:03
Πριν λιγο εστειλα μηνυμα στους Γαλλους που αγορασε ο Τερρυ την κολυμπηθρα του, για να ρωτησω τα μεταφορικα για μια 50λιτρη 4,3 kg.
Απαντηση;;
Hello

Συμπερασμα;; hmm

1) Ε! παρε κι εσυ κολυμπηθρα !!
2) Παντως μ'αρεσει το επιπεδο που εχουμε σ'αυτο το φορουμ ;)

mariolakas
05.02.2011, 01:07
1) Ε! παρε κι εσυ κολυμπηθρα !!
2) Παντως μ'αρεσει το επιπεδο που εχουμε σ'αυτο το φορουμ ;)

Μπα.. Το ξανασκεφτηκα.. Θα παω για 100λιτρη κατσαρολα. Με τετοια αναλογια στις τιμες, θα μου την χαρισουν και υπαρχει και μεγαλη πιθανοτητα να πληρωσουν αυτοι ολα τα εξοδα αποστολης! :p:p

brewmaster
05.02.2011, 11:00
Μπα.. Το ξανασκεφτηκα.. Θα παω για 100λιτρη κατσαρολα.....

Καλή φάση. Θα σου κοστίζει κάτι παραπάνω το νερό, αλλά θα μπορείς να απολαμβάνεις και το μπανάκι σου πιο άνετα.

Άντε, καλές απλωτές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mariolakas
05.02.2011, 11:18
Καλή φάση. Θα σου κοστίζει κάτι παραπάνω το νερό, αλλά θα μπορείς να απολαμβάνεις και το μπανάκι σου πιο άνετα.

Άντε, καλές απλωτές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οπως επισης μπορω να περασω και ενα κοκκαλο στη μυτη μου και να αρχισω να βγαζω κοκκινιστα μαγειρευτα απο ανθρωπο, βγαζοντας περιεργες κραυγες και χορευοντας γυρω γυρω απο την κατσαρολα τον παραδοσιακο χορο των Αρουντας. Εκει θα με φτασουν οι Γαλλοι με αυτα που μου λενε τις τελευταιες μερες. Θα το δεις.

Nik
05.02.2011, 17:42
Απαντηση;;
Hello

Συμπερασμα;; hmm

Αυτο που καταλαβαμε ειναι τοι μαλλον οι τυποι στοκαρουν καποια κοματια δεν ειναι αντιπροσωπεία καποιας εταιριας και προφανως τα κοματια που φευγουν τα κοπανανε και αλλα που μενουν αμανατι τα δινουν οσο οσο.

byron7
21.07.2011, 09:55
Καλημέρα παιδιά,

Τελικά πόσοι πήραν κατσαρολικό από εδω;
http://shop.ebay.fr/catering-service-fr/m.html?_nkw=&_armrs=1&_from=&_ipg=&_trksid=p3686

Είχατε προβλήματα;

Είμεθα στο τσακ να αγοράσουμε μια 100Λ κατσαρολίτσα από εδώ και θέλω να ξέρω μην και την πατήσουμε μια και το κόστος πάει κάπου στα 100 ευρώπουλα...

delomixal
26.07.2011, 20:21
Φίλε με την εταιρία δεν είχα κανένα πρόβλημα, και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Μου προτάθηκε ολοκλήρωση της αγοράς εκτός ebay την οποία δεν δέχτηκα αλλα και να δεχόμουν δεν νομίζω να άλλαζε κάτι...

Τώρα σαν υλικό έχω δει και καλύτερα (και φυσικά σημαντικά ακριβότερα).
Αμα μπλέξεις με ηλεκτροκολήσεις για βανάκια κτλ δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί αλλα με λίγη προσοχή και αμα ξέρεις απο ηλεκτροκόληση δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.
Με εστία τι θα κάνεις?

lizard
26.07.2011, 20:41
Και εγώ κανένα προβλημα με την εταιρεία.Η παραγγελία ακριβώς σε μια εβδομάδα ήρθε και οι άνθρωποι φιλικότατοι.

kostass
26.07.2011, 21:12
μακάρι να πάρω και εγω σε κάποια φάση...

spyrusthevirus
27.07.2011, 00:00
μακάρι να πάρω και εγω σε κάποια φάση...

συνάδελφε, στο χω πει, κάτσε σκέψου καμια πατέντα γιατι χανόμαστε.:)
/offtopic

beerallica
27.07.2011, 00:05
Τα παλληκαράκια στα Τζουμέρκα δε μοιράζουν κατσαρόλες στους εθελοντές;;; Τι σταδιάλα αξιοβίωτη είναι αυτή η φάση;

kostass
27.07.2011, 01:01
Τι σταδιάλα αξιοβίωτη είναι αυτή η φάση;

απίστευτη φάση αλλα δυστυχώς χωρίς κασταρόλα :)

spyrusthevirus
27.07.2011, 01:27
απίστευτη φάση αλλα δυστυχώς χωρίς κασταρόλα :)

και δηλαδή, πού είναι το αξιοβίωτο χωρίς κατσαρολικό 60 λίτρων? μαλακα σε πιάνουνε σου λέω xD

kostass
27.07.2011, 08:46
και δηλαδή, πού είναι το αξιοβίωτο χωρίς κατσαρολικό 60 λίτρων? μαλακα σε πιάνουνε σου λέω xD

χαχαχα χαχα χαχαχ αχχαχα

byron7
27.07.2011, 13:47
Φίλε με την εταιρία δεν είχα κανένα πρόβλημα, και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Μου προτάθηκε ολοκλήρωση της αγοράς εκτός ebay την οποία δεν δέχτηκα αλλα και να δεχόμουν δεν νομίζω να άλλαζε κάτι...

Τώρα σαν υλικό έχω δει και καλύτερα (και φυσικά σημαντικά ακριβότερα).
Αμα μπλέξεις με ηλεκτροκολήσεις για βανάκια κτλ δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί αλλα με λίγη προσοχή και αμα ξέρεις απο ηλεκτροκόληση δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα.
Με εστία τι θα κάνεις?

Με τέτοιους όγκους γκάζι αλλιώς μας βλέπω να κάνουμε την ΔΕΗ πλούσια :P

Όσον αφορά ηλεκτροκολήσεις κλπ δεν το βλέπω για τώρα. ας το δούμε πως θα συμπεριφερθεί γενικά και θα το ψάξουμε μετά. άλλωστε και τα εργαλεία υπάρχουν και οι γνώσεις...

Nik
27.07.2011, 18:27
Με τέτοιους όγκους γκάζι αλλιώς μας βλέπω να κάνουμε την ΔΕΗ πλούσια :P

Όσον αφορά ηλεκτροκολήσεις κλπ δεν το βλέπω για τώρα. ας το δούμε πως θα συμπεριφερθεί γενικά και θα το ψάξουμε μετά. άλλωστε και τα εργαλεία υπάρχουν και οι γνώσεις...

Μην το βιαστητε με βανες κλπ αν δεν κανετε πρωτα 2-3 παρτιδες διαφορων O.G. να δειτε ποσο ιζημα εχετε και μετα βαζετε βανα (δεν χρειαζεται να ειναι κολητη)

byron7
28.07.2011, 08:28
Μην το βιαστητε με βανες κλπ αν δεν κανετε πρωτα 2-3 παρτιδες διαφορων O.G. να δειτε ποσο ιζημα εχετε και μετα βαζετε βανα (δεν χρειαζεται να ειναι κολητη)

Σωστό.
Όχι ότι είναι να γίνει θα γίνει αφού δοκιμαστεί διεξοδικά το σύστημα.

kostass
28.07.2011, 12:03
συνάδελφε, στο χω πει, κάτσε σκέψου καμια πατέντα γιατι χανόμαστε.:)
/offtopic

[light years off topic]
ναι ρε, εγώ ψήνομαι τρελά γιατί πέφτει το κόστος παραγωγής πααααρα πολύ.
απλά θα πρέπει να ψήνεσαι και εσύ γιατί μόνος μου brewday δεν μπορώ να κάνω...κάτσε να δούμε και που θα έιμαι βέβαια γιατί αν δεν βρώ δουλειά στην πάτρα.......