PDA

View Full Version : Μέθοδος Brew In A Bag (BIAB)

Pages : [1] 2

Nik
18.02.2010, 10:25
Ας αρχισουμε με λιγη ιστορια πως προεκυψε η συγκεκριμενη μεθοδος Mashing.
Μερικα χρονια πριν (2006) σε ένα Αυστραλιανο φορουμ σαν το δικο μας καποιος ζητησε καθοδηγηση για να κατακευασει μια συσκευη ζυθοποιησης ενός δοχειου φερνοντας σαν παραδειγμα το Braumeister .Ετσι αρχισε μια σειρα συζητησεων για το πώς θα μπορουσε να δουλεψει ένα τετοιο συστημα και επειδη το κοστος παντα ανεβαινε λογω χρησης αντλιων PID controller κλπ εγιναν καποιες δοκιμες με ένα κοματι υφασμα περιπου σαν αυτό που χρησημοποιουν για κουρτινες ραμενο σε μορφη μεγαλου σακου για να δοκιμαστουν και καποιοι παραμετροι οσο αφορα την ζακχαροποιηση. Το ολο εγχειρημα δουλεψε και από κει και περα ανοιξε ενας καινουργιος κυκλος συζητησεων οπου αφορουσε πια την τεχνικη αυτή που βασιζοταν στην μεγαλυτερη αναλογια νερου προς βυνη περιπου (1κιλο βυνη προς 7 λιτρα νερο).
Εκει λοιπον πηραν μερος αρκετοι εμπειροι homebrewers και μετα από αρκετες συζητησεις σημερα υπαρχει μια καλη θεωρια και πρακτικη εξελιξη του πραγματος γιατι το φορουμ τους λειτουργησε κατά καποιον τροπο με ομαδες εργασιας και ετσι μπορουσαν να βγουν αρκετα ασφαλη συμπερασματα για οποιοδηποτε σκοπελο συνατουσαν στην πορεια.
Ετσι λοιπον προεκυψε η μεθοδος BIAB .
Το κυριο γνωρισμα αυτης της μεθοδου είναι ότι η ζυθοποιηση γινεται με το συνολο του νερου που θα χρησημοποιησουμε μεχρι το γλευκος να μπει στον καδο ζυμωσης .
Ο εξοπλισμος που θα χρειαστει τωρα είναι μια μεγαλη κατσαρολα 50 λιτρων + (60 είναι οκ για παρτιδες 20 λιτων) ενας σακος από το υφασμα που περιγραψαμε παραπανω και μια πηγη θερμοτητας γκαζι η ηλεκτρικο.
Η διαδικασια είναι ως εξης γεμιζουμε την κατσαρολα μας με ολη την ποσοτητα νερου που θα χρησημοποιησουμε βαζουμε τον σακο μεσα στην κατσαρολα ζεσταινουμε στην επιθυμητη θερμοκρασια σακαχαροποιησης ριχνουμε την θρυματισμενη βυνη και περιμενουμε βαση του προγραμματος μας π.χ 66 βαθμοι κελσιου για 60-90 λεπτα παρατηρουμε την θερμοκρασια και αν χρειαζεται αυξανουμε .Μολις περασει αυτή η ωρα ανοιγουμε την θερμανση και μολις η θερμοκρασια φτασει στους 75 βγαζουμε τον σακο και το αφηνουμε να στραγγιξει σε ένα δοχειο διπλα η τον κρεμαμε πανω από το δοχειο με καποιο τροπο .Απο κει και περα συνεχιζουμε κανονικα την διαδικασια όπως κανουμε malt extract ( βρασιμο 1 ωρα η 90 λεπτα προσθεση λυκισκου κρυωμα καδος ζυμωσης μαγια ).
Τωρα τα πελονεκτηματα είναι… Ευκολη μεταπηδηση από εξτρακτ σε Allgrain πολύ λιγος εξοπλισμος και λογω μεγαλης αναλογιας νερου βυνης καλυτερη αυξομειωση θερμοκρασιας λογω υπαρξης του σακου μπορεις να θρυματισεις πολύ ψιλη την βυνη.
Μειονεκτηματα … Είναι ακριβη μια τοσο μεγαλη κατσαρολα είναι δυσκολο να ζεστανεις σε λογικη ωρα 30+ λιτρα νερο που χρειαζονται για ένα batch 20 λιτρων.
Για να εχεις σωστο αποτελεσμα (μεγαλο efficiency) πρεπει να πειραματιστεις για καποια batch και εσυ ο ιδιος μιας και δεν υπαρχει απολυτη θεωρια .Υπαρχουν όμως φορμες εξελ που μπορεις να υπολογισεις όλα τα παραπανω με σχετικη ακριβεια.
Πιστευω να σας καλυψα αρκετα εγω θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια (αν και εχω τον αναλογο εξοπλισμο για κανονικο mashing περα από μυλο λεω να αρχισω από το BIAB)και θα σας μεταφερω τα αποτελεσματα επισης μπορουμε οποιος εχει ορεξη να το δοκιμασουμε πειραματικα .Για να εξαγουμε και εμεις τα δικα μας συμπερασματα.
Λινκς.
http://biabrewer.info/index.html
http://www.aussiehomebrewer.com/forum//index.php?showtopic=11694
http://www.brewersfriend.com/2009/06/20/brew-in-a-bag-biab-all-grain-brewing-method/
Για οτιδηποτε αλλο ρωτηστε εχουμε την απαντηση.

kostass
18.02.2010, 11:46
Περιμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα :D

Nik
18.02.2010, 18:57
Ενα αρχειο εξελ που θα βοηθησει στην κατανοηση του πραγματος ειναι εδω...
http://www.forum.beer.gr/attachment.php?attachmentid=696&d=1316711708 .
Επισης για να ξεκαθαρισουμε περισοτερο τα πραγματα . Δεν ερχεται να αντικαταστησει τις αλλες μεθοδους mashing δεν ανακαλυψαν τον τροχο.Θα το παρομοιαζα σαν το beerkit του AG .Χρονικα ισως και να χρειαζεται την ιδια ωρα με τις νορμαλ διαδικασιες και ενδεχομενως η τιμη μιας κατσαρολας 60 λιτρων να ερχεται στα ιδια με μια κατσαρολα 30 και ενα ψυγειο εκδρομης .Η απλοτητα ειναι που χαρακτηριζει αυτη την μεθοδο και ως τετοια να την εκλαβουμε και αν δουλεψει επιθυμητα ειμαστε οκ.Επισης να αναφερω οτι απο οσους αρχισαν να ασχολουνται με αυτη την διαδικασια λιγοι μεταπηδησαν στους παραδοσιακους τροπους και τουμπαλιν.Αυτα παντως ειναι καλο να το αναλυσουμε παιρεταιρω το θεματακι και για λογους υποστηριξης αυτης της κινησης ειναι η μοναδικη μεθοδος που αναπτυχθηκε καθαρα απο communtity.

kostass
18.02.2010, 19:05
Επίσης να μας πείς τι εξοπλισμό έχεις και πόσο πάει(σακούλα αλήθεια που βρήκες????)

kostass
18.02.2010, 19:08
Αυτα παντως ειναι καλο να το αναλυσουμε παιρεταιρω το θεματακι και για λογους υποστηριξης αυτης της κινησης ειναι η μοναδικη μεθοδος που αναπτυχθηκε καθαρα απο communtity.

Είναι και open source χαχαχα χα! Συμφωνώ πάντως και εσύ θα είσαι ο πρώτος που θα ξεκινήσει. Στο basic brewing είπαν έφτασαν 80% με αυτή την τεχνική για να δούμε πόσο βγάζει!

panagiotis
19.02.2010, 00:52
nice 1 m8!!:up::up:

Πάντως το κόστος για να φτιάξεις ένα ψυγειάκι πικνικ με μια κάνουλα και ένα αυτοσχέδιο φίλτρο bazooka είναι πολύ πολύ μικρό. Εκτός πια και αν δεν υπάρχει καθόλου ο χώρος για να το αποθηκεύεις....

Nik
19.02.2010, 09:20
Ναι για εδω πραγματι ενα ψυγειακι και ειδηκα αν το παρεις πχ τελος Αυγουστου απο κανενα σουπερμαρκετ που εχει στοκαρει μπορει να βρεις και σουπερ επωνυμο με 20 ευρω.Γενικα δεν ειναι το θεμα το mash tun γιατι οπως ειπαμε και στο αλλο thread το φτιαχνεις με το τιποτα.Εγω το σκεφτομαι σαν διαδικασια και μιας και φτιαχνω μικρα batch η 30αρα κατσαρολα φτανει για 10 λιτρα οποτε θα το δοκιμασω πειραματικα επισης ενοειται αν υπαρχει επαρκεια σε grains θα φτιαξω με τον κλασικο τροπο για να δω τι μου παει . Οσο για το υφασμα δεν εχω βρει ακομα αλλα πιστευω σε ενα καταστημα με υφασματα να βρω οτι χρειαζεται φθηνα (περιπου 10 ευρω το μετρο).Οπως προειπα δεν τιθεται θεμα κοστους γιατι το κοστος της κατσαρολας ισοσταθμιζει την αφορα ενος ψυγειου.Για να δουμε λοιπον .Παντως το εξελακι ειναι πολυ καλα φτιαγμενο και σου εχει διπλα να συμπληρωσεις τα δικα σου οποτε μετα απο 5 φορες θα εχεις και τα απολυτα νουμερα.

kostass
19.02.2010, 20:30
Απο τί ύφασμα για την σακούλα? Δεν παίζει τίποτα απο brouwland?

Nik
19.02.2010, 21:06
Οι προδιαγραφες ειναι να ειναι ναυλον ασπρο χρωμα η ανεξητηλο και να ειναι στην ουσια αυτο που λεμε αραχνουφαντο φαντασου οτι το τουλι που βαζουν στις μπομπονιερες εχει πολυ μεγαλη διαμετρο .Οποτε υφασμα για κουρτινες μαλλον κανει το οποιο πουλανε στα υφασματαδικα με το μετρο και η μια πλευρα εχει σταθερο πλατος αν δεν απατωμαι 2 μετρα.Οι τυποι ολο αυτο τον καιρο δοκιμαζαν διαφορα υφασματα και εχουν καταληξει σε ενα preset που πουλανε στην χωρα τους σε καποιο πολυκαταστημα με τετοια ειδη (κατι σαν το ικεα) .Το προβλημα ειναι οτι δεν ειναι international αλυσιδα οποτε παμε μαντευοντας.Εγω εχω αγγαρεψει ενα φιλο που εχει κατι γνωστους στην Αυστραλια μηπως μου στειλουν κανενα μετρο να εχω σαν δειγμα να και εφοσον κατσει αλλα δεν το βλεπω συντομα.

kostass
19.02.2010, 22:29
Εγω εχω αγγαρεψει ενα φιλο που εχει κατι γνωστους στην Αυστραλια μηπως μου στειλουν κανενα μετρο να εχω σαν δειγμα να και εφοσον κατσει αλλα δεν το βλεπω συντομα.

Δεν στέλνει λίγο παραπάνω? Δεν ξέρεις καμια φορά...

Nik
19.02.2010, 22:46
Κατσε να δουμε θα το στειλει κιολας?...

beerallica
20.02.2010, 15:07
Απο τί ύφασμα για την σακούλα? Δεν παίζει τίποτα απο brouwland?Ta-daaaa: http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=28&id=1416&xin=&src=bag&dt=24

kostass
20.02.2010, 15:48
Ta-daaaa: http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=28&id=1416&xin=&src=bag&dt=24

Πάλι spammαρεις και με λάθος λινκ??? :p :p

beerallica
20.02.2010, 16:05
Πού το είδες το λάθος;;;
:whistle:

Nik
20.02.2010, 20:10
Εχω την εντυπωση οτι μπορει να μην κανει το σιγουρο ειναι οτι κανει για τις νορμαλ μεθοδους mashing .Αυτο που λεγαμε με τον εξτρα καδο που περισευει.Οποτε να αλλη μια λυση για mash tun που παραλειψαμε

Nik
22.04.2010, 22:45
Επανερχομαι λοιπον μετα απο την πρωτη πετυχημενη προσπαθεια να εξηγησω λιγο παραπανω πως δουλευει το πραγμα...
http://www.forum.beer.gr/attachment.php?attachmentid=696&d=1316711708
Aυτο εδω το αρχειο ειναι το Α και το Ω για να κατανοησει περαιτερω πως δουλευει αυτη η μεθοδος και γενικοτερα η ζυθοποιηση A.G. απο μονο του ειναι ενα πολυ καλο υπολογιστιρι και σε συνδυασμο με την χρηση ενος απλου προγραμματος δημιουργια συνταγων εχουμε ενα πληρες εργαλειο υπολογισμου στα χερια μας.Οι τυποι στην Αυστραλια εχουν κανει κρουση στην εταιρια που φτιαχνει το Beersmith και σε καινουργια εκδοση η καποιο update θα συμπεριλαβουν και αυτους τους υπολογισμους εκτος αν φτιαξουν ενα προγραμμα απο την αρχη (παιζει και αυτο) αλλα μεχρι τοτε αυτο το αρχειο ειναι το βασικο εργαλειο υπολογισμων.
Οπως ειπαμε η μεθοδος αυτη ειναι no sparge δηλαδη μετα την σακχαροποιηση δεν δυιθηζεται περαιτερω η βυνη οπως στις αλλες μεθοδους ετσι λοιπον εχει μερικα πλεονεκτηματα και μερικα μειονεκτηματα .Στα μειονεκτηματα εχουμε την μειωση της αποδοτικοτητας (efficiency) το οποιο αντισταθμιζεται με την χρηση περισοτερου νερου προς βυνη ετσι η παραπανω ρευστοτητα εξαγει περισοτερα σακχαρα και η αποδοτικοτιτα ερχεται σε φυσιολογικα επιπεδα επισης αν η βυνη αλεστει περισοτερο πραγμα που δεν απασχολει εδω διοτι ο σακος λειτουργει σαν φιλτρο κερδιζουμε καποιους βαθμους αποδοτικοτητας προσοχη χρειαζεται σε αυτο το κοματι γιατι η υπερβολικα αλεσμενη βυνη μπορει να οδηγησει σε στυφη γευση στο τελικο αποτελεσμα (astrigency) οποτε δεν πρεπει να το παρακανουμε.Επισης ο ογκος του νερου που χρειαζεται ειναι επεξεργαστει (ζεσταμα, βρασμος) ειναι μεγαλυτερος οποτε αν δεν εχουμε αξιοπιστη και δυνατη πηγη θερμοτητας θα αντιμετωπισουμε αρκετα προβληματα .Στα πλεονεκτηματα συγκαταλεγονται ο μικροτερος χρονος (δεν χρειαζεται να γινει ανακυκλωση και δυιθηση) και επισης ειναι δυσκολο να εξαχθουν τανινες λογω υπερβολικης δυιθησης.
Αρχιζοντας λοιπον ανοιγουμε το παραπανω υπολογιστικο φυλλο και παρατηρουμε.Για την πρωτη φορα θα εισαγουμε τιμες μονο στα πεδια που ειναι με κοκκινα γραμματα.
Στην πρωτη σειρα εισαγουμε την απολυτη καθαρη ποσοτητα μπυρας που επιθυμουμε (ειναι η τελικη ποσοτητα που θα εμφιαλωθει η θα μπει σε βαρελι)
Η δευτερη σειρα αφαιρει την ποσοτητα του ιζηματος που δημιουγειται κατα την ζυμωση .
Η τριτη σειρα υπολογιζει τον καθαρο ογκου του γλευκους που θα πρεπει να μπει στον ζυμωτη (χωρις ιζηματα κλπ που δημιουργουνται απο τον βρασμο) για να εχουμε τον επιθυμητο τελικο ογκο.
Η τεταρτη σειρα αφορα την ποσοτητα του ιζηματος απο τον βρασμο και την αφαιρει απο τον υπολογισμο.
Η πεμπτη σειρα ειναι η ποσοτητα γλευκους που θα πρεπει να εισαγουμε στο προγραμμα που χρησημοποιουμε για να υπολογισουμε τα υλικα της συνταγης και αυτη θα πρεπει να χρησημοποιουμε σαν αναφορα.
Στην εκτη σειρα θα δηλωσουμε τον χρονο βρασμου μετα την σακχαροποιηση προτεινονται τα 90 λεπτα και ειναι θεμιτη επιλογη για πολλους ασχετως της διαδιακσιας που χρησημοποιουν.
Στην εβδομη σειρα θα εισαγουμε την διαμετρο του σκευους μας που θα βοηθαει απο εδω και στο εξης να υπολογιζουμε και να ελεγχουμε ακριβως τους ογκους που διαχειριζομαστε.
Η ογδοη σειρα εισαγει στον υπολογισμο την εξατμιση του νερου που υφισταται το νερο που χρησημοποιουμε.
Η ενατη σειρα υπολογιζει την εξατμιση συνδιαστικα την ωρα βρασμου που εχουμε ορισει και της παραπανω τιμης.
Η δεκατη σειρα υπολογιζει την ποσοτητα του γλευκους αφου εχει τελειωσει η σακχαροποιηση και ετοιμαζομαστε να αρχισουμε την διαδικασια του βρασμου (εδω ειναι χρησημο να παρουμε και μια μετρηση με το πυκνωμετρο που θα μας βοηθησει αργοτερα να υπολογισουμε την αποδοτικοτα μας)
Στην ενδεκατη σειρα θα εισαγουμε την ποσοτητα βυνης που θα χρησημοποιησουμε
Στην δωδεκατη σειρα υπολογιζεται ποσο νερο θα αποροφησει η βυνη και θα ληψει απο τον συνολικο ογκο
Στη δεκατητριτη υπολογιζεται η καθαρη τελικη ποσοτητα νερου που θα χρειαστουμε
Και στην δεκατη τεταρτη και τελευταια υπολογιζεται ο συνολικος ογκος βυνης και νερου που θα εχουμε κατα την διαρκεια της διαδικασιας σακχαροποιησης αυτη η τιμη καθοριζει και τον ογκο το σκευους που χρειαζομαστε συν κατι παραπανω (5-10λιτρα η εκατοστα) για να χειριζομαστε με ασφαλεια τον σακο και να μην εχουμε ατυχηματα μην ξεχνατε η θερμοκρασιες σακχαροποιησης κυμαινονται απο τους 65-75 βαθμους οποτε μπορουμε να επιτυχουμε ενα καλο εγκαυμα.
Ολες οι τιμες για τους υπολογισμους που επισημαινονται με αστερισκο μπορουν να αλαχθουν αν υπαρχει επαναληψημοτητα (5 φορες ειναι καλη επιλογη και μπορουν να συπληρονωνται καθε φορα στις πλαινες στηλες για την τελικη συγκρηση με τις παρεχομενες τιμες) επισης να επισημανω οτι οι υπολογισμοι αυτοι περα απο την θεωρητικη βαση βασιζονται σε πειραματα και συλογη στοιχειων απο την κοινοτητα που ασχοληθηκε με την μελετη της συγκεκριμενης διαδικασιας.
Επισης οπως ανεφερα παραπανω θα βοηθησει πολυ η ογκομετρικη μετρηση και στο μεσο της φορμας υπαρχουν οι αναλογιες των ογκων που θα διαχειρηστουμε προς εκατοστα σε διαφορες θερμοκρασιες που και παλι μπορουν να διορθωθουν αναλογα στην διπλανη στηλη και να χρησημοποιηθουν στο κυριο υπολογιστικο φυλλο.
Ενδεικτικα στην δικη μου περιπτωση ηταν σχεδον απολυτα ακριβεις οι προτεινομενες τιμες .
Ετσι λοιπον μπορουμε να υπολογισουμε απολυτα τους ογκους που θα διαχειρηστουμε χωρις μαντεψιες και θα εχουμε παντα προβλεψημα και ελεγχομενα αποτελεσματα.

Nik
23.04.2010, 17:34
Δεν ελεγα να κερδισω το τζοκερ....
Λοιπον εδω ειναι το παραπανω υπολογιστικο φυλλο με αρκετες προσθηκες υπολογισμων.
697

Επισης οδηγος για εντελως αρχαριους στην ζυθοποιηση αλλα για την συγκεκριμενη μεθοδο.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/617584

Και αυτο ειναι ενα Checklist για να μην ξεχασετε κανενα βημα (το τυπωνετε και ακολουθητε το χρονοδιαγραμμα )
http://briefcase.pathfinder.gr/download/617583

Στο παρακατω site μπορειτε να βρειτε περισοτερες πληροφοριες.

http://www.biabrewer.info/

Αυτα...

kostass
24.04.2010, 11:21
Κλασσικός, μπράβο ρε Νικ!!!

Adrian Stout
24.04.2010, 11:43
Τρομερός όπως πάντα! :up:

DIVER
03.05.2010, 21:21
Ρε συ Nik θύμησέ μου τις διαστάσεις για τη σακούλα.

Adrian Stout
03.05.2010, 21:23
Τι κατσαρόλα χρησιμοποιείς; 30λιτρή; Εγώ που χρησιμοποίησα τη σακούλα για mashing στο βαρέλι και έπρεπε πάλι να φτάνει μέχρι κάτω σχεδόν, χρησιμοποίησα ένα κομμάτι υφάσματος 1x1.

DIVER
03.05.2010, 21:27
Τι κατσαρόλα χρησιμοποιείς; 30λιτρή; Εγώ που χρησιμοποίησα τη σακούλα για mashing στο βαρέλι και έπρεπε πάλι να φτάνει μέχρι κάτω σχεδόν, χρησιμοποίησα ένα κομμάτι υφάσματος 1x1.

30λιτρη, ουί:up:

Nik
04.05.2010, 10:02
Εμενα η κατσαρολα εχει 35 εκατοστα διαμετρο και 30 υψος η σακουλα εχει πλατος 50 εκατοστα και υψος 60 οποτε θελεις ενα κοματι υφασμα 1 μετρο Χ 50 εκατοστα που θα διπλωθει στην μεση (το μηκος του ενος μετρου) και ετσι θα ραφτουν μονο τα δυο πλαινα και θα ειναι ο πατος χωρις ραφη που εκει καταληγει και το περισοτερο βαρος.Τα δικα μου 60 εκατοστα ειναι πολλα και μαλλον θα αγγαρεψω την πεθερα να μου το μικρυνει λιγο .

Adrian Stout
04.05.2010, 11:12
Εγώ αντί να κάθομαι να ράβω, πήρα ένα μεγαλύτερο πανί, το αφήνω να γλιστράει μέσα και το στερεώνω γύρω γύρω στο χείλος της κατσαρόλας.

Nik
04.05.2010, 15:47
:up::up::up:
Και αυτο γινεται....

DIVER
04.05.2010, 19:27
...Τα δικα μου 60 εκατοστα ειναι πολλα και μαλλον.............να μου το μικρυνει λιγο..........

:fear::fear::fear::fear:
rolfmaorolfmaorolfmao

DIVER
12.05.2010, 00:55
@Nik... Πήρα ένα ύφασμα που αποδείχτηκε μια π@π@ριά και μισή:down::down: (είναι είδη στον κάδο με εισητήριο για άνω Λιόσια...)
Εάν πάρω τούλι και το χρησιμοποιήσω διπλό ή τριπλό μήπως είναι καλύτερα;
(εναλλακτικά θα μου πάρεις εσύ το κατάλληλο και για τόκους θα λάβεις homebrew:))

beerallica
12.05.2010, 01:01
Αύριο το πρωί θα βρίσκεται στον Ασπρόπυργο το φορτίο της Brouwland, με ένα σκασμό προφεσιονέλ σακούλες ΒΙΑΒ.

brewmaster
12.05.2010, 01:01
Υπομονή μέχρι αύριο, που θα σηκώσουμε τα υφάσματα που πήραμε απ' την Βrouwland.

brewmaster
12.05.2010, 01:02
Υπομονή μέχρι αύριο, που θα σηκώσουμε τα υφάσματα που πήραμε απ' την Βrouwland.

Με πρόλαβες....

DIVER
12.05.2010, 01:08
Εάν έρθω να βοηθήσω στο κουβάλημα κερδίζω καμιά σακούλα;
Ε;
Ε;
Ε;

beerallica
12.05.2010, 01:14
Εάν έρθω να βοηθήσω στο κουβάλημα κερδίζω καμιά σακούλα;
Ε;
Ε;
Ε;

Νομίζω ότι έχουμε παραγγείλει και καμιά-δυο σακούλες αμελέτητα, ειδικά για την περίσταση...

DIVER
12.05.2010, 01:17
Νομίζω ότι έχουμε παραγγείλει και καμιά-δυο σακούλες αμελέτητα, ειδικά για την περίσταση...

Κοροιδεύεις;
Αμελέτητα πανέ στον Λουκηδέλη στη Φιλαδέλφια και ο κράσος να φεύγει με τα βαρέλια!!!!!!!!!

Nik
27.05.2010, 17:39
Μετα απο τρια batch και τηρωντας οσο ηταν εφικτο ποσοτητες μετρησεις κλπ.
η αποδοτικοτητα στο υπαρχον σετ-απ παιζει απο 73-75% οποτε ειναι μια καλη αρχη μιας και μιλαμε στην ουσια για μεθοδο χωρις το τελικο ξεπλυμα της βυνης.
Επισης παρατηρησα το εξης ...Τα εξελ που εχουν εκδοθει ως προς τους υπολογισμους ειναι σωστα η διαφορα στα νουμερα βρισκεται ειτε στην ποσοτητα γλευκους πριν τον βρασμο (υπαρχει απωλεια) και εχει να κανει με το ποσο θα στηψουμε τον σακο επισης μπορει να υπαρξει απωλεια μετα το τελος του βρασμου (στην τελευταια προσπαθεια εκανα το εξης λαθος...Συμπληρωσα την ποσοτητα που μου ελειπε πριν το βρασμο(πονηρος και καλα) περιπου 1 λιτρο και μετα εκανα τον βρασμο οπως στο brew day με το καπακι ελαφρα απανω στην κατσαρολα ετσι δεν εξατμιστηκε η ποσοτητα που επρεπε και ετσι πηρα σχεδον δυο λιτρα παραπανω απο το αναμενομενο οποτε η O.G. μειωθηκε) χονδρικα λοιπον ενω επρεπε να καταληγω με 11.30 λιτρα μπυρα στον ζυμωτη και μετα με τις μεταγγισεις να μενουν 10 , στα πρωτα δυο batch επαιρνα για αρχη 9,5 και στο τελευταιο πηρα 12,5 οποτε σε ολες τις περιπτωσεις επρεπε να συπληρωσω το νερακι που ελειπε αφου ειχε μπει το γλευκος στον ζυμωτη . Ετσι θεωρω βαση των τωρινων μετρησεων η αποδοτικοτητα φτανει τα 75% .
Οποτε στεκει σαν μεθοδος και ενδεχωμενως σε αλλα σετ-απ (αλλη σακουλα αλλη ποσοτητα βυνης αλλος θρυματισμος βυνης ) να δουλευει ειτε καλυτερα ειτε χειροτερα εχω ακομα αρκετα batch να φτιασω για να βγαλω ακομα πιο ασφαλη συμπερασματα αλλα το πιο βασικο κατ'εμε ειναι οτι η αποδοτικοτητα ειναι σταθερη και για οποιον θελει να το δοκιμασει θα μπορει να πεσει μεσα στην συνταγη του.

DIVER
27.05.2010, 20:18
Πάντως γενικότερα το ΒΙΑΒ είναι φοβερή ευκολία, ειδικά στη φάση PM που είμαι τώρα. Και τα νούμερα που μετράω είναι ίδια με αυτά που μου δίνει το Qbrew έχοντας το efficiency στο 75%, ίσως και λίγο καλύτερα, τουτέστιν 77%:)

Nik
27.05.2010, 21:59
Σαφεστατα σαν διαδικασια ειναι πολυ ευκολη αν εισαι και λιγο σχολαστικος μια δυο τρεις θα τα βρεις τα νουμερα σου που ειναι και το βασικο στο A.g. για να ξερεις τι φτιαχνεις, επισης επειδη στο A.G. το αποτελεσμα εξαρταται και απο τον εξοπλισμο μαθαινεις και τα "τερτιπια" τους οποτε αν θελεις να κανεις κατι πιο επιστημονικο με καμια 10αρια batch πιστεω οτι το εχεις για οποιαδηποτε διεργασια παραπανω.Η παγιδα εδω ειναι οτι αν αποφασησει καποιος να κανει A.G. πρεπει να κανει αγορες με μελλον.

Nik
17.10.2010, 20:11
ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΟΓΚΟΥ

Για να κανουμε τα πραγματα λιγο πιο απλα ως προς τον ογκο που καταλαμβανει η βυνη και το νερο που χρειαζεται για να γινει ζυθοποιηση με την μεθοδο BIAB χρειαζεται να κανουμε τον παρακατω υπολογισμο …

Βαρος Βυνης [kg] x Αναλογια νερου ανα κιλο βυνης [l/kg] +
Βαρος Βυνης [kg] x Αποροφηση νερου από την Βυνη (υπολογιζεται ότι είναι περιπου 0,67l ανα κιλο βυνης)=
Ογκος βυνης και νερου για την σακχαροποιηση

Οποτε εχουμε π.χ. για 20 λιτρα καθαρης ποσοτητας μπυρας και 5 κιλα βυνης

5 kg X 7,7 lt + 5 kg X 0,67 lt = 41,85 συνολικος ογκος βυνης νερου σε lt

Σε ολο αυτό τον ογκο νερου εχει προυπολογιστει ως τελικη τιμη αναλογιας 7,7 lt / kg βυνης

Η απωλεια του βρασμου 90 λεπτων 6 λιτρα (1 ωρα = 4 λιτρα)

Η απωλεια από το ιζημα στο τελος του βρασμου και η απωλεια από το ιζημα της ζυμωσης

Να σημειωθει ότι αυτοι οι υπολογισμοι είναι σχετικα ακριβεις βασιζονται στην θεωρια αλλα στην πραξη τα πραγματα διαφερουν αναλογα τον εξοπλισμο του χρηστη.Για ασφαλεστερους υπολογισμους μπορει να χρησημοποιηθει το παρακατω αρχειο excel
http://www.forum.beer.gr/attachment.php?attachmentid=696&d=1316711708 συμπληρωνοντας μονο τα πεδια με τους κοκκινους αριθμους μας δινονται αποτελεσματα για κάθε φαση της διαδικασιας συμπληρωνοντας στις κενες στηλες διπλα από τους υπολογισμους και μετα από την παροδο μερικων παρτιδων και κρατωντας σημειωσεις θα ξερετε ακριβως τα νουμερα που ανταποκρινονται στον εξοπλισμο σας .

Επισης χρησημοποιοντας την πιο εξελιγμενη μορφη του
http://forum.beer.gr/attachment.php?attachmentid=697&d=1316715140
μπορειτε να εισαγετε την Αρχικη συνταγη σας και να μετατραπουν αυτοματα σε αναλογιες για BIAB να υπολογισετε αποδοτικοτητα και αλλα χρησημα πραγματακια

Ντελημπαλτας
17.10.2010, 21:03
δηλαδη αν θελω να βρασω 5 κιλα βυνης ριχνω 7,7 λιτρα νερου για καθε κιλο μεσα στη κατσαρολα

Nik
17.10.2010, 22:22
δηλαδη αν θελω να βρασω 5 κιλα βυνης ριχνω 7,7 λιτρα νερου για καθε κιλο μεσα στη κατσαρολα
Μιλαμε παντα για ALL Grain που σημαινει οτι ναι θα μπουν 7,7 λιτρα νερο για καθε κιλο θρυματισμενης βυνης που θα κατσει για μιαμιση ωρα σε συγκεκριμενη θερμοκρασια για να βγαλει σακχαρα η βυνη μετα αφαιρειται ο σακος με την βυνη και προχωρουμε στον βρασμο.
Τα 7.7 λιτρα δεν ειναι παντα σταθερη ποσοτητα μπορεις να υπολογισεις ομως ευκολα το νερο που χρειαζεται για οποιαδηποτε ποσοτητα βυνης με το excelακι που εχω βαλει παραπανω .Θα προσπαθησω να μεταφρασω την απλη εκδοση για να γινει πιο ευκολα κατανοητο.

Ντελημπαλτας
17.10.2010, 22:30
Μιλαμε παντα για ALL Grain που σημαινει οτι ναι θα μπουν 7,7 λιτρα νερο για καθε κιλο θρυματισμενης βυνης που θα κατσει για μιαμιση ωρα σε συγκεκριμενη θερμοκρασια για να βγαλει σακχαρα η βυνη μετα αφαιρειται ο σακος με την βυνη και προχωρουμε στον βρασμο.
Τα 7.7 λιτρα δεν ειναι παντα σταθερη ποσοτητα μπορεις να υπολογισεις ομως ευκολα το νερο που χρειαζεται για οποιαδηποτε ποσοτητα βυνης με το excelακι που εχω βαλει παραπανω .Θα προσπαθησω να μεταφρασω την απλη εκδοση για να γινει πιο ευκολα κατανοητο.

η αρχη παντως ειναι νερο και βυνη στη κατσαρολα και μετα φωτια ετσι?

Nik
18.10.2010, 00:30
η αρχη παντως ειναι νερο και βυνη στη κατσαρολα και μετα φωτια ετσι?
Κατσαρολα ,νερο σε συγκεκριμενη θερμοκρασια ,βυνη αφηνουμε 90 λεπτα εξω η βυνη ,Βρασμος λυκισκοι κλπ κλπ
Απο την αλλη τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα , θελει να ασχοληθεις λιγο αλλα σιγουρα δεν ειναι και τρελη επιστημη.

Nik
18.10.2010, 00:31
Μεταφρασα οσο καλυτερα μπορουσα το excelακι οσοι πιστοι...

Ντελημπαλτας
18.10.2010, 00:41
Κατσαρολα ,νερο σε συγκεκριμενη θερμοκρασια ,βυνη αφηνουμε 90 λεπτα εξω η βυνη ,Βρασμος λυκισκοι κλπ κλπ
Απο την αλλη τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα , θελει να ασχοληθεις λιγο αλλα σιγουρα δεν ειναι και τρελη επιστημη.

δηλαδη πρωτα φερνουμε το νερο σε μια συγκεκριμενη θερμοκρασια και μετα βαζουμε μεσα τη βυνη?

Nik
18.10.2010, 15:10
Όλα εντάξει...
Εβγαλες καθολου ακρη?

Nik
18.10.2010, 15:37
Με ενα προχειρο υπολογισμο... Χρειαζομαστε χονδρικα...

Για 19 λτ με περιπου 1.050 O.G 37.29 λτ νερο και 40.59 τελικο ογκο
Για 19 λτ με περιπου 1.100 O.G 40.43 λτ νερο και 47.03 τελικο ογκο
Για 23 λτ με περιπου 1.050 O.G 42.33 λτ νερο και 45.63 τελικο ογκο
Για 23 λτ με περιπου 1.100 O.G 45.47 λτ νερο και 52.07 τελικο ογκο

Οποτε ο τελικος ογκος + καποια λιτρα ειναι ογκος του σκευους που χρειαζομαστε

Επισης μιλαμε ΠΑΝΤΑ για καθαρη παρτιδα αυτη δηλαδη που θα εμφιαλωθει.

kostass
18.10.2010, 17:28
Aρα για να είσαι κομπλέ 50λιτρη κασταρόλα !!!! :)

Ντελημπαλτας
18.10.2010, 18:02
Με ενα προχειρο υπολογισμο... Χρειαζομαστε χονδρικα...

Για 19 λτ με περιπου 1.050 O.G 37.29 λτ νερο και 40.59 τελικο ογκο
Για 19 λτ με περιπου 1.100 O.G 40.43 λτ νερο και 47.03 τελικο ογκο
Για 23 λτ με περιπου 1.050 O.G 42.33 λτ νερο και 45.63 τελικο ογκο
Για 23 λτ με περιπου 1.100 O.G 45.47 λτ νερο και 52.07 τελικο ογκο

Οποτε ο τελικος ογκος + καποια λιτρα ειναι ογκος του σκευους που χρειαζομαστε

Επισης μιλαμε ΠΑΝΤΑ για καθαρη παρτιδα αυτη δηλαδη που θα εμφιαλωθει.

κατσε λιγο ρε'συ Νικ γιατι ψιλομπερδευτηκα.ασ πουμε οτι εχω 1 κιλο βυνη. ριχνω 7,7 λιτρα νερο στη κατσαρολα βραζω,ριχνω τη βυνη,και ποσα λιτρα τελικο ογκο εχω?

Nik
18.10.2010, 21:11
κατσε λιγο ρε'συ Νικ γιατι ψιλομπερδευτηκα.ασ πουμε οτι εχω 1 κιλο βυνη. ριχνω 7,7 λιτρα νερο στη κατσαρολα βραζω,ριχνω τη βυνη,και ποσα λιτρα τελικο ογκο εχω?

Με ενα κιλο βυνη θα κανεις 19 λιτρα με αλκοολ 1%
Η κεντρικη ιδεα ειναι , ασχετα (αλλα σχετικα ταυτοχρονα γιατι αλλαζουν οι ογκοι) με ποση βυνη εχεις ειναι μετα την σακχαροποιηση να καταληξεις με γυρω στα 28 λιτρα γλευκος για να προχωρησεις στον βρασμο , που αφου βρασει 90 λεπτα θα εχουν εξατμιστει 6 λιτρα θα πεταξεις κανα 2 λιτρα ιζημα και αφου ζυμωθει και κανενα κιλο ιζημα ακομα .Οποτε θα εχεις 19 λιτρα καθαρης μπυρας για τα μπουκαλια σου (28-6=22-2=20-1= 19)

Ντελημπαλτας
18.10.2010, 21:40
Με ενα κιλο βυνη θα κανεις 19 λιτρα με αλκοολ 1%
Η κεντρικη ιδεα ειναι , ασχετα (αλλα σχετικα ταυτοχρονα γιατι αλλαζουν οι ογκοι) με ποση βυνη εχεις ειναι μετα την σακχαροποιηση να καταληξεις με γυρω στα 28 λιτρα γλευκος για να προχωρησεις στον βρασμο , που αφου βρασει 90 λεπτα θα εχουν εξατμιστει 6 λιτρα θα πεταξεις κανα 2 λιτρα ιζημα και αφου ζυμωθει και κανενα κιλο ιζημα ακομα .Οποτε θα εχεις 19 λιτρα καθαρης μπυρας για τα μπουκαλια σου (28-6=22-2=20-1= 19)

ωραια θα στο θεσω αλλιως.εχουμε μια κατσαρολα με 50 λιτρα χωρητικοτητα.θελουμε να φτιαξουμε 19 λιτρα μπυρα για τα μπουκαλακια μας. ποιο ειναι το πρωτο βημα?

Nik
18.10.2010, 21:41
Εδω υπαρχουν μερικα βιντεακια μεχρι να αξιωθω να κανω ενα δικο μου που μπορειτε να παρετε μια ιδεα.
http://www.youtube.com/watch?v=ilK0MqjLEQw
http://www.youtube.com/watch?v=JF6FkLqmqUk
http://www.youtube.com/watch?v=PZXw3aTAhaM
http://www.youtube.com/watch?v=RvAK5IsL8vo
http://www.youtube.com/watch?v=A2Tbhg8hHHw
http://www.youtube.com/watch?v=Lk5goLlq8nw
http://www.youtube.com/watch?v=Eu24IWqtqt0
http://www.youtube.com/user/jonathangolan#p/u/5/Kfi86yzhPvw
http://www.youtube.com/user/jonathangolan#p/u/4/oWH9oCiY4Lw
http://www.youtube.com/user/jonathangolan#p/u/3/i_qI9O_BmNo
http://www.youtube.com/watch?v=ukPD_y5MJbM
Το τελευταιο ειναι ολα τα λεφτα!!!!!!!

ksdfpr
18.10.2010, 22:04
Aρα για να είσαι κομπλέ 50λιτρη κασταρόλα !!!! :)

Γι αυτό ψάχνουμε keg 50λιτρο! ...

Εβγαλες καθολου ακρη?

Ναι, είναι ξεκάθαρο. Αρκεί να κάνω 2-3 παρτίδες να του πάρω τον αέρα και να δω τις "νεκρές" χωρητικότητες στη διαδικασία ώστε να γίνει σωστή προσαρμογή στα νούμερα. Έχω και μια αγωνία γιατί θα γίνουν πολλές αλλαγές στη διαδικασία που έκανα μέχρι τώρα με τα κιτ και λοιπά. (προπάνιο, σάκος βύνης, ag, no-chill).

ΥΓ. Γιατί δε δουλεύει τώρα το λίνκ; Το πρωί το κατέβασα σε άλλο PC...

Nik
18.10.2010, 22:38

Ναι, είναι ξεκάθαρο. Αρκεί να κάνω 2-3 παρτίδες να του πάρω τον αέρα και να δω τις "νεκρές" χωρητικότητες στη διαδικασία ώστε να γίνει σωστή προσαρμογή στα νούμερα. Έχω και μια αγωνία γιατί θα γίνουν πολλές αλλαγές στη διαδικασία που έκανα μέχρι τώρα με τα κιτ και λοιπά. (προπάνιο, σάκος βύνης, ag, no-chill).

ΥΓ. Γιατί δε δουλεύει τώρα το λίνκ; Το πρωί το κατέβασα σε άλλο PC...

Εσβησα τα μηνυματα που αντοιστοιχουσαν στο pathfinder για να μην μπερδευεται ο κοσμος ,αυτο απο το dropbox δεν δουλευει?
Κυριοι Admin μηπως μπορουμε να το κανουμε attach ? αν γινεται και δεν κατεβαινει πειτε μου να σας το στειλω με μειλ.
http://www.forum.beer.gr/attachment.php?attachmentid=696&d=1316711708 παρτε και το αρχικο λινκ αλλα επιλεξτε "ανοιγμα με" και οχι αποθηκευση να σας ανοιξει και μετα το σωζετε.

Εμενα παντως τα νουμερα που υπολογιζε το excel ηταν σωστα αλλα κατα περιεργο τροπο ειχα περιπου 2 λιτρα διαφορα στο τελος τα οποια χανονταν κατα το βρασμο γιατι επαιζα μαλλον με το γκαζι ειδηκα την τριτη φορα μισο εκλεισα το καπακι και βγηκα 1.5 λιτρο over αλλα την επομενη φορα θα κοιταξω να σημειωσω καπως την βανα του υγραεριου για μα μην καιω γκαζι αδικα και να βραζει δυνατα . Αλλα και παλι η διαφορα ειναι μικρη συμπληρωνεις στον καδο και εισαι οκ. Επισης μετρησα το ιζημα μετα το βρασμο με μια κανατα και το ιζημα του καδου αλλα και αυτα εχουν μικροδιαφορες (σε ml) σε σχεση με αυτα που υπολογιζει το excel και επισης μπορει να χασεις απο το στιψιμο του σακου εγω δεν τον στιβω οσο παει .
Επισης μην ξεχασεις να βαλεις μια σχαριτσα στον πατο μην τυχον και καει ο σακος απο την δυναμη του γκαζιου.

Nik
18.10.2010, 22:42
Εδω εχει ψιλοκαλες τιμε για αλουμινενια...
http://www.cook-catering.gr/aluminum_utensils.htm

Nik
18.10.2010, 23:03
ωραια θα στο θεσω αλλιως.εχουμε μια κατσαρολα με 50 λιτρα χωρητικοτητα.θελουμε να φτιαξουμε 19 λιτρα μπυρα για τα μπουκαλακια μας. ποιο ειναι το πρωτο βημα?

Κατσε γιατι δεν σας προλαβαινω.

1ο Βημα βαζουμε την ποσοτητα νερου που προβλεπεται στην περιπτωση μας για μια μπυρα 5% αλκοολ βαζουμε 37.5 λιτρα
2ο Βημα τοποθετουμε τον σακο μας και ζεσταινουμε το νερο να φτασει 2 βαθμους παραπανω απο την θερμοκρασια σακχαροπιησης που εχουμε επιλεξει π.χ. για 67 βαθμους θα ζεστανουμε στους 69
3ο Βημα Οταν φτασει στην παραπανω θερμοκρασια ριχνουμε την θρυματισμενη βυνη μας και ανακατευοθμε καλα μην σβολιασει . Τσεκαρουμε θερμοκρασια αν ειμαστε στους 67 κλεινουμε καπακια σκεπαζουμε με κατι (κουβερτα η κατι αλλο)
4ο Βημα περιμενουμε 90 λεπτα μιας και εχουμε γκαζι τσεκαρουμε θερμοκρασια και αν ειναι πιο κατω διορθωνουμε αναλογα θερμαινοντας
5ο Βημα Μολις περασουν τα 90 λεπτα ανεβαζουμε θερμοκρασια στους 75 και περιμενουμε 15 λεπτα.
6ο Βημα Μολις περασουν τα 15 λεπτα βγαζουμε τον σακο απο την κατσαρολα στραγγιζουμε .
7ο Βημα Βραζουμε πια το γλευκος για 90 λεπτα και προσθετουμε τον λυκισκο στους χρονους που επιτασει η συνταγη .
8ο Βημα μετα τα 90 λεπτα κρυωνουμε το γλευκος και το μεταγγιζουμε στον καδο αν ολα εχουν παει καλα συμφωνα με τους υπολογισμους θα εχουμε περιπου 20.5 λιτρα στον καδο ζυμωσης .
Παιρνουμε μετρηση αρχικης πυκνοτητα και αν ειναι μεγαλυτερη απο αυτο που προσταζει η συνταγη και ταυτοχρονα ο ογκος του γλευκους μικροτερος απο αυτον που επιθυμουμε συμπληρωνουμε με κρυο νερο ουτως ωστε να ερθει στον επιθυμητο ογκο ετσι θα ερθει και η πυκνοτητα αν οχι στα ιδια επιπεδα που δινει η συνταγη θα ειναι πολυ κοντα .
Το αντιθετο γινεται αν παρουμε μετρηση ογκου και πυκνοτητας και δουμε οτι εχουμε λιγοτερη O.G. και περισοτερο ογκο που θα χρειαστει να βρασουμε λιγο παραπανω το γλευκος συνηθως η διαφορα ειναι κανενα 10λεπτο με τεταρτο.
9ο Βημα μετα την ζυμωση αφαιρωντας το ιζημα της ζυμωσης θα εχουμε 19 λιτρα καθαρη μπυρα να εμφυαλωσουμε

Ντελημπαλτας
18.10.2010, 23:51
Κατσε γιατι δεν σας προλαβαινω.

1ο Βημα βαζουμε την ποσοτητα νερου που προβλεπεται στην περιπτωση μας για μια μπυρα 5% αλκοολ βαζουμε 37.5 λιτρα
2ο Βημα τοποθετουμε τον σακο μας και ζεσταινουμε το νερο να φτασει 2 βαθμους παραπανω απο την θερμοκρασια σακχαροπιησης που εχουμε επιλεξει π.χ. για 67 βαθμους θα ζεστανουμε στους 69
3ο Βημα Οταν φτασει στην παραπανω θερμοκρασια ριχνουμε την θρυματισμενη βυνη μας και ανακατευοθμε καλα μην σβολιασει . Τσεκαρουμε θερμοκρασια αν ειμαστε στους 67 κλεινουμε καπακια σκεπαζουμε με κατι (κουβερτα η κατι αλλο)
4ο Βημα περιμενουμε 90 λεπτα μιας και εχουμε γκαζι τσεκαρουμε θερμοκρασια και αν ειναι πιο κατω διορθωνουμε αναλογα θερμαινοντας
5ο Βημα Μολις περασουν τα 90 λεπτα ανεβαζουμε θερμοκρασια στους 75 και περιμενουμε 15 λεπτα.
6ο Βημα Μολις περασουν τα 15 λεπτα βγαζουμε τον καδο απο την κατσαρολα στραγγιζουμε .
7ο Βημα Βραζουμε πια το γλευκος για 90 λεπτα και προσθετουμε τον λυκισκο στους χρονους που επιτασει η συνταγη .
8ο Βημα μετα τα 90 λεπτα κρυωνουμε το γλευκος και το μεταγγιζουμε στον καδο αν ολα εχουν παει καλα συμφωνα με τους υπολογισμους θα εχουμε περιπου 20.5 λιτρα στον καδο ζυμωσης αν εχουμε λιγοτερο συμπληρωνουμε με κρυο νερο την ποσοτητα που λειπει .Καλο ειναι σε αυτο το σημειο να παρουμε και μια μετρηση βαρυτητας για να ξερουμε πως πηγε η συνταγη μας και ποση αποδοτικοτητα εχουμε .
9ο Βημα μετα την ζυμωση αφαιρωντας το ιζημα της ζυμωσης θα εχουμε 19 λιτρα καθαρη μπυρα να εμφυαλωσουμε

2ο βημα γιατι επιλεγουμε εμεις τη θερμοκρασια σακχαροποιησης?
4ο βημα 90 λεπτα κραταμε σταθερα στη θερμοκρασια των 67?
6ο βημα εννοεις βγαζουμε το σακο απο τη κατσαρολα?
7ο βημα εχουμε και λεμε 90+15+90=195 λεπτα συνολο βρασιματος?
8ο βημα σε ποια θερμοκρασια κατεβαζουμε το γλευκος? και πως ετσι απλα περιμενουμε να κατεβει μονη της?

Nik
19.10.2010, 07:06
2ο βημα γιατι επιλεγουμε εμεις τη θερμοκρασια σακχαροποιησης?
4ο βημα 90 λεπτα κραταμε σταθερα στη θερμοκρασια των 67?
6ο βημα εννοεις βγαζουμε το σακο απο τη κατσαρολα?
7ο βημα εχουμε και λεμε 90+15+90=195 λεπτα συνολο βρασιματος?
8ο βημα σε ποια θερμοκρασια κατεβαζουμε το γλευκος? και πως ετσι απλα περιμενουμε να κατεβει μονη της?

2. Ετσι λειτουργει η τεχνικη του All Grain εδω δεν εχουμε Extract πρεπει να το φτιαξουμε μονοι μας ετσι λοιπον εχουμε θερμοκρασιες αναλογες με το σωμα που θελουμε να παρουμε απο την μπυρα ενδεικτικα...65 λιγοτερο σωμα περισοτερα ζυμωσημα σακχαρα 67 ισοροπια 69 περισοτερο σωμα
4.Ναι προσπαθουμε να κρατησουμε οσο μπορουμε για περισοτερη ωρα (το ιδανικο ειναι για ολο τον χρονο (αλλα επειδη δεν ειναι παντα εφικτο προσπαθουμε να κρατησουμε πανω απο 30 λεπτα)
Εδω εχουμε το πλεονεκτημα της θερμανσης απο την εστια μας οποτε δεν ειναι προβλημα.
6.Ναι
7.Οχι 90+15 σακχαροποιηση σε σταθερη θερμοκρασια(π.χ.65 βαθμοι) 90 λεπτα βρασμος (100 βαθμοι)
8.Μολις περασουν τα 90 λεπτα προσπαθουμε να το ψυξουμε με εναν απο τους παρακατω τροπους. http://www.forum.beer.gr/showthread.php?t=358

Παντως κανε ενα κοπο και δες ας πουμε το τελευταιο βιντεακι απο αυτα που εβαλα σε προηγουμενα λινκ η παρτα ολα με την σειρα για να καταλαβεις τι περιπου γινεται και κανε και ενα κοπο να ψαξεις λιγο το φορουμ η εναλακτικα αν τα καταφερνεις με τα Αγγλικα εδω www.howtobrew.com
γιατι το All Grain αν και εμεις το κανουμε να φαινεται απλο εχει καποιες παραμετρους που πρεπει να εισαι ενημερωμενος και να ξερεις τι κανεις αλλιως θα πανε χαμενα τα υλικα και θα απογοητευθεις σε σχεση με τα ετοιμα κιτ .

kostass
19.10.2010, 12:45

:up:
Κάπου βέβαια είχα διαβάσει για έναν που του έσκασε γιατί λέει στα πλάγια είχε ένα αέριο-κάτι(δεν θυμάμαι) και έβραζε μια φορά γλεύκος και χύθηκε όλο κάτω...

http://www.youtube.com/watch?v=ukPD_y5MJbM
Το τελευταιο ειναι ολα τα λεφτα!!!!!!!

Απίστευτος ο τύπος στο τέλος!!!! :up::up:

Ντελημπαλτας
19.10.2010, 18:17
@Νικ.ασε να φτιαξω 2,3,5,10 κιτ ακομα,να ξεκοκαλισω και το φορουμ καλα και μολις αρχισω να στροφαρω θα σε ξαναπρηξω.οι ρουφιανες οι αποριες ξεπεταγονται απο παντου.

Nik
19.10.2010, 20:11
@Νικ.ασε να φτιαξω 2,3,5,10 κιτ ακομα,να ξεκοκαλισω και το φορουμ καλα και μολις αρχισω να στροφαρω θα σε ξαναπρηξω.οι ρουφιανες οι αποριες ξεπεταγονται απο παντου.
Χαλαρα !!!!!!!!!!
Εδω ειμαστε παντως για οποιαδηποτε απορια.
Τωρα που θα φτιαχνεις τα κιτ κρατα σημειωσεις ποσο ιζημα εχεις ογκους κλπ κλπ
που μπορει να σου ειναι χρησημα φτιαξε μετα μια δυο παρτιδες με extract και λυκισκους για να δεις τι γινεται εκει με τους βρασμους .
Και μετα θα εισαι οκ.

Ντελημπαλτας
19.10.2010, 20:16
Χαλαρα !!!!!!!!!!
Εδω ειμαστε παντως για οποιαδηποτε απορια.
Τωρα που θα φτιαχνεις τα κιτ κρατα σημειωσεις ποσο ιζημα εχεις ογκους κλπ κλπ
που μπορει να σου ειναι χρησημα φτιαξε μετα μια δυο παρτιδες με extract και λυκισκους για να δεις τι γινεται εκει με τους βρασμους .
Και μετα θα εισαι οκ.

τωρα αμα ρωτησω τι θα πει extract εγω θα φταιω?

beerallica
19.10.2010, 20:24
Χμμμ...
Όσο πάει είναι προφανές ότι πρέπει να συγκεντρώσουμε όλη την ύλη σε ένα μέρος.

Extract είναι λοιπόν το επόμενο βήμα μετά τις κονσέρβες και σημαίνει εκχύλισμα. Αντί να παίρνεις έτοιμο μείγμα εκχυλίσματος με ισομερισμένο λυκίσκο (beer kit), παίρνεις καθαρό εκχύλισμα βύνης, φρέσκο λυκίσκο, τα βράζεις μαζί και φτιάχνεις το δικό σου γλεύκος. Η υπόλοιπη διαδικασία είναι η ίδια.

Ντελημπαλτας
19.10.2010, 20:40
Χμμμ...

Extract είναι λοιπόν το επόμενο βήμα μετά τις κονσέρβες και σημαίνει εκχύλισμα. Αντί να παίρνεις έτοιμο μείγμα εκχυλίσματος με ισομερισμένο λυκίσκο (beer kit), παίρνεις καθαρό εκχύλισμα βύνης, φρέσκο λυκίσκο, τα βράζεις μαζί και φτιάχνεις το δικό σου γλεύκος. Η υπόλοιπη διαδικασία είναι η ίδια.

μεχρι εκει πως φτανουμε ειναι το θεμα.μετα τι?μαγια και υπομονη

Nik
19.10.2010, 20:53
έσω έτοιμος

Με αφορμη τα post του Nick για ΒΙΑΒ method , εχω ξεσκιστει να βλεπω βιντεακια για AG σημερα. Ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα αν τα βλεπεις, παρα να τα διαβαζεις.
Αρχιζουν να μου αρεσουν.

Αν καποιος εχει το κιτ του εξοπλισμου και εχει τυχει και αγορασει κατσαρολα 30 λιτρων μπορει να κανει πανευκολα Batch Sparge με μονο εξοδο ενα σακο και ενα μυλο full παρτιδες απλα θελει λιγο χρονο παραπανω (μην το ακυρωνουμε και το Batch sparge).Αυτο εχω σκοπο να κανω αν χρειαζομαι πανω απο 10 λιτρα μπυρα

kostass
19.10.2010, 22:22
Αν καποιος εχει το κιτ του εξοπλισμου και εχει τυχει και αγορασει κατσαρολα 30 λιτρων μπορει να κανει πανευκολα Batch Sparge με μονο εξοδο ενα σακο και ενα μυλο full παρτιδες απλα θελει λιγο χρονο παραπανω (μην το ακυρωνουμε και το Batch sparge).Αυτο εχω σκοπο να κανω αν χρειαζομαι πανω απο 10 λιτρα μπυρα

Με τον κουβά για Mash tun και την σακούλα για φίλτρο φάση? Είναι ακριβός ο μύλος ρε γμτ και θα ήθελα πολύ να πάω AG!!!

TERRY72
20.10.2010, 00:17

Με τον κουβά για Mash tun και την σακούλα για φίλτρο φάση? Είναι ακριβός ο μύλος ρε γμτ και θα ήθελα πολύ να πάω AG!!!

Το κοστος κοιταγα και εγω . Πρεπει να ειναι € 200+
Μυλος και wort chiller ειναι κοινα και στις δυο μεθοδους...
Γαι batch sparge θελεις 1 κατσαρολα 30 lt και ενα ψυγειακι με τα υδραυλικα του για mash tun, ενω για BIAB θες τη μαρμιτα 50-60 λτ με σχαρακι πατου και το σακο.
Πρεπει να ειναι λιιιγο πιο ακριβη η ΒΙΑΒ, αλλα και πιο βολικη (τουλαχιστον στο youtube).
Αν ερχεσαι απο εξοπλισμο BK, δεν αξιζει να ασχοληθεις με BIAB ?

ksdfpr
20.10.2010, 00:58
Γαι batch sparge θελεις 1 κατσαρολα 30 lt και ενα ψυγειακι με τα υδραυλικα του για mash tun, ενω για BIAB θες τη μαρμιτα 50-60 λτ με σχαρακι πατου και το σακο.
Πρεπει να ειναι λιιιγο πιο ακριβη η ΒΙΑΒ, αλλα και πιο βολικη (τουλαχιστον στο youtube).

Πως και δεν αξίζει... Αν δεν πάρεις μεγάλη κατσαρόλα, κάνεις miniBIAB (Nik δώσε φώτα στο λαό). Επίσης υπάρχει μια μέθοδος που δεν θέλει wort chiller αλλά ένα καλής ποιότητας 20λιτρο μπιτόνι (Νik, και άλλα φώτα) και είσαι έτοιμος. Αρκεί να έχεις βύνες και μύλο (αν φέρουν :) ...)

TERRY72
20.10.2010, 11:48
Γιατί δεν την κάνουν την κουβέντα στο αντίστοιχο BIAB topic;;; hmm
Όχι, δε θα γκρινιάξω (πολύ) πρωινιάτικα.

Στο ΒΙΑΒ ή στο batch sparge ?
Αν ειναι να μας μαλωνεις, πηγαινε τα οπου καταλαβαινεις.
ΑΝΤΕ. ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΣΕ !!! :p:p:p:p:p:p

BIKER
20.10.2010, 15:15
Πως και δεν αξίζει... Αν δεν πάρεις μεγάλη κατσαρόλα, κάνεις miniBIAB (Nik δώσε φώτα στο λαό). Επίσης υπάρχει μια μέθοδος που δεν θέλει wort chiller αλλά ένα καλής ποιότητας 20λιτρο μπιτόνι (Νik, και άλλα φώτα) και είσαι έτοιμος. Αρκεί να έχεις βύνες και μύλο (αν φέρουν :) ...)
Οσες φορες πηγα να διαβασω για AG απογοητευτηκα κυριως απο το ποσο πολυ χρονο θελει αυτη η διαδικασια, που δεν εχω, και εξωτερικο χωρο για γκαζια κλπ, που επισης δεν εχω. Μακαρι να μπορουσα και γω να ασχοληθω.
Αλλα αυτο το μινι biab ακουγεται ενδιαφερον. Ισως με βολεψει..

Nik
20.10.2010, 22:12
Οσες φορες πηγα να διαβασω για AG απογοητευτηκα κυριως απο το ποσο πολυ χρονο θελει αυτη η διαδικασια, που δεν εχω, και εξωτερικο χωρο για γκαζια κλπ, που επισης δεν εχω. Μακαρι να μπορουσα και γω να ασχοληθω.
Αλλα αυτο το μινι biab ακουγεται ενδιαφερον. Ισως με βολεψει..

Γενικα εχεις δικιο το ολο χομπυ εχει να κανει και με το χρονο και με το χωρο.
Απλα καποια στιγμη πρεπει να τα βαζουμε κατω και να οριοθετουμαστε.
Υπαρχουν λυσεις για ολους .
Εγω μιας και δεν καταναλωνω πολυ μπυρα κανω 10λιτρα batch και μιας και ειχα λιγο χωρο στο μπαλκονι ειπα να κανω allgrain με το BIAB για αρχη δεν μου φανηκε ο παραπανω χρονος ιδιαιτερα μονο οταν αργουσα να ξεκινησω και με επαιρνε το βραδυ την ακουγα λιγο . Οποτε με βολευει η 30αρα κατσαρολα θα ηθελα μια 50αρα τσαμπα μονο και μονο γιατι καμια φορα ζηταει κανενας φιλος και επειδη βγαινει λιγο 10 λιτρα και θελω και εγω να δοκιμαζω απο αυτα που φτιαχνω αλλα για αυτο εχουμε το batch sparge οποτε με βοηθο αυτον που το ζηταει θα κανω και 20αρια με τα ειδη υπαρχοντα .

Το mini ΒIAB η Partial mashing καλυτερα δεν εχει κατι διαφορετικο απο το να βαλεις τα special grains απλα θελει να ασχοληθεις με ενα προγραμματακι υπολογισμου .
Εν ολιγοις αντικαθιστας ενα μερος του εξτρακτ με βυνη βασης
ενδεικτικα για 19λιτρα 1 κιλο LME = περιπου με 1350 γρ. βυνη = 850 γραμμαρια DME.
Οποτε π.χ. με μια κονσερβα LME + 2 κιλα βυνη βασης + τα special grains χρειαζεσαι φτιαχνεις μια παρτιδα O.G. 1.050 περιπου .

Το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι ενας σακος βυνης και ενα σκευος που να χωραει 12+ λιτρα νερο (αυτο μπορει να ειναι και ο ενας περισευουμενος καδος ενα παγουρι εκτος αν εχεις ηδη μια κατσαρολα τετοιας χωριτικοτητας .

Ζεσταινεις νερο στους 74 περιπου (στο υπολογιζει το προγραμμα αναλογα με την θερμοκρασια σακχαροποιησης και την ποστητα νερου και βυνης) με αναλογια 3-4 λιτρα ανα κιλο βυνης(οσο παραπανω παιρνει καλυτερα) με 3 λιτρα και 2,5 κιλα π.χ. θελεις 7,5 λιτρα νερο βαζεις μεσα το σακο και αφηνεις για 30 λεπτα η αν εχεις χρονο το αφηνεις 1 ωρα βγαζεις σακο και συνεχιζεις τον βρασμο με τα υπολοιπα υλικα οπως λεει η συνταγη σου .Κρυωνεις και συμπληρωνεις κρυο νερο στον καδο ζυμωσης .
So simple επισης για να μην παει χαμενο τιποτα αν εχεις μια μικροτερη κατσαρολα βαζεις 3-4 λιτρα νερο στους 75 παλι βουτας τον σακο τον αφηνεις για κανενα 15αλεπτο και εχεις υλικο για ενα σταρτερ ευκολα .Επισης την πρωτη φορα που θα αποφασησεις να το κανεις σε συναρτηση με το προγραμμα παρε μετρηση στο τελος γιατι μπορει να εχεις μεγαλητερη αποδοτικοτητα σε σχεση με το στανταρ 75% οποτε μετα απο δυο τρεις φορες ειτε θα περικοψεις απο το εξτρακτ ειτε απο την βυνη για να ερχεται στα ισια η συνταγη.

Αυτα τα ολιγα...

Nik
20.10.2010, 22:51

Αξιζει να ασχοληθεις αρκει να εχεις χωρο χρονο μερακι αν υποθεσουμε οτι εχεις λυσει το προβλημα εστιας γιατι στην κουζινα να βρασεις 25 και 30 λιτρα γλευκος επι μιαμηση/μια ωρα το πρωτο που θα γινει χαλια ειναι ο αποροφητηρας σου θα γεμισει υδρατμους και που θα σταζει το νερακι? Ενα γυρω και στην κατσαρολα σου, παντοφλα σιγουρη δηλαδη.
Οποτε αν εχεις εξασφαλησει την εστια θελεις μια κατσαρολα 50-60 λιτρα η οποια κοστιζει 20-30 ευρω παραπανω απο μια 30 λιτρων οποτε ερχεσαι στα ιδια λεφτα με την αγορα ενος "καλου" ψυγειου + τα υδραυλικα του (τονιζω το καλο ψυγειο γιατι παιζουν και κατι κινεζικα που απο θερμομονωση ειναι για τα μπαζα μην παμε σε επωνυμα "igloo,coleman" που εχουν πανω απο 50 ευρω μιας ικανης χωρητικοτητας) οποτε παμε στα ιδια πανω κατω .
Απο την αλλη ενα μεγαλο σκευος δεν θα παει χαμενο αν σκεφτεις να αλλαξεις τεχνικη ενω ενα μικρο θα σε περιορισει να θελεις να απλοποιησεις την διαδικασια σου.Εδω παιζει ρολο και η εφευρετικοτητα μπορεις να κανεις οτιδηποτε που σε βολευει ολα δουλευουν .
Π.χ. http://www.youtube.com/user/strongandco#p/u/10/L2kGGh6Yj0c
και πριν βγαλετε βιαστηκα συμπερασματα ο εν λογω κυριος εχει τρομερες γνωσεις επανω στο αντικειμενο και αν δεν απατωμαι εχει κερδισει και κανα δυο διαγωνισμους στο χωριο του και με τι...Πλαστικους κουβαδες.
επισης ...http://www.youtube.com/user/JimsBeerKit παλι απλα και ωραια .

Επισης δεν θα βολεψει ο ετοιμος σακος βυνης γιατι δεν θα χωραει στο μεγαλο σκευος .

TERRY72
21.10.2010, 04:16
Καλα. Εχασα τη μπαλα με τις συνδεσεις και τα πηγαιν' ελα της ροης του strongandco.
Ομως για να κανεις τετοια , εκτως απο εφευρετικοτητα , πρεπει να ξερεις και ακριβως τι θες να πετυχεις. Και δε με κοβω να εχω εμπεδωσει ακομη :)
Απο την αλλη, η διαδικασια της steeljan μου φαινεται....νερακι !
Χωρος υπαρχει, εστια και μυλος χρειαζοντε ουτως ή αλλως, απο χρονο συμφερει το ΒΙΑΒ,
και εχουμε θεμα με το σακο.
Τι διαολο. Δε θα βρουμε μια ριμαδοκουρτινα ?
Αλλα πρωτα, εχει διαβασμαααααααα.......

Nik
21.10.2010, 13:56
Καλα. Εχασα τη μπαλα με τις συνδεσεις και τα πηγαιν' ελα της ροης του strongandco.
Ομως για να κανεις τετοια , εκτως απο εφευρετικοτητα , πρεπει να ξερεις και ακριβως τι θες να πετυχεις. Και δε με κοβω να εχω εμπεδωσει ακομη :)
Απο την αλλη, η διαδικασια της steeljan μου φαινεται....νερακι !
Χωρος υπαρχει, εστια και μυλος χρειαζοντε ουτως ή αλλως, απο χρονο συμφερει το ΒΙΑΒ,
και εχουμε θεμα με το σακο.
Τι διαολο. Δε θα βρουμε μια ριμαδοκουρτινα ?
Αλλα πρωτα, εχει διαβασμαααααααα.......
Ναι ενταξει χανεις την μπαλα με τον τυπο αλλα φαινεται τι υλικα χρησημοποιει ουτε ανοξειδωτα τελευταιας τεχνολογιας ουτε τιποτα οτι βρηκε στην κουζινα και το γκαραζ του.
Ευκολα σε οποια λαικη που εχει και τμημα με υφασματα παιρνεις ναυλον η πολυεστερικο το πιο φθηνο που εχει σε λευκο χρωμα (περιπου 5-10 ευρω το μετρο) και κοιτας να ειναι πιο πυκνο απο το τουλι που φτιαχνουν τις μπομπονιερες αλλα αν τοποθετησεις μια σελιδα απο κατω να μπορεις να την διαβασεις. 1 μετρο σε φτανει γιατι η στανταρ πλευρα του ειναι συνηθως 3 μετρα οποτε θα σου περισεψει και αρκετο να εχεις καβαντζα.

BIKER
21.10.2010, 15:45
Αξιζει να ασχοληθεις αρκει να εχεις χωρο χρονο μερακι αν υποθεσουμε οτι εχεις λυσει το προβλημα εστιας γιατι στην κουζινα να βρασεις 25 και 30 λιτρα γλευκος επι μιαμηση/μια ωρα το πρωτο που θα γινει χαλια ειναι ο αποροφητηρας σου θα γεμισει υδρατμους και που θα σταζει το νερακι? Ενα γυρω και στην κατσαρολα σου, παντοφλα σιγουρη δηλαδη.
Οποτε αν εχεις εξασφαλησει την εστια θελεις μια κατσαρολα 50-60 λιτρα η οποια κοστιζει 20-30 ευρω παραπανω απο μια 30 λιτρων οποτε ερχεσαι στα ιδια λεφτα με την αγορα ενος "καλου" ψυγειου + τα υδραυλικα του (τονιζω το καλο ψυγειο γιατι παιζουν και κατι κινεζικα που απο θερμομονωση ειναι για τα μπαζα μην παμε σε επωνυμα "igloo,coleman" που εχουν πανω απο 50 ευρω μιας ικανης χωρητικοτητας) οποτε παμε στα ιδια πανω κατω .
Απο την αλλη ενα μεγαλο σκευος δεν θα παει χαμενο αν σκεφτεις να αλλαξεις τεχνικη ενω ενα μικρο θα σε περιορισει να θελεις να απλοποιησεις την διαδικασια σου.Εδω παιζει ρολο και η εφευρετικοτητα μπορεις να κανεις οτιδηποτε που σε βολευει ολα δουλευουν .
Π.χ. http://www.youtube.com/user/strongandco#p/u/10/L2kGGh6Yj0c
και πριν βγαλετε βιαστηκα συμπερασματα ο εν λογω κυριος εχει τρομερες γνωσεις επανω στο αντικειμενο και αν δεν απατωμαι εχει κερδισει και κανα δυο διαγωνισμους στο χωριο του και με τι...Πλαστικους κουβαδες.
επισης ...http://www.youtube.com/user/JimsBeerKit παλι απλα και ωραια .

Επισης δεν θα βολεψει ο ετοιμος σακος βυνης γιατι δεν θα χωραει στο μεγαλο σκευος .
Ωραιος αυτος!! Εχει μετατρεψει τον πλαστικο κουβα σε υπερβραστηρα!!

kostass
21.10.2010, 15:54
Ωραιος αυτος!! Εχει μετατρεψει τον πλαστικο κουβα σε υπερβραστηρα!!

και οι δικοί μας γίνονται άνετα αν δεν κάνω λάθος...πόσο να έχει μια τέτοια αντίσταση άραγε?

BIKER
21.10.2010, 16:14
Χμμμ...

Αυτο που ειπες με εβαλε σε σκεψεις.
? Υπαρχουν συνταγες μονο με διαφορα ειδη extract dme/lme, αντε και κανα steeping? για μας τους Β.Κ.ers ωστε να μην εξαρτωμεθα απο τα κιτ?
Δηλαδης -θεωρητικα μιλωντας- αν βρασω wheat/barley DME με λυκισκο βαλω μαγια κλπ. σακχαρα θα φτιαξω μια υπεραπλη weisse?

brewmaster
21.10.2010, 16:21
Δηλαδης -θεωρητικα μιλωντας- αν βρασω wheat/barley DME με λυκισκο βαλω μαγια κλπ. σακχαρα θα φτιαξω μια υπεραπλη weisse?

Ακριβώς. Προσθέτεις και λίγα specialty grains, για γεύση, και είσαι έτοιμος.
Κοίτα αυτή την συνταγή που είχα φτιάξει πριν 200 χρόνια. Brewmaster's weisse (http://forum.beer.gr/showthread.php?t=118)

BIKER
21.10.2010, 16:36
Εισαι ο ανθρωπος μου. respectΤωρα ψηθηκα για extract brewing. Εχω και κουζινα φυσικο αεριο στο σπιτι. Ελπιζω να εχει αρκετη ενταση το μεγαλο ματι για 10 λιτρα.:rulez:

Παντως εναμισι χρονο που διαβαζω εδω μεσα, αυτο το θεμα δεν το ειχα προσεξει.

brewmaster
21.10.2010, 16:38
Κέρδισα με το σπαθί μου το κέρασμα, ε;;;;

Ντελημπαλτας
21.10.2010, 16:41
Ακριβώς. Προσθέτεις και λίγα specialty grains, για γεύση, και είσαι έτοιμος.
Κοίτα αυτή την συνταγή που είχα φτιάξει πριν 200 χρόνια. Brewmaster's weisse (http://forum.beer.gr/showthread.php?t=118)

εισαι ο tony iommi της ζυθοποιησης.ετσι απλα.

BIKER
21.10.2010, 16:56
Ναι. χρωσταω κερασμα.

Nik
21.10.2010, 17:08
Αυτο που ειπες με εβαλε σε σκεψεις.
? Υπαρχουν συνταγες μονο με διαφορα ειδη extract dme/lme, αντε και κανα steeping? για μας τους Β.Κ.ers ωστε να μην εξαρτωμεθα απο τα κιτ?

Αν μπορεις και εχεις χρηματα παρε αυτο το βιβλιο...
http://www.mrmalty.com/bcs/index.html
Οι συνταγες που εχει περα οτι ειναι πολυ καλες εως κορυφαιες εχει την ιδια συνταγη και για extract και allgrain
Οποτε εχεις 1 συνταγη για καθε στυλ και extract και allgrain.

BIKER
21.10.2010, 17:33
Αν μπορεις και εχεις χρηματα παρε αυτο το βιβλιο...
http://www.mrmalty.com/bcs/index.html
Οι συνταγες που εχει περα οτι ειναι πολυ καλες εως κορυφαιες εχει την ιδια συνταγη και για extract και allgrain
Οποτε εχεις 1 συνταγη για καθε στυλ και extract και allgrain.
Θενκς ΝΙΚ. Το βρηκα κιολας στο ebay. 18 euro. Θα το παρω. Φαινεται καλο.

Nik
21.10.2010, 21:23
Θενκς ΝΙΚ. Το βρηκα κιολας στο ebay. 18 euro. Θα το παρω. Φαινεται καλο.
http://www.bookdepository.co.uk/book/9780937381922/Brewing-Classic-Styles
Πιστευω να σε προλαβα τιμη με τα μεταφορικα ....

Nik
21.10.2010, 22:12
Και εδω υπαρχει ενα excelaki με τις συνταγες για γρηγορη αναφορα
http://www.winning-homebrew.com/support-files/jamilsrecipeindexexcel97.zip

TERRY72
22.10.2010, 00:58
Ευκολα σε οποια λαικη που εχει και τμημα με υφασματα παιρνεις ναυλον η πολυεστερικο το πιο φθηνο που εχει σε λευκο χρωμα (περιπου 5-10 ευρω το μετρο) και κοιτας να ειναι πιο πυκνο απο το τουλι που φτιαχνουν τις μπομπονιερες αλλα αν τοποθετησεις μια σελιδα απο κατω να μπορεις να την διαβασεις. 1 μετρο σε φτανει γιατι η στανταρ πλευρα του ειναι συνηθως 3 μετρα οποτε θα σου περισεψει και αρκετο να εχεις καβαντζα.

Τα ναυλον η πολυεστερικα, δεν ειναι επικίνδυνα να την ακουσουν με τις θερμοκρασιες , πχ εκει που ακουμπαει την κατσαρολα ?
Εχω μια ψιλη γαζα σε διασταση σεντονιου. Αν το βαλω και διπλο μοιαζει να κανει.

Nik
22.10.2010, 08:51
Τα ναυλον η πολυεστερικα, δεν ειναι επικίνδυνα να την ακουσουν με τις θερμοκρασιες , πχ εκει που ακουμπαει την κατσαρολα ?
Εχω μια ψιλη γαζα σε διασταση σεντονιου. Αν το βαλω και διπλο μοιαζει να κανει.

Οχι αν αναλογιστεις οτι τα πλενεις στο πλυντηριο σε μεγαλη θερμοκρασια ισως υπαρχει θεμα με μεγαλη εστια γκαζιου που εχει πιο συγκετρωμενη φλογα δεν εχει ανακοινωθει κατι τετοιο προς το παρον και αυτος ειναι ο λογος που βαζεις προληπτικα ενα σχαρακι στο κατω μερος του σκευους για να μην ερχεται σε αμεση επαφη .
Δεν ξερω αν κανει η γαζα 100% θελεις ενα υφασμα που να ειναι ταυτοχρονα και φιλτρο με μεγαλυτερο διακενο ισως να περναει και παραπανω αλευρι (οχι οτι θα αλλαξει κατι τραγικα).

DIVER
22.10.2010, 10:33
Προσοχή Λευτέρη γιατί έχω σπάσει απίστευτα τα π@π@ρια μου σε δυο batch λόγω λανθασμένης επιλογής υφάσματος.

BIKER
22.10.2010, 17:32
http://www.bookdepository.co.uk/book/9780937381922/Brewing-Classic-Styles
Πιστευω να σε προλαβα τιμη με τα μεταφορικα ....
Με προλαβες ΝΙΚ. Οτι γλυτωνεις καλο ειναι.

BIKER
22.10.2010, 17:35
Και εδω υπαρχει ενα excelaki με τις συνταγες για γρηγορη αναφορα
http://www.winning-homebrew.com/support-files/jamilsrecipeindexexcel97.zip
το εξελακι το βρηκα και γω οταν εψαχνα στο google για το βιβλιο.

Ντελημπαλτας
22.10.2010, 19:31
Προσοχή Λευτέρη γιατί έχω σπάσει απίστευτα τα π@π@ρια μου σε δυο batch λόγω λανθασμένης επιλογής υφάσματος.

ηθελα να'ξερα πως το καταφερες τη δευτερη

ksdfpr
23.10.2010, 01:28
Το καλύτερο ύφασμα που αναφέρεται για την ΒΙΑΒ μέθοδο είναι voile (βουάλ ρε, όχι βόιλε!!!), και είναι συνηθισμένο ύφασμα κουρτίνας, σχετικά φθηνό. Το πουλάνε παντού...

TERRY72
23.10.2010, 03:30
Το καλύτερο ύφασμα που αναφέρεται για την ΒΙΑΒ μέθοδο είναι voile (βουάλ ρε, όχι βόιλε!!!), και είναι συνηθισμένο ύφασμα κουρτίνας, σχετικά φθηνό. Το πουλάνε παντού...
Θα ψαξω να το βρω

DIVER
23.10.2010, 11:27
ηθελα να'ξερα πως το καταφερες τη δευτερη

Με άλλο ύφασμα ρε αλλά εξίσου ακατάλληλο...

kostass
23.10.2010, 14:19

Σίγουρα δεν αφήνει τίποτα μέσα? Εχει ce? :p

ksdfpr
23.10.2010, 21:13
Σίγουρα δεν αφήνει τίποτα μέσα? Εχει ce? :p

Όχι ρε, τι να αφήσει; :D ίνες εννοείς; δεν είναι σαν το σακούλι του λυκίσκου...

TERRY72
24.10.2010, 00:15
Όχι ρε, τι να αφήσει; :D ίνες εννοείς; δεν είναι σαν το σακούλι του λυκίσκου...

Φανταζομαι ο Κωστας εννοει αν αφηνει τιποτα χημικα, χρωστικες και λοιπα δηλητηρια.

kostass
24.10.2010, 11:14
Φανταζομαι ο Κωστας εννοει αν αφηνει τιποτα χημικα, χρωστικες και λοιπα δηλητηρια.

Nik
24.10.2010, 11:57

Οτιδηποτε χρησημοποιουμε σημερα αφηνει την "υπογραφη".Στην προκειμενη περιπτωση επιμενουμε για λευκο χρωμα για μην εχει τεχνιτες βαφες και πριν την πρωτη χρηση το βουτας σε καυτο νερο (75-90C)κανενα 15λεπτο και νομιζω οτι οτι και να εχει θα φυγει.

kostass
02.11.2010, 22:32
Αλήθεια, η "τσαντίλα" που είναι για να φτιάχνεις τυρί κάνει? (ασχετο αλλά τώρα που σκέφτομαι πως να κάνω steeping το σκέφτηκα)

Nik
03.11.2010, 00:59
Δεν εχω αποψη διοτι δεν εχω εμπειρια.Παντως για steeping και οι σακοι που βαζουμε τον λυκισκο κανουν, στο ΒΙΑΒ ειναι διαφορετικα τα πραγματα θελεις το υφασμα να ειναι και φιλτρο ταυτοχρονα ενω για απλο mashing (batch sparge) το κελυφος της βυνης κανει το φιλτρο . Οποτε στο BIAB αποσυρωντας τον σακο θελεις οσο το δυνατον λιγοτερο "αλευρι" να περασει στο γλευκος.

DIVER
03.11.2010, 01:24
Αλήθεια, η "τσαντίλα" που είναι για να φτιάχνεις τυρί κάνει? (ασχετο αλλά τώρα που σκέφτομαι πως να κάνω steeping το σκέφτηκα)

ΟΧΙ! Την έχω πατήσει. Τα σάκχαρα ''κλείνουν'' τους πόρους και δεν περνάει τίποτα.

kostass
03.11.2010, 10:51
Ευχαριστώ ρε παίδες και καλημέρα!

Θα το κάνω με σουρωτήρη μέχρι να μου έρθουν τα σακουλάκια για τους λυκίσκους...σε κάποια φάση αυτό το μήνα :p

*Εψαχνα κάτι συνταγές για ipa, εγώ έλεγα για steep να βάλω 400γρ rye και 300γρ cara αλλά απ ότι είδα θα το ρίξω στα 400 συνολικά αφου οι πιο πολλές που είδα τόσο είχαν και λιγότερο...

Nik
03.11.2010, 13:47
Ευχαριστώ ρε παίδες και καλημέρα!

Θα το κάνω με σουρωτήρη μέχρι να μου έρθουν τα σακουλάκια για τους λυκίσκους...σε κάποια φάση αυτό το μήνα :p

*Εψαχνα κάτι συνταγές για ipa, εγώ έλεγα για steep να βάλω 400γρ rye και 300γρ cara αλλά απ ότι είδα θα το ρίξω στα 400 συνολικά αφου οι πιο πολλές που είδα τόσο είχαν και λιγότερο...

Ναι ρε δεν χρειαζονται υπερβολες συνυπολογισε οτι καποια απο αυτα υπαρχουν ηδη στο εξτρακτ.

Nik
20.11.2010, 15:19
Βρηκα πηγη υφασματος καταληλο για σακο ΒΙΑΒ.
Υπαρχει στο ΙΚΕΑ στο τμημα υφασματων κουρτινων η ονομασια του ειναι SARITA και κοβουν με το μετρο υπαρχει σε διαφορους χρωματισμους και σε λευκο που θελουμε εμεις ειναι 100% πολυεστερικο και κοστιζει 4 ευρω το μετρο η μια πλευρα του ειναι στανταρ 3 μετρα νομιζω.

kostass
20.11.2010, 17:00
Υπαρχει στο ΙΚΕΑ στο τμημα υφασματων κουρτινων η ονομασια του ειναι SARITA και κοβουν με το μετρο υπαρχει σε διαφορους χρωματισμους και σε λευκο που θελουμε εμεις ειναι 100% πολυεστερικο και κοστιζει 4 ευρω το μετρο η μια πλευρα του ειναι στανταρ 3 μετρα νομιζω.

Σίγουρα είναι κομπλέ?

Nik
20.11.2010, 18:01
Σίγουρα είναι κομπλέ?
Δεν νομιζω να εχει διαφορα σε σχεση με αυτο που αγορασα εγω στην αφη τουλαχιστον και οπτικα δεν μου εκανε κατι.
Α! αν ειναι να το φτιαξετε μονοι σας καλο ειναι να χρησημοποιησετε ναυλον η πολυεστερικη κλωστη

DIVER
22.11.2010, 20:50
Α! αν ειναι να το φτιαξετε μονοι σας καλο ειναι να χρησημοποιησετε ναυλον η πολυεστερικη κλωστη

Γιατί όχι βαμβακερή; Δεν είναι η πιο φυσική;

TERRY72
22.11.2010, 20:55
Γιατί όχι βαμβακερή; Δεν είναι η πιο φυσική;

Ολςος ο σακος θα ειναι πολυεστερικος και η κλωστουλα σου βαμβακερη για πιο φυσικη ?????
Μαλλον δεν υπαρχει προβλημα και σιγουρα θα ειναι πιο ανθεκτικη και λιγοτερο απορροφητική.

DIVER
22.11.2010, 21:19
Ολςος ο σακος θα ειναι πολυεστερικος και η κλωστουλα σου βαμβακερη για πιο φυσικη ?????

:p

ksdfpr
05.12.2010, 18:39
music1music1music1 Oκ λοιπόν, η πρώτη ΒΙΑΒ, AG, nonchill είναι γεγονός!!!! music1music1music1
Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στον κάδο ζύμωσης. Μπορώ να πω ότι η μετάβαση σε AG μέσω του BIAB είναι αρκετά εύκολη διαδικασία, και τη συνιστώ σε κάποιον που θέλει μια ευκολία στην όλη φάση. Ομολογώ ότι το excel με μπέρδεψε αρκετά. Μπορούσαν οι τύποι να το κάνουν πολύ πιο απλό και πολύ πιο φιλικό ειδικά για κάποιον που υποτίθεται πάει να μάθει τη διαδικασία. Έχω αρκετά κενά στα νούμερα που βγήκαν :hmm και σίγουρα χρειάζονται συζήτηση με σένα Νικ, με τον καφέ που λέγαμε ή ακόμα καλύτερα σε ΒΙΑΒday. (Τώρα που το θυμήθηκα, πότε λέτε για brewday; :D )
Eπειδή στη συγκεκριμένη παρτίδα (APA All Amarillo), "παίχτηκαν" πολλές διαφορετικές και καινοτομικές διεργασίες ( εκτός από το BIAB), αλλά και νέος εξοπλισμός, (σάκοι, βαρέλια, μπιτόνια για ψύξη), θα σας πω το τελικό αποτέλεσμα της όλης διαδικασίας μόλις ανοιχτεί το πρώτο μπουκάλι.
Μέχρι τότε είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος...

Nik
05.12.2010, 18:46
music1music1music1 Oκ λοιπόν, η πρώτη ΒΙΑΒ, AG, nonchill είναι γεγονός!!!! music1music1music1
Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στον κάδο ζύμωσης. Μπορώ να πω ότι η μετάβαση σε AG μέσω του BIAB είναι αρκετά εύκολη διαδικασία, και τη συνιστώ σε κάποιον που θέλει μια ευκολία στην όλη φάση. Ομολογώ ότι το excel με μπέρδεψε αρκετά. Μπορούσαν οι τύποι να το κάνουν πολύ πιο απλό και πολύ πιο φιλικό ειδικά για κάποιον που υποτίθεται πάει να μάθει τη διαδικασία. Έχω αρκετά κενά στα νούμερα που βγήκαν :hmm και σίγουρα χρειάζονται συζήτηση με σένα Νικ, με τον καφέ που λέγαμε ή ακόμα καλύτερα σε ΒΙΑΒday. (Τώρα που το θυμήθηκα, πότε λέτε για brewday; :D )
Eπειδή στη συγκεκριμένη παρτίδα (APA All Amarillo), "παίχτηκαν" πολλές διαφορετικές και καινοτομικές διεργασίες ( εκτός από το BIAB), αλλά και νέος εξοπλισμός, (σάκοι, βαρέλια, μπιτόνια για ψύξη), θα σας πω το τελικό αποτέλεσμα της όλης διαδικασίας μόλις ανοιχτεί το πρώτο μπουκάλι.
Μέχρι τότε είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος...

Ε πες και τιποτα παραπανω ρε παιδι μου τι προβλημα συναντησες κλπ κλπ.
Αν πηγαν ολα καλα καλη θα ειναι και η μπυρα μην εχεις θεμα.

Nik
05.12.2010, 18:54
Ετσι για να εχουμε λιγο ιντριγκα...
Αυτο αναρτηθηκε σε ξενο φορουμ πριν καιρο

BIAB vs Gravity vs HERMS @ ANHC2010

post by Bobba » Wed Nov 17, 2010 8:23 pm

I was lucky enough to be at the Australian national homebrew conference last month, and one of the sessions was dedicated to comparing the three different techniques. Blind tasting, of a brew from each of them, using the same ingredients, same water, brewed at the same location, same fermentation conditions, 200 homebrewers tasters.....
BIAB came out top, just, as the overall favourite. Followed almost equally by gravity brew (batch sparge), and then a long way behind was HERMS (which was a hint more grainy in taste). The results were something like 42%:42%:15%
There really wasnt much in it at all, just subtle differences, mainly in mouth feel and maltiness.
The efficiencies were also very similar in fact also, which was very surprising (sorry cant remember the numbers).

Για να μην εχετε αμφιβολιες οσοι σκεφτοσαστε να ασχοληθητε και εισαστε αναμεσα στις παραδοσιακες τεχνικες και στο ΒΙΑΒ

DIVER
05.12.2010, 18:56

Eδώ να συμπληρώσω οτι στα ΒΙΑΒ που φτιάχνω, δε δίνω και πολύ σημασία στα νούμερα του excel, συνήθως βράζω γύρω στα 18 λίτρα για 23άρια batch, με efficiency γύρω στο 75%. Αυτό το κάνω γιατί δεν έχω chiller, oπότε τα υπόλοιπα 5 λίτρα τα έχω σε αεροστεγή δοχεία στον καταψύκτη για 1-2 μέρες και οι ''παγοκολόνες'' αυτές ρίχνουν τη θερμοκρασία στους 25 βαθμούς σε λιγότερο από 5 λεπτά.
Έχω ένα 30λιτρο μπετόνι τροφίμων που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για no chiller ψύξη, αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμα. Άσε που πιστεύω οτι δεν κάνει για hoppy μπύρες, χάνεις όλα τα αρώματα τον ''last minute additions''.
Θα το δοκιμάσω πάντως όταν φτιάξω σταουτιά:)

ksdfpr
05.12.2010, 19:00

Μάλλον δεν έχω κατανοήσει πλήρως τη σχέση αρχικά λίτρα-OG-απόδοση-τελικά λίτρα... Θα τα αντιληφθώ πλήρως πιστεύω με την πειραματική διαδικασία "φτιάχνω-και-επιτόπου-είναι-κάποιος-και-ρωτάω".
Ένα από τα θέματά μου πχ, ήταν η απόδοση . Το ήξερα από την αρχή επειδή δεν μου έχει έρθει ο μύλος ακόμα, και με το μπλέντερ που τα πέρασα, υπήρχαν πολλοί σπόροι άκοποι. Τουτέστιν 63% απόδοση με OG 1047, με 5500γρ βύνη. Αν τα παραπάνω είναι σταθερά, πως επηρεάζεται το τελικό προιόν αν η ποσότητα του νερού μου ήταν παραπάνω, ή ο χρόνος βρασμού μικρότερος; Στόχος ήταν 17 λίτρα, μέτρησα 15,5, πως επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα της μπύρας αλλά και πως τα παραπάνω νούμερα(αν τα επηρεάζει).Τέτοιες ανησυχίες έχω:D:D:D

ΥΓ
Η μπύρα θα βγει αρκετά καλή πιστεύω.

brewkolakas
05.12.2010, 19:01
Προς όλη τη τρελλοπαρέα......δεν παίζεστε μάγκες.
Είμαι άσχετος αλλά έχω πορωθεί με το forum ....Πάντως αν γίνει κανένα συναπάντημα ενημερώστε μπάς και φύγουν τα γράσσα από τα μάτια μου που λέγαμε στο στρατό...

kostass
05.12.2010, 19:32
Oκ λοιπόν, η πρώτη ΒΙΑΒ, AG, nonchill είναι γεγονός!!!!

Μπραβό ρε! Πραγματικά θα πρέπει να το γιορτάζουμε όταν κάποιος πηγαίνει AG, κάτι σαν γεννέθλια!!!! :up::up::up::up:

Eδώ να συμπληρώσω οτι στα ΒΙΑΒ που φτιάχνω, δε δίνω και πολύ σημασία στα νούμερα του excel, συνήθως βράζω γύρω στα 18 λίτρα για 23άρια batch, με efficiency γύρω στο 75%. Αυτό το κάνω γιατί δεν έχω chiller, oπότε τα υπόλοιπα 5 λίτρα τα έχω σε αεροστεγή δοχεία στον καταψύκτη για 1-2 μέρες και οι ''παγοκολόνες'' αυτές ρίχνουν τη θερμοκρασία στους 25 βαθμούς σε λιγότερο από 5 λεπτά.

Kάτσε λίγο ρε Ντοκ, δηλαδή σε τί φυλάς το νερό στην κατάψυξη? Και το ρίχνεις σε βραστό γλεύκος και το κρυώνει στους 25???
Για πες λίγο λεπτομέρειες!!

Επίσης να ξέρεις το πλαστικό που έχουν τα μπουκάλια νερού βγάζει διοξείνες και άλλες σαπίλες αν παγώσει το νερό ή αν είναι πολύ ζεστό. Αυτό μέχρι πέρισυ, δεν ξέρω αν άλλαξαν τίποτα στα πλαστικά.

DIVER
05.12.2010, 22:58
Kάτσε λίγο ρε Ντοκ, δηλαδή σε τί φυλάς το νερό στην κατάψυξη? Και το ρίχνεις σε βραστό γλεύκος και το κρυώνει στους 25???
Για πες λίγο λεπτομέρειες!!

Έχω δυο δοχεία τροφίμων τύπου ''τάπερ'' που παίρνουν 2,5 με 3 λίτρα νερό το καθένα και που κλείνουν αεροστεγώς. Το σχήμα τους είναι τέτοιο που ο πάγος πλέον βγαίνει πολύ εύκολα ''μονομπλόκ'' μέσα στον κουβά. Αδειάζω απευθείας το βραστό γλεύκος και κρυώνει ανακατεύοντας στο πιτσ φυτίλι.:)
Οι προδιαγραφές τους είναι από -πολλούς έως +αρκετούς βαθμούς.

kostass
05.12.2010, 23:06
Έχω δυο δοχεία τροφίμων τύπου ''τάπερ'' που παίρνουν 2,5 με 3 λίτρα νερό το καθένα και που κλείνουν αεροστεγώς. Το σχήμα τους είναι τέτοιο που ο πάγος πλέον βγαίνει πολύ εύκολα ''μονομπλόκ'' μέσα στον κουβά. Αδειάζω απευθείας το βραστό γλεύκος και κρυώνει ανακατεύοντας στο πιτσ φυτίλι.:)
Οι προδιαγραφές τους είναι από -πολλούς έως +αρκετούς βαθμούς.

Πολύ καλός Ντοκ, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτον τον τρόπο να ρίξεις την θερμοκρασία!!! :up::up::up:

Με την nochill μέθοδο αν αφήσεις τους λυκίσκους μέσα καθώς κρυώνει δεν θα έχουν έντονα αρώματα? Ισως όχι όπως προβλέπει η συνταγή που θέλει να το κρυώσεις αμέσως αλλά λες να χάνει πολύ?

DIVER
05.12.2010, 23:13
Με την nochill μέθοδο αν αφήσεις τους λυκίσκους μέσα καθώς κρυώνει δεν θα έχουν έντονα αρώματα? Ισως όχι όπως προβλέπει η συνταγή που θέλει να το κρυώσεις αμέσως αλλά λες να χάνει πολύ?

Aν τους αφήσεις μέσα θα συνεχίσουν να πολυμερίζονται και θα αυξηθούν τα ΙΒU της πικράδας. Ο Νίκ είχε ανεβάσει ένα πινακάκι με τις διαφορές στους χρόνους του λυκίσκου στη nochill μέθοδο. Ωστόσο υποτίθεται οτι στις ΙΡΑ και τις hoppy γενικότερα μπύρες πετυχαίνεις το έντονο άρωμα του λυκίσκου με προσθήκη στο ''μηδέν'' του βρασμού, αλλιώς πας σε dry hopping. Γιαυτό και πιστεύω οτι η nochill είναι κομπλέ σε malty μπύρες που δε σε ενδιαφέρει τόσο το άρωμα του λυκίσκου, όσο ο πικράδα, οπότε εύκολα διαμορφώνεις την ποσότητα και το χρόνο.

kostass
05.12.2010, 23:39
Κάτι θυμάμαι...απλά και εγώ σε αυτή την τεχνική έλεγα να πάω γιατί πετάς πολύ νερό ρε γμτ με τον chiller.

πάντως biab νομίζω έχει γίνει στανταράκι!!!

DIVER
05.12.2010, 23:44
http://forum.beer.gr/attachment.php?attachmentid=239&d=1272106299

kostass
05.12.2010, 23:58
τι είναι τα cube hop?

το fwh είναι first wort hopping?

Nik
06.12.2010, 10:05
τι είναι τα cube hop?

το fwh είναι first wort hopping?

Το cube ειναι προσθηκη του λυκισκου στο μπιτονι
Fwh ειναι αυτο που ειπες First wort hopping

Nik
06.12.2010, 10:15
Μάλλον δεν έχω κατανοήσει πλήρως τη σχέση αρχικά λίτρα-OG-απόδοση-τελικά λίτρα... Θα τα αντιληφθώ πλήρως πιστεύω με την πειραματική διαδικασία "φτιάχνω-και-επιτόπου-είναι-κάποιος-και-ρωτάω".
Ένα από τα θέματά μου πχ, ήταν η απόδοση . Το ήξερα από την αρχή επειδή δεν μου έχει έρθει ο μύλος ακόμα, και με το μπλέντερ που τα πέρασα, υπήρχαν πολλοί σπόροι άκοποι. Τουτέστιν 63% απόδοση με OG 1047, με 5500γρ βύνη. Αν τα παραπάνω είναι σταθερά, πως επηρεάζεται το τελικό προιόν αν η ποσότητα του νερού μου ήταν παραπάνω, ή ο χρόνος βρασμού μικρότερος; Στόχος ήταν 17 λίτρα, μέτρησα 15,5, πως επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα της μπύρας αλλά και πως τα παραπάνω νούμερα(αν τα επηρεάζει).Τέτοιες ανησυχίες έχω:D:D:D

ΥΓ
Η μπύρα θα βγει αρκετά καλή πιστεύω.

Μαλλον το θεμα ηταν ο θρυματισμος αν εμειναν πχ. απο τα 5500 500 αθριματιστα η και παραπανω σιγουρα ελειψαν .
Αν εχεις περιοσοτερη ποσοτητα νερου και η σακχαροποιηση εχει γινει σωστα σαφως θα εχεις μικροτερη OG στο τελος απο την αναμενομενη .
Το αντιθετο για μικροτερη ποσοτητα νερου εκει δεν υπαρχει θεμα γιατι θα συμπληρωσεις και θα ερθει εκει που το θελεις .
Υπαρχει αρκετη ποσοτητα γλευκους "κρυμενη" στον σακο μολις βγει απο το δοχειο ενα στιψιματακι σου δινει αρκετη.
Θελει λιγο ψαξιμο να εντοπισεις σε ποια φαση χανεται το νερο και να διωρθωσεις αναλογα .
Χαλαρα παντως ειναι η πρωτη φορα και ολα τα λαθη επιτρεπονται.

ksdfpr
06.12.2010, 20:25
...
Αν εχεις περιοσοτερη ποσοτητα νερου και η σακχαροποιηση εχει γινει σωστα σαφως θα εχεις μικροτερη OG στο τελος απο την αναμενομενη .

Αν συμβαίνει αυτό, αφήνοντάς το παραπάνω ώρα στο βρασμό, δεν μεγαλώνει η OG;
Έχω και μια άλλη απορία:Η ΟG είναι μια μετρήσιμη τιμή. Προκύπτει θεωρητικά από κάπου; και τι σχέση έχει με την preBoiled Gravity;
Και κάτι τελευταίο, τις υπόλοιπες παρτίδες, πρέπει να τις κάνω με ίδιες ποσότητες για να βγει άκρη;

kostass
06.12.2010, 21:16
Το OG είναι η αρχική ποσότητα ζαχάρων πριν την ζύμωση. Η preboil gravity είναι διαφορετική γιατί με το βράσιμο μειώνεται ο όγκος του γλεύκους(εξατμίζεται νερό) και έτσι έχεις περισσότερα σάκχαρα/λίτρο. Γι αυτό είναι μικρότερη η preboil απο την gravity πριν την ζύμωση.

Με αυτόν τον τρόπο μεγαλώνει το og γιατί εξατμίζεται νερό και μένουν περισσότερα σάκχαρα απο ότι ήταν πρίν ανα λίτρο.
τώρα με το βράσιμο αλλάζεις διάφορα πράγματα στην σύσταση του γλεύκους, όπως π.χ. οτι καραμελώνουν μερικά σάκχαρα και έτσι γίνεται πιο σκούρο το γλεύκος.

Nik
06.12.2010, 21:32
Αν συμβαίνει αυτό, αφήνοντάς το παραπάνω ώρα στο βρασμό, δεν μεγαλώνει η OG;
Έχω και μια άλλη απορία:Η ΟG είναι μια μετρήσιμη τιμή. Προκύπτει θεωρητικά από κάπου; και τι σχέση έχει με την preBoiled Gravity;
Και κάτι τελευταίο, τις υπόλοιπες παρτίδες, πρέπει να τις κάνω με ίδιες ποσότητες για να βγει άκρη;

1) Ναι αλλα χανεις σε ποσοτητα γλευκους εκτος αν εισαι παραπανω και αλοιωνονται οχι πολυ (αν εχεις ας πουμε 1 λιτρο παραπανω) οι προσθηκες του λυκισκου
2)Η OG προκυπτει απο την ποσοτητα βυνης που χρησημοποιουμε σε σχεση με τον ογκο νερου και την αποδοτικοτητα που εχουμε ορισει για να υπολογισουμε την O.G. η preboil μας βοηθαει κατα καποιον τροπο να ξερουμε πανω κατω πως πηγε το σταδιο της σακχαροποιησης συνηθως ειναι μικροτερη και με τον βρασμο ειτε φτανει ειτε ξεπερναει το επιπεδο που θελουμε αναλογα με την αποδοτικοτητα .
3) Παρομοιες σε ογκο και σε υλικα απλα για να εχεις μια στατιστικη συνεχεια.

ksdfpr
06.12.2010, 23:59
Thanx παίδες. !!!

BIKER
07.12.2010, 18:12

Έχω ένα 30λιτρο μπετόνι τροφίμων που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για no chiller ψύξη, αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμα. Άσε που πιστεύω οτι δεν κάνει για hoppy μπύρες, χάνεις όλα τα αρώματα τον ''last minute additions''.
Θα το δοκιμάσω πάντως όταν φτιάξω σταουτιά:)
Δηλαδη θα μπορουσα (λογω 30αρας κατσαρολας) να κανω βιαβ με βυνη για 20 λιτρα batch και οσο νερο παρει για να μην υπερχειλισει, και μετα να συμπληρωσω με κρυο νερο?
Τα μειονεκτηματα ειναι αξιολογα σε σχεση με το 7,7 λτ νερο/βυνη?

Nik
07.12.2010, 21:28
Δηλαδη θα μπορουσα (λογω 30αρας κατσαρολας) να κανω βιαβ με βυνη για 20 λιτρα batch και οσο νερο παρει για να μην υπερχειλισει, και μετα να συμπληρωσω με κρυο νερο?
Τα μειονεκτηματα ειναι αξιολογα σε σχεση με το 7,7 λτ νερο/βυνη?

Εδω σε εχω...
http://www.biabrewer.info/viewtopic.php?f=23&t=153

Nik
07.12.2010, 21:31
Λαθος λινκ...
http://www.biabrewer.info/viewtopic.php?f=23&t=352

BIKER
07.12.2010, 23:43
Λαθος λινκ...
http://www.biabrewer.info/viewtopic.php?f=23&t=352

Α ρε Νικ, τι βρηκες παλι !!!!!respectrespectrespect

Δε θα μεινω για πολυ στο extract, απ οτι φαινεται..

Nik
08.12.2010, 09:13
Κανε ενα πειραματικο batch 10 λιτρα που δεν εχει μανουρα στην 30αρα και μετα αποφασίζεις.Που θελεις να κινηθεις

BIKER
08.12.2010, 19:47
Κανε ενα πειραματικο batch 10 λιτρα που δεν εχει μανουρα στην 30αρα και μετα αποφασίζεις.Που θελεις να κινηθεις
Το μελετησα. Μπηκα στο νοημα. Δε φαινεται δυσκολο.
Στην 30αρα κατσαρολα (αν το πιασα καλα) βαζω τη βυνη και οσο νερο χωραει για να γινει το mashing. Μετα βγαζω το σακο και προσθετω sparging water, τοσο οσο να μπορει να βρασει ανετα και χωρις να ξεχιλισει. ας πουμε 22λιτρα και στο τελος του βρασιματος θα εχει μεινει λιγοτερο λογω εξατμισης , αρα προσθετω το υπολοιπο sparge water να βρασει κι αυτο λιγο.

Nik
08.12.2010, 21:05
Το μελετησα. Μπηκα στο νοημα. Δε φαινεται δυσκολο.
Στην 30αρα κατσαρολα (αν το πιασα καλα) βαζω τη βυνη και οσο νερο χωραει για να γινει το mashing. Μετα βγαζω το σακο και προσθετω sparging water, τοσο οσο να μπορει να βρασει ανετα και χωρις να ξεχιλισει. ας πουμε 22λιτρα και στο τελος του βρασιματος θα εχει μεινει λιγοτερο λογω εξατμισης , αρα προσθετω το υπολοιπο sparge water να βρασει κι αυτο λιγο.
Ναι καπως ετσι απλα προσαρμοζεις την διαδικασια στα μετρα σου.

Nik
08.12.2010, 21:06
Ναι καπως ετσι απλα προσαρμοζεις την διαδικασια στα μετρα σου.

Εμενα παντως σε αυτη την περιπτωση για fullbatch μου κανει περισοτερο το batchsparge.

Nik
20.01.2011, 18:34
Σε αυτο το επεισοδιο http://www.forum.beer.gr/showthread.php?t=1911 του BasicBrewing εγινε σε συνεργασια με το περιοδικο ΒΥΟ ενα πειραμα μικρης εμβελειας με αντικειμενο τα αποτελεσματα με την χρηση διαφορετικων μεθοδων σακχαροποιησης διηθησης κλπ. μετειχαν λοιπον οι μεθοδοι BIAB , BATCH SPARGE ,NO SPARGE, FLY SPARGE αν και δεν ειναι απολυτα επιστημονικο τα αποτελεσματα ηταν πολυ κοντα το ενα στο αλλο .
Οποτε μπορειτε να συνεχισετε η να αρχισετε με την μεθοδο BIAB χωρις πλεον ενδοιασμους .Ακουγοντας ολο το podcast γνωμη μου ειναι οτι οι οποιες διαφορες ηταν αποτελεσμα των χειρησμων του εκαστοτε ζυθοποιου .

TERRY72
28.01.2011, 14:54

Το εν λογω υφασμα εξαντλειτε και καταργειτε απο το ΙΚΕΑ .
Σημερα στο αεροδρομιο το ειχαν προσφορα 1,5 €/μ.
Οσοι πιστοι....βιαστειτε.

beerallica
28.01.2011, 16:23
Εξαντλείται και καταργείται, ξύλο απελέκητο!

BIKER
28.01.2011, 16:26
:whistle:ΓΥΝΑΙΚΑ.....
Νομιζω πρεπει να αλλαξουμε τις κουρτινες. Παλιωσανε πια.
Εχει κατι ωραιες το ΙΚΕΑ, αλλο πραμα !!!

kostass
28.01.2011, 16:34
Εξαντλείται και καταργείται, ξύλο απελέκητο!

χτύπησε πάλι το oρθογραφο-junkie :p

TERRY72
28.01.2011, 16:41
χτύπησε πάλι το oρθογραφο-junkie :p

Nαι ρε ! Τι 'ν' τουτος πια ??!!!!
Αντι να εμφιαλωσει κανα megabatch στηνει καραουλι με κοκκινο στυλο !!!!

brewkolakas
28.01.2011, 17:19
Nαι ρε ! Τι 'ν' τουτος πια ??!!!!
Αντι να εμφιαλωσει κανα megabatch στηνει καραουλι με κοκκινο στυλο !!!!

Παρακαλώ ο Νικ να περάσει απο το λογιστήριο να πάρει την προμήθεια που του αναλογεί..Εκ της διευθύνσεως ΙΚΕΑ....
Τελικά κάνει δουλειά το ΣΑΡΙΤΑ και καλά είναι να προλάβουν όσοι σκοπεύουν να χωθούν στα βαθιά όπως εγω που ετοιμάζομαι για paulaner clone το Σ.Κ.
Εχω την εντύπωση πως σε επόμενες παραγγελίες απο Βέλγιο να φέρει (αν δεν το έχει ήδη κάνει το κατάστημα )κάτι εικοσιπεντάκιλα σακιά βύνη βάσης γιατί αφού κάνουμε που κάνουμε παιχνίδι ...ας γίνεται τελικά και οικονομικότερα....:evil:

kostass
28.01.2011, 18:12
στηνει καραουλι με κοκκινο στυλο !!!!

χα χαχα χαχαχαχα χααχ

Nik
28.01.2011, 18:38
Καταργειται??????? Τον Ηπιαμε ...
Δεν θα εχουμε κατι για αναφορα οσοι παντως το σκεφτοσαστε να δοκιμασετε το BIAB πηγαινετε να αγορασετε σε αυτη την τιμη ειναι παμφθηνο παρτε καμια 10αρια μετρα να συνδραμετε και κανενα συμφορουμιτη .
Παντως μην τα βαφετε μαυρα κατι αναλογο θα φερουν οποτε θα εχουμε παλι αναφορα αλλιως λαικη αγορα.

mariolakas
28.01.2011, 19:04
Το υφασμα βουαλ, που ειχε προαναφερθει καπου, δεν μας κανει;;

zontano
28.01.2011, 19:12
Το εν λογω υφασμα εξαντλειτε και καταργειτε απο το ΙΚΕΑ .
Σημερα στο αεροδρομιο το ειχαν προσφορα 1,5 €/μ.
Οσοι πιστοι....βιαστειτε.

Και ελεγα τι ξεχασα γμτ το κεφαλι μου.Ποιος θα παρει μερικα μετρα για μενα ρε μαγκες??

ksdfpr
28.01.2011, 19:12
:whistle:ΓΥΝΑΙΚΑ.....
Νομιζω πρεπει να αλλαξουμε τις κουρτινες. Παλιωσανε πια.
Εχει κατι ωραιες το ΙΚΕΑ, αλλο πραμα !!!

Και εμένα παλιές κουρτίνες κλαιει!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nik
28.01.2011, 19:29
Το υφασμα βουαλ, που ειχε προαναφερθει καπου, δεν μας κανει;;

Ολα αυτα τα υφασματα ειναι αυτης της κατηγοριας οτιδηποτε κανει που να ειναι απο πολυεστερα η ναυλον αρκει να εχει πυκνη υφασνση (οχι τουλι πχ ) ενα τρικ ειναι βαζοντας ενα φυλο εφημεριδας απο πισω να μπορουμε να διαβασουμε ανετα

Nik
28.01.2011, 19:33
@Kostass Τωρα που μαζευομαστε πολλοι δεν βαζεις μπροστα το φλασακι?
Και αν το φτιαξεις καλο και ωραιο θα βαλουμε ρεφενε ολοι και θα σου παρουμε εξοπλισμο BIAB.
Αν το κανεις και ολοκληρωμενο με μεταφραση στα αγγλικα θα πινουν πολλοι μπυρα στο ονομα σου....

kostass
28.01.2011, 20:33
@Kostass Τωρα που μαζευομαστε πολλοι δεν βαζεις μπροστα το φλασακι?
Και αν το φτιαξεις καλο και ωραιο θα βαλουμε ρεφενε ολοι και θα σου παρουμε εξοπλισμο BIAB.
Αν το κανεις και ολοκληρωμενο με μεταφραση στα αγγλικα θα πινουν πολλοι μπυρα στο ονομα σου....

χα χα χα χα χαχαχαχαχα χα χα αχ
μέσα, αλλά δώσε μου 1-1.5 βδομάδες να χαλαρώσω λίγο με τον κώδικα, μου χτυπάει σε 2001 σημεία αυτή την στιγμή, γμ τις αλλαγές μου γμ!!!
Σκάσε άλλο ένα μήνυμα σε καμια βδομάδα!

Στείλε και κανένα αρχείο να κοιτάω στο περίπου τί θέλουμε να φτιάξουμε :up:

Nik
28.01.2011, 20:40
χα χα χα χα χαχαχαχαχα χα χα αχ
μέσα, αλλά δώσε μου 1-1.5 βδομάδες να χαλαρώσω λίγο με τον κώδικα, μου χτυπάει σε 2001 σημεία αυτή την στιγμή, γμ τις αλλαγές μου γμ!!!
Σκάσε άλλο ένα μήνυμα σε καμια βδομάδα!

Στείλε και κανένα αρχείο να κοιτάω στο περίπου τί θέλουμε να φτιάξουμε :up:

Ναι ρε χαλαρα...
Το υπολογιστιρι εν αρχη που ειναι προσθαφαιρεσεις νομιζω οτι δεν θα σε παιδεψει ιδιαιτερα .

kostass
28.01.2011, 21:06
Και εγώ ετσι νομίζω, πάντως αν οι τύποι είναι έτοιμοι θέλει 1-2 μέρες δουλειά...Αντε, παγκόσμια πρωτοτυπία, υπολογιστήρι biab. Μήπως να παρατήσω την διπλωματική μήπως μας προλάβουν? :)

Nik
28.01.2011, 21:44
Και εγώ ετσι νομίζω, πάντως αν οι τύποι είναι έτοιμοι θέλει 1-2 μέρες δουλειά...Αντε, παγκόσμια πρωτοτυπία, υπολογιστήρι biab. Μήπως να παρατήσω την διπλωματική μήπως μας προλάβουν? :)

Οχι ρε σιγα . Το υπολογιστιρι στην ουσια ειναι για καμια 10αρια batch μετα τα θυμασαι απεξω.Και πρατεις αναλογα .Ωραιο θα ηταν ενα προγραμμα απο την αρχη που να βαζεις και την συνταγη σου να υπολογιζεις υλικα κλπ κλπ

kostass
28.01.2011, 22:16
Ωραιο θα ηταν ενα προγραμμα απο την αρχη που να βαζεις και την συνταγη σου να υπολογιζεις υλικα κλπ κλπ

Ψήσε με, ψήσε με! Αρκετά πιο πολύπλοκο πάντως.
Και να παρνει και import απο beersmith ή το text τεσπα...

miren
29.01.2011, 00:36
Ψήσε με, ψήσε με! Αρκετά πιο πολύπλοκο πάντως.
Και να παρνει και import απο beersmith ή το text τεσπα...

σε βλέπω ότι το'χεις. Για βάλε μπρος σγα σγα.
Ζήτα απο τον βρου και τον μπυραλλικα να σου δώσουνε διπλωματική

kostass
29.01.2011, 00:40
χα χαχαχα χα χαχα χα χα χα
έπρεπε να το σκεφτώ απο πριν...θα είχα τελειώσει τώρα!

spyrusthevirus
29.01.2011, 06:11

πλακα πλάκα, μολις του δωσες μια ιδεα για ενα μίνι εισόδημα.

beerallica
29.01.2011, 06:41
Ερώτηση: γιατί σε flash?
Γιατί όχι μια ωραία και open source PHP?
Προφανώς σε PHP μπορώ να συνδράμω πανεύκολα.

Nik
29.01.2011, 09:30
Ασχολειται o Κωστας με flash δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη αν ασχολειται και με κατι αλλο συνενοηθητε και βλεπετε.

kostass
29.01.2011, 12:54

δεν έχει άδικο ο άλεξ, αμα έχουμε και κανα έτοιμο css θα είναι πιο εύκολο σε php.
έτσι κι αλλιώς δεν χρειάζεται καμια τρελή αλληλεπίδραση για να βάλουμε flash :up:

εμένα δεν μου είναι δύσκολο κανένα απο τα δύο, απλά μου αρέσει να εξασκούμαι πιο πολύ στο flash(αλλο dreamweaver άλλο flash)

beerallica
29.01.2011, 13:16
Ποιο Dreamweaver βρε χτυπημένε, με Dreamweaver περιμένεις να βγάλεις PHP?
Bluefish rulez! Χειροποίητος κώδικας χωρίς "έξυπνες" παρεμβάσεις από το πρόγραμμα.

Τεσπά, επειδή βγαίνουμε off-topic, ας ανοίξουμε ένα θέμα με τις απαιτήσεις του υπολογιστηριού και τις πράξεις που γίνονται από πίσω και στο φτιάχνω σε dt.

kostass
29.01.2011, 13:28
ωραίος, να βγάλουμε(σιγα σιγα γιατί πήζω τρελα) τα requirements.

dreameweaver είναι εγγύηση, δεν έχω χρησιμοποιήσει bluefish, αλλα π.χ. για connection σε db και άλλα τέτοια πράγματα που το δοκίμασα, με ένα κλίκ γλυτώνεις 30 γραμμές κώδικα με ρυθμίσεις για ασφάλεια και τα πάντα όλα :p

zontano
29.01.2011, 15:51
Ολα αυτα τα υφασματα ειναι αυτης της κατηγοριας οτιδηποτε κανει που να ειναι απο πολυεστερα η ναυλον αρκει να εχει πυκνη υφασνση (οχι τουλι πχ ) ενα τρικ ειναι βαζοντας ενα φυλο εφημεριδας απο πισω να μπορουμε να διαβασουμε ανετα

Φιλε Νικ μηπως ξερεις αν εκεινα τα παλια υφασματα που χρησημοποιουσαν για να στραγγιζουν το τυρι κανει για κατι τετοιο??

kostass
29.01.2011, 16:55
o doc έλεγε πως είχε δοκιμάσει και δεν κάνει...

Nik
29.01.2011, 19:12
Φιλε Νικ μηπως ξερεις αν εκεινα τα παλια υφασματα που χρησημοποιουσαν για να στραγγιζουν το τυρι κανει για κατι τετοιο??

Δεν ξερω εδω με πιανεις αδιαβαστο.

DIVER
29.01.2011, 20:13

OXIIIIIII!!!!!
Μακριά!

zontano
29.01.2011, 21:29
OXIIIIIII!!!!!
Μακριά!

Αχαχαχαχα...οκ νομιζω οτι μας καλυπτει.Κανας εθελοντης να μου παρει κανα δυο μετρα απο το υφασμα που λετε/???

beerallica
31.01.2011, 00:46
dreameweaver είναι εγγύηση, δεν έχω χρησιμοποιήσει bluefish, αλλα π.χ. για connection σε db και άλλα τέτοια πράγματα που το δοκίμασα, με ένα κλίκ γλυτώνεις 30 γραμμές κώδικα με ρυθμίσεις για ασφάλεια και τα πάντα όλα :pΜάθε να το κάνεις μόνος σου ρε άχρηστε, μην κρέμεσαι από την τεχνητή νοημοσύνη ενός proprietary προγράμματος.

TERRY72
31.01.2011, 03:31
Μάθε να το κάνεις μόνος σου ρε άχρηστε, μην κρέμεσαι από την τεχνητή νοημοσύνη ενός proprietary προγράμματος.

Να σε ενημερωσω οτι ο πολιτισμος μας εξελιχθηκε ! Ανακαλυψαμε τον τροχο, τον αναπτηρα, προγραμματακια και αλλα καλουδια που κανουν τη ζωη μας ευκολη !!!!

beerallica
31.01.2011, 03:44
Αυτό φιλαρόνι δεν ισχύει όταν γράφεις κώδικα. Ή έχεις εσύ τον έλεγχο ή το πρόγραμμα. Τα προγράμματα (ιδίως το Dreamweaver) στην προσπάθειά τους να διευκολύνουν τη δουλειά σου παίρνουν αυθαίρετες αποφάσεις οι οποίες δεν είναι πάντα ό,τι καλύτερο. Αν έχεις να στήσεις ένα μονοσέλιδο html είσαι ΟΚ, αλλά αν θέλεις να σηκώσεις καμιά σοβαρή web εφαρμογή δεν θέλεις να επεμβαίνει το πρόγραμμα και να σου φυτεύει κομμάτια κώδικα μέσα στη δουλειά σου γιατί αν σου σκάσει θα ψάχνεσαι και δεν θα βρίσκεις άκρη.

kostass
31.01.2011, 13:44
Μάθε να το κάνεις μόνος σου ρε άχρηστε, μην κρέμεσαι από την τεχνητή νοημοσύνη ενός proprietary προγράμματος.

εμαθα να τα κανω και μονος μου εξαιτίας του flash, αλλά όπως λέει και ο τέρρυ, αν ξερεις το 90% που τρέχει απο πίσω, δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείσαι!

Αν έχεις να στήσεις ένα μονοσέλιδο html είσαι ΟΚ, αλλά αν θέλεις να σηκώσεις καμιά σοβαρή web εφαρμογή δεν θέλεις να επεμβαίνει το πρόγραμμα και να σου φυτεύει κομμάτια κώδικα μέσα στη δουλειά σου γιατί αν σου σκάσει θα ψάχνεσαι και δεν θα βρίσκεις άκρη.

Χα χαχα χα χα χα, σιγα μην φτιάχτηκε το dreamweaver για να φτιάχνεις μονα html χα χα χα χα χα

Συνήθως όσο το έχω δουλέψει,αν και δεν εχω τρελη εμπειρία όπως με το flash, αυτά που σου προσθέτει είναι ρυθμίσεις ασφαλείας κλπ.

beerallica
31.01.2011, 16:11
Χα χαχα χα χα χα, σιγα μην φτιάχτηκε το dreamweaver για να φτιάχνεις μονα html χα χα χα χα χα
Δεν το έχεις πιάσει το νόημα του Dreamweaver μικρέ. Όχι, ασφαλώς και δεν φτιάχτηκε για μονοσέλιδα, μπορείς να φτιάξεις μια χαρά web εφαρμογούλες σ' αυτό αν δεν έχεις ιδέα από κώδικα. Φτιάχτηκε για τους αρχάριους και τους τεμπέληδες - εσύ τώρα που σε βλέπω λίγο καλύτερα δε μου φαίνεσαι και πολύ για αρχάριος... :).

miren
07.03.2011, 20:46
Βελτίωσα, αρκετά θα έλεγα, το excel που προσαρμόζει τα δεδομένα συνταγής σε BIAB.
Είναι αρκετά χρηστικό. Δείτε το και αν έχει απορίες ή προτάσεις για τη βελτίωση του γράψτε τις να το διορθώσω.

Προσαρμογή συνταγών για BIAB (http://db.tt/Vg6VYFP)

DIVER
07.03.2011, 21:57
Μπράβο ρε Μιχάλη.
Εσύ δεν είσαι που βαριόσουνα;:p

kostass
07.03.2011, 22:43
Μπράβο ρε Μιχάλη.
Εσύ δεν είσαι που βαριόσουνα;:p

κάτι έχει πάθει τελευταία, δεν ξέρω τί φταίει!!
το φαν κλάμπ περιμένει βιντεάκι #2

μπραβο ρε μιχάλη.

Nik
08.03.2011, 11:08
Βελτίωσα, αρκετά θα έλεγα, το excel που προσαρμόζει τα δεδομένα συνταγής σε BIAB.
Είναι αρκετά χρηστικό. Δείτε το και αν έχει απορίες ή προτάσεις για τη βελτίωση του γράψτε τις να το διορθώσω.

Προσαρμογή συνταγών για BIAB (http://db.tt/Vg6VYFP)

Εμπαινε Μιχαλη Γερα!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν ειναι τιποτα αλλα στην αρχικη σελιδα με τα τιπς καλυτερα κανε τα και ενα copy/paste και στην αναλογη σελιδα μηπως προσπενουνται και δεν λαμβανονται υποψην καποιες συμβουλες οπως του λυκισκου που υπαρχει θεμα με το 0 και με το 0,1.
Μπορεις να βαλεις διπλα στην βυνη ενα μικρο υπολογισμο για EBC ?
Αν και δεν εχει νοημα γιατι ειτε ειναι υπολογισμενη η συνταγη απο προγραμμα ειτε ειναι ετοιμη οποτε ξερει ο χρηστης το χρωμα που θα παρει.

ksdfpr
08.03.2011, 20:59
Να ρωτήσω κάτι (εκτός αν κάνω καμιά χοντρή παπαριά). Στο φύλλο υπολογισμού απόδοσης, όλα τα νούμερα που υπολογίζονται (τα μπλε) δεν μου φαίνονται για μέσοι όροι (πχ το πρώτο μπλε στη συνάρτηση =IF(COUNTBLANK(C5:G5)=5;"";SUM(C5:G5)/COUNT(C5:G19)) στο τέλος πρέπει να γίνει από G19 σε G5 κοκ.)
Το ίδιο θέμα έχει και το αρχικό excel. Τις πταίει;

Επίσης να δώσω μια δυό ιδέες:
a. Σε νέο φύλλο οδηγίες βήμα βημα ή check list
http://rapidshare.com/files/451600439/step.xlsx
http://rapidshare.com/files/451600436/checklist.xls

b. Κάπου να υπολογίζεται το alcohol μετά το τέλος της ζύμωσης. (Μάλλον σε νέο φύλλο θα μπαίνουν όλες οι υπόλοιπες πληροφορίες, σάκχαρα, μετρήσεις κτλ)

c. Ένα τελικό ολοκληρωμένο layout συνταγής. Και για εύκολη μεταφορά - ανάρτηση και χωρίς περιττές πληροφορίες που έχει το ξένο.
http://rapidshare.com/files/451600438/layout_gr.xlsx

d. Στη σελίδα με τους λυκίσκους και τους χρόνους, καλό θα είναι να μπει και το πινακάκι για όσους κάνουν no-chill (αυτό για πάρτη μου, αν δεν το έχετε πρόχειρο, να το στείλω!)

Άντε, κάντε και τίποτα, (όλο μπύρες, μπύρες... ) :p

Nik
08.03.2011, 21:41
Κανω copy/paste απο το site....
[Bug: For zero minute hop additions, just type in 0.1 instead of 0. This and other, "divisible by zero," errors will be fixed when time is available.]

Αυτα ειναι τα δηλωμενα bugs τωρα εχω αρχισει και χρησημοποιω το εν λογω εξελ μιας και εφτιαχνα τις συνταγες σε προγραμμα και χρησημοποιουσα την απλη version που ειχα μεταφρασει απλα για να υπολογιζω τους ογκους.
Τωρα μου φαινεται οτι θα χρησημοποιω αυτο...
Επισης μπορουμε να φτιαχνουμε τις συνταγες με λεπτομεριες πανω εκει να τις ποσταρουμε καπου και ο χρηστης που θελει να φτιαξει την ιδια συνταγη απλα να αλλαζει τα δεδομενα των ογκων του.
Αν τελειοποηθει παντως δεν χρειαζεται να δημιουργηθει η βαση δεδομενων που λεγαμε ο καθενας θα μπορει να βαζει το εξελ με τα δικα του στοιχεια και τους ογκους του και θα υπαρχει απευθειας βαση δεδομενων βαση των εξελ.

miren
09.03.2011, 00:01
Μπορεις να βαλεις διπλα στην βυνη ενα μικρο υπολογισμο για EBC ?

Αν μπορέσω να ανακαλύψω τους μαθηματικούς τύπους που υπολογίζουν το χρώμα.

Να ρωτήσω κάτι (εκτός αν κάνω καμιά χοντρή παπαριά). Στο φύλλο υπολογισμού απόδοσης, όλα τα νούμερα που υπολογίζονται (τα μπλε) δεν μου φαίνονται για μέσοι όροι (πχ το πρώτο μπλε στη συνάρτηση =IF(COUNTBLANK(C5:G5)=5;"";SUM(C5:G5)/COUNT(C5:G19)) στο τέλος πρέπει να γίνει από G19 σε G5 κοκ.)
Το ίδιο θέμα έχει και το αρχικό excel. Τις πταίει;

Επίσης να δώσω μια δυό ιδέες:
a. Σε νέο φύλλο οδηγίες βήμα βημα ή check list
http://rapidshare.com/files/451600439/step.xlsx
http://rapidshare.com/files/451600436/checklist.xls

b. Κάπου να υπολογίζεται το alcohol μετά το τέλος της ζύμωσης. (Μάλλον σε νέο φύλλο θα μπαίνουν όλες οι υπόλοιπες πληροφορίες, σάκχαρα, μετρήσεις κτλ)

c. Ένα τελικό ολοκληρωμένο layout συνταγής. Και για εύκολη μεταφορά - ανάρτηση και χωρίς περιττές πληροφορίες που έχει το ξένο.
http://rapidshare.com/files/451600438/layout_gr.xlsx

d. Στη σελίδα με τους λυκίσκους και τους χρόνους, καλό θα είναι να μπει και το πινακάκι για όσους κάνουν no-chill (αυτό για πάρτη μου, αν δεν το έχετε πρόχειρο, να το στείλω!)

Άντε, κάντε και τίποτα, (όλο μπύρες, μπύρες... ) :p

Για τους μέσους όρους έχεις δίκιο, θα διορθωθεί πάραυτα.
Τα checklist το βρίσκω λίγο υπερβολικό να ενταχθούν στο πρόγραμμα μετατροπής, εκτός και αν αυτό βελτιωθεί τόσο, ώστε να στέκεται αυτόνομο.
Αυτό που είναι καλή ιδέα είναι το στήσιμο ενός layout για τη μεταφορά των δεδομένων της original συνταγής.
Και ο υπολογισμός του αλκοόλ μπορεί να γίνει, αλλά η ιστορία με το no chill θα αργήσει, από μένα τουλάχιστον.
Θα το δουλέψω αυτήν την εβδομάδα και το ΣΚ θα έχετε νεότερα.

Nik
09.03.2011, 10:06
Μιχαλη εδω ειναι οι υπολογισμοι για το χρωμα αν και δεν το κρινω απαραιτητο διοτι θα θελει πολυ δουλια απο τον τελικο χρηστη να συμπληρωθει αλλα για εκπαιδευτικους λογους θα ειναι καλο αν βγαινει στο εξελ.
http://www.beersmith.com/blog/2008/04/29/beer-color-understanding-srm-lovibond-and-ebc/

Nik
09.03.2011, 11:02
Σαν layout μπορει να χρησημοποιηθει το ιδιο το αρχειο excel ...
Π.χ. http://dl.dropbox.com/u/5175354/AMERICAN%20PALE%20ALE%20BIAB%20BCS.xls
Να συμπληρωνονται στα κενα αλλες παραμετροι της συνταγης π.χ. θερμοκαρσια ζυμωσης ποστητα μαγιας τυπος μαγιας carbonation.
Και οποιος επιθυμει να ακολουθησει την συνταγη αναπροσαμοζει ογκους βαση του συστηματος του και με μερικες κινησεις ειναι κομπλε.

delomixal
12.03.2011, 12:19
Ερώτηση σχετικά με την προσαρμογη βυνών.

Γιατί είναι αυτή απαραίτητη όταν το πρόγραμμα της συνταγής (πχ beersmith) έχει ήδη υπολογίσει σχετικές αποδόσεις υγρασίες κτλ?hmm

Μήπως έχει κανείς πηροφορίες σχετικά με την προσθήκη λυκίσκου στη "no chill" μέθοδο?

Nik
12.03.2011, 15:09
Ερώτηση σχετικά με την προσαρμογη βυνών.

Γιατί είναι αυτή απαραίτητη όταν το πρόγραμμα της συνταγής (πχ beersmith) έχει ήδη υπολογίσει σχετικές αποδόσεις υγρασίες κτλ?hmm

Μήπως έχει κανείς πηροφορίες σχετικά με την προσθήκη λυκίσκου στη "no chill" μέθοδο?

Εχει να κανει με το ποσο θελεις να "διυλίσεις τον κώνωπα " . Πρακτικα ολα τα προγραμματα χρησημοποιουν στις απλες βασεις δεδομενων τους καποιες μεσες τιμες αν δεν υπαρχει ετοιμη βαση δεδομενων για τον κατασκευαστη βυνης απο τον κατασκευαστη του προγραματος τοτε μπορεις να φτιαξεις βαση δεδομενων αποκλειστηκα με την μαρκα που χρησημοποιεις αναζητωντας στο site του κατασκευαστη τις αναλογες πληροφοριες .Αλλα και αυτες ελεγχονται για την ακριβεια τους λογω οτι υπαρχουν αποκλισεις στην κατασκευη στην σοδια κλπ κλπ.
Υπαρχει εδω ενα σχετικο πινακακι...
http://www.forum.beer.gr/showthread.php?t=425&highlight=chill

delomixal
12.03.2011, 16:23
οκ μεχρι εδώ αλλά...
αν για παράδειγμα μια συνταγή απο το beersmith εχει υπολογίσει 5,5kgr Pale ale με 79% και μεταφέρω την τιμή αυτή στο φύλλο προσαρμογής βυνών που με τη σειρά του βάζει ταρίφα 80% τότε δεν θα υπάρχει αλοίωση της συνταγής? (τώρα που το σκέφτομαι θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είχα περισσότερη ποσότητα αφού η απόδοση <1)

Nik
12.03.2011, 16:47
οκ μεχρι εδώ αλλά...
αν για παράδειγμα μια συνταγή απο το beersmith εχει υπολογίσει 5,5kgr Pale ale με 79% και μεταφέρω την τιμή αυτή στο φύλλο προσαρμογής βυνών που με τη σειρά του βάζει ταρίφα 80% τότε δεν θα υπάρχει αλοίωση της συνταγής? (τώρα που το σκέφτομαι θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είχα περισσότερη ποσότητα αφού η απόδοση <1)

Υπαρχει θεωρητικη αλοιωση.Και εξηγω... πχ. η Weyermann σε καποια βυνη δινει π.χ. 78-81% που σημαινει οτι δεν σε διασφαλιζει ουτε η ιδια η εταιρια .Εχεις 3 διαφορετικα νουμερα + τα κλασματικα τους να παιξεις .
Απλα σε συμφερει κατα καποιο τροπο να παιζεις στην μεση (αυτο που κανουν και τα προγραμματα) οποτε να εισαι μεσα η εξω στην γραμμη χωρις τραγικες απωλιες. Αν εχεις ορεξη περνας εσυ τις τιμες που νομιζεις οτι στεκουν απο την εταιρια .
Με την ιδια ποσοτητα βυνης θα εχεις μεγαλυτερη O.G. αν ειναι μεγαλη η διαφορα , με 1% δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα στην O.G.

delomixal
12.03.2011, 17:11
Μάλλον δεν έθεσα σωστά την ερώτηση...

Αφού το πρόγραμμα της συνταγής έχει υπολογίσει αποδόσεις και σχετικές υγρασίες κατα την επεξεργασία της συνταγής τοτε γιατί να τις επαναϋπολογίσει το φύλλο υπολογισμού (και μάλιστα πάνω στις ήδη υπολογισμένες ποσότητες)?

Τα ποσοστα ανφερόταν στις αποδόσεις και όχι στην ποσότητα της βύνης. Η τελική διαφοροποίηση προγράμματος - φύλλου μπορεί να είναι και 10% της συνολικής ποσότητας της συνταγής, με σωστότερο αποτέλεσμα αυτο της συνταγής και όχι του φύλλου μάλλον.

miren
12.03.2011, 19:09
Έχεις δίκιο. Θα το κοιτάξω από Δευτέρα, αν και τελικός στόχος μου, είναι η δημιουργία ενός αυτόνομου προγράμματος ΒΙΑΒ

DIVER
12.03.2011, 20:13
Εχει να κανει με το ποσο θελεις να "διυλίσεις τον κώνωπα "......

+100000

Μην τρελαίνεστε με τα νούμερα....

Nik
12.03.2011, 20:29

Αφού το πρόγραμμα της συνταγής έχει υπολογίσει αποδόσεις και σχετικές υγρασίες κατα την επεξεργασία της συνταγής τοτε γιατί να τις επαναϋπολογίσει το φύλλο υπολογισμού (και μάλιστα πάνω στις ήδη υπολογισμένες ποσότητες)?

Τα ποσοστα ανφερόταν στις αποδόσεις και όχι στην ποσότητα της βύνης. Η τελική διαφοροποίηση προγράμματος - φύλλου μπορεί να είναι και 10% της συνολικής ποσότητας της συνταγής, με σωστότερο αποτέλεσμα αυτο της συνταγής και όχι του φύλλου μάλλον.
Ναι ετσι οπως το θετεις εχεις δικαιο η βεβαια η πρωταρχικη σκεψη του φυλου ηταν να δουλευει χωρις υπολογιστικο προγραμμα απο διπλα οποτε δεν υπαρχει και θεμα υπολογισμου.

Nik
12.03.2011, 20:38

Αν δεν θελεις να περιπλεκεις το θεμα μεχρι να βρεθει η απολυτη λυση υπαρχει και αυτο εδω η πιο απλη εκδοση που θα υπολογισει μονο τους ογκους που χρειαζονται.
Αλλιως χρησημοποιεις το κανονικο φυλο και αγνοεις εντελως βαρυτητες και βυνες.

Nik
13.03.2011, 12:23
Μαλλον κατι εχουμε παθει ολοι ... Ανοιγει ο καιρος και ξεθαβονται οι μαρμιτες και τα συναφη.Υπαρχουν γενικοτερα προβληματα υπολογισμου χωρις να σημαινει οτι το φυλο excel ειναι λαθος η το οποιοδηποτε προγραμμα .
Επισηναπτω εδω τις τελευταιες συζητησεις απο το επισημο φορουμ του BIAB καντε τον κοπο να το διαβασετε μιας και εχουμε μπει ολοι στο τρυπακι των υπολογισμων μηπως βγαλουμε ακρη εγω θα ασχοληθω το βραδυ με το beersmith να δω τι παιζει.

http://www.biabrewer.info/viewtopic.php?f=51&t=512#p7861

Nik
13.03.2011, 12:30
Εδω ειναι η καινουργια εκδοση του excel δεν εχι αλαξει τιποτα αλλα εχει αλλαξει μονο η ορολογια που χρησημοποιειται σε καποια πεδια ισως να βοηθησεις περισοτερο δεν ξερω.
http://forum.beer.gr/attachment.php?attachmentid=697&d=1316715140

kostass
13.03.2011, 12:35
ωραιός! για να δούμε...

miren
14.03.2011, 12:47

Ο τύπος, που έφτιαξε το calculator.xls, πρώτα υπολογίζει το σύνολο της απαιτούμενης βύνης για έναν BIAB brewer λαμβάνοντας υπ'όψιν τις αποδόσεις των βυνών και του ζυθοποιού και κατόπιν χρησιμοποιεί τα δεδομένα της έτοιμης συνταγής μόνο σε ότι αφορά τις αναλογίες, προκειμένου να τις προσαρμόσει στη μέθοδο σάκου.

delomixal
14.03.2011, 14:01
Ο τύπος, που έφτιαξε το calculator.xls, πρώτα υπολογίζει το σύνολο της απαιτούμενης βύνης για έναν BIAB brewer λαμβάνοντας υπ'όψιν τις αποδόσεις των βυνών και του ζυθοποιού και κατόπιν χρησιμοποιεί τα δεδομένα της έτοιμης συνταγής μόνο σε ότι αφορά τις αναλογίες, προκειμένου να τις προσαρμόσει στη μέθοδο σάκου.

Ακόμα και έτσι δεν μου πολυκάθεται...
Αν θεωρήσει κανείς ότι έχει σετάρει καλά το πρόγραμμα με σωστό batch size κτλ και εξοπλισμό στα μέτρα του calculator τότε η απόδοση της βύνης πρέπει να λαμβάνεται μία φορα υπόψη. (Βασικά σε κάθε περίπτωση πρέπει να λαμβάνεται μια φορά υπόψη) Και αυτό σύμβαίνει κατα την δημιουργία της συνταγής.
Θα έπρεπε ακόμα βάζοντας χειροκίνητα τις σχετικές αποδόσεις κτλ στο φύλλο έτσι ώστε να συμφωνούν με αυτές που υπολογίζει το πρόγραμμα να έχεις ίδια αποτελέσματα ή με διαφορά <5% που αφορά στον τρόπο προσσέγγισης του εκάστοτε τύπου υπολογισμού. (η αλήθεια είναι οτι το πλιασιάζει αλλα επιμένω οτι είναι λάθος λογικής η λάθος χρήση)
Το αντιλαμβάνομαι περισσότερο σαν προσπάθεια για resize με οδηγό τις %αναλογίες της αρχικής συνταγής πράγμα που βγάζει νόημα αλλα στη δική μας περίπτωση τόσο στο beersmith όσο και στο brewmate η συνταγή δημιουργήθηκε για την σωστή ποσότητα.
Η επέκταση του θέματος νομίζω οτι δημιουργεί και επιπλέον θέμα στον υπολογισμό της efficiency αφού με τη μίξη των δύο προσεγγίσεων δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για το πώς σακχαροποιούνται τα συστατικά σου.
Εντάξει καταλαβαίνω την θεωρητική φύση του ζητήματος και οτι με τον ένα η τον αλλό τρόπο η μπύρα καλή θα βγεί αλλα αφου μπήκαμε στο τριπάκι ας το ψάξουμε:)

Nik
14.03.2011, 15:18
Ακόμα και έτσι δεν μου πολυκάθεται...
Αν θεωρήσει κανείς ότι έχει σετάρει καλά το πρόγραμμα με σωστό batch size κτλ και εξοπλισμό στα μέτρα του calculator τότε η απόδοση της βύνης πρέπει να λαμβάνεται μία φορα υπόψη. (Βασικά σε κάθε περίπτωση πρέπει να λαμβάνεται μια φορά υπόψη) Και αυτό σύμβαίνει κατα την δημιουργία της συνταγής.
Θα έπρεπε ακόμα βάζοντας χειροκίνητα τις σχετικές αποδόσεις κτλ στο φύλλο έτσι ώστε να συμφωνούν με αυτές που υπολογίζει το πρόγραμμα να έχεις ίδια αποτελέσματα ή με διαφορά <5% που αφορά στον τρόπο προσσέγγισης του εκάστοτε τύπου υπολογισμού. (η αλήθεια είναι οτι το πλιασιάζει αλλα επιμένω οτι είναι λάθος λογικής η λάθος χρήση)
Το αντιλαμβάνομαι περισσότερο σαν προσπάθεια για resize με οδηγό τις %αναλογίες της αρχικής συνταγής πράγμα που βγάζει νόημα αλλα στη δική μας περίπτωση τόσο στο beersmith όσο και στο brewmate η συνταγή δημιουργήθηκε για την σωστή ποσότητα.
Η επέκταση του θέματος νομίζω οτι δημιουργεί και επιπλέον θέμα στον υπολογισμό της efficiency αφού με τη μίξη των δύο προσεγγίσεων δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για το πώς σακχαροποιούνται τα συστατικά σου.
Εντάξει καταλαβαίνω την θεωρητική φύση του ζητήματος και οτι με τον ένα η τον αλλό τρόπο η μπύρα καλή θα βγεί αλλα αφου μπήκαμε στο τριπάκι ας το ψάξουμε:)

Στα μεχρι τωρα δεδομενα παντα θα υπαρχει διαφορα μιας και στην ουσια προσπαθουμε να "κοροιδεψουμε" το εκαστοτε προγραμμα για να μας "κατσει" σε σχεση με το εξελ.
Αυτο οφειλεται στο οτι οταν πιστοποιηθηκε οτι δουλευει σαν μεθοδος επρεπε να τεκμηριωθει και αναλογα ουτως ωστε ο νεοεισερχομενος χρηστης να εχει μπροστα του μια διαδικασια ζυθοποιησης οπως περιπου των εξτρακτ .
(Θελω τοση μπυρα,χρειζομαι τοσο νερο ,τοση βυνη,θερμοκρασια για χ ωρα,βρασμο για τοση ωρα ,λυκισκο,κρυωμα ,ζυμωση και τελος).Ετσι λοιπον μιας και δεν υπηρχε και το θεωρητικο υποβαθρο δημιουργηθηκε μια βαση δεδομενων απο τους ιδιους τους χρηστες και απο την συλογη των στοιχειων που προεκυψαν δημιουργηθηκε αυτο το φυλλο εξελ που σε πολλα σημεια του ειναι πιο δυναμικο και ακριβες στους υπολογισμους οσο αφορα τους ογκους και την αποδοτικοτητα απο τα προγραμματα που κυκλοφορουν και ειναι σχεδιασμενα βαση των υπαρχοντων τροπων ζυθοποιησης.
Οι κυριες και πιο κρισημες διαφορες εντοπιζονται στην αποδοτικοτητα και πως ο συγγραφεας της εκαστοτε συνταγης διαχειριζεται τον ορο και στον ογκο παρτιδας που σχεδον ποτε σε καμια συνταγη δεν αναφερεται με σαφηνεια.
Απο την αλλη ο χρηστης της μεθοδου "σκαρονοντας" μια συνταγη στο εν λογω φυλο ξερει τα παντα με τρομερη ακριβεια.
Μεχρι να κινηθουν παντως τα πραγματα προτεινω την χρηση του φυλου κατα miren απο τους νεους χρηστες για οσο το δυνατον πιο ελγχομενα αποτελεσματα .Μπορειτε να μετονομαζετε το αρχειο με την συνταγη σας και να το σωνετε ετσι θα εχετε και database με τις συνταγες σας.

miren
14.03.2011, 17:49
....τότε η απόδοση της βύνης πρέπει να λαμβάνεται μία φορα υπόψη. (Βασικά σε κάθε περίπτωση πρέπει να λαμβάνεται μια φορά υπόψη) Και αυτό σύμβαίνει κατα την δημιουργία της συνταγής......

Ξαναλέω, μία φορά λαμβάνει υπ'όψιν του το πρόγραμμα τις αποδόσεις. Την συνταγή τη χρησιμοποιεί μόνο σε ότι αφορά τις αναλογίες των βυνών της μπύρας που θέλεις να φτιάξεις

Nik
14.03.2011, 18:00
Λογικα χρησημοποιει μια μαθηματικη πραξη τετοιου τυπου για να υπολογιζει ποσοτητες.
http://www.forum.beer.gr/showthread.php?t=566

delomixal
15.03.2011, 00:31
ok τώρα το πιάσα...

Thanks τα μάλα

@Nik
στο "Οδηγός Υπολογισμού όγκων για την μ" βάλε μια επέκταση .xls γιατi δεν ανοιγει κατευθείαν.

Nik
15.03.2011, 09:08
ok τώρα το πιάσα...

Thanks τα μάλα

@Nik
στο "Οδηγός Υπολογισμού όγκων για την μ" βάλε μια επέκταση .xls γιατi δεν ανοιγει κατευθείαν.

TERRY72
20.03.2011, 02:23
Πριν αραδιασω κανενα κειμενο 30 σελιδων με ερωτησεις....δεν θα ηταν πολυ βολικο αν μας δινατε μια συνταγη (π.χ. τυχαια λεω τη HOP HAMMER:whistle:. Ok. Μια πιο απλη) και την εφαρμογη της στο beersmith/brewmate και το φυλλο calculator συμπληρωμενο ?
Ενα κομπλε παραδειγμα σαν μπουσουλα για να βλεπουμε τις ποσοτητες και τα νουμερα (που παει ποιο).
Ή μονο εγω εχω χασει την μπαλα ?
Ειναι ευφικτο αυτο που λεω και εχει νοημα ?

DIVER
20.03.2011, 09:43
Πόσα δίνεις;
:p

TERRY72
20.03.2011, 10:01
Θα σου κανω την τιμη να δοκιμασω την επομενη μπυρα σου !

Nik
20.03.2011, 10:28
Πριν αραδιασω κανενα κειμενο 30 σελιδων με ερωτησεις....δεν θα ηταν πολυ βολικο αν μας δινατε μια συνταγη (π.χ. τυχαια λεω τη HOP HAMMER:whistle:. Ok. Μια πιο απλη) και την εφαρμογη της στο beersmith/brewmate και το φυλλο calculator συμπληρωμενο ?
Ενα κομπλε παραδειγμα σαν μπουσουλα για να βλεπουμε τις ποσοτητες και τα νουμερα (που παει ποιο).
Ή μονο εγω εχω χασει την μπαλα ?
Ειναι ευφικτο αυτο που λεω και εχει νοημα ?

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα και δεν χρειαζεται αγχος.
Θα εκπονησω μια συνταγη θα την ανεβασω και μετα το συζηταμε.

Nik
20.03.2011, 11:26
Παρτε δυο να εχετε και συζηταμε τι λειπει και τι δεν λειπει
http://dl.dropbox.com/u/5175354/AMERICAN%20PALE%20ALE%20BIAB%20BCS.xls
http://dl.dropbox.com/u/5175354/SIMPLE%20WEISS.xls

Η μια ειναι απλη weiss και η αλλη APA .

Στην ΑΡΑ μιας και δεν υπαρχουν οι λυκισκοι που αναφερονται μπορειτε να κανετε τις εξης παραλλαγες αναλογα με τα γουστα...

Αντικαθηστατε ως εξης...

Horizon με Magnum

1η παραλαγη Centenial με Αμαριλο ο Cascade παραμενει ως εχει.

2η παραλαγη Centenial με Cascade αλλα με αλαγη ποσοτητας πλεον γινεται 34 γραμμαρια Cascade στα 10 και στα 0 λεπτα (θα βγαλει πολυ πευκο)

3η παραλαγη αντικατασταση Cascade και Centenial με Αμαριλλο 25 γραμμαρια για 10 και 0

miren
20.03.2011, 19:04
Νίκο μετέφερε το πόστ σου στην ενότητα των συνταγών για να μπορέσουμε να το ανακτήσουμε όταν το χρειαστούμε

TERRY72
20.03.2011, 20:21
Και δωστην και σε beersmith

Nik
20.03.2011, 21:47

Τι να την κανεις σε beersmith??

kostass
20.03.2011, 22:08

ναι, αν δεν ειναι ταλαιπωρια
για σύγκριση

TERRY72
20.03.2011, 22:20
Ετσι κι αλλιως εκει ή καπου αντιστοιχα δε στηνουμε παντα τις συνταγες ? Μετα τις περναμε στο excel για να δουμε την αρχικη ποσοτητα νερου.

Nik
21.03.2011, 10:47
Πονηρουληδες....
Ενταξει θα τα ανεβασω ....Αλλα ετσι αποκλειουμε τους χρηστες που χρησημοποιουν αλλα προγραμματα.(μιας και ο κος Beersmith εχει φροντισει να μην ειναι συμβατος στα Beer xml που δινει αλλα επειδη μαλλον ολοι εκιε θα καταληξουμε στο τελος...)
Παντως για να μην υπαρχουν παρανοησεις και μπουμε σε καινουργιο κυκλο συζητησεων χωρις αυριο να χρησημοποιειτε το προγραμμα που εχει ο καθενας
και απλα να χρησημοποιητε την απλη εκδοση του εξελ για να σας δινει μονο τους ογκους νερου και λοιπους ογκους χωρις να μπερδευονται αλλα στην μεση δηλαδη το μονο που δεν κανει το προγραμμα χωρις να το πειραξεις.

kostass
21.03.2011, 11:51
Ε και με το καινουργιο το beersmith οπου θα εχει και biab υποστηριξη θα ειναι καλη φαση για να τα βαζουμε διπλα διπλα.

Nik
21.03.2011, 18:33
Μετα τελειωσε ...Beersmith αλλα επειδη ποτε δεν ξεριε μπορει να το κανουν πιο πολυπλοκο απο οτι ειναι καντε practice ετσι οπως λεω.
http://dl.dropbox.com/u/5175354/recipes.bsm
Υπαρχουν αρκετες συνταγες αν εχετε το εν λογω βιβλιο καντε ενα τετοιο κολπο να τις ανεβασουμε ολες καποια στιγμη.

kostass
21.03.2011, 21:00
Υπαρχουν αρκετες συνταγες αν εχετε το εν λογω βιβλιο καντε ενα τετοιο κολπο να τις ανεβασουμε ολες καποια στιγμη.

:up::up::up::up:

http://dl.dropbox.com/u/8014885/kostass%20Recipe.bsm

miren
20.06.2011, 14:32
Αφορμής δοθείσης από την τελευταία συνταγή που έκανα με τον ΒΙΑΒ εξοπλισμό μου, θα καταθέσω κάποιες παρατηρήσεις σε σχέση με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της εν λόγω μεθόδου.

Πριν ξεκινήσω θα πρέπει να πω ότι, ανεξάρτητα από τη μέθοδο που θα ακολουθήσει κανείς για να παρασκευάσει μπύρα, πρωταρχικό ρόλο στην ορθή εφαρμογή της οποιασδήποτε διαδικασίας παίζει η θραύση της βύνης.
Αν σπάσεις σε μικρά ή μεγαλύτερα κομμάτια τη βύνη, αν θα θρυμματίσεις το φλοιό ή θα καταφέρεις να τον αφαιρέσεις ολόκληρο, αν θα έχεις μεγάλη ποσότητα σε άλευρο ή όχι, όλοι αυτοί οι παράγοντες επηρεάζουν σημαντικά το τελικό αποτέλεσμα όπως επίσης επηρεάζουν σημαντικά και την μετέπειτα διαδικασία της ζυθοποίησης.
Θα μου πείτε γιατί τα λέω όλα αυτά αφού όσοι ασχολούνται με AG τα ξέρουν.
Τα λέω, λοιπόν, για να τα συνδέσω με τη ΒΙΑΒ διαδικασία.
Τα πνευμόνια της μεθόδου αυτής είναι, αναμφισβήτητα, ο σάκος. Ο σάκος είναι αυτός, που κατακρατεί τη θρυμματισμένη βύνη και αφήνει να περάσει μέσα το νερό και να αναμιχθεί με τα σάκχαρα και τις άλλες ουσίες της βύνης κατά τη διαδικασία της σακχαροποίησης.
Συνήθως, ο σάκος που χρησιμοποιείται έχει τρύπες της τάξης των 200 μm. Αυτό το μέγεθος όμως, έχει κάποια μειονεκτήματα. Πρώτα απ'όλα το μέγεθος των οπών είναι τόσο μεγάλο, που αφήνει την πούδρα να περάσει από αυτές και να αναμιχθεί με το γλεύκος. Σαν αποτέλεσμα έχουμε τη δημιουργία λάσπης μετά το βρασμό η οποία μας δυσκολεύει στη μετάγγιση του γλεύκους στον κάδο ζύμωσης ή μας αναγκάζει να πετάξουμε αρκετή ποσότητα γλεύκους εξαιτίας της αιωρούμενης λάσπης.
Από τη άλλη το μέγεθος των οπών είναι τόσο μικρό ώστε να μην αναμιγνύεται με ευκολία το νερό σε όλον τον όγκο του γλεύκους, χωρίς συνεχές και βίαιο ανακάτεμα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σταθερή θερμοκρασία σε όλη την ποσότητα του γλεύκους. Άρα να μην γίνεται αποτελεσματική σακχαροποίηση.

Τι μπορεί να γίνει ώστε να λυθούν αυτά τα προβλήματα και το βασικότερο, για μένα τουλάχιστον, να τυποποιηθεί η διαδικασία;

Πρώτα απ'όλα να βρεθεί ένας αξιόπιστος θρυμματιστής βύνης, που να παράγει το μικρότερο δυνατόν, ποσοστό αλεύρου.
Στην περίπτωση που αυτό δεν είναι εφικτό ή δεν είναι επιθυμητό (διότι άλευρο σημαίνει και καλύτερη απόδοση στη σακχαροποίηση) τότε σκέφτομαι να αντικαταστήσω το σάκο των 200 μm με σακόφιλτρο 50 μm. Σ'αυτήν την περίπτωση θα αναγκαστώ να αναδεύω συνεχώς το γλεύκος για να υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας αλλά είναι ένα τίμημα που θα το πληρώσω ευχαρίστως προκειμένου να μην έχω κατακάθι μετά τον βρασμό, διότι τα 50 μm θα κρατήσουν όλο το αλεύρι.

kostass
20.06.2011, 15:59
Στην περίπτωση που αυτό δεν είναι εφικτό ή δεν είναι επιθυμητό (διότι άλευρο σημαίνει και καλύτερη απόδοση στη σακχαροποίηση) τότε σκέφτομαι να αντικαταστήσω το σάκο των 200 μm με σακόφιλτρο 50 μm. Σ'αυτήν την περίπτωση θα αναγκαστώ να αναδεύω συνεχώς το γλεύκος για να υπάρχει ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας αλλά είναι ένα τίμημα που θα το πληρώσω ευχαρίστως προκειμένου να μην έχω κατακάθι μετά τον βρασμό, διότι τα 50 μm θα κρατήσουν όλο το αλεύρι.

Ιδανικά πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να φτιάξεις κάτι να ανακατευει μοναχό του καθ όλο το mashing.

beerallica
20.06.2011, 17:41
Ιδανικά πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να φτιάξεις κάτι να ανακατευει μοναχό του καθ όλο το mashing.

Νομίζω είχε δημοσιευτεί εδώ παλιότερα μια πατέντα με μοτεράκι από υαλοκαθαριστήρα αυτοκινήτου, δεν το ψάχνεις;

Nik
20.06.2011, 19:38
Αφορμής δοθείσης από την τελευταία συνταγή που έκανα με τον ΒΙΑΒ εξοπλισμό μου, θα καταθέσω κάποιες παρατηρήσεις σε σχέση με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της εν λόγω μεθόδου.

Πριν ξεκινήσω θα πρέπει να πω ότι, ανεξάρτητα από τη μέθοδο που θα ακολουθήσει κανείς για να παρασκευάσει μπύρα, πρωταρχικό ρόλο στην ορθή εφαρμογή της οποιασδήποτε διαδικασίας παίζει η θραύση της βύνης.
Αν σπάσεις σε μικρά ή μεγαλύτερα κομμάτια τη βύνη, αν θα θρυμματίσεις το φλοιό ή θα καταφέρεις να τον αφαιρέσεις ολόκληρο, αν θα έχεις μεγάλη ποσότητα σε άλευρο ή όχι, όλοι αυτοί οι παράγοντες επηρεάζουν σημαντικά το τελικό αποτέλεσμα όπως επίσης επηρεάζουν σημαντικά και την μετέπειτα διαδικασία της ζυθοποίησης.
Θα μου πείτε γιατί τα λέω όλα αυτά αφού όσοι ασχολούνται με AG τα ξέρουν.
Τα λέω, λοιπόν, για να τα συνδέσω με τη ΒΙΑΒ διαδικασία.
Τα πνευμόνια της μεθόδου αυτής είναι, αναμφισβήτητα, ο σάκος. Ο σάκος είναι αυτός, που κατακρατεί τη θρυμματισμένη βύνη και αφήνει να περάσει μέσα το νερό και να αναμιχθεί με τα σάκχαρα και τις άλλες ουσίες της βύνης κατά τη διαδικασία της σακχαροποίησης.
Συνήθως, ο σάκος που χρησιμοποιείται έχει τρύπες της τάξης των 200 μm. Αυτό το μέγεθος όμως, έχει κάποια μειονεκτήματα. Πρώτα απ'όλα το μέγεθος των οπών είναι τόσο μεγάλο, που αφήνει την πούδρα να περάσει από αυτές και να αναμιχθεί με το γλεύκος. Σαν αποτέλεσμα έχουμε τη δημιουργία λάσπης μετά το βρασμό η οποία μας δυσκολεύει στη μετάγγιση του γλεύκους στον κάδο ζύμωσης ή μας αναγκάζει να πετάξουμε αρκετή ποσότητα γλεύκους εξαιτίας της αιωρούμενης λάσπης.
Από τη άλλη το μέγεθος των οπών είναι τόσο μικρό ώστε να μην αναμιγνύεται με ευκολία το νερό σε όλον τον όγκο του γλεύκους, χωρίς συνεχές και βίαιο ανακάτεμα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σταθερή θερμοκρασία σε όλη την ποσότητα του γλεύκους. Άρα να μην γίνεται αποτελεσματική σακχαροποίηση.

Τι μπορεί να γίνει ώστε να λυθούν αυτά τα προβλήματα και το βασικότερο, για μένα τουλάχιστον, να τυποποιηθεί η διαδικασία;

Πρώτα απ'όλα να βρεθεί ένας αξιόπιστος θρυμματιστής βύνης, που να παράγει το μικρότερο δυνατόν, ποσοστό αλεύρου.

Και γιατι να μην κανεις το εξης...
Χρησημοποιωντας τον ηδη υπάρχον σακο ανακατευεις καλα την βυνη κατα την προσθηκη της , δεδομενου οτι χρησημοποιεις θερμομονωμενο δοχειο πολυ καλων προδιαγραφων αφηνεις να γινει η σακχαροποιηση κατα το δοκουν 60 λεπτα και μετα το mash out (75C) αντι να τραβηξεις κατ ευθειαν τον σακο να κανεις μια ανακυκλωση γλευκους με μια κανατα (καμια 10αρια φορε) προσπαθωντας να μην διαταραξεις οσο ειναι επιτρεπτο την ομοιογενεια της θρυματισμενης βυνης και μετα να αποσυρεις τον σακο αυτο θα στοιχεισει μερικα λεπτα αναμονης αλλα σιγουρα θα κρατησει αρκετο "αλευρι" .
Δοκιμασε το ισως κανεις δουλια ετσι.

miren
20.06.2011, 21:06
Και γιατι να μην κανεις το εξης...
Χρησημοποιωντας τον ηδη υπάρχον σακο ανακατευεις καλα την βυνη κατα την προσθηκη της , δεδομενου οτι χρησημοποιεις θερμομονωμενο δοχειο πολυ καλων προδιαγραφων αφηνεις να γινει η σακχαροποιηση κατα το δοκουν 60 λεπτα και μετα το mash out (75C) αντι να τραβηξεις κατ ευθειαν τον σακο να κανεις μια ανακυκλωση γλευκους με μια κανατα (καμια 10αρια φορε) προσπαθωντας να μην διαταραξεις οσο ειναι επιτρεπτο την ομοιογενεια της θρυματισμενης βυνης και μετα να αποσυρεις τον σακο αυτο θα στοιχεισει μερικα λεπτα αναμονης αλλα σιγουρα θα κρατησει αρκετο "αλευρι" .
Δοκιμασε το ισως κανεις δουλια ετσι.

Θα δοκιμαστεί στην επόμενη παρτίδα.
Πάντως, έτσι κι αλλιώς η κατασκευή με ανοξείδωτη σίτα 50 μm θα γίνει, για τη χαρά της κατασκευής ρε γαμώτο:p. Άσε δε που θα φτιάξω αυτό που λέγαμε, με το μοτεράκι της σούβλας :D

Nik
20.06.2011, 21:52
Θα δοκιμαστεί στην επόμενη παρτίδα.
Πάντως, έτσι κι αλλιώς η κατασκευή με ανοξείδωτη σίτα 50 μm θα γίνει, για τη χαρά της κατασκευής ρε γαμώτο:p. Άσε δε που θα φτιάξω αυτό που λέγαμε, με το μοτεράκι της σούβλας :D

Βασικα ειναι να ταιριαξεις το κολπο στα μετρα σου εμενα μεχρι τωρα δεν μου εχει διμιουργησει προβλημα και παντα προσπαθω να πεφτω μεσα στα νουμερα .Δεν με απασχολει το θεμα ιζηματος .Ισως το καλυτερο να ηταν να μην ειχαμε βαλει βρυση απο την αρχη και να τραβαγαμε με σιφονι το γλευκος οποτε και θα αφηναμε οσο το δυνατον λιγοτερο ιζημα εγω ψευτουπολογιζω οτι αφηνω κανενα μισολιτρο πισω γλευκους αλλα δεν με απασχολει γιατι πεφτω ακριβως στα νουμερα που θελω να εχω .

miren
20.06.2011, 22:27
Μα το δικό μου πρόβλημα (5 λίτρα ιζήματος) ξεκινάει από το θρυμματισμό της βύνης. Το εργαλείο που έχω μου δημιουργεί 25% αλεύρι.

Nik
20.06.2011, 22:48
Μα το δικό μου πρόβλημα (5 λίτρα ιζήματος) ξεκινάει από το θρυμματισμό της βύνης. Το εργαλείο που έχω μου δημιουργεί 25% αλεύρι.

A! Μαλιστα οποτε μαλλον κοβει πολυ ψιλα δεν ρυθμιζεται καθολου?

miren
20.06.2011, 22:50
Ρυθμίζεται αλλά δεν είναι κατάλληλος γι'αυτή τη δουλειά

DIVER
21.06.2011, 01:23
Ρυθμίζεται αλλά δεν είναι κατάλληλος γι'αυτή τη δουλειά

Τον μύλο της Kenwood χρησιμοποίησες;

miren
21.06.2011, 09:57
ναι....τώρα ψάχνω να βρω εναλλακτική μέθοδο με λίγα χρήματα.

DIVER
21.06.2011, 09:59

Corona....

kostass
21.06.2011, 11:26

εεεεεε
πλάστη :p:p

*ναι τρολάρω...

spyrusthevirus
21.06.2011, 11:38
εεεεεε
πλάστη :p:p

σφυρί :DD

DIVER
21.06.2011, 17:14
http://yoursmiles.org/tsmile/forum/t1206.gif (http://yoursmiles.org/t-forum.php?page=)

ksdfpr
21.06.2011, 20:06

Έλα από εδώ να δεις τι τελικά μου φτιάξανε, και να κάνεις τη δουλειά σου τσάμπα. (Να με βοηθήσεις να το σηκώσουμε γιατί μόνος μου δε μπορώ!) :D

Nik
21.06.2011, 22:17
Έλα από εδώ να δεις τι τελικά μου φτιάξανε, και να κάνεις τη δουλειά σου τσάμπα. (Να με βοηθήσεις να το σηκώσουμε γιατί μόνος μου δε μπορώ!) :D

Για πες πε Κωστη τι εφτιαξες.
@Μιχαλης εγω φευγω στις 6 του μηνα και γυρναω Αυγουστο θελεις δανεικο τον κορονα αν εχεις καμια παρτιδα στα σχεδια?

miren
21.06.2011, 22:21
@Diver
Δεν παίρνεις τα ποστ, τα σχετικά με το μύλο να τα βάλεις στο σχετικό thread.
Υπάρχει ένα με κατασκευή μύλου, νομίζω

miren
21.06.2011, 22:21
Για πες πε Κωστη τι εφτιαξες.
@Μιχαλης εγω φευγω στις 6 του μηνα και γυρναω Αυγουστο θελεις δανεικο τον κορονα αν εχεις καμια παρτιδα στα σχεδια?

Θα σου τηλεφωνήσω

sharp_electron
22.06.2011, 23:58
Διαβάζω εδώ και πολύ ψήνομαι. Δε νομίζω να μείνω στο kit για πολύ καιρό ακόμα. Ειδικά μετα το σημερινό review της μπύρας μου από τον Diver.

Αλλά έχω θέμα με την κουρτίνα. Σίγουρα δεν υπάρχει από καναν επίσημο φορέα (Brouwland κλπ) σακούλα στις σωστές διαστάσεις για ΒΙΑΒ; Δεν με νοιάζει να μπει πολυέστερ στη μπύρα μου (που δεν παίζει), αλλά άμα μιλάμε για συνθετικές κουρτίνες, αυτές έχουν περάσει κατά την βιομηχανική διαδικασία παραγωγής από χίλια-μύρια. Ούτε θέλω να σκέφτομαι ίχνη από διαλύτες, τυχόν βαρέα μέταλλα κλπ.

Και φυσικά με μια φορά να πιείς το Diver's homebrew, δεν θα πάθεις τίποτα, μη γκρινιάζουμε. Αλλά αν εντατικοποιηθούν οι παραγωγές και μειωθεί το κόστος, με το ΒΙΑΒ kit μου θα μπορούσα να πίνω 1 λίτρο κουρτινιασμένο διάλυμα την ημέρα. Δεν το λες αμελητέο :/

Υ.Γ.
Ξέρω ότι πολλοί χημικοί ασχολούνται από χόμπυ με τη μπύρα. Αν κάποιος έχει υπόψην του link (από ξένο forum, ή οτιδήποτε) όπου κάποιος γνώστης απενοχοποιεί την κουρτίνα, καλύπτομαι.

beerallica
23.06.2011, 00:16
Σίγουρα δεν υπάρχει από καναν επίσημο φορέα (Brouwland κλπ) σακούλα στις σωστές διαστάσεις για ΒΙΑΒ;
Εχμμμ... Αυτό (http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=28&id=1416&xin=&src=bag&dt=24) δεν μας κάνει;

sharp_electron
23.06.2011, 00:18
Εχμμμ... Αυτό (http://www.brouwland.com/shop/product.asp?cfid=28&id=1416&xin=&src=bag&dt=24) δεν μας κάνει;

Την προηγούμενη φορά που πόσταρες αυτο το link στο παρόν thread, κάποιος από κάτω έγραψε ότι δεν κάνει, επειδή μπλα μπλα μπλα :/ Και μετά συνεχίσανε να μιλάνε για τις κουρτίνες όλοι μαζί :/

beerallica
23.06.2011, 00:25
Και στο παρόν thread κιόλα; Για μισό να το ψάξω...

beerallica
23.06.2011, 00:31
Το μόνο σχόλιο που βρήκα είναι αυτό:
Εχω την εντυπωση οτι μπορει να μην κανει το σιγουρο ειναι οτι κανει για τις νορμαλ μεθοδους mashing .Αυτο που λεγαμε με τον εξτρα καδο που περισευει.Οποτε να αλλη μια λυση για mash tun που παραλειψαμε

Όμως ο σάκος αυτός είναι ακριβώς γι αυτό το σκοπό, διάβασε την περιγραφή του στο link που έβαλα. Το μόνο που μπορεί να μη σου κάνει είναι το μέγεθός του αν έχεις μεγαλύτερο/ non-standard εξοπλισμό.

Νικ;

sharp_electron
23.06.2011, 00:43
Ωραία, οπότε με διαστάσεις 30x30x35cm, είναι ΟΚ για batch 20 λίτρων; (που btw απ' ό,τι κατάλαβα δε χωράει σε μαρμίτα 30 λίτρων; ) Αυτή η μικρή απορία μου έμεινε, με μια ακόμα που μάλλον απαντήθηκε ντεμί. Για 20 λίτρα χωρίς extracts και κονσέρβες, θέλουμε χοντρικά 5 κιλά βύνη;

spyrusthevirus
23.06.2011, 00:48
θέλουμε χοντρικά 5 κιλά βύνη;
ναι. κάπου πήρε το μάτι μου και συνταγή με 7 ή 8

Nik
23.06.2011, 11:34
Ωραία, οπότε με διαστάσεις 30x30x35cm, είναι ΟΚ για batch 20 λίτρων; (που btw απ' ό,τι κατάλαβα δε χωράει σε μαρμίτα 30 λίτρων; ) Αυτή η μικρή απορία μου έμεινε, με μια ακόμα που μάλλον απαντήθηκε ντεμί. Για 20 λίτρα χωρίς extracts και κονσέρβες, θέλουμε χοντρικά 5 κιλά βύνη;

Η μεθοδος ΒΙΑΒ ειναι και επισημα πλεον ενας εναλακτικος και αξιοπιστος τροπος σακχαροποιησης αναμεσα στους παραδοσιακους .Η βασικη διαφορα του ειναι οτι χρησημοποιειται μονο ενα σκευος (μαρμιτα) για ολες τις διαδικασιες και χρησημοποιειται με την μια ολη η ποσοτητα νερου που χρειαζεται ολη η διαδικασια . Ετσι λοιπον για ενα batch των 20-23 λιτρων χρειαζομαστε ενα σκευος που να μπορει να διαχειρηστει ογκο 45-60 λιτρων και ενα αναλογο φιλτρο (κουρτινα) που θα πρεπει να πεφτει "πλουσια" στο σκευος.Ο σακος της brouwland δεν κανει μονο και μονο λογω μεγεθους για να παρετε μια εικονα χωραει ισα ισα στον καδο ζυμωσης των 30 λιτρων που διαθετουμε ολοι.Επισης στο κατω μερος του εχει μεγαλες οπες που δεν θα εχουν ικανοποιητικο βαθμο φιλτραρισματος.
Τωρα για το υλικο ανα ειναι καταληλο δεν μπορω να δωσω ακριβη εξηγηση αυτο που ξερω (ενδεχωμενως να ειναι και λαθος) ειναι οτι συνηθως τα πλαστικα "βγαζουν πραγματα" σε υψηλες θερμοκρασιες και η θερμοκρασια που λιωνει ο πολυεστερας ειναι περιπου 250-300 βαθμοι εμεις στο τσακιρ κεφι αντε να τον παμε στους 75-80.
Επισης δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου foodgrade τετοιο υλικο .Γενικα ολη η κοινοτητα που ασχολειται με την συγκεκριμενη μεθοδο ( www.biabrewer.info ) δεν εχει καποια αναφορα επ' αυτου περα απο αυτο που ανεφερα παραπανω.
Παντως αν θελεις να κινηθεις προς το A.G. θα πρεπει να σταθμισεις τις αναγκες σου τα εξτρα χρηματα που θα πρεπει να επενδυσεις και τον ελευθερο χρονο σου .
Η μεθοδος ΒΙΑΒ ειναι πιο βατη για τον αρχαριο και αν επενδυσεις σωστα ,αν δεν σε καλυπτει η μεθοδος αργοτερα μπορεις να προσθεσεις απλως ενα δυο πραγματα και να ακολουθησεις αλλη μεθοδο.

spyrusthevirus
23.06.2011, 12:17
ναι αλλα με μια συνηθισμένη κουζίνα (και στην περίπτωσή μου φοιτητικό φουρνάκι-αν και το 4λιτρο το βράζει σε κανα 10-15λεπτο νομίζω) πόσο εφικτό είναι να βράσεις 30 λίτρα νερό?
Όπως το βλέπω εγώ, μαλλον στο τέλος αναγκάζεσαι να μετακινηθείς σε εξοπλισμούς AG, παραλείποντας ίσως κάποια πράγματα (κάνεις δηλαδή BIAB), παίρνεις κατσαρόλα, παίρνεις και εστία, ή βρίσκεις αλλο αντίστοιχο τρόπο για να βράζεις γλεύκος, οπότε πάλι φεύγει το χρήμα. Και αν φτάσεις ως εκεί, γιατι να μην δώσεις και μια 50αρα ακόμα για να πάρεις και το ψυγειάκι, και να κάνεις όλη τη δουλειά σωστα?

Το cheesecloth δεν κάνει για BIAB?

και κατι ακόμα που μόλις μου ήρθε.
Όταν βγάζουμε σάκχαρα απο τη βύνη, ο σκόπος είναι να μουλιάσουμε τη βύνη σε 30 λίτρα νερό θερμοκρασίας 65-70 βαθμούς, σωστά?
Είναι εύκολο σε ενα ψυγειάκι να βάλουμε 30 λίτρα νερό και να διατηρήσουν τη θερμοκρασία τους για μια ώρα. Με μια 4λιτρη κατσαρόλα για μακαρόνια, ή 10λιτρη μιας και 10 λίτρα θα μπορεί να τα ζεστάνει μια μικρή κουζίνα ικανοποιητικά, σε μια ώρα θα μπορούμε να εχουμε 20 λίτρα νερό στους 70 βαθμούς μέσα στο ψυγειάκι. Βάζουμε ύστερα τη βύνη, και τσεκάρουμε καθε 10 λεπτά τη θερμοκρασία, αν κάποια στιγμή ξεφεύγει συμπληρώνουμε με βραστό νερό για μικροδιορθώσεις, φτάνοντας μάξιμουμ στα 25-30 λίτρα.
Βράζουμε ύστερα στην 4λιτρη η 10λιτρη κατσαρόλα μας (ότι έχουμε) ένα μέρος του γλεύκους με το λυκίσκο, και μετά τα πετάμε στον κουβά.
Για καλύτερο έλεγχο της θερμοκρασίας μπορούμε να βάλουμε και μια ηλεκτρική αντίσταση στο ψυγείο αν θέλουμε.
Δεν ειναι το καλύτερο, αλλα η διαδικασία που θα κάναμε με BIAB θα γίνει, με τα μισά λεφτά και χωρις να ανησυχούμε για την κουζίνα.
Λέτε να δουλεύει?

Nik
23.06.2011, 13:09
ναι αλλα με μια συνηθισμένη κουζίνα (και στην περίπτωσή μου φοιτητικό φουρνάκι-αν και το 4λιτρο το βράζει σε κανα 10-15λεπτο νομίζω) πόσο εφικτό είναι να βράσεις 30 λίτρα νερό?
Όπως το βλέπω εγώ, μαλλον στο τέλος αναγκάζεσαι να μετακινηθείς σε εξοπλισμούς AG, παραλείποντας ίσως κάποια πράγματα (κάνεις δηλαδή BIAB), παίρνεις κατσαρόλα, παίρνεις και εστία, ή βρίσκεις αλλο αντίστοιχο τρόπο για να βράζεις γλεύκος, οπότε πάλι φεύγει το χρήμα. Και αν φτάσεις ως εκεί, γιατι να μην δώσεις και μια 50αρα ακόμα για να πάρεις και το ψυγειάκι, και να κάνεις όλη τη δουλειά σωστα?

Το cheesecloth δεν κάνει για BIAB?

και κατι ακόμα που μόλις μου ήρθε.
Όταν βγάζουμε σάκχαρα απο τη βύνη, ο σκόπος είναι να μουλιάσουμε τη βύνη σε 30 λίτρα νερό θερμοκρασίας 65-70 βαθμούς, σωστά?
Είναι εύκολο σε ενα ψυγειάκι να βάλουμε 30 λίτρα νερό και να διατηρήσουν τη θερμοκρασία τους για μια ώρα. Με μια 4λιτρη κατσαρόλα για μακαρόνια, ή 10λιτρη μιας και 10 λίτρα θα μπορεί να τα ζεστάνει μια μικρή κουζίνα ικανοποιητικά, σε μια ώρα θα μπορούμε να εχουμε 20 λίτρα νερό στους 70 βαθμούς μέσα στο ψυγειάκι. Βάζουμε ύστερα τη βύνη, και τσεκάρουμε καθε 10 λεπτά τη θερμοκρασία, αν κάποια στιγμή ξεφεύγει συμπληρώνουμε με βραστό νερό για μικροδιορθώσεις, φτάνοντας μάξιμουμ στα 25-30 λίτρα.
Βράζουμε ύστερα στην 4λιτρη η 10λιτρη κατσαρόλα μας (ότι έχουμε) ένα μέρος του γλεύκους με το λυκίσκο, και μετά τα πετάμε στον κουβά.
Για καλύτερο έλεγχο της θερμοκρασίας μπορούμε να βάλουμε και μια ηλεκτρική αντίσταση στο ψυγείο αν θέλουμε.
Δεν ειναι το καλύτερο, αλλα η διαδικασία που θα κάναμε με BIAB θα γίνει, με τα μισά λεφτά και χωρις να ανησυχούμε για την κουζίνα.
Λέτε να δουλεύει?

Οταν αποφασησεις να κανεις A.G. μιλαμε για διαχειρηση μεγαλων ογκων νερου και υλικων .Το σωστο και το πιο ευκολο ειναι να κανεις την καρδια σου πετρα και να επενδυσεις στον αναλογο εξοπλισμο και σιγουρα στον τομεα της εστιας ειναι πολυ δυσκολο να βρασεις γλευκος 20+ λιτρων σε οποιαδηποτε σπιτικη εστια (περα απο φυσικου αεριου) οτιδηποτε αλλο γινεται , αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα σπαταλας πολυ χρονο σε "πατεντες" και πρακτικες χωρις σιγουρα αποτελεσματα.Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για ολα αυτα το μενεις στα extract και εμπλουτιζεις την τεχνικη σου.

Επισης να ξεκαθαρισω οτι κακως εχει δημιουργηθει λαθος εντυπωση για το ΒΙΑΒ .

Ειναι μια μεθοδος σακχαροπιησης και δυηθησης οπως οι παραδοσιακες .
Και εχει τα εξης πλεονεκτηματα εναντι των παραδοσιακων μεθοδων.

Λιγοτερος ογκος εξοπλισμου
Πιο βατη μεθοδολογια για τον αρχαριο
Λιγοτερος χρονος ενασχολησης
Καλη αποδοτικοτα

Μειονεκτηματα
Σχεδον το ιδιο κοστος με τις παραδοσιακες μεθοδους

delomixal
23.06.2011, 18:26

Ο σκοπός είναι να δημιουργήσεις γλεύκος συγκεκριμένης βαρύτητας ο όγκος που θα μουλιάσει ή βύνη είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο

Λέτε να δουλεύει?

εδώ (http://www.biabrewer.info/viewforum.php?f=23&sid=2913063e46be99a23703870249e7192f) θα βρείς μια πιο απλή και φθηνή παραλάγη της μεθόδου για να κάνεις τη δουλεία σου.

και γενικά όσο ο λόγος water to grain παραμένει πάνω απ' τα επιτρεπτά όρια για κάθε AG τότε μπορείς να προσαρμόσεις το miniBIAB στην κατσαρόλα σου

kostass
23.06.2011, 20:17
Λέτε να δουλεύει?

οχι γιατι θελει βρασιμο ολο το γλευκος.
δεν είμαι σίγουρος οτι ισχύει 100%(μήπως πλεον οι καινούργιες βύνες...μπλα μπλα μπλα) αν είναι ομως έτσι πάω ag στην επομενη παρτίδα μου :)

Nik
23.06.2011, 20:42
Γενικα οπως ειπα και παραπανω θα τραβιεσαι σαν το χταποδι θα εχεις μια κουζινα με 200 πραγματα κλπ κλπ .
Αφου εισαστε γειτονες βρειτε τα , παρτε μια κατσαρολα απο τον Γαλλο και μια εστια γκαζιου και να μοιραζεστε το κοστος στα batch.
http://cgi.ebay.fr/70-L-MARMITE-COCOTTE-CASSEROLE-COUVERCLE-ACIER-SPECIAL-/190545731219?pt=FR_YO_MaisonJardin_Cuisine_CasseroleriePlats&hash=item2c5d691e93 ενα μυλο θελετε και εισατε οκ εν αναγκη βρειτε αλλον ενα συνεταιρο .

kostass
23.06.2011, 21:58
κάπως έτσι αν μοιραστούν τα έξοδα...

BASILAS
24.06.2011, 00:42
Να ρωτήσω Νικ εκείνο το ultimate biab vessel που είχατε κάνει τι έγινε; Το κάνατε καμμιά δοκιμή;

Nik
24.06.2011, 13:05
Να ρωτήσω Νικ εκείνο το ultimate biab vessel που είχατε κάνει τι έγινε; Το κάνατε καμμιά δοκιμή;

Ναι το δουλευουμε κανονικα εγω στην απλη μορφη και ο Μιχαλης στην robocop εκδοση.
Δεν ειναι κατι το εξεζητημενο ειναι μια απλη μαρμιτα των 60 λιτρων περιπου 56 καθαρα με την διαφορα οτι ειναι πολυ καλα θερμομονωμενη το μειονεκτημα που εχει ειναι οτι λογω μονωσης παντου επιβαλεται η χρηση ηλεκτρικης αντιστασης .
Με 3KW θερμαντικο στοιχειο ανεβαζει θεμοκρασια με ρυθμο περιπου 1 βαθμο ανα λεπτο δεν κανει τον τρομερο βρασμο αλλα απο την αλλη δεν εχει απαιτησεις στην ηλεκτρικη εγκατασταση με 16Α ασφαλεια εισαι οκ.
Αν θα αλαζα κατι μαλλον οχι .
Αυτο που θα εκανα αν ειχα την δυνατοτητα να παρω πιο δυνατη παροχη 25Α για να προσαρμοσω αντισταση 5ΚW (για ψυχολογικους λογους μονο).
Και το πιο βασικο δεν θα βιαζομουν να προσαρμοσω βανα μεχρι να εφτιαχνα 4-5 παρτιδες για να δω ακριβως ποσο ιζημα εχω πρακτικα .