PDA

View Full Version : Δημιουργία Μικροζυθοποιίας

Vassilis
24.03.2010, 19:17
Φαντάζομαι ότι πολλοί φίλοι αυτής της κοινότητας έχουν σκεφτεί το ενδεχόμενο δημιουργίας μιας μικρο-ζυθοποιίας και πόσο μάλλον οι κατασκευαστές του forum.

Λαμβάνοντας υπόψην την μικρή ποικιλία που κυκλοφορεί στην Ελλάδα αλλά και τις απαγορευτικές τιμές των εισαγομενων πιστεύω ότι είναι εφικτή η δημιουργία-επιτυχία μιας τέτοιας επιχείρησης με δεδομένη την παρασκευή μπύρας καλής ποιότητας και όχι μιας ακόμα "Myt...,Βεργ..." κτλ.

Ποιό το εμπόδιο;αναρωτιέμαι και απαντώ φωναχτά "μα το κόστος κατασκευής και λειτουργίας σε συνάρτηση με το χρόνο που χρειάζεται για να κερδίσει μερίδιο στην αγορά".

Όμως ποιό είναι αυτό το κόστος κατασκευής;Και εδώ ερωτώ τους έμπειρους του site που σίγουρα όλο και κάπως θα το έχουν ψάξει.
Υπάρχει η τεχνογνωσία από Έλληνες και πόσο κοστίζει;
Είναι έτοιμο το μπυροκοινό για αλλαγές στις συνήθειές του η όχι;

Βέβαια όταν αναφέρομαι σε κοινό και σε ΜΙΚΡΟ-ζυθοποιια εννοώ φυσικά κάτι τοπικό στην αρχή και όχι προσπάθεια πανελλαδικής διανομής που θα ήταν οικονομική αυτοκτονία.

Παραθέστε τις γνώμες σας όποιες και αν είναι αυτές,αν πάλι κάποιος έχει κάτι πιο συγκεκριμένο στο μυαλό του και θέλει.... "υποστηριχτές-συνεργάτες-οτιδήποτε) pm:p

Nik
24.03.2010, 20:18
Βασιλη και εγω δεν ξερω ακριβως αλλα φανταζομαι οτι το πρωτο κολημα στο εν λογω εγχειρημα ειναι το κοστος που μπορει να ανελθει σε 2-3 εκατονταδες χιλιαδες ευρω.Πρεπει δηλαδη να υπαρχει μεγαλο κεφαλαιο εν αρχη και ειδηκα στην εποχη που περναμε ποιος βαζει το κεφαλι του στον τορβα ετσι ευκολα...
Επισης το δευτερο κολημα ειναι το κοινο, ποσο ευκολα θα περασεις στο κοινο να δοκιμασει και να καταναλωνει συχνα μια IPA η μια IMPERIAL STOUT (μιλαω παντα για τετοιους τυπους γιατι απο λαγκερ και πιλσνερ βρωμαει ο τοπος και δεν μπορεις να παλεψεις τον ανταγωνισμο)με το αναλογο κοστος ειδηκα για την δευτερη οταν ο μεσος Ελληνας εχει μαθει στα 60-80 λεπτα των 330ml.Οποτε μαλλον δεν στεριωνει ευκολα ενα τετοιο εγχειρημα.
Κατι που θα μπορουσε να στεριωσει καπως αλλα παλι με το αναλογο κοστος ειναι ισως ενα εστιατοριο με δικη του παραγωγη μπυρας παλι με επιφυλαξεις.
Πιο συλλογικα και ψαχνωντας κοινοτικα προγραμματα χρηματοδοτησης κλπ θα μπορουσε να ηταν ενας συνεταιρισμος οπως γινεται με διαφορα αγροτικα προιοντα και να υπαρχει μια μικρη παραγωγη αλλα και παλι εδω θα συμβει το "οπου λαλλουν πολλοι κοκοροι..." .Οποτε δεν το βλεπω να στεριωνει.
Κατι αλλο που θα μπορουσε να γινει αν υπηρχε π.χ. ενας συλογος δικος μας (γινεται σε αρκετες μικρο ζυθοποιηες στην Αμερικη ) να διοργανονονται καθε τοσο πχ. καθε 6 μηνες διαγωνισμοι και η καλυτερη συνταγη να διατιθεται σε περιορισμενη ποσοτητα απο καποια ζυθοποιηα και ενδεχωμενως καποια απο τα κερδη να μπαινουν στο ταμειο του συλλογου η σε μικροτερο μεγεθος σε καποια μπυραρια .Βεβαια το εν λογω θελει πολυ τρεξιμο αρκετα χρηματα και καλο επιπεδο γνωσεων παρασκευης απο εμας .
Αυτα...

Οσο αφορα την φουλ επαγγελματικη κατασταση ψαξε για μια ταινια την "Beer Wars" θα σου λυσει αρκετες αποριες σχετικα με την διείσδυση
σε μια κατηλειμενη αγορα κερδοσκοπιας ατυπων μονοπωλειων και ολα τα ωραια.

http://beerwarsmovie.com/

kostass
24.03.2010, 22:18
εν λογω εγχειρημα ειναι το κοστος που μπορει να ανελθει σε 2-3 εκατονταδες χιλιαδες ευρω.

και 4-5 μην σου πω...

Επισης το δευτερο κολημα ειναι το κοινο, ποσο ευκολα θα περασεις στο κοινο να δοκιμασει και να καταναλωνει συχνα μια IPA η μια IMPERIAL STOUT (μιλαω παντα για τετοιους τυπους γιατι απο λαγκερ και πιλσνερ βρωμαει ο τοπος και δεν μπορεις να παλεψεις τον ανταγωνισμο)με το αναλογο κοστος ειδηκα για την δευτερη οταν ο μεσος Ελληνας εχει μαθει στα 60-80 λεπτα των 330ml.

Μια IPA νομίζω θα μπορούσε να εκτιμηθεί(μετά απο υπερπροσπάθεια βέβαια μέχρι να ξεκολλήσουν απο τις σαπίλες...) ανετα γιατί ταιριάζει αρκετά και με την κουζίνα μας(νομίζω)

Κατι αλλο που θα μπορουσε να γινει αν υπηρχε π.χ. ενας συλογος δικος μας (γινεται σε αρκετες μικρο ζυθοποιηες στην Αμερικη ) να διοργανονονται καθε τοσο πχ. καθε 6 μηνες διαγωνισμοι και η καλυτερη συνταγη να διατιθεται σε περιορισμενη ποσοτητα απο καποια ζυθοποιηα και ενδεχωμενως καποια απο τα κερδη να μπαινουν στο ταμειο του συλλογου η σε μικροτερο μεγεθος σε καποια μπυραρια .Βεβαια το εν λογω θελει πολυ τρεξιμο αρκετα χρηματα και καλο επιπεδο γνωσεων παρασκευης απο εμας .

Ας φτιάξουμε τον σύλλογο, μετά τον διαγωνισμό-γιορτη και έχουμε μια καλή αρχή νομίζω...
Να ορίσουμε κάθε χρόνο μια ημερομηνία για την "γιορτή" ή ακόμα και 2 γιορτές μια καλοκαίρι και μια χειμώνα(ή και τρεις...ή και κάθε μήνα...χαχα χα χα)

Nik
24.03.2010, 22:35
Ας φτιάξουμε τον σύλλογο, μετά τον διαγωνισμό-γιορτη και έχουμε μια καλή αρχή νομίζω...
Να ορίσουμε κάθε χρόνο μια ημερομηνία για την "γιορτή" ή ακόμα και 2 γιορτές μια καλοκαίρι και μια χειμώνα(ή και τρεις...ή και κάθε μήνα...χαχα χα χα)

Καλα ουτε μια πλακα δεν σηκωνεις ...

kostass
24.03.2010, 22:50
Καλα ουτε μια πλακα δεν σηκωνεις ...

Oύτε μια!!!
Φαντάσου τί χριστοπ@ν@γίες έφαγες που δεν ήρθες στον ζύθο :p:p:p

Nik
24.03.2010, 23:01
Δουλευα βραδυ οπως και σημερα...Θα σε τρακαρω στην Αρτα σκεφτομαι να ανεβω αρχες Ιουλη και να κατσω κανα μηνα...:up::up:

Δημήτρης
24.03.2010, 23:05
Φίλε Νικ πώς εξηγείς όμως το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν μικρο ζυθοποιείες που απλά αντιστέκονται και έχουν και παρουσία στην αγορά, όπως η πειραϊκή , η κερκυραϊκή, η Β52 και κλπ. Έχει καιρό που σκέφτομαι αυτή τη φάση. Από χρηματο δότηση μπορείς να ενταχθείς στον αναπτυξιακό νόμο (επένδυση μέχρι και ένα εκατομμύριο ευρώ). Aπλά θέλει πολλά κιλά...... guts.
Ίσως στο μέλλον αν θέλουν και τα παιδιά μου να ασχοληθούν. (χώρια ότι έχω ΗΔΗ σκεφτεί και το όνομα της μπύρας......) Μήπως είμαι ψυχάκιας;;;;;;;;;;γιατρέ μου;;;;

Nik
24.03.2010, 23:39
Φίλε Νικ πώς εξηγείς όμως το γεγονός ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν μικρο ζυθοποιείες που απλά αντιστέκονται και έχουν και παρουσία στην αγορά, όπως η πειραϊκή , η κερκυραϊκή, η Β52 και κλπ. Έχει καιρό που σκέφτομαι αυτή τη φάση. Από χρηματο δότηση μπορείς να ενταχθείς στον αναπτυξιακό νόμο (επένδυση μέχρι και ένα εκατομμύριο ευρώ). Aπλά θέλει πολλά κιλά...... guts.
Ίσως στο μέλλον αν θέλουν και τα παιδιά μου να ασχοληθούν. (χώρια ότι έχω ΗΔΗ σκεφτεί και το όνομα της μπύρας......) Μήπως είμαι ψυχάκιας;;;;;;;;;;γιατρέ μου;;;;

Την απαντηση την εδωσες μονος σου θελει πολλα κιλα .... Αλλα αν παρατηρησεις οτι ο καθενας τους εχει ενα moto αλλος βιολογικη αλλος διαστημικη αλλος του τριβουν το κριθαρι οι δεκα παρθενες σε ανηλιαγο κελι και δεν ξερω τι αλλο, για να εισχωρησει στην αγορα και τελικα φτιαχνουν απο ενα η δυο τυπους μπυρας που ναι μεν ειναι καλες αλλα ο Ελληνας εχει μαθει 4-5 μαρκες που του ειναι και στην τσεπη του καλες και θα δωσει το παραπανω ευρω η για να κανει το κοματι του καπου που θα παει (και πως σπαει ο διαολος το ποδι του και παντα παιρνει μαυρη γιατι ειναι "γνωστης") η ειναι κανενας καμενος σαν και εμας που και παλι εγω πινω την δικη μου και θα αγορασω επιλεγμενα και σε μικρη ποσοτητα μονο αν ξεμεινω γιατι δεν με παιρνει οικονομικα .Οποτε μοιραια πρεπει να ακολουθησεις την μαζα και να λανσαρεις παρομοιο προιον με διαφορετικο παραμυθακι μαρκετινγκ.Οποτε τα ρομαντικα περι Ipas Imperial κλπ κλπ πανε περιπατο.Και ποσες τετοιες ετικετες μπορει να σηκωσει ακομα η αγορα οταν εχουμε πολλη μικρη κατα κεφαλη ετησια καταναλωση και οι ελευθερες ετικετες εχουν το 1% επι των πωλησεων η και λιγοτερο.
Ειναι μεγαλη και μπερδεμενη ιστορια.

kostass
25.03.2010, 03:39
Δουλευα βραδυ οπως και σημερα...Θα σε τρακαρω στην Αρτα σκεφτομαι να ανεβω αρχες Ιουλη και να κατσω κανα μηνα...:up::up:

Μακάρι αν είμαι και εγώ, πάμε για κανα ψάρεμα κορωνησία(και να λιώσουμε στις μπύρες και στην σαρδέλα)!!!

beerallica
25.03.2010, 06:20
Σας θυμίζω ότι οι επιχορηγήσεις/επιδοτήσεις κτλ επιστρέφουν χρήματα μερικούς μήνες αφότου τα επενδύσετε, άρα κατά την αρχή του εγχειρήματος θα πρέπει να υπάρχει ήδη το κεφάλαιο διαθέσιμο. Νομίζω ότι ο Βασίλης που άνοιξε το topice μπορεί να μας διαφωτίσει περαιτέρω για το συγκεκριμένο θέμα. Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση χρηματοδότησης από κάποιον επενδυτή, στην οποία όμως συμμετέχει και ως συνέταιρος στα κέρδη και τις αποφάσεις με στόχο την απόδοση της επένδυσής του και ανεξάρτητα αν είναι ευαισθητοποιημένος σε θέματα μπύρας ή όχι.

Όπως προαναφέρθηκε, για να μπορέσεις να βγάλεις τα λειτουργικά σου έξοδα θα πρέπει οπωσδήποτε να προσφέρεις το προϊόν που ο δυνητικός πελάτης σου ήδη γνωρίζει και είναι διατεθειμένος να αγοράσει (λαγκεροπιλσενόζουμα), with a twist για να διαφοροποιηθείς και να κερδίσεις έτσι μια θέση στον ήλιο. Παρατήρησε ότι όλες οι ελληνικές μικροζυθοποιίες έχουν απαραιτήτως τουλάχιστον ένα λαγκεροπιλσενόζουμο στην συλλογή τους - δεν είναι τυχαίο. Ακόμη και εκείνες που έχουν δύο ετικέτες, η μία είναι τέτοια, και η άλλη ανάλογα με τις ορέξεις του ζυθοποιού - στην Κρήτη είναι μαύρη, Septem και Πειραϊκή ξεκίνησαν με pale ale (γιατί μπύρα στο μυαλό του έλληνα είναι συνώνυμο της ξανθιάς).

Η Septem ξεχώρισε χρησιμοποιώντας Nelson Sauvin στην pale ale της, δημιουργώντας έτσι μια διαφορετική γεύση που είναι όμως πολύ κοντά στον γευστικό ορίζοντα του έλληνα, επισκιάζοντας εύκολα την pilsener της η οποία δεν είχε κάτι ιδιαίτερο να προτείνει.

Ένα brew restaurant θα βοηθούσε στην αρχή αφού δεν θα έχεις να ασχολείσαι με διανομές κτλ, αλλά μπλέκεις με κουζίνες, τραπέζια, σερβιρίσματα κτλ - είναι δύο επαγγέλματα σε ένα. Θα πρέπει αν θέλεις να ασχοληθείς εσύ με τη μπύρα να βρεις κάποιον να ασχοληθεί με το εστιατόριο, διαφορετικά δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη κτλ κτλ.

Όπως πολύ σωστά το φαντάστηκες, εμείς το έχουμε ήδη ψάξει το θέμα και μπορούμε να βοηθήσουμε με προμήθεια ή/και τοπική κατασκευή του απαραίτητου εξοπλισμού και των πρώτων υλών.

Θα μου άρεσε η ιδέα δημιουργίας μιας θεματικής "γιορτής μπύρας", στην οποία θα προσφέρεται μόνο pale ale, IPA & DIPA, και μόνο από βαρέλι, με τα ανάλογα πανηγυροκοψίδια για να αξιοποιηθεί η υπάρχουσα στροφορμή και να προσελκυθεί εύκολα κοινό. Είναι θέμα χρόνου να γίνει και θα γίνει.

Δημήτρης
25.03.2010, 09:47
Ένα brew restaurant θα βοηθούσε στην αρχή αφού δεν θα έχεις να ασχολείσαι με διανομές κτλ, αλλά μπλέκεις με κουζίνες, τραπέζια, σερβιρίσματα κτλ - είναι δύο επαγγέλματα σε ένα. Θα πρέπει αν θέλεις να ασχοληθείς εσύ με τη μπύρα να βρεις κάποιον να ασχοληθεί με το εστιατόριο, διαφορετικά δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη κτλ κτλ.

Το φιλαράκι που κάνουμε μαζί την μπύρα έχει εστιατόριο και αυτός στην αρχή μου πρότεινε για brew restaurant. Δίπλα στο μαγαζί του υπάρχει αποθήκη γύρω στα 130 τετραγωνικά. Απλά είμαστε σε ένα χωριό 5 χλμ από την Καβάλα. Πιστεύετε ότι το σήκώνει η περιοχή; Σ' αυτήν την περίπτωση για τη αρχική επένδυση μιλάμε;

Όπως πολύ σωστά το φαντάστηκες, εμείς το έχουμε ήδη ψάξει το θέμα και μπορούμε να βοηθήσουμε με προμήθεια ή/και τοπική κατασκευή του απαραίτητου εξοπλισμού και των πρώτων υλών.

Θα μου άρεσε η ιδέα δημιουργίας μιας θεματικής "γιορτής μπύρας", στην οποία θα προσφέρεται μόνο pale ale, IPA & DIPA, και μόνο από βαρέλι, με τα ανάλογα πανηγυροκοψίδια για να αξιοποιηθεί η υπάρχουσα στροφορμή και να προσελκυθεί εύκολα κοινό. Είναι θέμα χρόνου να γίνει και θα γίνει.[/QUOTE]

Πέρυσι διοργανώσαμε φεστιβάλ μπύρας στο παραπάνω εστιατόριο και έγινε χαμός. Απλά είχε καμιά τριάντα διαφορετικές ετικέτες και βεργίνα βαρέλι (άσπρη και ξανθιά) και μπυρομεζέδες. Γενική είσοδος 15 ευρώ (σε χωριό είμαστε) το οποίο περιελάμβανε απεριόριστο φαγητό και απεριόριστη μπύρα.
Φέτος θα το ξανακάνουμε. Έχετε καμιά έξτρα ιδέα να υιοθετήσουμε;

brewmaster
25.03.2010, 10:56
Σε γενικές γραμμές το κόστος της προμήθειας του εξοπλισμού, μπορεί να ξεκινήσει απο τις 100.000€ και να φτάσει στο ταβάνι. Όλα εξαρτώνται απο α) πόσο αυτοματοποιημένο θέλεις να είναι το σύστημα σου και β) απο το πόσο θες να είναι η ετήσια παραγωγή σου.
Για να καταλάβεις, αν θες μια μονάδα στα 10HL, που ειναι και το μίνιμουμ στην Ελλάδα, ημιαυτόματη, χωρίς πολλά ηλεκτρονικά, θα σου πάει κοντά στα 100.000€
Το θέμα είναι να γίνει σωστός σχεδιασμός, να δημιουργηθούν αναμονές επέκτασης και αυτοματισμών, έτσι ώστε μεθαύριο να μην χρειαστεί να τα πετάξεις όλα.

Όσο για τις ιδέες, υπάρχουν πολλές (που αφορούν και στο φαγητό), και σίγουρα δεν μπορούν να αναπτυχθούν εδω μέσα.
Θα τα πούμε τηλεφωνικά......

Δημήτρης
25.03.2010, 13:33
Σε πόσο χρόνο πιστεύεις ότι αυτά τα εκατό χιλιάρικα μπορούν να αποσβεστούν;

brewmaster
25.03.2010, 13:50
Σε πόσο χρόνο πιστεύεις ότι αυτά τα εκατό χιλιάρικα μπορούν να αποσβεστούν;

Έχεις ΡΜ

Vassilis
25.03.2010, 16:24
Δε νομίζω ότι μπορεί να απαντήσει κάποιος πότε μπορεί να γίνει απόσβεση,είναι επιχείρηση και άρα ρίσκο,μπορεί και ποτέ.

Όσο αναφορά τον αναπτυξιακό νόμο υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις: χονδρικά εάν πάρεις 40% επιδότηση (μέχρι και 50% σε επαρχία) το υπόλοιπο ποσό χωρίζεται στα δύο,τα μισά πρέπει να είναι ίδια κεφάλαια και τα άλλα μισά δάνειο.Βέβαια εάν δεν έχεις αυτά τα λεφτά αμέσως φορτώνεσαι με περισσότερα δάνεια.
Όπως επίσης αναφέρθηκε το επιδοτούμενο ποσό το παίρνεις σε δόσεις καθώς προχωράς σε εργασίες μετά από εκτιμήσεις.

Με λίγα λόγια εδώ ακριβώς είναι το πιο επικύνδινο κομμάτι,τα δάνεια.Μπορέις να καταλήξεις ακόμα και αν έχεις κέρδη να δουλέυεις για τις τράπεζες.

Είμαι οικονομολόγος-λογιστής και κάνω και μελέτες για επιδοτήσεις οπότε τα έχω δει απο πρώτο χέρι να γίνονται τετοια.Κάποιος να έχει μια πραγματικά πρωτοπόρα ιδέα και όρεξη να την υλοποιήσει όμως να καταλήγει έρμαιο των τραπεζών.

Νομίζω ότι το καλύτερο ξεκίνημα για κάτι τέτοιο είναι όπως είπατε ένα brew restaurant.
Ειδικά όταν δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο σε μια πόλη κάτι τέτοιο θα προσελκύσει φίλους της μπύρας οι οποίοι "αναγκαστικά" θα δοκιμάσουν και την δική σου συνταγή. Έτσι χτίζεις κάποιο όνομα (δεδομένα φυσικά σχέση ποιότητας-τιμής) και γλυτώνεις κάτι πολύ δαπανηρό για μια τέτοια επιχείρηση....την διαφήμιση.

Πάντως το σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό και προσπαθώ να πλησιάσω συνεργάτες και επενδυτές.Τα στοιχεία μιλάνε από μόνα τους:

Κάντε μια μικρή έρευνα πόσα λίτρα περίπου καταναλώνονται στην Ελλάδα ετησίως (όχι εξαγωγές) και πόσες Ελληνικές ζυθοποιίες υπάρχουν.Άρα υπάρχει χώρος για καινούργια και διαφορετικά προιόντα αρκέι πάντα να είναι όντως κάτι διαφορετικό και όχι μια απτα ίδια.

Δεν πιστεύω δηλαδή ότι επειδή η αγορά είναι γεμάτη από pilsner-lager θα πρέπει κάποιος να βγάλει stout η οτιδήποτε άλλο. Το βλέπω και από εμένα σαν καταναλωτή,άν είμαι σε ένα μαγαζί και έχει ας πούμε βαρέλι amstel και craft θα πάρω την craft όχι επειδή τρελάινομαι για craft αλλά επειδή είναι σαφώς λίγο (για άλλους πολύ) καλύτερη.Εκέι ακριβώς είναι που σκέφτομαι ότι άν υπήρχε μία άλλη πολύ καλύτερη αλλά και ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ θα κέρδιζε το κοινό.

Φαντάζομαι (μπορεί και να κάνω λάθος) ότι μια μονάδα εάν παράγει μια ποσότητα μπύρας με ένα κόστος αυτό το κόστος δεν ανεβάινει ούτε πέφτει με την ποιότητα της μπύρας.

Άρα καλή ποιότητα+φθηνότερη τιμή διάθεσης=μεγαλύτερο όγκο πωλήσεων.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ:p

beerallica
25.03.2010, 21:17
Φαντάζομαι (μπορεί και να κάνω λάθος) ότι μια μονάδα εάν παράγει μια ποσότητα μπύρας με ένα κόστος αυτό το κόστος δεν ανεβάινει ούτε πέφτει με την ποιότητα της μπύρας.

Άρα καλή ποιότητα+φθηνότερη τιμή διάθεσης=μεγαλύτερο όγκο πωλήσεων.
Η ποιότητα μεταβάλλει το κόστος, εννοείται!!! Μπορείς να χρησιμοποιήσεις περισσότερη ή καλύτερη βύνη, περισσότερο ή καλύτερο λυκίσκο, καλύτερη μαγιά (περισσότερη όχι), πρόσθετα δημητριακά ή άλλα συστατικά (καφέ, μέλι, κόλιανδρο, πορτοκάλι, κτλ κτλ), και περιορίζομαι μόνο στο θέμα των πρώτων υλών. Η διαδικασία μπορεί επίσης να μεταβληθεί ώστε να παραχθεί καλύτερη μπύρα, με τη σχετική επιβάρυνση στο κόστος.

Σε κάθε περίπτωση όμως η τιμή της ανά ποτήρι θα σου αφήνει σημαντικό περιθώριο κέρδους ακόμη κι αν πουλάς φθηνά.

Δημήτρης
25.03.2010, 23:14
Πόσο κατανάλωση χρειάζεται για να γίνει ένα τέτοιο εγχείρημα βιώσιμο; Δηλαδή από τα 10 HL (χιλιόλιτρα προφανώς είναι το HL)που είναι η ελάχιστη παραγωγή , πόσα πρέπει να πουληθούν για να ΜΗΝ μπούμε μέσα;

beerallica
25.03.2010, 23:50
Εκατόλιτρα ρε φίλε, εσύ πήρες φόρα!! Η ελάχιστη χωρητικότητα του εξοπλισμού (όχι η ελάχιστη παρτίδα) είναι 10HL, δηλαδή ένας τόνος.

Γενικά το κόστος παρασκευής μπύρας σε τέτοια μεγέθη είναι πολύ μικρό, δεν πρόκειται να μπεις μέσα αν δεν κάνεις μλκίες. Σε συμφέρει να φτιάχνεις μεγάλες παρτίδες γενικά γιατί η κατανάλωση ρεύματος ανά παρτίδα είναι σημαντική. Φαντάσου μόνο τι κτήνος θερμαντική εστία χρειάζεσαι για να βράσεις ένα τόνο νερό.

Δημήτρης
26.03.2010, 00:11
Δεν μας πέφτει και το τζόκερ.......μαμώ την ατυχία μου....να κάνουμε τσάμπα μπύρες να πίνει ο λαός....... ορίστε όνομα μπύρας...volksbeer...

Nik
26.03.2010, 08:48
Δεν μας πέφτει και το τζόκερ.......μαμώ την ατυχία μου....να κάνουμε τσάμπα μπύρες να πίνει ο λαός....... ορίστε όνομα μπύρας...volksbeer...
:up::up::up::up:

miren
26.03.2010, 10:16
...volksbeer...

Χαχαχαχα
Καλό

kostass
26.03.2010, 10:49

:up::up::up::up::up::up::up:

Πάντως πολυ ενδιαφέρον post και καλό για κουβέντα...

beerallica
26.03.2010, 13:57
Volksbier για την ακρίβεια. Και όντως είναι ένα θέμα που σηκώνει τρελή συζήτηση. Η μπύρα ως προϊόν πριν την εμφιάλωση είναι πάμφθηνη, δεν έχεις ιδέα. Με την εμφιάλωση το κόστος της αυξάνεται πριν ακόμα βγει από το ζυθοποιείο. Μετά περνάει από φορολογίες, τον Άννα, τον Καϊάφα, 45 σημεία μεταπώλησης και φτάνει στο ποτήρι σου στην τιμή που την αγοράζεις. Ναι, θα μπορούσε να είναι πραγματικά volksbier αν καταργούσες όλα τα ενδιάμεσα στάδια και την σέρβιρες στο ποτήρι απευθείας από το δοχείο ωρίμανσης, στον τόπο παρασκευής της (άρα brew restaurant/pub). Θα την αγόρασε όμως ο γείτονάς σου ή θα επέμενε ότι η "πράσινη" είναι καλύτερη;

Vassilis
26.03.2010, 14:01
Να είσαι σίγουρος ότι θα υλοποιηθεί!Τώρα ποιός θα το κάνει πρώτος είναι άλλη ιστορία.
Όταν υπάρχει έλλειψη συνήθως σε κάτι πάντα υπάρχει αυτός που θα το δει επιχειρηματικά είτε από μεράκι και θα το κάνει.Δεν πιστεύεται ότι πρέπει να είναι κάποιος (οι) από εδώ μέσα και όχι άλλος ένας επιχειρηματίας από τους γνωστούς που θα αρπάξει την ευκαιρία.

Πάντως και ως συναιτερισμός δε θα ήταν άσχημη ιδέα: πολλά άτομα συμμετέχοντες,μικρό ρίσκο για τον καθένα(ταυτόχρονα λίγα ενδεχόμενα έσοδα) ,
καλύτερη ποιότητα προιόντος.

beerallica
26.03.2010, 14:03
...και πολλά κοκκόρια, μην το παραβλέπεις αυτό.

Nik
26.03.2010, 15:46
Φανταζεσαι τι θα γινοταν αν ειχαμε συνεταιρισμο και καναμε εκλογες?rolfmaorolfmaorolfmaorolfmaorolfmaorolfmao

kostass
26.03.2010, 16:38
Φανταζεσαι τι θα γινοταν αν ειχαμε συνεταιρισμο και καναμε εκλογες?

rolfmao rolfmao rolfmao rolfmao rolfmao rolfmao

DIVER
26.03.2010, 18:29
Πάντως στο ταμείο ξερετε ποιός...http://yoursmiles.org/tsmile/money/t3910.gif (http://yoursmiles.org/t-money.php)

Δημήτρης
26.03.2010, 18:53
Να είσαι σίγουρος ότι θα υλοποιηθεί!Τώρα ποιός θα το κάνει πρώτος είναι άλλη ιστορία.
Όταν υπάρχει έλλειψη συνήθως σε κάτι πάντα υπάρχει αυτός που θα το δει επιχειρηματικά είτε από μεράκι και θα το κάνει.Δεν πιστεύεται ότι πρέπει να είναι κάποιος (οι) από εδώ μέσα και όχι άλλος ένας επιχειρηματίας από τους γνωστούς που θα αρπάξει την ευκαιρία.

Πάντως και ως συναιτερισμός δε θα ήταν άσχημη ιδέα: πολλά άτομα συμμετέχοντες,μικρό ρίσκο για τον καθένα(ταυτόχρονα λίγα ενδεχόμενα έσοδα) ,
καλύτερη ποιότητα προιόντος.

Βασίλη μου τα γκαφρά είναι το πρόβλημα ούτε συναιτερισμοί ούτε τίποτα. Έχεις 60, 70 χιλιαρικά περίσσεια , γουστάρεις τη φάση μπύρα, τα χώνεις, το πιστεύεις, μάχεσαι, και αρχίζει η κονόμα σε πέντε έξι χρονάκια. Ο βεργίνας τώρα άρχισε να γίνεται μεγάλος, μετά από μια δεκαετία που μάτωνε...

beerallica
27.03.2010, 03:23
Ο Βεργίνας ακολούθησε δύσκολο μονοπάτι φίλε. Δεν έπαιξε το παιχνίδι του μικροζυθοποιού αλλά στόχευσε εξ' αρχής ψηλά, με αποτέλεσμα να μπει στο ναρκοπέδιο της πράσινης και να δεχτεί πυρά από βαρέα όπλα. Αν δεν αποτελέσεις απειλή για τον γίγαντα δεν θα δεχτείς πυρά. Like it or not, έτσι είναι.

TASSOS
07.04.2010, 00:18
Καλησπερα και απο εμενα.
θα διαφωνησω στο θεμα κοστους θερμανσης εχοντας κατα νου οτι ενας τονος νερου ερχεται πολυ ευκολα σε βρασμο με ενα καυστηρα πετρελαιου.ΔΕΝ θα χρειαστει πανω απο 10-15 λιτρα για να το βρασει και να τα κρατησει για 1-1,5 ωρα.
επισης εχοντας μια δεξαμενη 30 τοννων νερου σε εξωτερικο χωρο, με δυο σωματα μεσα στο γλευκος και με απλη ανακυκλωση (δηλ.μονο ενας κυκλοφοριτης) πετυχενουμε ταχυτατη ψυξη χωρις ψυκτικη μοναδα, αρα χωρις ρευμα- και χωρις σπαταλη νερου (που τελευταια το κοιταζουν πολυ αυτο οι αρμοδιοι περιβαλοντολογικοι φορεις).

beerallica
07.04.2010, 01:46
Μια δεξαμενή 30 τόνων αφενός πιάνει τεράστιο χώρο, αφετέρου θέλει και συντήρηση. Βλέπω καλύτερη λύση τη γεωθερμία, όπως και το γκάζι αντί για πετρέλαιο. Τι λες;

Estarian
07.04.2010, 11:51
Να σας πω, παίχτε όλοι Τζόκερ σήμερα, 11.000.000 είναι. Αν τα κερδίσω, ετοιμαστείτε να πιάσουμε δουλειά.. Θα παίξει πλήρως κάθετη μονάδα. Βύνες, λυκίσκοι, μέχρι και δική μου πηγή θα αγοράσω :D

TASSOS
07.04.2010, 12:09
:oldman::oldman::oldman::oldman::oldman::oldman::oldman:Μια δεξαμενή 30 τόνων αφενός πιάνει τεράστιο χώρο, αφετέρου θέλει και συντήρηση. Βλέπω καλύτερη λύση τη γεωθερμία, όπως και το γκάζι αντί για πετρέλαιο. Τι λες;

30 ton. χρειαζομαστε για συχνοτατη χρηση στη μοναδα μας.
στο θεμα ογκου αυτη μπορει να ειναι και υπογεια αρα να και η χρηση γεωθερμιας.
συντηρηση δεν θελει γιατι θα γινει προσμιξη με γλυκολη αρα δεν εχουμε αναπτυξη μικροοργανισμων ουτε ιζιματων.
α
Αν το προβλημα χωρου παραμενει αντι της δεξαμενης μπορει εναλακτικα να εγκατασταθει ενας πυργος ψυξης.
καταλαμβανει χωρο ενος αυτοκινητου,και εχει απεριοριστες δυνατοτητες.
χρειαζεται ομως λιγο ρευμα για λειτουργια ανεμιστηρα.
Στο αεριο δεν εχω εμπιρεια, και δεν ξερω αν και ποσο συμφερει.

ΣΚΕΨΗ:
αν βαζαμε δεξαμενη 15 τοννων με καθαρο νερο απο το οποιο θα αντλουσαμε για την επομενη ζυθοποιιση τοτε:
1.θα ειχαμε ενα πρετοιμασμενο θερμοκρασιακα,νερο αρα οικονομεια ενεργειας και χρονου.
2.θα ψυχεται η δεξαμενη με την προσθηκη νεου νερου καθε παρτιδας.
3.υπαρχει αποθεμα νερου σε περιπτωση διακοπης του.
4.εχουμε νερο που περιμενει για περιπτωση τροποποιησης των χαρακτηριστικων του.
κλπ κλπ κλπ

beerallica
07.04.2010, 16:44
αν βαζαμε δεξαμενη 15 τοννων με καθαρο νερο απο το οποιο θα αντλουσαμε για την επομενη ζυθοποιιση τοτε:
1.θα ειχαμε ενα πρετοιμασμενο θερμοκρασιακα,νερο αρα οικονομεια ενεργειας και χρονου.
Βέεεεεεεεβαια, εννοείται ότι θα σχεδιαστεί έτσι ώστε να εξοικονομεί ενέργεια (=κόστος) από την ελαχιστοποίηση των θερμικών απωλειών.

Δημήτρης
07.04.2010, 18:59
Είναι αλήθεια ότι ο βεργίνας πριν ανοίξει το εργοστάσιο έκανε έρευνα για να βρεί το καλύτερο νερό για ζυθοποίηση σ΄όλη την Ελλάδα; Λένε ότι τα καλύτερα νερά για μπύρα ήταν στην κρήτη και την κομοτηνή, το οποίο και τελικά διάλεξε.

beerallica
07.04.2010, 19:43
Ούτε που το έχω ακούσει, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μιλήσει και μαζί του - ακόμα.

limaniotis
14.05.2010, 07:57
Επιτέλους βρήκα τον περιβόητο νόμο για την παραγωγή μπύρας απο ιδιώτες
Ελπίζω να "δουλεύει" το pdf αρχείο που επισυνάπτω. Νομίζω πως, και για ενημέρωση και μόνο, αξίζει να το τυπώσετε και να το μελετήσετε.

Vassilis
14.05.2010, 08:51
Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον!!!!
Ευχαριστούμε!!!

brewmaster
14.05.2010, 13:45
Πολύ καλό !!!!!
Άσχετο αλλά παρατήρησα ότι η λέξη "μπύρα", αναγράφεται με "υ" και όχι με "ι".
Τυπογραφικό λάθος ή θα βγούμε ΚΑΙ εδώ αληθινοί.
Ίδωμεν..............

beerallica
14.05.2010, 19:01
Όπως έχω γράψει και παλιότερα, η γλώσσα είναι ένας ζωντανός οργανισμός που συχνά αγνοεί επιδεικτικά τους κανόνες και παίρνει το δικό του δρόμο, αφού διαμορφώνεται από αυτούς που την μιλούν. Αν λοιπόν στην συνείδηση των ελληνόφωνων η μπύρα γράφεται με υ, τότε έτσι θα επικρατήσει ό,τι κι αν λέει ο Μπαμπινιώτης ή ο Τριανταφυλλίδης.

zontano
04.06.2010, 11:38
Καλημερα σε ολους,
Διαβασα ολο το ποστ,και το βρισκω πολυ ενδιαφερων.Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ρωτησω καποια πραγματα:
1:Ας πουμε οτι καποιος εχει το χρημα να ξεκινησει ενα τετοιο ενχειρημα,εχει το χωρο,εχει καλο νερο,και και κανει μια μοναδα 10HL που λετε οτι ειναι το κατωτερο,με τον βασικο εξοπλισμο.Δεν παει στην πεπατημενη(λαγκερ,πιλσνερ) αλλα σε μια απο αυτες που αναφερατε πιο πανω.Ποιο πιστευετε οτι θα ειναι το τελικο κοστος μιας μπυρας,εμφιαλομενης,ετοιμης προς καταναλωση??
2:Ας πουμε οτι εγω μπορω να κανω μια συμφωνια με καποιον που εχει ενα μπαρ,η εστιατοριο,και συμφωνησει να προτηνει και να πουλαει την μπυρα μου,
Ποιες ειναι οι βασικοτερες προηποθεσεις για να μπορει καποιος να πουλισει την μπυρα που εφτιαξα μονος μου σε ενα εστιατοριο η μπαρ.Χρειαζεταινα εχει καποιο χαρτι απο καποια υπηρεσια?Πρεπει να εχω εγω καποιο που να εχει τελειωσει καποια αναλογη σχολη?χρειαζεται χημικος ?η κατι αλλο που δεν μου ερχεται στο μυαλο.

beerallica
04.06.2010, 11:43
Το τελικό κόστος εξαρτάται από τα μηχανήματα που θα έχεις και τις πρώτες ύλες, τις προωθητικές ενέργειες, κτλ. Δυστυχώς στο χωριό μας δεν υπάρχουν σταθερές πάνω στις οποίες μπορείς να βασιστείς για να αναπτύξεις μια δραστηριότητα με σχετική ασφάλεια, όλα είναι στον αέρα. Νόμοι και φορολογικά καθεστώτα αλλάζουν πιο γρήγορα κι από τις εποχές του χρόνου, άσε που η ερμηνεία τους διαφέρει από ΔΟΥ σε ΔΟΥ.

Κάπου είχα τις βασικές προϋποθέσεις (οι οποίες βεβαίως επιδέχονται ερμηνείας του εκάστοτε εμπλεκόμενου ΔΥ), αν τις βρω θα τις βάλω εδώ.

limaniotis
04.06.2010, 13:59
Αν δεν έχετε πτυχίο χημικού ή βιολόγου ή χημικού μηχανικού ή φυσικών επιστημών, χρειάζεστε και έναν επιστήμονα για τον ποιοτικό έλεγχο και τις υπογραφές. Που σημαίνει 2.000€ μηνιαίως (μισθός + ΙΚΑ) επιπλέον ΟΛΩΝ των άλλων εξόδων.

kostass
04.06.2010, 14:27
Αν δεν έχετε πτυχίο χημικού ή βιολόγου ή χημικού μηχανικού ή φυσικών επιστημών, χρειάζεστε και έναν επιστήμονα για τον ποιοτικό έλεγχο και τις υπογραφές.

ηλ.μηχανικού κάνει?
θα κάνω μεταπτυχιακό στο Homebrewing στο MIM
(μεγάλο ινστιτούτο της μπύρας(beer.gr))

limaniotis
04.06.2010, 14:33
ηλ.μηχανικού κάνει?

Αν είχες συνειδητοποιήσει πόσο χρήσιμο θα σου ήταν ένα τέτοιο πτυχίο στη επαγγελματική ζυθοποιία θα είχες αποφοιτήσει σε χρόνο dt. Γ@μ το κεφάλι σου γ@μ

miren
04.06.2010, 17:13
ηλ.μηχανικού κάνει?

Γιατί δεν ψάχνεις κάτι σχετικό με την μπύρα για διπλωματική;

kostass
04.06.2010, 17:17
Αν είχες συνειδητοποιήσει πόσο χρήσιμο θα σου ήταν ένα τέτοιο πτυχίο στη επαγγελματική ζυθοποιία θα είχες αποφοιτήσει σε χρόνο dt. Γ@μ το κεφάλι σου γ@μ

σιγα...λες να βρώ δουλειά σε ζυθοποιείο? Ε μετά να τελειώσω!!!! :) Δύσκολο το κόβω.......καμια σάπια δουλειά προγραμματιστή με βλέπω, να παθαίνω και 2η κήλη...:(:(

kostass
04.06.2010, 21:54
Γιατί δεν ψάχνεις κάτι σχετικό με την μπύρα για διπλωματική;

Να σου πώ οτι δεν το σκέφτηκα...ψέματα θα σου πώ...αν μπορούσα καμια διατμηματική με το χημικό αλλά και πάλι τί ακριβώς?
Κάτι σε προγραμματισμό θα είναι, δηλαδή ψιλοξενέρωτο αλλά σίγουρα πιο ενδιαφέρον απο αυτό που έχω. Θα το ψάξω περισσότερο πάντως, το είχα αποκλίσει χωρίς να το σκεφτώ αρκετά,
thx mate!!!:up:

beerallica
04.06.2010, 23:00
Πόση απόκλιση του είχες δώσει δηλαδή; Δεν αποκλείεται να έχεις κάνει λάθος.
;)

kostass
05.06.2010, 00:37
Πόση απόκλιση του είχες δώσει δηλαδή; Δεν αποκλείεται να έχεις κάνει λάθος.
;)

∇*διπλωματικής :p

Adrian Stout
17.06.2010, 21:58
Αυγουστίνε, συμφωνώ με όσα γράφεις, και πριν ρωτήσεις θα σου απαντήσω: δεξιά από το Λ.

wat?

beerallica
17.06.2010, 22:56
Δεξιά από το Λ είναι ο τόνος, παρατήρησα ότι έψαχνε στο πληκτρολόγιο και δεν τον έβρισκε...
:):):)

Augoustinos
18.06.2010, 13:01
........... δεν χρησιμοποιω τονους εγω ειμαι υπερανω... αν θες μπορω να σου βαζω περισσοτερες τελειες στο τελος καθε προτασης :p:p:p:p:p .........

Nik
18.06.2010, 13:06
........... δεν χρησιμοποιω τονους εγω ειμαι υπερανω... αν θες μπορω να σου βαζω περισσοτερες τελειες στο τελος καθε προτασης :p:p:p:p:p .........

Σωστος ο παιχτης :up::up::up::up:

DIVER
18.06.2010, 17:40
http://yoursmiles.org/tsmile/forum/t1247.gif (http://yoursmiles.org/t-forum.php?page=)

:p

kostass
28.09.2010, 19:06
Να πα να γαμηθείς. Μεταφορικά βέβαια. :)

Αφου είστε απο 200 κιλά ο καθένας, μεταφορικό, ξέρω εγώ τί λεω :p:p
χα χα χαχα χα χαχα χα χα χα

που να μην ήταν φιλόλογος η μάνα μου...

beerallica
28.09.2010, 19:21
Κι ο ταύρος ένα τόνο είναι αλλά είδες παπάρι που του κρέμεται;
:):):)

Nightfall
28.09.2010, 23:38
Σε αυτό που λεει ο Κωστας (για εξωτερικό) υπάρχει στην Αγγλία (Sunderland) αυτό :

http://www.brewlab.co.uk/trainingcourses.asp (το 3μηνο καλύπτει τα παντα αλλα είναι ακριβό)

και υπαρχουν και 3 σχολές στη Γερμανία (Doemens, VLB, Weihenstephan)

beerallica
29.09.2010, 00:02
Στην Ελλάδα τη ζυθοποίηση την έχουν χεσμένη, είναι νομίζω κάτι extra courses στην Οινολογία, δεν υπάρχει σχολή Ζυθοποιίας per se. Αν θέλεις να μάθεις πραγματικά να φτιάχνεις μπύρα, πήγαινε στη Weihenstephan που σου πρότεινε ο Nighfall. Στη θέση σου θα πήγαινα μετά να δουλέψω και σε μερικά διακεκριμένα μικροζυθοποιεία για να δω τη δουλειά σε πραγματικές συνθήκες, και μόνο τότε θα άνοιγα το δικό μου.

kostass
29.09.2010, 09:46
Αν θέλεις να μάθεις πραγματικά να φτιάχνεις μπύρα, πήγαινε στη Weihenstephan που σου πρότεινε ο Nighfall. Στη θέση σου θα πήγαινα μετά να δουλέψω και σε μερικά διακεκριμένα μικροζυθοποιεία για να δω τη δουλειά σε πραγματικές συνθήκες, και μόνο τότε θα άνοιγα το δικό μου.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά, αν θες να πετύχεις στο όνειρό σου όπως λες, πρέπει το ελάχιστο να κάνεις αυτά που σου λέει ο Αλεξ. Οταν κάτι είναι όνειρό μας τότε σίγουρα θα κάνουμε τα πάντα για να πετύχει, σωστά? Ειδικά 1 τρίμηνο εκπαίδευσης δεν είναι τίποτα!!!

chalice
30.09.2010, 21:48
Κι η δική μου η ταπεινή άποψη είναι να ξεκινήσεις να φτιάχνεις μπύρα μόνος σου πρώτα. Διάβασε κανένα βιβλίο homebrewing, δες σχετικά βίντεο, βρες συνταγούλες στα ανάλογα site, φτιάξε μερικές μπύρες να δεις τι καταφέρνεις και σε τελευταία ανάλυση αν σου αρέσει η φάση και μέχρι να τα κάνεις όλα αυτά... θα έχεις πιάσει και τα 18 και θα έχει δείξει προς τα που βαδίζει η μπύρα στην Ελλάδα και αν τα μικροζυθοποιία που άνοιξαν τα τελευταία χρόνια πέτυχαν τους στόχους τους και είναι βιώσιμα.

chalice
30.09.2010, 21:52
Λεπτομέρειες όπως τα φωτοβολταϊκά ή τα τετραγωνικά που θα χρειαστείς είναι δευτερεύουσες. Δε νομίζω η De Molen να έχει 250 τετραγωνικά :p
Αν το "έχεις" το άθλημα τότε όλα θα έρθουν... αν δε το 'χεις... καλύτερα άστα.

Ντελημπαλτας
01.05.2011, 23:59
ελα ρε!
δώσε κανα κοστολόγιο να δούμε τί παίζει!!!!

τουλαχιστον 300 χιλιαρικα και ξεκιναμε,μετα βλεπουμε.ελα κωστα,ΚΩΣΤΑ εισαι καλα ρε ΚΩΩΣΤΑΑΑΑΑ

kostass
02.05.2011, 08:33
τουλαχιστον 300 χιλιαρικα και ξεκιναμε,μετα βλεπουμε.ελα κωστα,ΚΩΣΤΑ εισαι καλα ρε ΚΩΩΣΤΑΑΑΑΑ

κάτσε ρε να δούμε πρώτα, δεν ξέρεις, μπορεί με 3 χιλιάρικα να είσαι κομπλέ :p

brewkolakas
02.05.2011, 14:29

Mε τρία είσαι σίγουρα κομπλέ,αλλά όχι χιλιάρικα!!!!!!!rolfmaorolfmaorolfmao

Estarian
03.05.2011, 12:15

Ναι εννοείται θα σαι κομπλέ.. Αν θες να φτιάξεις μικροζυθοποιία με μια κατσαρόλα 150 λίτρων. Μόνο :p

kostass
03.05.2011, 12:44
Ναι εννοείται θα σαι κομπλέ.. Αν θες να φτιάξεις μικροζυθοποιία με μια κατσαρόλα 150 λίτρων. Μόνο :p

χα χα χαχαχαχα αχαχχα

στείλε ρε μιχάλη κανα κοστολόγιο, κλεμμένα είναι? :p

beerallica
03.05.2011, 12:48
Υπερβάλλεις ρε, με τρία γκραν παίρνεις και το καπάκι και τα χερούλια.

delomixal
03.05.2011, 18:53
Mε τρία είσαι σίγουρα κομπλέ,αλλά όχι χιλιάρικα!!!!!!!rolfmaorolfmaorolfmao:D

http://www.brauhaus-austria.com/pricelist_online.htm

Estarian
18.05.2011, 16:39
Για εμφιαλωτήριο θες γύρω στα 30 χιλιάρικα το λιγότερο..
Τα microbreweries έξω, δεν πατάνε ένα κουμπί και σε 7 ώρες έχουν μπύρα. Σε 7 ώρες μόνο το γλεύκος φτιάχνεις.
Αφού θεωρητικά ενδιαφέρεσαι, ρίξε μια ματιά -έστω wikipedia- στο τι είναι γραμμή παραγωγής, τί μηχανήματα χρειάζεται, τί στάδια έχει η παρασκευή μπύρας τουλάχιστον και πόσο διαρκούν..

Ψάχτο λίγο, μην περιμένεις να το κάνουν άλλοι για σένα..
Το google είναι φίλος μας. Οριστε και αναλυτικές τιμές, με ένα λεπτό ψάξιμο.. Κάτω απο 100ρικο δεν πέφτεις
http://www.brauhaus-austria.com/pricelist_online.htm
[τώρα είδα ότι το χουν βγάλει και στην προηγούμενη σελίδα, αλλά η επανάληψη είναι καλό πράγμα, ]
Και δεν είναι μόνο τα μηχανήματα η δουλειά.
Είναι ο χώρος, οι άδειες, το επιχειρηματικό σχέδιο, χρηματοδότηση,οικονομικός προγραμματισμός, ανάλυση αγοράς, ένα κάρο πράγματα..
Τι νομίζεις; ότι θα δώσεις σε κάποιον 100 χιλιάρικα και σε ένα μήνα θα είσαι πλούσιος από τις πωλήσεις σου;;

spyrusthevirus
18.05.2011, 17:33
δεν ειναι απλά ο εξοπλισμός. Αυτό είναι το "τελευταίο". Σκεψου και αλλιώς:
Αν θες να ανολιξεις εστιατόριο, η μάρκα της φριτέζας είναι το τελευταίο σου πρόβλημα.
Απάντησε στον εαυτό σου βασικές ερωτήσεις όπως,
τι επίπεδο μπύρας θέλω να φτιάξω? Μπορει να θες να προσανατολιστείς σε καλή, σοβαρή (και μαλλον ακριβή και ψαγμένη) μπύρα, ή σε ενα κλασσικό ζουμί.
Αναλογα με αυτό, ψάχνεις το είδος ή τα είδη με τα οποία θες να ασχοληθείς, λαμβάνοντας υπόψη την κατάσταση της αγοράς, τη νομοθεσία, τον ανταγωνισμό κλπ
Έπειτα καταγράφεις τι επιπλέον πρέπει να γίνει κατα την παραγωγή, τι θα κάνεις δηλαδή στο γλεύκος. Φιλτράρισμα, παστεριώσεις, παλαίωση ή ο,τι άλλο νομιζεις οτι χρειάζεται.
Υστερα αξιολογείς τις γνώσεις σου πάνω στο θέμα, εχοντας στο μυαλό το στόχο σου, και μορφώνεσαι και ψάχνεσαι κατάλληλα.
Αφου εχεις απαντήσει στα παραπάνω, πρεπει να λύσεις τα τεχνικά ζητήματα. Πόσο θα παράγεις, που θα το παράγεις, πως θα το εμφιαλώνεις, που θα το αποθηκεύεις και σε τι συνθήκες, πως θα το πουλάς.

Τελικά με βαση τα παραπάνω, βγαίνεις στην αγορά και ψάχνεις λύσεις, μηχανήματα, συνεργάτες, χρηματοδότηση κλπ. Και αυτά ειναι μονο η αρχή. Δεν εχω βάλει μέσα, νομοθεσίες, προμηθευτές και αλλα τέτοια

DIVER
20.08.2011, 17:57
http://4.bp.blogspot.com/_kGHUYpjtsdM/STMZkqmkZhI/AAAAAAAAAc4/wKpNXwqTkgc/s400/3+birds+and+a+beer.JPG

beerallica
21.08.2011, 11:15
http://www.knittingforlefthanded.com/wp-content/uploads/15_3_orig.jpg

haris2
28.09.2011, 14:19
Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω νομοθεσία για δημιουργία μικροζυθοποιίας ( περά από το ΦΕΚ 544 που έχει ήδη αναρτηθεί) που μπορώ να βρώ.

beerallica
28.09.2011, 14:26
Τι είπες τώρα...

Αυτό που ζητάς είναι εξαιρετικά δύσκολο, σε μια χώρα όπου κάθε Δημόσια Αρχή διέπεται από τους δικούς της κανόνες που συχνά αναιρούν τους κανόνες των υπολοίπων, και καμιά φορά και της ίδιας.

Απευθύνσου σε δικηγόρο. Εναλλακτικά, μίλα με τον Bernd Brink της Ρεθυμνιακής, η γυναίκα του Λία είναι δικηγόρος και φαντάζομαι μπορεί να σε καθοδηγήσει.

haris2
28.09.2011, 14:31
Κατάλαβα θα κάνω μια προσπάθεια πάντως μήπως βρώ τίποτα και θα σας ενημερώσω. Ευχηθείτε μου καλή τύχη

beerallica
28.09.2011, 14:35
Σου εύχομαι ολόψυχα, ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!

Θέλεις να σου στείλω στοιχεία επικοινωνίας με τον Bernd; Εκείνος βοήθησε και τον Λιωνάκη της Χανιώτικης Χάρμα.

haris2
28.09.2011, 14:39
Ναι αν μπορείς στείλε τα με pm ή mail, και ελπίζω να έχω νέα σύντομα .
Ευχαριστώ πολύ

TERRY72
28.09.2011, 18:02
Αυτα ειναι!
Καθε νομος τσι Κρητης να εχει τη δικη του μπυρα !!!

zontano
28.09.2011, 20:58
Αυτα ειναι!
Καθε νομος τσι Κρητης να εχει τη δικη του μπυρα !!!

Και τσι Μάνης.

Sent from my iPawn.

Skullsplitter
18.11.2011, 10:56
Χαιρετώ και υποβάλω τα σέβη μου σε όλα τα μέλη του foroum.
εχει κανένα μήνα που μαζί με ένα φίλο "μπήκαμε στην μπρίζα" του home brewing.Πριν 5 μ΄ρες παραγγείλαμε το kit από το site.To όνειρο μας είναι σε κάποια φάση να βγάλουμε μια δική μας συνταγή μπύρας που να έχει να πει κάτι,τουλάχιστον στους φίλους μας αρχικά.
Ξέρω οτι με το kit είμαστε πολύ περιορισμένοι στο τι μπύρα μπορούμε να παράγουμε,αλλά από κάπου θα πρέπει να πάρουμε ένα μπούσουλα,μια απχική εμπειρία.Τον τελευταίο καιρό πέφτει πολύ διάβασμα σχετικά με την παραγωγή σπιτικής μπύρας,και θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί μας βοηθήσατε πραγματικάπαρα πολύ.
Είμαι ιδιοκτήτης ενός beer bar,όχι σε πόλη, και στόχος μου είναι σε κάποια φάση να σερβίρω και την δικιά μου μπύρα σε αυτό.
Πρόσφατα επισκέφθηκα μια Ηome brewery στην Γερμανία,και ζήλεψα πολύ την δουλειά που έκανε ο φίλος μου Daniel εκεί.Ετσι λοιπόν μου ήρθε και 'μένα η ιδέα,αν τα καταφέρω,καποια στιγμή να έχω ένα είδος brew pub στο μαγαζί μου.
Η μπύρα είναι από τις μεγάλες μου αγάπες και η ενασχόληση με την παραγωγή της θα είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον και δημιουργικό για 'μένα και τον φίλο μου.
Θα 'ηθελα να ρωτήσω,αν ξέρει κάποιος τι χρειάζεται ,αρχικά νομικά, για να μπορέσω να σερβίρω νόμιμα την δικιά μου μπύρα στο μαγαζί μου?
Δεν πετάω στα σύννεφα,σχτικά με τις δυνατοτητές μου για μικροζυθοποιία.Θέλω να κάνω αργά και σταθερά βήματα.Μια παραγωγή 30 λίτρων την εβδομάδα,αρχικά θα ήταν πολύ καλά.
Μήπως μπορώ να μάθω εξοπλισμό και κόστος για τις ανάγκες παραγωγής αυτών των λίτρων?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.(αν και σίγουρα θα σας ξαναενοχλήσω) !!!

Skullsplitter
18.11.2011, 11:02
Συγνώμη,δεν ανέφερα στο προηγούμενο post μου,οτι θα θέλαμε αρχικά να παράγουμε μια μπύρα τύπου hrffe weiss ή dunkel weiss.Aν τα καταφ΄ρουμε σ'αυτό,μετά θέλουμε να προχωρησουμε σε μια IPA και μια tripel.(όνειρα...)

Nik
18.11.2011, 11:11
Χαιρετώ και υποβάλω τα σέβη μου σε όλα τα μέλη του foroum.
εχει κανένα μήνα που μαζί με ένα φίλο "μπήκαμε στην μπρίζα" του home brewing.Πριν 5 μ΄ρες παραγγείλαμε το kit από το site.To όνειρο μας είναι σε κάποια φάση να βγάλουμε μια δική μας συνταγή μπύρας που να έχει να πει κάτι,τουλάχιστον στους φίλους μας αρχικά.
Ξέρω οτι με το kit είμαστε πολύ περιορισμένοι στο τι μπύρα μπορούμε να παράγουμε,αλλά από κάπου θα πρέπει να πάρουμε ένα μπούσουλα,μια απχική εμπειρία.Τον τελευταίο καιρό πέφτει πολύ διάβασμα σχετικά με την παραγωγή σπιτικής μπύρας,και θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί μας βοηθήσατε πραγματικάπαρα πολύ.
Είμαι ιδιοκτήτης ενός beer bar,όχι σε πόλη, και στόχος μου είναι σε κάποια φάση να σερβίρω και την δικιά μου μπύρα σε αυτό.
Πρόσφατα επισκέφθηκα μια Ηome brewery στην Γερμανία,και ζήλεψα πολύ την δουλειά που έκανε ο φίλος μου Daniel εκεί.Ετσι λοιπόν μου ήρθε και 'μένα η ιδέα,αν τα καταφέρω,καποια στιγμή να έχω ένα είδος brew pub στο μαγαζί μου.
Η μπύρα είναι από τις μεγάλες μου αγάπες και η ενασχόληση με την παραγωγή της θα είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον και δημιουργικό για 'μένα και τον φίλο μου.
Θα 'ηθελα να ρωτήσω,αν ξέρει κάποιος τι χρειάζεται ,αρχικά νομικά, για να μπορέσω να σερβίρω νόμιμα την δικιά μου μπύρα στο μαγαζί μου?
Δεν πετάω στα σύννεφα,σχτικά με τις δυνατοτητές μου για μικροζυθοποιία.Θέλω να κάνω αργά και σταθερά βήματα.Μια παραγωγή 30 λίτρων την εβδομάδα,αρχικά θα ήταν πολύ καλά.
Μήπως μπορώ να μάθω εξοπλισμό και κόστος για τις ανάγκες παραγωγής αυτών των λίτρων?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.(αν και σίγουρα θα σας ξαναενοχλήσω) !!!

Aπο οτι εχει κυκλοφορησει εδω χωρις να το εχει ψαξει κανενας ιδιαιτερα υπαρχει σχετικη νομοθεσια για δημιουγια brewpub (στα Ελληνικα) αλλα νομιζω οτι υπαρχει κενο οσο αφορα στον ογκο που εισαι υποχρεωμενος να παραγεις που για ενα μικρο μπαρ ισως το κοστος να ειναι σουπερ απαγορευτικο.Νομιζω οτι δεν υπαρχει θεμα (αλλα εκει δεν θα βγαλεις χρηματα) αν κανεις παρτιδες και απλα τις κερνας στο κοινο σε στυλ happening .Θελει ψαξιμο αρκετο απο μερους σου γιατι αν μπλεξεις με τα νομικα δεν θα βγαλεις ακρη ποτε.
Εδω υπαρχει η σχετικη νομοθεσια...
http://www.forum.beer.gr/attachment.php?attachmentid=260&d=1273813044
Αν καταφερεις να βγαλεις ακρη μετα ο δρομος ανοιγεται μπροστα σου ειτε για μεγαλη παραγωγη ειτε για περιορισμενη μερικα παραδειγματα...
http://www.youtube.com/user/basicbrewing#p/u/8/RQCZ0a2rkG8
http://translate.google.co.il/translate?sl=iw&tl=en&js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fmyhomebrewedbeer.blogspot.com%2F2011%2F11%2Fyeast-yeast-yeast.html&act=url
Και τα δυο παραδειγματα μπορουν να σταθουν για μικρη παραγωγη με λιγα εξοδα .Το δευτερο λινκ το ανεβασα περισοτερο για τις φωτογραφιες ειναι ενα nanobrewery στο Ισραηλ που χρησημοποιουν το Braumaeister των 200 λιτρων και εχουν αρκετους ζημωτες των 250 λιτρων και ετσι δουλευουν ενδεχωμενως να κανουν 2-3 παρτιδες την ημερα (προφανως εχουν μικρο κυκλο εργασιων).
Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν εναι το προβλημα ο εξοπλισμος αλλα η νομοθεσια εδω στο Ουγκαντα.

Skullsplitter
18.11.2011, 11:56
Πραγματικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,φίλε.
Οι νόμοι στην Ελλάδα αποτελούν πάντα τροχοπέδη στις καλές και τίμιες προσπάθειες.Θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά,κανοντας μπύρα πρώτα για μας και τους φίλους μας και ελπίζω να ξεδιαλύνουμε και τα νομικά με τον καιρό.Είναι κρίμα αφού υπάρχει ήδη επιχείρηση που ασχολείται με την μπύρα,υπαρχει χώρος ιδιοκτητος για την εγκατάσταση ενός nanobrewery,υπάρχει κοινό στην περιοχή που θέλει να γευθει κάτι πιο χειροποίητο,να μας σταματάει το Ελλαδισταν με ασάφειες στους νόμους.
Από ότι είδα στο βιντεάκι,οι τύποι οργάνωσαν ένα μίνι φεστιβάλ για home brewers.Καλή ιδέα,τι λέτε?Ας πάρουμε κι εμείς σειρά.Από ότι βλέπω υπαρχουν αρκετοί φίλοι εδώ μέσα που ασχολούντε σοβαρά με το είδος.

g3kellis
18.11.2011, 12:54
Γεια χαρά και απο μένα.

Αν και αναφέρεις παραπάνω για την νομοθεσία(κάτι που θέλει ψάξιμο αλλά εν πάσει περιπτώσει κάποια στιγμή το λύνεις) αυτό που θα με ενδιέφερε είναι για μια παρόμοια νανοζυθοποιία(με του Ισραήλ)-όχι brewpub- ποιά και πόσα μηχανήματα είναι τα απαραίτητα.

Θα μπορούσε κανείς να βοηθήσει; (π.χ. για παραγωγή 200lt εβδομαδιαίως)

Όπως καταλαβαίνεται δεν είναι είμαστε πολύ γνώστες αλλά το μικρόβιο αυτό της μπύρας είναι που μας κάνει να σκεφτόμαστε αν και πως μπορούμε να κάνουμε κάτι..

Thanks για τον χρόνο.

Nik
18.11.2011, 13:09
Για 200 λιτρα την εβδομαδα ισως ενα τετοιο ειναι καλη περιπτωση οσο αφορα την παρασκευη http://www.speidels-braumeister.de/shop_content.php/coID/37/content/Braumeister-200l .Μετα υπαρχει το θεμα της ζυμωσης και της εμβαρελωσης που και εκει υπαρχει διολου ευκαταφρονητο κοστος.
Θελει γενικοτερα μια μελετη απο καποιον πιο ειδηκο σε σχεση με εμας εδω και ισως επικοινωνια με τους προμηθευτες εξοπλισμου για να βρεθει η καταληλη λυση βαση των αναγκων και του κοστους του εκαστοτε ζυθοποιου.

g3kellis
18.11.2011, 13:23
Το είδα το μηχάνημα που έστειλες για αυτό και αρχικά μίλησα για 200lt (έχοντας αυτό υπ' όψιν) αλλά δεν έχω δεί μια ολοκληρωμένη γραμμή παραγωγής.

Δηλ χρειάζονται υποχρεωτικά τόσα μηχανήματα(ζύμωσης-εμφιάλωσης κ.α.) ώστε να μπορεί κανείς προσεγγιστικά έστω να έχει μια πρώτη εικόνα για:

1ον ποια και πόσα μηχανήματα χρειάζονται

2ον το κόστος τους

Σίγουρα καταλαβαίνω πως και οι τιμές ποικίλουν ανάλογα με την ποιότητα του εξοπλισμού που επιλέγεις αλλά και της ποσότητας που επιθυμείς.

Αυτό που με απασχολεί σε πρώτη φάση είναι να έχω μια γενική εικόνα έστω του εξοπλισμού για να μπορέσω να κάνω μια πολύ απλή οικονομοτεχνική μελέτη (βασικά έχω βρει ήδη έτοιμες) και να την προσαρμόσω στα δικά μου δεδομένα.

Αυτό που απουσιάζει απο την μελέτη είναι το είδος του εξοπλισμού, αναγρόφονται μόνο ποσά γενικευμένα τα οποία όμως δεν έχουν καμία σχέση με τις μικρές σχετικές ανάγκες μιας τέτοιας νανοζυθοποιίας.

Για να μην σε κουράζω αυτό που θέλω να δω είναι αν- σε γενικές γραμμές- μπορεί να υπάρξει περαιτέρω προοπτική , η να εκγαταλειφθεί εν την γενέση του το όλο εγχείρημα.

Nik
18.11.2011, 15:51
Το είδα το μηχάνημα που έστειλες για αυτό και αρχικά μίλησα για 200lt (έχοντας αυτό υπ' όψιν) αλλά δεν έχω δεί μια ολοκληρωμένη γραμμή παραγωγής.

Δηλ χρειάζονται υποχρεωτικά τόσα μηχανήματα(ζύμωσης-εμφιάλωσης κ.α.) ώστε να μπορεί κανείς προσεγγιστικά έστω να έχει μια πρώτη εικόνα για:

1ον ποια και πόσα μηχανήματα χρειάζονται

2ον το κόστος τους

Σίγουρα καταλαβαίνω πως και οι τιμές ποικίλουν ανάλογα με την ποιότητα του εξοπλισμού που επιλέγεις αλλά και της ποσότητας που επιθυμείς.

Αυτό που με απασχολεί σε πρώτη φάση είναι να έχω μια γενική εικόνα έστω του εξοπλισμού για να μπορέσω να κάνω μια πολύ απλή οικονομοτεχνική μελέτη (βασικά έχω βρει ήδη έτοιμες) και να την προσαρμόσω στα δικά μου δεδομένα.

Αυτό που απουσιάζει απο την μελέτη είναι το είδος του εξοπλισμού, αναγρόφονται μόνο ποσά γενικευμένα τα οποία όμως δεν έχουν καμία σχέση με τις μικρές σχετικές ανάγκες μιας τέτοιας νανοζυθοποιίας.

Για να μην σε κουράζω αυτό που θέλω να δω είναι αν- σε γενικές γραμμές- μπορεί να υπάρξει περαιτέρω προοπτική , η να εκγαταλειφθεί εν την γενέση του το όλο εγχείρημα.

Θα περιγραψω τον εξοπλισμο που χρειαζεται σαν χομπιστας μιας και αυτο εχω σαν αναφορα...

Για να φτιαξουμε λοιπον οποιαδηποτε ποσοτητα μπυρας χρειαζομαστε τον ακολουθο εξοπλισμο...

Ενα μυλο βυνης
Μια συσκευη ζυθοποιησης ειτε κομπακτ ειτε σε ξεχωριστα σκευη που αναλαμβανουν τις διαδικασιες που χρειαζονται να παραχθει η μπυρα μας (σακχαροποιηση,δυηθηση,βρασμος)
Ενα ψυκτη για την ψυξη του γλευκους μετα τον βρασμο
Φιλτρα και αντλιες για την μεταφορα του γλευκους απο το ενα σκευος στο αλλο κατα τα σταδια ζυθοποιησης
Δοχεια ζυμωσης αναλογα της ποσοτητας που θελουμε να παραγουμε
Εξοπλισμο εμφυαλωσης / εμβαρελωσης και εξοπλισμο καθαρισμου αυτων.
Καταληλο χωρο .
Αυτα εν ολοιγοις .
Σαφως υπαρχουν και αλλα τα οποια μονο καποιος ειδηκευμενος η καποια επισκεψη σε μια μικροζυθοποιηα μπορει να σε βοηθησει με πιο ακριβεια .

mariolakas
18.11.2011, 18:57
Χωρις να ξέρω πάρα πολλα παραπάνω, και φυσικά χωρίς να θέλω να κόψω τα φτερά σας απο νωρίς, η ελληνική νομοθεσία ζητάει ζυθοβραστήρα τουλάχιστον 10 εκατόλιτρων (1 τονου) για την έγκριση της άδειας microbrewery ή brewpub, πράγμα που κάνει το όλο εγχειρημα σχεδόν απαγορευτικό.
Βέβαια είμαι σχεδόν σίγουρος οτι υπάρχουν παραθυράκια στον νόμο, αλλά προφανώς μένουν ανοιχτά μόνο για λίγους.

g3kellis
18.11.2011, 20:28
Nik thanks για την απάντηση, νομίζω ότι είσαι σαφής. Αλλά έχω μια απορία: Είναι απαραίτητος ο μύλος βύνης, δεν μπορεί κανείς να καταφύγει σε λύση υγρών εκχυλίσματων για να αποφύγει αυτή τη διαδικασία; (βλέπω στο beermarket εδώ ότι υπάρχουν).

mariolakas μας έσκισες ρε φιλαράκι.. αυτό ούτε που το είχα σκεφτεί να σου πω...

sharp_electron
18.11.2011, 23:12
Nik thanks για την απάντηση, νομίζω ότι είσαι σαφής. Αλλά έχω μια απορία: Είναι απαραίτητος ο μύλος βύνης, δεν μπορεί κανείς να καταφύγει σε λύση υγρών εκχυλίσματων για να αποφύγει αυτή τη διαδικασία; (βλέπω στο beermarket εδώ ότι υπάρχουν).

mariolakas μας έσκισες ρε φιλαράκι.. αυτό ούτε που το είχα σκεφτεί να σου πω...

Δεν ξέρω αν και πόσο σε συμφέρει οικονομικά αλλά, σαν μάχιμη κίνηση promotion και σύσφιξης σχέσεων με πελάτες, το δωρεάν κέρασμα homebrew είναι και γαμώ τις ιδέες. Οπότε, σαν απλός μπυρόφιλος, θα έλεγα ξεκίνα το σε ό,τι ποσότητα θέλεις/μπορείς για αρχή (και αν κερνάς δεν σε πιάνει κανένας νόμος), και ανάλογα πώς θα πάει η φάση, εν καιρώ βλέπεις και για παραπάνω.

Τα σίγουρα είναι ότι και την πλάκα σου θα κάνεις, και πελάτες που θα καραγουστάρουν θα έχεις, και πάσης φύσεως χρήσιμες για το επάγγελμά σου γνώσεις θα αποκτήσεις.

DIVER
19.11.2011, 08:35
Αλλά έχω μια απορία: Είναι απαραίτητος ο μύλος βύνης, δεν μπορεί κανείς να καταφύγει σε λύση υγρών εκχυλίσματων για να αποφύγει αυτή τη διαδικασία; (βλέπω στο beermarket εδώ ότι υπάρχουν).

Το κόστος των υγρών και ξηρών εκχυλισμάτων γίνεται απαγορευτικό για μεγάλη παραγωγή.

kostass
19.11.2011, 12:01
Τα σίγουρα είναι ότι και την πλάκα σου θα κάνεις, και πελάτες που θα καραγουστάρουν θα έχεις, και πάσης φύσεως χρήσιμες για το επάγγελμά σου γνώσεις θα αποκτήσεις.

:up::up::up:

beerallica
20.11.2011, 18:13
Το κόστος των υγρών και ξηρών εκχυλισμάτων γίνεται απαγορευτικό για μεγάλη παραγωγή.
Όχι ιδιαιτέρως, αν συνυπολογίσεις το συνολικό κόστος εκχύλισης και το συγκρίνεις με τις τιμές εκχυλισμάτων για βιομηχανική χρήση.

DIVER
21.11.2011, 09:13
Όχι ιδιαιτέρως, αν συνυπολογίσεις το συνολικό κόστος εκχύλισης και το συγκρίνεις με τις τιμές εκχυλισμάτων για βιομηχανική χρήση.

Ρε συ δε νομίζω να υπάρχει μικροζυθοποιείο που να χρησιμοποιεί εκχυλίσματα.
Αντιλαμβάνομαι οτι το να πάρεις 100 κιλά LME είναι φτηνότερο από το να πάρεις 1, αντίστοιχα όμως και η διαφορά κόστους με την αντίστοιχη ποσότητα βύνης είναι τεράστια.

Nik
21.11.2011, 09:44
Ρε συ δε νομίζω να υπάρχει μικροζυθοποιείο που να χρησιμοποιεί εκχυλίσματα.
Αντιλαμβάνομαι οτι το να πάρεις 100 κιλά LME είναι φτηνότερο από το να πάρεις 1, αντίστοιχα όμως και η διαφορά κόστους με την αντίστοιχη ποσότητα βύνης είναι τεράστια.

Ενδεχωμενως να ερχεται μια η αλλη ,σε μικρη παραγωγη οπως προαναφερθηκε π.χ. 200 λιτρα με την εννοια οτι δεν θελεις και επιπλεον εξοπλισμο θελεις στην ουσια ενα σκευος να χωραει αυτη την ποσοτητα και το νερο και να μπορει να τα βραζει και τιποτα αλλο δηλαδη να εχεις γλευκος σε 2 ωριτσες ετοιμο να μπει στον ζυμωτη . Οποτε γλυτωνεις ρευματα υπηρετικο προσωπικο κλπ κλπ
και ενδεχωμενως να εχεις παντα σταθερη ποιοτητα λογω οτι το εξτρακτ δεν θα καθεται ποτε σε συνδυασμο με 4-5 καλες συνταγες καποιος να ειναι οκ.

DIVER
21.11.2011, 09:49
Έτσι ναι, ίσως έρχεται μια η άλλη.

beerallica
21.11.2011, 10:45
Δεν έχω πρόχειρα παραδείγματα αλλά ξέρω ότι υπάρχουν μικροζυθοποιεία που δουλεύουν με LME. Και γιατί όχι δηλαδή, αν υπάρχει βυνοποιείο να βγάζει τα εκχυλίσματα που χρειάζονται σε προσιτή τιμή, πιστεύω ότι η ποιότητα του εκχυλίσματος (και επαγωγικά της μπύρας) θα είναι καλύτερη και σταθερότερη.

Nik
21.11.2011, 14:26
Δεν έχω πρόχειρα παραδείγματα αλλά ξέρω ότι υπάρχουν μικροζυθοποιεία που δουλεύουν με LME. Και γιατί όχι δηλαδή, αν υπάρχει βυνοποιείο να βγάζει τα εκχυλίσματα που χρειάζονται σε προσιτή τιμή, πιστεύω ότι η ποιότητα του εκχυλίσματος (και επαγωγικά της μπύρας) θα είναι καλύτερη και σταθερότερη.

Υπαρχουν αρκετα και στην Αγγλια και στην Αμερικη ενδεχωμενως να ειναι Brewpubs .

TERRY72
27.12.2011, 02:09
Βρηκα αυτο το πολυ ενδιαφερον pdf, που μιας και ειναι "αναρτητεο στο διαδικτυο" αναρτω και στο φορουμ μας.
Έγκριση περιβαλλοντικών όρων, για την εγκατάσταση και λειτουργία «Ζυθοποιίας», που
βρίσκεται στην εντός οικισμού περιοχή της Μέσα Γωνιάς, του Δήμου Θήρας, ν. Θήρας Ν.
Κυκλάδων (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CF%86%CE%B5%CE%BA%20%CE%B6%CF%85%CE%B8%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B9%CE%B1&source=web&cd=15&ved=0CDQQFjAEOAo&url=http%3A%2F%2Fstatic.diavgeia.gov.gr%2Fdoc%2F45%25CE%25A0%25CE%25A77%25CE%259B%25CE%259E-%25CE%2594%25CE%25A69&ei=0QL5TvXgLcyK4gSk7cSNCA&usg=AFQjCNH91otcmWsdYJkXU2c2heG5Y0CCkA)
Μπορουμε να δουμε τα 25 πραγματα!!!! που πρεπει να εχει υποψιν του ο Περιφερειάρχης για να εγκρινει τους περιβαντολογικους ορους (ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ) λειτουργειας ζυθοποιειου στη Σαντορινη.
Επισης παιρνουμε μια ιδεα μεγεθους, εξοπλισμου και λειτουργιας ενος ζυθοποιιου.

nedaman
30.12.2011, 10:33
Γεια σας παιδια.
Τελειως τυχαια βρηκα το forum σας και το συγκεκριμενο topic. Το βρηκα πολυ ενδιαφερον και γραφτηκα. Ονομαζομαι Διονυσης Χατζοπουλος και ειμαι ο ιδιοκτητης της Μπυρας Νεδα. Παρατηρω οτι εχετε ερωτηματα οσον αφορα την δημιουργια μικροζυθοποιιου και πολυ ευχαριστως να σας δωσω οποιες απαντησεις χρειαζεστε.

Σαν πρωτο σχολιο ομως θελω να σας πω οτι τα νουμερα που βαζετε που αφορουν το κοστος εχουν αποκλιση απο την πραγματικοτητα. Τα πραγματικα νουμερα ειναι πολυ διαφορετικα και προς τα πανω, γιατι δεν εχετε υπολογισει ολες τις παραμετρους. Ενδυκτικα σας αναφερω τα κοστη για τις κτιριακες εγκαταστασεις (και δικο σας κτιριο να εχετε, πρεπει να υπαρχουν συγκεκριμενες νομικες και λειτουργικες προυποθεσεις και αρα εξοδα βελτιωσης), ολες οι μελετες που πρεπει να συνταχθουν για την αδειοδοτηση, το ζυθοβραστηριο, οι δεξαμενες ωριμανσης, οι δεξαμενες κρυου και ζεστου νερου, ατμογεννητρια, σωληνωσεις, δεξαμενη ετοιμου προιοντος, πλυντηριο φιαλων, ετικετεζα, καπακιερα, εμφιαλωτηριο (και εδω ειναι το μεγαλυτερο κοστος), η αγορα πρωτων υλων, η αγορα ειδων συσκευασιας (ετικετες, καπακια, φιαλες, κιβωτια πλαστικα, χαρτοκιβωτια, βαρελια, συστηματα για να μπορεις να διαθεσεις βαρελι (kegarators) κτλ. Επισης θα πρεπει να υπολογισετε τα λειτουργικα σας εξοδα για τα πρωτα 4-5 χρονια (εργατικο δυναμικο, πωλητες, αυτοκινητα και οτι αυτο συνεπαγει, εξοδα κινησης, εξοδα μεταφορων, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΔΕΗ, ΟΤΕ, διαφημιστικα εξοδα κτλ, κτλ, κτλ.). Και ενα μεγαλο προβλημα που θα συναντησετε ειναι η τοποθετηση του προιοντος στην αγορα (Πως και ποιος ειναι απαντησεις που πρεπει να απαντηθουν πριν καν ξεκινησετε). Και δυστυχως οι εποχες που διανυουμε ειναι παρα πολυ δυσκολες και οι τραπεζες δεν εχουν χρηματα να δωσουν σε εναν υποψηφιο επενδυτη. Ολα αυτα σε γενικες γραμμες και απο προσωπικη εμπειρια.

Φιλε BeerAllica βλεπω οτι εισαι στο καπανδριτι. Η γυναικα μου εχει πατρικα στις Αφιδνες και περναμε εκει αρκετες μερες του χειμωνα, οποτε θα μπορουσαμε να βρεθουμε να τα πουμε απο κοντα.

Φιλε Zontanos, επειδη μια μπυρα ειναι lager δεν σημαινει οτι δεν εχει και καποια ποιοτητα. Μπορει να ειναι και Lager και ποιοτικη. Καλη ποιοτητα βρισκεις σε ολους τους τυπους μπυρας οπως επισης κακη ποιοτητα σε ολους τους τυπους μπυρας. Απλα εδω στην Ελλαδα η μπυρα που επικρατει στην γευστικη μας παλετα ειναι η Lager (οι λογοι μπορουν να αναλυθουν στην πορεια). Και εδω τα πραγματα ειναι μπερδεμενα γιατι το τι αρεσει σε εσενα μπορει να μην αρεσει στον διπλα. Αυτο ομως δεν εχει σχεση με την ποιοτητα του προιοντος.

Φιλε Νικο, παρα το νεαρο της ηλικιας σου, βλεπω οτι κανεις πολυ ευστοχες ερωτησεις και μου αρεσει το παθος που επιδυκνειεις μεσα απο αυτες τις σελιδες. Ελα σε επαφη μαζι μου να τα πουμε περισσοτερο.

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος απο την λειτουργια των forum, αν καποιος μου απαντησει/θεσει ερωτημα , το συστημα θα μου στελνει email, η θα πρεπει να μπαινω εδω να βλεπω?
Αυτα για την ωρα. Σας ευχομαι Καλη Χρονια.

zontano
31.12.2011, 20:45
Γεια σας παιδια.
Τελειως τυχαια βρηκα το forum σας και το συγκεκριμενο topic. Το βρηκα πολυ ενδιαφερον και γραφτηκα. Ονομαζομαι Διονυσης Χατζοπουλος και ειμαι ο ιδιοκτητης της Μπυρας Νεδα. Παρατηρω οτι εχετε ερωτηματα οσον αφορα την δημιουργια μικροζυθοποιιου και πολυ ευχαριστως να σας δωσω οποιες απαντησεις χρειαζεστε.

Σαν πρωτο σχολιο ομως θελω να σας πω οτι τα νουμερα που βαζετε που αφορουν το κοστος εχουν αποκλιση απο την πραγματικοτητα. Τα πραγματικα νουμερα ειναι πολυ διαφορετικα και προς τα πανω, γιατι δεν εχετε υπολογισει ολες τις παραμετρους. Ενδυκτικα σας αναφερω τα κοστη για τις κτιριακες εγκαταστασεις (και δικο σας κτιριο να εχετε, πρεπει να υπαρχουν συγκεκριμενες νομικες και λειτουργικες προυποθεσεις και αρα εξοδα βελτιωσης), ολες οι μελετες που πρεπει να συνταχθουν για την αδειοδοτηση, το ζυθοβραστηριο, οι δεξαμενες ωριμανσης, οι δεξαμενες κρυου και ζεστου νερου, ατμογεννητρια, σωληνωσεις, δεξαμενη ετοιμου προιοντος, πλυντηριο φιαλων, ετικετεζα, καπακιερα, εμφιαλωτηριο (και εδω ειναι το μεγαλυτερο κοστος), η αγορα πρωτων υλων, η αγορα ειδων συσκευασιας (ετικετες, καπακια, φιαλες, κιβωτια πλαστικα, χαρτοκιβωτια, βαρελια, συστηματα για να μπορεις να διαθεσεις βαρελι (kegarators) κτλ. Επισης θα πρεπει να υπολογισετε τα λειτουργικα σας εξοδα για τα πρωτα 4-5 χρονια (εργατικο δυναμικο, πωλητες, αυτοκινητα και οτι αυτο συνεπαγει, εξοδα κινησης, εξοδα μεταφορων, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΔΕΗ, ΟΤΕ, διαφημιστικα εξοδα κτλ, κτλ, κτλ.). Και ενα μεγαλο προβλημα που θα συναντησετε ειναι η τοποθετηση του προιοντος στην αγορα (Πως και ποιος ειναι απαντησεις που πρεπει να απαντηθουν πριν καν ξεκινησετε). Και δυστυχως οι εποχες που διανυουμε ειναι παρα πολυ δυσκολες και οι τραπεζες δεν εχουν χρηματα να δωσουν σε εναν υποψηφιο επενδυτη. Ολα αυτα σε γενικες γραμμες και απο προσωπικη εμπειρια.

Φιλε BeerAllica βλεπω οτι εισαι στο καπανδριτι. Η γυναικα μου εχει πατρικα στις Αφιδνες και περναμε εκει αρκετες μερες του χειμωνα, οποτε θα μπορουσαμε να βρεθουμε να τα πουμε απο κοντα.

Φιλε Zontanos, επειδη μια μπυρα ειναι lager δεν σημαινει οτι δεν εχει και καποια ποιοτητα. Μπορει να ειναι και Lager και ποιοτικη. Καλη ποιοτητα βρισκεις σε ολους τους τυπους μπυρας οπως επισης κακη ποιοτητα σε ολους τους τυπους μπυρας. Απλα εδω στην Ελλαδα η μπυρα που επικρατει στην γευστικη μας παλετα ειναι η Lager (οι λογοι μπορουν να αναλυθουν στην πορεια). Και εδω τα πραγματα ειναι μπερδεμενα γιατι το τι αρεσει σε εσενα μπορει να μην αρεσει στον διπλα. Αυτο ομως δεν εχει σχεση με την ποιοτητα του προιοντος.

Φιλε Νικο, παρα το νεαρο της ηλικιας σου, βλεπω οτι κανεις πολυ ευστοχες ερωτησεις και μου αρεσει το παθος που επιδυκνειεις μεσα απο αυτες τις σελιδες. Ελα σε επαφη μαζι μου να τα πουμε περισσοτερο.

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος απο την λειτουργια των forum, αν καποιος μου απαντησει/θεσει ερωτημα , το συστημα θα μου στελνει email, η θα πρεπει να μπαινω εδω να βλεπω?
Αυτα για την ωρα. Σας ευχομαι Καλη Χρονια.

Διονύση καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.Νομίζω ότι οι αναφορές στο κόστος ήταν απλά περί δημιουργίας και όχι λειτουργίας, παρόλα αυτά καλά κάνεις και τα αναφέρεις μιας και έχουν άμεση σχέση και οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να τα λάβουν υπόψην.
Όσον αφορά τις λάγκερ φυσικά και γνωρίζω ότι μπορούν να είναι ποιοτικές, αλλά αυτός είναι και ο λόγος της διαφωνίας τελικά: αφού μπορούν, τότε γιατί δεν είναι; Γιατί να θέλει μια καινούρια ζυθοποιία να ανταγωνιστεί τα μεγαθήρια;
Παρεμπιπτόντως υπάρχει και ένα τοπικ στο φόρουμ που αγορά την μπύρα Νεδα.
Καλή πρωτοχρονιά σε όλους.

Sent from my iPawn.

Steliospal
02.01.2012, 17:37
Mετά απο αυτά που γράφονται για τη Νέδα, αμφιβάλλω αν θα ξαναδούμε το Nedaman :P

kostass
02.01.2012, 18:28
Mετά απο αυτά που γράφονται για τη Νέδα, αμφιβάλλω αν θα ξαναδούμε το Nedaman :P

Aσχετα με το τί γράφεται για την Νέδα εγώ βλέπω απίστευτα υγιές(και απο την μεριά του ζυθοποιού και απο την μεριά μας των σπιτοζυθοποιών) να συμμετάσχει ένας πραγματικός ζυθοποιός στο φόρουμ.
Καλωσήρθες και απο εμένα Διονύση και ελπίζω να μείνεις.

Ελπίζω να μην προσβληθείς ή ξενερώσεις με σχόλια που γράφονται εδώ, γενικά στα φόρουμ και στο ίντερνετ η επικοινωνία είναι πολύ διαφορετική απο αυτή που έχουν συνηθίσει μεγαλύτεροι άνθρωποι.
*Ιδανικά μπαίνεις κάθε μέρα και βλέπεις σχόλια σε όλες τις συζητήσεις που γίνονται, για το δικό σου μόνο, έχω την εντύπωση πως θα σου έρχονται email.

beerallica
02.01.2012, 19:18
Όποτε θέλεις, θα χαρώ κι εγώ να συναντηθούμε, το τηλέφωνό μου είναι στη σελίδα επικοινωνίας.

nedaman
02.01.2012, 22:23
still here man...

zontano
02.01.2012, 23:36
Έχουμε πει πολύ χειρότερα για μεγάλες εταιρείες του χώρου.
Εγώ όμως χαίρομαι περισσότερο απο όλους καθότι το ζυθοποιειο είναι δίπλα μου.

Sent from my iPawn.

kostass
03.01.2012, 00:28
still here man...

:up::up:

Steliospal
03.01.2012, 10:06
Όντως είναι υγιές και να κάθεται και να ακούει το μακρύ και το κοντό του καθενός εν δυνάμει πελάτη. Και που ξέρεις, πιθανώς να δει και κάποια πράγματα αλλιώς :)
Εμ πάσει περιπτώσει καλως ήρθες και πέρασε και απο τα καινούρια μέλη να μας συστηθείς και επισήμως :)

zontano
04.01.2012, 00:25
Όντως είναι υγιές και να κάθεται και να ακούει το μακρύ και το κοντό του καθενός εν δυνάμει πελάτη. Και που ξέρεις, πιθανώς να δει και κάποια πράγματα αλλιώς :)
Εμ πάσει περιπτώσει καλως ήρθες και πέρασε και απο τα καινούρια μέλη να μας συστηθείς και επισήμως :)

Δεν θα έλεγα ότι είμαστε"ο καθένας" εδώ μέσα.Μερικοί θα μπορούσαν να κάνουν ακόμα και ζυθοποιόυς μεγάλων εταιρειών να κοκκινίσουν.
Όπως και να έχει, άσχετα με το αν και πόσο αρέσει η Νεδα ως μπύρα, δεν μπορώ παρα μα σταθώ στο γεγονός ότι ξανά λειτούργησε μια εταιρεία που είχε κλείσει, προσφέρει δουλειά σε κάποιους ανθρώπους και φυσικά προσφέρει μια ακόμα επιλογή στους πελάτες μας, αντί της κλασσικής τριάδας πολυεθνικών...

Sent from my iPawn.

Steliospal
04.01.2012, 10:02
Δεν θα έλεγα ότι είμαστε"ο καθένας" εδώ μέσα.Μερικοί θα μπορούσαν να κάνουν ακόμα και ζυθοποιόυς μεγάλων εταιρειών να κοκκινίσουν.
Όπως και να έχει, άσχετα με το αν και πόσο αρέσει η Νεδα ως μπύρα, δεν μπορώ παρα μα σταθώ στο γεγονός ότι ξανά λειτούργησε μια εταιρεία που είχε κλείσει, προσφέρει δουλειά σε κάποιους ανθρώπους και φυσικά προσφέρει μια ακόμα επιλογή στους πελάτες μας, αντί της κλασσικής τριάδας πολυεθνικών...

Sent from my iPawn.

Μερικοί όμως απλά γουστάρουν τη μπύρα σαν ποτό και λένε τη γνώμη τους χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις και "ψάξιμο". Κ για το Νέδαμαν , μιας και μόλις μας γνώρισε , είμαστε ο καθένας :)

Για τα άλλα που λες συμφωνώ:up:

spyrusthevirus
04.01.2012, 10:52
νομίζω δεν έχω πιει νέδα, οπότε δεν ξέρω πώς είναι κλπ.

Αυτό που θα χε ενδιαφέρον (και του αξίζει και δικό του θρεντ) είναι να μας πει "εκ των έσω" πως αποφασίζει μια ζυθοποιεία τι μπύρες θα βγάλει, με ποια ποιοτικά και οικονομικά κριτήρια, πως επιλέγουν συνταγές κλπ, και γιατί δεν βλέπουμε μικροζυθοποιείες να στοχεύουν στη διαφορετική "μπυράκλα" (μια ωραία stout, μια βαρβάτη ipa ή pa, μια φρέσκια αρωματική λάγκερ κλπ), αλλά αντίθετα συνήθως οι μπύρες τους (δε μιλάω συγκεκριμένα για τη Νέδα) είναι σα να προσπαθούν να ανταγωνιστούν τις χειρότερες του χώρου και τα μεγαθήρια που τις φτιάχνουν.

Steliospal
04.01.2012, 11:03
Aυτό που θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον , θα ήταν κάποια στατιστικά , αν ποτέ θα μπορούσαμε να έχουμε , σχετικά με το πόση κατανάλωση θα είχε μία τέτοια υπερμπυράκλα που λες και ποιά θα ήταν η σχέση κόστους παραγωγής/κατανάλωσης. Δηλαδή καλά τα λέμε απο τη πλευρά μας για τις καλές μπύρες και καλά κάνουμε και τις στηρίζουμε, αλλά το θέμα είναι αν βγάζει περισσότερα αυτός που πουλάει την χ/ψ/ω porter, ipa κτλ ή αυτός που πουλάει την χ.ψ.ω lagerια (δεδομένου οτι ο κλασσικός ο Έλληνας νομίζει οτι η μπύρα είναι μόνο η lager και αν θα μπορέσει να τη συνδυάσει με κοκορέτσι και όχι με πικρή σοκολάτα)

spyrusthevirus
04.01.2012, 11:37
Δηλαδή καλά τα λέμε απο τη πλευρά μας για τις καλές μπύρες και καλά κάνουμε και τις στηρίζουμε, αλλά το θέμα είναι αν βγάζει περισσότερα αυτός που πουλάει την χ/ψ/ω porter, ipa κτλ ή αυτός που πουλάει την χ.ψ.ω lagerια (δεδομένου οτι ο κλασσικός ο Έλληνας νομίζει οτι η μπύρα είναι μόνο η lager και αν θα μπορέσει να τη συνδυάσει με κοκορέτσι και όχι με πικρή σοκολάτα)

εξαρτάται απο τις εταιρίες που αναφέρεσαι. Το να συγκρίνουμε άμστελ με crazy donkey σε πωλήσεις θα ήταν αστείο, η Αθηναική βγάζει τη μέρα 2 φορές όλη την παραγωγή της crazy donkey (υπερβολή ftw). Θα μπορούσαμε όμως να συγκρίνουμε την λάγκερ της κερκυραικής με πχ την pale ale της septem.

Άσε που ένα ποιοτικό (και δυσεύρετο) προιόν έχει την τάση να δημιουργεί σταθερούς πελάτες, κάτι που είναι πολύ δύσκολο είδικά για μια καινούρια, μικρή, άγνωστη επιχείρηση με ήδη εδραιωμένους και πολύ ισχυρούς ανταγωνιστές.

Steliospal
04.01.2012, 11:48
εξαρτάται απο τις εταιρίες που αναφέρεσαι. Το να συγκρίνουμε άμστελ με crazy donkey σε πωλήσεις θα ήταν αστείο, η Αθηναική βγάζει τη μέρα 2 φορές όλη την παραγωγή της crazy donkey (υπερβολή ftw). Θα μπορούσαμε όμως να συγκρίνουμε την λάγκερ της κερκυραικής με πχ την pale ale της septem.

Άσε που ένα ποιοτικό (και δυσεύρετο) προιόν έχει την τάση να δημιουργεί σταθερούς πελάτες, κάτι που είναι πολύ δύσκολο είδικά για μια καινούρια, μικρή, άγνωστη επιχείρηση με ήδη εδραιωμένους και πολύ ισχυρούς ανταγωνιστές.

Καλά προφανώς δεν συγκρίνω αθηναϊκή με οτιδήποτε. Σκεφτόμουν , πχ κάτι παρόμοιο με το δικό σου: Νέδα με crazy donkey πχ.
Ένα ποιοτικό προϊόν όπως λες κι εσύ , μπορεί να είναι δυσεύρετο.Από την άλλη μία κλασσική lager από μικρή εταιρία , έχει να ανταγωνιστεί όπως είπες μεγάλες εταιρίες. Είναι λεπτή η γραμμή. Γι αυτό θα είχε ενδιαφέρον μία τέτοια έρευνα , για να δούμε τι συμφέρει τον ζυθοποιό να φτιάχνει και όχι τι μας αρέσει εμάς.
Απλά το λέω γιατί τα χώνουμε σε ζυθοποιούς χωρίς να σκεφτούμε οτι πρόκειται πρωτίστως για επιχείρηση που θέλει να βγάλει λεφτά και δεν ξέρουμε τι συμφέρει και τι όχι.

spyrusthevirus
04.01.2012, 14:04
Απλά το λέω γιατί τα χώνουμε σε ζυθοποιούς χωρίς να σκεφτούμε οτι πρόκειται πρωτίστως για επιχείρηση που θέλει να βγάλει λεφτά και δεν ξέρουμε τι συμφέρει και τι όχι.

Κοίταξε, η brewdog, που δε νομίζω να είναι πάααρα πολύ μεγαλύτερη απο την πχ craft (εκτός αν είμαι τραγικά λάθος :P) πέτυχε. όποια μπύρα της έχω δοκιμάσει ήταν μια προσπάθεια που άξιζε, ήταν προσεγμένη, και σε καμία περίπτωση δεν κυνηγούσε το κοινό που είναι κολλημένο με τις χαζολάγκερ (παρ'ότι έχω ανακαλύψει οτι και σε αυτούς αρέσουν).
Το ίδιο και οι mikkeler, που αν το έχω καταλάβει σωστά δεν έχει κάν δικό του ζυθοποιείο.
και και και.
Οι αποδείξεις λένε οτι υπάρχουν περιπτώσεις που πετύχανε. Φτιάξανε κάτι πολύ καλής ποιότητας, και ο κόσμος ανταποκρίθηκε. Μπορεί να μην έγιναν δισεκκατομυριούχοι, αλλα το ότι ακόμα λειτουργούν και βγάζουν και νέες ετικέτες μάλλον είναι καλό σημάδι.

Μήπως αυτό κυνηγάνε οι νέοι του χώρου? Κέρδος με το σκεπτικό "έλα μωρέ, αφού πίνουν αμστελ με τα λιτρα θα πιουν και τη δικιά μου", προσπαθώντας να κάνουν οτι η αθηναική σε μικρότερη κλίμακα?

Steliospal
04.01.2012, 14:12
Κοίταξε, η brewdog, που δε νομίζω να είναι πάααρα πολύ μεγαλύτερη απο την πχ craft (εκτός αν είμαι τραγικά λάθος :P) πέτυχε. όποια μπύρα της έχω δοκιμάσει ήταν μια προσπάθεια που άξιζε, ήταν προσεγμένη, και σε καμία περίπτωση δεν κυνηγούσε το κοινό που είναι κολλημένο με τις χαζολάγκερ (παρ'ότι έχω ανακαλύψει οτι και σε αυτούς αρέσουν).
Το ίδιο και οι mikkeler, που αν το έχω καταλάβει σωστά δεν έχει κάν δικό του ζυθοποιείο.
και και και.
Οι αποδείξεις λένε οτι υπάρχουν περιπτώσεις που πετύχανε. Φτιάξανε κάτι πολύ καλής ποιότητας, και ο κόσμος ανταποκρίθηκε. Μπορεί να μην έγιναν δισεκκατομυριούχοι, αλλα το ότι ακόμα λειτουργούν και βγάζουν και νέες ετικέτες μάλλον είναι καλό σημάδι.

Μήπως αυτό κυνηγάνε οι νέοι του χώρου? Κέρδος με το σκεπτικό "έλα μωρέ, αφού πίνουν αμστελ με τα λιτρα θα πιουν και τη δικιά μου", προσπαθώντας να κάνουν οτι η αθηναική σε μικρότερη κλίμακα?

who knows. Παίζει και αυτό που λες , απλά δεν μπορώ να φανταστώ οτι κάποιος παίρνει τόσο αψήφιστα τη δημιουργία μπύρας.Αλλά και όχι μόνο μπύρας, και ενός οποιουδήποτε εργοστασίου/εταιρίας γενικώτερα
Επίσης είναι και το που θέλεις να προωθήσεις τη μπύρα σου (εγχώρια ή ευρωπαϊκά) ή και οι δασμοί στο εκάστοτε κράτος που φτιάχνεται η μπύρα, το marketing τα κοννέ, (προφανώς) η γεύση και και και...

kostass
04.01.2012, 14:47
Όλες οι μικροζυθοποιείες στις άλλες χώρες ζούνε παράγωντας μπύρες, όχι λαγκερόζουμα. Πολλές έκλεισαν βέβαια, αλλά στην Ελλάδα με μηδέν ανταγωνισμό νομίζω οποιαδήποτε τέτοια κίνηση θα ήταν κομπλέ...

*Οι μπύρες της Craft είναι το πολύ μέτριες(άντε η black lager είναι συμπαθητική). Συγκρινόμενη βέβαια με τοπική μαζική παραγωγή είναι άπειρες φορές καλύτερη.

Steliospal
04.01.2012, 15:02
...αλλά στην Ελλάδα με μηδέν ανταγωνισμό νομίζω οποιαδήποτε τέτοια κίνηση θα ήταν κομπλέ...
.

Αυτό δεν ισχύει για το μέσο Έλληνα που πίνει πράσινη και του αρέσουν οι "κόκκινες" στο τσακίρ κέφι!

kostass
04.01.2012, 15:24
Αυτό δεν ισχύει για το μέσο Έλληνα που πίνει πράσινη και του αρέσουν οι "κόκκινες" στο τσακίρ κέφι!

ακριβώς γι αυτό δεν απευθύνεσαι σε αυτό το κοινό
δεν νομίζω να είμαστε τοσο λίγοι πια, εμείς που θέλουμε ποιοτικό κρασί, μπύρα, φαγητό.

spyrusthevirus
04.01.2012, 16:51

νομίζω οτι και ο μέσος άγγλος έτσι είναι. απλά αντί για λαγκερόζουμα πίνει aleόζουμα :P

ίσως και μια κίνηση "συναδελφική" απο μικροζυθοποιείες με σκοπό να βγουν προς τα έξω θα ήταν καλή. μια εμφάνιση σε εκμπομπή μαγειρικής, ένα ρεπορτάζ σε πρωινάδικο κλπ. Δεν δεχομαι να βλέπω μαστερ σεφ, να μου παριστανουν τους γκουρμε κλπ και να τους βάζουν να μαγειρεύουν με άμστελ.xD

zontano
04.01.2012, 16:58
ακριβώς γι αυτό δεν απευθύνεσαι σε αυτό το κοινό
δεν νομίζω να είμαστε τοσο λίγοι πια, εμείς που θέλουμε ποιοτικό κρασί, μπύρα, φαγητό.

Πολλοί είναι αυτοί που θέλουν ένα ποιοτικό προϊόν, είναι αρκετά λιγότεροι αυτοι όμως που θα πληρώσουν το κόστος και δεν θα προτιμήσουν ένα άλλο με μισό κόστος ακόμα και αν δεν τους αρέσει τόσο.
Θυμάμαι μια φορά που κέρασα έναν φίλο μια Brewdog και ενώ μου είπε ότι μάλλον είναι η καλύτερη μπίρα που έχει πιεί, μόλις την τελείωσε παράγγειλε μια πράσινη...
Αναρωτιέμαι αν η Νεδα βγάζει βαρελίσια, αν όχι τότε έχει χάσει πολύ πωλήσεων, καθώς εδώ στην Μεσσηνία με τόσους τουρίστες θα είχε κάνει χρυσές δουλειές.Είναι γνωστό ότι όταν έχει βαρελίσια τότε παραγγέλνουν βαρελίσια άσχετα με το τι μάρκα είναι...αν όμως δεν έχει τοτε παραγγέλνουν ονομαστικά:αμστελ/χαινεκεν/μυθος.

Sent from my iPawn.

chalice
27.02.2012, 16:58
Δεν ξέρω αν έχει ξαναπαίξει κάπου εδώ, αλλά το (ξανα)ποστάρω γιατί μου άρεσε. Προς έμπνευση αυτών που πραγματικά ενδιαφέρονται να δημιουργήσουν... :)

Becoming a Microbrewer / By Jay Krause

I got into brewing in my mid-twenties, brewing at home at first as I was short of cash and wanted to continue drinking decent beer. The learning curve is steep; I chose to get straight into all grain brewing and all the science surrounding it. The more I read, the more I understood. The more I understood, the more I practiced. The more I practiced, the better the results. I also discovered that what is needed more than just theory and scientific knowledge, was the confidence to do things differently and attempt to hypothesise the outcome, to explore different beer styles and use strange ingredients. Sometimes it worked, sometimes it failed, but the knowledge I gained was invaluable; I simply loved brewing, and the desire was there to brew on a larger scale.

Add on a couple of years, some scary commitments and a whole pace of life change and I’m sat typing this in a microbrewery – MY microbrewery. What became immediately apparent when taking on this venture was that it’s not just about brewing. I’m sat in my office area with my back to all the myriad jobs which need doing – the constant cleaning, casks to be washed, bits of maintenance, people to call, admin to organise, stock to deliver – sometimes it seems like this job isn’t much about brewing at all; it’s easy to forget how far things have come when I’m caught up in the day to day stuff. I won’t lie, it’s been testing at times. From the initial lack of three-phase power to having to sort out the electrics myself after the electrician did a runner for a week (luckily I have some knowledge of electrical theory), it’s sometimes been a struggle.

Only time will tell if I’ll be successful or not, but as I have my back to all of these jobs, in front of me physically is a good luck card, at the bottom of which reads: “A successful person is one who can lay a firm foundation with the bricks that others throw at them.” I don’t envisage it getting easier, though thankfully I’m not a panicker, I have the ability to think logically in a seemingly catastrophic situation and most importantly there still remains the love of making and drinking good beer, which is why I got into brewing in the first place.

http://www.portstreetbeerhouse.co.uk/blog/becomingamicrobrewer

Calm Dreamer
29.02.2012, 13:44
Για να έχουμε και μια ιδέα για λίγη σοβαρή σκέψη
http://visualnews.columnfivemedia.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2012/02/Intuit-indie-brewers.png

nikosompurman
04.03.2012, 18:21
Γιατί αυτό ρε παιδιά??

takis56
12.09.2012, 12:19
δύο λέξεις με αντιφατικό προσανατολισμό.
στο όνειρο ότι θέλω κάνω,βλέπω τα πράγματα μόνο απ την δική μου σκοπιά, γενικώς αποφασίζω και διατάζω.
στο επιχειρείν είμαι υποχρεωμένος να σκεφτώ χιλιάδες παραμέτρους έξω από εμένα και είμαι υποχρεωμένος να κινηθώ με αριθμούς που ισοδυναμούν με χρήματα.
"θέλω να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα"
απ την σκέψη (του συγκεκριμένου μότο) μέχρι την υλοποίηση του έχει χαθεί-τις περισσότερες φορές- το πρώτο ουσιαστικό.
είναι λοιπόν άτοπο να βάζουμε στην γκιλοτίνα τους "επιχειρείν"
υπάρχει όμως το ενδεχόμενο που όταν το επιχειρείν "στέκεται" να μπορεί - γνωρίζοντας την απώλεια- να προσφέρει το διαφορετικό που -εκ των πραγμάτων- αφορά την μειοψηφία.αυτή η περίπτωση αφορά τον "επιχειρείν" που στη διαδρομή δεν έχασε το "'όνειρο".μειοψηφικό κι αυτό.

"αν δεν θέλεις να χάσεις τον φίλο σου μην του δανείζεις χρήματα"

tkata
04.01.2013, 06:43
Μια μικρή επιχείρηση, σε οποιοδήποτε αντικείμενο, για να επιβιώσει πρέπει αν προσφέρει ποιοτικό, φθηνό και εξειδικευμένο προϊόν σε niche & sub-niche αγορές. Πρέπει να βρει τις τάσεις του κοινού που την ενδιαφέρει και να πάει στοχευμένα. Ακόμα και να το δημιουργήσει το κοινό!

Εκεί που γίνεται πόλεμος είναι στο ποια εταιρία θα ελέγξει τον τελικό πωλητή (μπαρ, εστιατόριο), ο οποίος ο καημένος, τρώει όλο το ρίσκο στο κεφάλι, τον κάνουν και αποθήκη, και χάνει και το μπόνους άμα δεν πιάσει τις κλίμακες. Ξεφτίλα.

Άκουσα να λέτε για brewrestaurants ή κάτι τέτοιο. Αντιλαμβάνομαι το concept. Όμως εδώ στην ουσία δεν έχουμε να κάνουμε με ιδιωτική ετικέτα;

Αν ένα μεγάλο μπαρ, έστω ροκ-καφέ-μπαρ, μεγάλο με κατανάλωση τούμπανο και όνομα πολύ παλιό, ήθελε να μπει στο κόλπο αυτό, γιατί να κάνει τέτοια επένδυση με το ανάλογο ρίσκο, και να μην κάνει μια συμφωνία με μια μικροζυθοποιία να του φτιάχνει 2-3 μπίρες με συμφωνημένη δικιά του ετικέτα και συνταγή, ή έστω να πληρώσει κάποιον μάγο της μπίρας να μου φτιάξει (πόσα να θέλει) μερικές συνταγές;;;;;; Αν πάω στον τάδε μικρό, π.χ. στον Νέδα, λόγου χάρη, και του κάνω συμφωνία για 50.000 λίτρα το χρόνο, θα πει όχι;;; Ας είναι και λίγο ακριβότερα από την Αθηναϊκή ζουμοποιία στο λίτρο. Η διαφορά δεν θα είναι μεγαλύτερη από τις αποσβέσεις των επενδύσεων σε πάγιο εξοπλισμό (και μην μου πει κανένας ότι οι αποσβέσεις μειώνουν τον φόρο γιατί είναι χαζό επιχείρημα, το λέγαμε κάποτε σε αυτούς που είχαν χρήματα για επενδύσεις, είναι σαν να κλέβεις τον εαυτό σου, εκτός και αν τα περισσότερα είναι δανεικά οπότε το δικό σου ROI πάει στον θεό, τεσπα..) Να μην σου πω ότι κάνεις και συμβόλαιο προθεσμιακό και προαγοράζεις την παραγωγή σε τιμή φοβερή. Μήπως;

Έχετε λεφτά για χάσιμο;

tkata
04.01.2013, 06:55
Διόρθωση...

Όταν κάνεις αυτό που σου αρέσει δεν βγαίνεις ποτέ χαμένος. Ιδιαίτερα αν στο τέλος δεν χρωστάς σε κανέναν. Απλά, σε εποχές που δεν υπάρχει ρευστό, όποιος το έχει δεν πρέπει να το δεσμεύει σε πάγια, γιατί ελλείψει δανεισμού το κόστος ευκαιρίας είναι τεράστιο...τον κίνδυνο πρέπει να τον μοιράζεσαι πάντα με κάποιο τρόπο, απαραβίαστη αρχή.

spyrusthevirus
04.01.2013, 17:36
δεν εχεις αδικο. αλλά η ιδέα του brew-restaurant είναι ότι σερβίρείς μπύρα φρέσκια που φτιάχνεις στο μαγαζί. Εκτός απο μια καλή μπυρίτσα δηλαδή προσθέτεις και μια ακόμα "ατραξιον" στο μαγαζί, τουλάχιστον ετσι το καταλαβαίνω εγώ. Δεν ειναι το θέμα να τη φτιάξεις κάπου (ας πουμε οτι θα ναι και καλή), να γράψεις πάνω "Spyrus Pub" και να την πουλήσεις.
Θα μπορούσες όμως να έρθεις σε συμφωνία με τη ζυθοποιεία να σου παράσχει τον εξοπλισμό και το προσωπικό ( master brewer) με ενα νοίκι. Αν και πάλι θα ναι πολύ ακριβό, δεδομένου του μεγέθους που επιβάλει ο νόμος σαν ελάχιστο.

tkata
04.01.2013, 18:02
δεν εχεις αδικο. αλλά η ιδέα του brew-restaurant είναι ότι σερβίρείς μπύρα φρέσκια που φτιάχνεις στο μαγαζί. Εκτός απο μια καλή μπυρίτσα δηλαδή προσθέτεις και μια ακόμα "ατραξιον" στο μαγαζί, τουλάχιστον ετσι το καταλαβαίνω εγώ. Δεν ειναι το θέμα να τη φτιάξεις κάπου (ας πουμε οτι θα ναι και καλή), να γράψεις πάνω "Spyrus Pub" και να την πουλήσεις.
Θα μπορούσες όμως να έρθεις σε συμφωνία με τη ζυθοποιεία να σου παράσχει τον εξοπλισμό και το προσωπικό ( master brewer) με ενα νοίκι. Αν και πάλι θα ναι πολύ ακριβό, δεδομένου του μεγέθους που επιβάλει ο νόμος σαν ελάχιστο.

Έχεις δίκιο, το θεματικό μέρος μου διέφυγε. Ιδιαίτερα αν μπορείς να έχεις ένα μέρος ώστε να φαίνεται ο εξοπλισμός, σε κάποιο ανοιχτό πατάρι ή πίσω από τις μπάρες ή έστω και μέσα στο χώρο σερβιρίσματος. Δεν είναι κακή ιδέα. Είναι θέμα οικονομικό καθαρά.

Αναφέρθηκες και στο ελάχιστο βάσει νόμου. Αφορά στη ποσότητα παραγωγής μόνο ή ρυθμίζει και τον ελάχιστο απαραίτητο εξοπλισμό, προσωπικό, εγκαταστάσεις κλπ., φαντάζομαι ναι, ε;

tkata
04.01.2013, 18:11
Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει η διανομή αλλά μόνο η in-house κατανάλωση ισχύει ότι ισχύει και τις μικρο-ζυθοποιίες; Δεν προβλέπει διαφορετικά πράγματα; Γιατί έτσι είναι σχεδόν απαγορευτικό. Εκτός και αν ο νόμος θέτει ελάχιστα προαπαιτούμενα ανάλογα με την παραγωγική δυναμικότητα. Αλλά και πάλι θα είναι δύσκολο να γίνουν κτιριακές προσαρμογές σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις, πρέπει να βρεθεί νέος χώρος. Φαντάζομαι. Και μεγάλο κεφάλαιο.

spyrusthevirus
04.01.2013, 18:42
Αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει η διανομή αλλά μόνο η in-house κατανάλωση ισχύει ότι ισχύει και τις μικρο-ζυθοποιίες; Δεν προβλέπει διαφορετικά πράγματα; Γιατί έτσι είναι σχεδόν απαγορευτικό. Εκτός και αν ο νόμος θέτει ελάχιστα προαπαιτούμενα ανάλογα με την παραγωγική δυναμικότητα. Αλλά και πάλι θα είναι δύσκολο να γίνουν κτιριακές προσαρμογές σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις, πρέπει να βρεθεί νέος χώρος. Φαντάζομαι. Και μεγάλο κεφάλαιο.

ναι, όχι.
Ενα περιεργο πράμμα, οι νόμοι ειναι φτιαγμνενοι ώστε να αποκλείουν απο την αγορά νέους επενδυτες, εκτός αν ειναι μια πολυεθνική με μερικά εκατομμύρια κεφάλαιο. κοιτα να δεις πράμματα.

sharp_electron
04.01.2013, 19:20
Ενα περιεργο πράμμα, οι νόμοι ειναι φτιαγμνενοι ώστε να αποκλείουν απο την αγορά νέους επενδυτες, εκτός αν ειναι μια πολυεθνική με μερικά εκατομμύρια κεφάλαιο. κοιτα να δεις πράμματα.

well said. κλαυσίγελος :)

tkata
04.01.2013, 19:33
ναι, όχι.

Δεν ισχύει μόνο στην αγορά μπίρας. Όμορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος...
Ελεύθερη οικονομία μόνο στο όνομα. Ο προστατευτισμός καλά κρατεί.

Άρα, αγοράζεις παλιό αξοπλισμό για ντεκόρ και δίνεις παραγγελία φασόν σε κάποιον άλλο. Δεν σε αναγκάζουν να γίνεις καραγκιόζης;;;;

tkata
04.01.2013, 19:43
Η χώρα δεν γουστάρει τον ανταγωνισμό.
Δεν γουστάρει τις νέες ιδέες.
Δεν γουστάρει τους νέους ανθρώπους.
Δεν γουστάρει την εξέλιξη.
Δεν γουστάρει τη γνώση.
Δεν γουστάρει την όρεξη για δουλειά.
Είναι δέσμια των πελατειακών της συμφερόντων.

Και αν υπάρχουν άνθρωποι με ταλέντο και όρεξη σχεδόν τους απαγορεύει να δραστηριοποιηθούν (χωρίς καμία λογική εξήγηση που να στηρίζεται σε κάποια εθνική στρατηγική), και οι λίγοι που με θυσίες τελικά ξεκινάνε κάτι, τους βγάζει το λάδι, τους ισοπεδώνει, με πολλούς και διάφορους τρόπους, τους αναγκάζει να λειτουργούν σε καθεστός ημι-παράνομο ώστε να είναι εξαρτώμενοι από διάφορα συμφέροντα (έννομα ή μη...)

zontano
04.01.2013, 20:12
Η χώρα δεν γουστάρει τον ανταγωνισμό.
Δεν γουστάρει τις νέες ιδέες.
Δεν γουστάρει τους νέους ανθρώπους.
Δεν γουστάρει την εξέλιξη.
Δεν γουστάρει τη γνώση.
Δεν γουστάρει την όρεξη για δουλειά.
Είναι δέσμια των πελατειακών της συμφερόντων.

Ανταγωνισμός= χάνουν χρήματα Καλόβολεμένοι
Νέες ιδέες= παράκαμψη των παλαιών που βολεύουν κάποιους.
Νέοι άνθρωποι;; Ποιος τους λαμβάνει υπόψη του...Αφού έχουμε δει που το πάνε.Κάφε- μπύρα και κάνα γκομενάκι.
Εξέλιξη= παράκαμψη των παλαιών κατεστημένων που μας δίνουν ένα(έξτρα) κομμάτι ψωμί.Από που θα παίρνουμε μίζες και φακελάκια μετά;;
Γνώση;;;ΛοΛ όσο πιο πολλά ξέρετε τόσο πιο άχρηστοι γινόμαστε, άρα δεν πρέπει να ξέρετε, και αυτά που διαβάζετε στο γουγλη είναι εικασίες και ψέματα.Σκάστε 200 ευρώ και όλα θα κυλήσουν ομαλά.
Όρεξη για δουλειά;;; Ποιος δουλεύει για 700 τον μήνα; Εδώ δεν δουλεύαμε πριν που παίρναμε 1200, τώρα θα ξεκινήσουμε.

Sent from my Galaxy Nexus

kostass
04.01.2013, 20:59
ναι, όχι.

Επίσης αυτοί οι νόμοι εύκολα "παρακάμπτονται" αν έχεις θείο κάποιον υπουργο και σου φτιάξει υπο-υπο-υπο-νόμο μόνο για σένα...
Π.χ.? Η μικρο-μικρο-ζυθοποιία της πλάκας που υπάρχει στην "Πολιτεία" εδώ στην Πάτρα και βγάζει χαλασμένη μπύρα. Κανονικά δεν θα έπρεπε να είχε άδεια...

Η χώρα δεν γουστάρει τον ανταγωνισμό

Η ασύδοτη "ελεύθερη" αγορά της δήθεν "ισότητας", ανάμεσα σε άνισους, δεν γουστάρει όντως ανταγωνισμό. Μας έχουν δημιουργηθεί διάφορες ψευδαισθήσεις μετά από τόσα χρόνια κατηχητικού(τηλεόρασης) από παιδάκια...

tkata
04.01.2013, 21:19
Έτσι το βλέπω και εγώ, συμφωνώ και με τους δυο σας.

Για αυτό αναφέρθηκα σε δήθεν ελεύθερη οικονομία και προστατευτισμό. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν κρατάνε πλέον ούτε τα προσχήματα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν "κινδυνεύουν" πλέον. Αν και είναι πλέον προφανές σε όλους ότι η χώρα δεν λειτουργεί σωστά, παρ'όλα αυτά οι δεσμοί και οι εξαρτήσεις με το παρελθόν μας κρατάνε πίσω.

tkata
04.01.2013, 21:31
Από συζήτηση με φίλο επιχειρηματία.

"...όπως τα έχουν κάνει τα πράγματα, με συμφέρει να μην κόβω αποδείξεις περισσότερο από παλιά...αντί να μειώσω τις τιμές καταλόγου, δεν κόβω απόδειξη και επιστρέφω το ποσό με την μορφή κεράσματος στον πελάτη, και εννοώ ολόκληρο το ποσό, με φπα, φόρο εισοδήματος και δημοτικά τέλη...αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κρατάω τον πελάτη στο μαγαζί με πιθανότητα να πάρει και 3η μπύρα, έχω ένα μαγαζί γεμάτο και όχι άδειο, και έχω και υψηλή κατανάλωση οπότε πιάνω και τις κουότες της εταιρίας...αν έκοβα αποδείξεις, δεν θα είχα πελατεία, δεν θα έπιανα τους στόχους, δεν θα πέρναγα καλά ούτε εγώ, ούτε οι πελάτες μου, και στο τέλος το καθαρό οικονομικό αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο αλλά με εμένα να κινδυνεύω να κλείσω το μαγαζί μου..."

Απλή λογική την οποία δεν διαθέτουν τα παιδάκια που κυβερνάνε (και καλά...)

zontano
04.01.2013, 23:00
...Και η λογική του τοπικού πελάτη που αν τυχόν και τον κεράσει ο ιδιοκτήτης/γνωρίσει τον ιδιοκτήτη/γνωρίσει κάνα γκομενάκι στο μαγαζί, ξεχνάει την απόδειξη.Ενώ αν του ξυνησει το φαγητό, δεν περάσει πολύ καλά η του επιτεθεί καμία περαστική γάτα, τότε ξαφνικά θυμάται ότι δεν του έκοψαν απόδειξη και την ζητά με ύφος.

tkata
04.01.2013, 23:33
...Και η λογική του τοπικού πελάτη που αν τυχόν και τον κεράσει ο ιδιοκτήτης/γνωρίσει τον ιδιοκτήτη/γνωρίσει κάνα γκομενάκι στο μαγαζί, ξεχνάει την απόδειξη.Ενώ αν του ξυνησει το φαγητό, δεν περάσει πολύ καλά η του επιτεθεί καμία περαστική γάτα, τότε ξαφνικά θυμάται ότι δεν του έκοψαν απόδειξη και την ζητά με ύφος.

Χίλια δίκια έχεις ρε φίλε! Εγώ δεν έχω δικό μου μαγαζί αλλά συμβαίνει αυτό. 100 φορές σου κάνουν το χατίρι, 1 άμα δεν, ορμάς να τους φάς ζωντανούς. Αυτός είναι ο κακομαθημένος θαμόνας, τι να κάνουμε... Όσοι έχουν μαγαζιά αυτές τις εποχές πρέπει να ξέρουν από σκληρό ροκ.

redprag
14.01.2013, 11:14
Για καθίστε λίγο ρε παιδιά.
Ο νόμος στον οποίο όλοι αναφερόμαστε μιλάει για μίνιμουμ 10ΗL αν είναι για επιτόπια κατανάλωση σε εστιατόριο (από την πρώτη παράγραφο).
Άρα αν φτιάχνω την μπύρα στο δίπλα κτίριο (π.χ 2ΗL) με άλλο όνομα και την πουλάω στο εστιατόριο μου... ο νόμος αυτός δε με πιάνει.
Σωστά;

kostass
14.01.2013, 11:23
Ο νόμος στον οποίο όλοι αναφερόμαστε μιλάει για μίνιμουμ 10ΗL αν είναι για επιτόπια κατανάλωση σε εστιατόριο

Απο ότι θυμάμαι πριν χρόνια που το κοίταξα δεν παίρνεις άδεια με μικρότερο των 10hl για παραγωγή, έχει αλλάξει αυτό?

beerallica
14.01.2013, 12:21
Ο νόμος στον οποίο όλοι αναφερόμαστε μιλάει για μίνιμουμ 10ΗL αν είναι για επιτόπια κατανάλωση σε εστιατόριο (από την πρώτη παράγραφο).
Άρα αν φτιάχνω την μπύρα στο δίπλα κτίριο (π.χ 2ΗL) με άλλο όνομα και την πουλάω στο εστιατόριο μου... ο νόμος αυτός δε με πιάνει.
Σωστά;ΜΑΛΛΟΝ. Γνωρίζω τουλάχιστον 3 μικροζυθοποιεία με εξοπλισμό <=5HL, τα οποία λειτουργούν κανονικά και νόμιμα.

kostass
14.01.2013, 17:24
ΜΑΛΛΟΝ. Γνωρίζω τουλάχιστον 3 μικροζυθοποιεία με εξοπλισμό <=5HL, τα οποία λειτουργούν κανονικά και νόμιμα.

υπο ποιο νομικό καθεστώς?
οπότε και εγώ με την κατσαρόλα μου ξεκινάω ζυθοποιείο? :)

thouki
31.01.2013, 23:04
Καλησπερα! καινουριο μελος και μολις διαβασα το topic αυτο αφου αποτελει ενα ονειρο. Εχοντας ηδη μια εταιρια να διαχειριστω απο πρωτο χερι μπορω να πω τα εξης:

1) πολυ τρεξιμο που στο τελος σου καταπινει ολη την ενεργεια για να ασχοληθεις με το πραγματικο αντικειμενο της εταιριας
2) πολυ γραφειοκρατια (τι προτωτυπο ε?!)
3) πολυ υπομονη να μην τσακωθειτε με καποιο δημοσιο υπαλληλο (δεν ειναι ολοι αχρηστοι αλλα λυπαμαι η περισσοτεροι μαλλον προσπαθουν να διατηρησουν το τιτλο και το επιδεικνυουν πολυ περισσοτερο τωρα που τους εκοψαν μισθους)
4) συνεχεις εναλλαγες φορολογιας
5) απο τη στιγμη που θα υπαρχει εγκατασταση φανταζομαι θα θες παραπανω αδειες, παραπανω ελεγχους.. (και καπου εκει θα προκυψει και κανα καλο φακελακι..)
6) Το επιχειρειν στην Ελλαδα αποτελει απο μονο του αδικημα. Εισαι ο επιχειρηματιας που προσπαθει να ξεζουμισει τον απλο κοσμο. Αν προσπαθεις να εισαι ενταξει και κυριος σου σπαει το στομαχι καθημερινα. Ενα απλο πραγμα να θες να κανεις 10 χαρτια τους πηγαινεις αλλο ενα σου ζητανε.

Ελπιζω να μην ακουγομαι αποκαρδιωτικος αλλα αυτες ειναι οι συνθηκες αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα. Και αμφιβαλλω αν θα αλλαξει συντομα και αλλα 10 μνημονια να υπογραφουν. Οποιος θελει να το ξεκινησει κατι τετοιο θα πρεπει ή να εχει δουλεια που να του επιτρεπει να τρεχει καθημερινα και πρωινα ή να μπορει να πληρωσει αλλον να τρεχει για εκεινον (κατα προτιμηση δικηγορο.. χεχε)

Υ.Γ: Δεν διεκδικω βραβειο πρωτοτυπιας. Απλα το ζω καθημερινα και υποθετοντας οτι μπαινουν παραγοντες με εγκαταστασεις και υγειας κτλ τα πραγματα ειναι ζωρικα

beerallica
01.02.2013, 02:35
Δεν φαντάζεσαι πόσο συμφωνώ. Ειδικά αν έχεις να κάνεις με προϊόντα που υπόκεινται σε ειδικούς ελέγχους, όπως το αλκοόλ. Δεν φαντάζεσαι.

sokinsilihok
01.02.2013, 08:57
Αααααχ, (με πολυ καημο και βασανο, σαν ελληνικής ταινίας) story of my life....
Καρασυμφωνω σε σημείο που θελω να τα βροντήξω και να κανω παρέα στον brewkolaka

Derek_
22.05.2013, 16:31
έχοντας μόλις διαβάσει και τις 15 σελίδες αυτού του thread θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετείχαν και έγραψαν εδώ την άποψη τους γιατί καταφέρατε να με πείσετε το πόσο μεγάλο λάθος θα ήταν να ασχοληθεί κάποιος με ένα τέτοιο εγχείρημα στην Ελλάδα (και ειδικά στην επαρχία!)

πριν προχωρήσω όμως με τα επιμέρους "της γκρίνιας" μου θα ήθελα να σας πω 2-3 πράγματα για τον εαυτό μου προκειμένου να καταλάβετε την θέση μου.

Έχοντας λοιπόν ζήσει στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στο Δουβλίνο ΛΑΤΡΕΨΑ το θέμα μπύρα τόσο ως καταναλωτής όσο και ως χομπίστας home-brewer.

θα μπορούσα ΑΝΕΤΑ να γράψω ένα ωραιότατο σεντόνι 10-15 σελίδων αναλύοντας την αγορά ζύθου του Δουβλίνου αλλά θα αρκεστώ να πω ότι όποιος από εσάς έχει έστω μια φορά επισκεφτεί τον "παράδεισο του αλκοολικού" (ποιητική αδεία βέβαια!) που απαντάει στο όνομα Δουβλίνο ξέρει ακριβώς για τι πράγμα μιλάω!!!

Επέστρεψα όμως στην Ελλάδα πριν 2 περίπου χρόνια λόγο ανειλημμένων υποχρεώσεων και εδώ και κανά-δυό μήνες ασχολούμαι ενεργά με την απαραίτητη έρευνα για την κατάρτιση ενός επιχειρηματικού σχεδίου για την ίδρυση μιας ζυθοποιίας (το μέγεθος και η φύση της χωράνε συζήτηση αλλά το γεγονός "ζυθοποιία" παραμένει!) και έχω να μοιραστώ μαζί σας τα εξής:

ΑΠΟ ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ!!!
εγώ θα προτιμήσω να φυλάξω τα λεφτά μου για κάτι άλλο (ή για αργότερα, αλλά ΟΧΙ ΤΩΡΑ!)

δεν ξέρω αν και κατά πόσο το έθιξε ο Νέδαμαν (σε αυτό το thread σίγουρα όχι, ίσως κάπου αλλού δεν ξέρω) αλλά ένα πολύ βασικό και ουσιώδες λάθος που κάνετε πολλοί εδώ μέσα είναι το ότι συγχέετε τον τελικό καταναλωτή με τον ΠΕΛΑΤΗ

please allow me to demonstrate if you may...

Μια ζυθοποιία (ασχέτως μεγέθους!) έχει πελάτες ΜΑΓΑΖΙΑ (μπαρ εστιατόρια κλπ κλπ), οι ΠΕΛΑΤΕΣ σου (ως ζυθοποιός) είναι αυτοί που με την σειρά τους έχουν πελάτες τους ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ! (οι οποίοι εν'τέλει θα πιούν την μπύρα σου!)

Κάνοντας λοιπόν την έρευνα μου και μιλώντας με υποψήφιους πελάτες (δλδ μαγαζιά!) το επίπεδο της ΑΓΝΟΙΑΣ και της ΒΛΑΚΕΙΑΣ (πάνω στο αντικείμενο "μπύρα" πάντα) που συνάντησα ήταν το λιγότερο να πω, απελπιστικό... αλλά έκανα και κάποιες αρκετά ενδιαφέρουσες διαπιστώσεις.

ο -υποτηθέμενος- πελάτης του -υποτηθέμενου- πελάτη σου λοιπόν όταν βγαίνει έξω "για ποτάκι" αγοράζει με την εξής σειρά σημαντικότητας,

1)Διασκέδαση
2)ωραίο περιβάλλον-καλό σέρβις
και ΤΕΛΟΣ
3)ποτό

διαπιστώνεις λοιπόν αγαπητέ μελλοντικέ ζυθοποιέ ότι το ένα (και μοναδικό) προϊόν σου συμμετέχει στην αλυσίδα παραγωγής της διασκέδασης-εστίασης (δλδ του πελάτη σου!) ως -στην καλύτερη περίπτωση- το κερασάκι στην τούρτα αυτού!

Έχοντας λοιπόν τα υπ'όψην μας τα παραπάνω και σε συνδυασμό με την γενικότερη άγνοια του τελικού καταναλωτή επί του προϊόντος μπορούμε αρκετά εύκολα να απαντήσουμε στις εξής δύο πολύ κοινές ερωτήσεις εδώ μέσα.

Α)
Ε:Γιατί όλες οι Ελληνικές ζυθοποιίες επιμένουν να βγάζουν τα ίδια(?) λαγκεροζούμια-εϊλοζούμια?

A:Γιατί είναι το ψωμοτύρι τους και έτσι μπορούν και καλύπτουν έστω τους μισθούς και τις αποσβέσεις τους (και ένα κάποιο κέρδος?). Καταλαβαίνεις λοιπόν φίλε μελλοντικέ -ψαγμένε- ζυθοποιέ ότι δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ νόημα να φτιάχνεις ΜΠΥΡΑΡΕΣ την στιγμή που ο τελικός καταναλωτής (άρα συνεπώς και ο πελάτης σου με την σειρά του!) ΠΡΟΤΙΜΑ (λόγω χαμηλού κόστους και χαμηλών απαιτήσεων) το φτηνό λαγκεροζούμι που πληρώνει το νοίκι αντί για "πειραματισμούς, ποιότητες και μαλακίες!"

Β)
Ε:Μα αφού άλλοι αλλού με "πειραματισμούς, ποιότητες και μαλακίες!" τα πήγαν μια χαρά, γιατί να μην πάει και εδώ?

Α:Ακριβώς, η λέξη-κλειδί εδώ είναι το "άλλοι αλλού". Βλέπεις φίλε μελλοντικέ -ψαγμένε- ζυθοποιέ Στην Κέρκυρα, τις Κυκλάδες και την Κρήτη τα πήγαν και εξακολουθούν να τα πηγαίνουν μια χαρά γιατί οι ΠΕΛΑΤΕΣ τους έχουν με την σειρά τους πιο απαιτητικούς και καλύτερα εκπαιδευμένους τελικούς καταναλωτές ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (κατά βάση) οι οποίοι και με τις απαιτήσεις τους, τους βοηθάνε να συντηρήσουν και να επεκτείνουν την ζήτηση του προϊόντος σου άρα και του κύκλου εργασιών σου άρα και των κερδών σου!

ΣΥΝΕΠΩΣ και για να μην μακρηγορώ εγώ συμπεραίνω τα εξής, αν θέλετε κάποια στιγμή, είτε μέσω προσωπικών επιχειρηματικών πρωτοβουλιών είτε εθελοντικά χομπίστικα και από μεράκι να δείτε κάποια στιγμή στο μέλλον μια mainstream ΜΠΥΡΑΚΛΑ είτε τοπικής είτε πανελλαδικής κατανάλωσης το πρωτεύων είναι η καταπολέμηση ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ! του τελικού καταναλωτή. Αν δεν υπάρχει ζήτηση δεν υπάρχουν πωλήσεις άρα ούτε και κέρδη! Και αν δεν φροντίσεις να καλλιεργήσεις πρώτα την ζήτηση αυτή μην περιμένεις πολλά!

Φεστιβάλ home-brewing, ημερίδες-διαλέξεις γευσιγνωσίας, κλπ κλπ είναι μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!!!!!

Α! και έχε υπ'όψην σου αγαπητέ μελλοντικέ -ψαγμένε- ζυθοποιέ ότι τα φεστιβάλ και οι ημερίδες θα χρειαστούν το λιγότερο καμιά 10ετία σταθερών οργανωμένων αψάροτων προσπαθειών προκειμένου να δείξουν κάποιο θετικό πρώτο αποτέλεσμα...

θα μπορούσα να γράψω και άλλα, αλλά νομίζω ότι ήδη κούρασα οπότε σταματώ εδώ, ελπίζω η απογοήτευση μου να βοήθησε κάπως...

spyrusthevirus
22.05.2013, 18:07
Β)
Ε:Μα αφού άλλοι αλλού με "πειραματισμούς, ποιότητες και μαλακίες!" τα πήγαν μια χαρά, γιατί να μην πάει και εδώ?

Α:Ακριβώς, η λέξη-κλειδί εδώ είναι το "άλλοι αλλού". Βλέπεις φίλε μελλοντικέ -ψαγμένε- ζυθοποιέ Στην Κέρκυρα, τις Κυκλάδες και την Κρήτη τα πήγαν και εξακολουθούν να τα πηγαίνουν μια χαρά γιατί οι ΠΕΛΑΤΕΣ τους έχουν με την σειρά τους πιο απαιτητικούς και καλύτερα εκπαιδευμένους τελικούς καταναλωτές ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (κατά βάση) οι οποίοι και με τις απαιτήσεις τους, τους βοηθάνε να συντηρήσουν και να επεκτείνουν την ζήτηση του προϊόντος σου άρα και του κύκλου εργασιών σου άρα και των κερδών σου!

Πάντως, στην Κέρκυρα που πήγα πριν 2 χρόνια και πέρασα και απο το ζυθοποιείο και τον κόσμο/μαγαζιά που είδα, πλέον η Κερκυραική έχει καθιερωθεί στο μυαλό των ντόπιων. Καμιά ζυθοποιεία, ειδικά με τις τιμές της κερκυραικής, δεν μπορει να ζήσει απο το κύμα τουριστών του καλοκαιριού (ειδικά αν σκεφτείς οτι οι τουρίστες που κανουν κατανάλωση θέλουν να πίνουν practically free και η Κερκυραική δεν μπορει να μπει σε αυτή την κατηγορία).

Η μπύρα στην ελλάδα, ειδικά η εισαγόμενη (και η ελληνική, γενικώς), είναι πολύ ακριβή για να ασχοληθεί μαζί της ενας μη μυημένος, ωστε να μπεί στη φάση που ειμαστε εμεις και θα δίναμε και 9 ευρω για ενα ποτήρι βαρελίσια μικκελερ.
3.50 για ενα μπουκαλάκι 300μλ που φτιάχνεται 300χλμ απο δω και όχι στο βέλγιο η την αγγλία είναι πολύ για τον τελικό καταναλωτή, πώς να το κανουμε. Μπορει να υπάρχουν 4498 λόγοι που δεν ειναι στο χέρι του επιχειρηματία, αλλα αυτό δεν ενδιαφέρει τον τελικό πελάτη, αυτό που τον νοιάζει ειναι να πιει μια μπύρα χωρίς να πρέπει να πάρει δάνειο. Και αναφέρομαι κυρίως στις τιμές λιανικής και όχι στα μαγαζιά, που το πράμμα ξεφεύγει και ειναι αρκετά διαφορετική κουβέντα. Άσε που όταν τελικά φτάνει σε μενα η μπύρα έχει χάσει κάθε γευστική αξία απο τις κακουχίες(?), χαρακτηριστικό παράδειγμα η septem pale ale που απο το βαρέλι στο ζυθοποιείο δεν ήταν απλα καλύτερη και φρέσκια, ήταν απλά άλλη μπύρα απο αυτή που είχα πιει στο σ/μ.

Και μην ξεχνάς οτι έχει πέσει και η αγοραστική δύναμη, οι τιμές πρέπει να προσαρμοστούν κατάλληλα αν θέλουν οι επιχειρήσεις να επιβιώσουν.

AntonFred
22.05.2013, 18:52
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ! και αρκετη δοση τρελας. Αλλο πραμα να φτιαχνεις καλη μπυρα, αλλο να πινεις, και αλλο να πουλας.

Derek_
22.05.2013, 19:02
βασικά κακώς αναφέρθηκα στην Κερκυραϊκή (και την Σαντορινιά!) μιας και είναι όντως κάπως ιδιαίτερες περιπτώσεις και οι δύο καθώς αμφότερες πόνταραν σε ένα ήδη αρκετά καλά εκπαιδευμένο κοινό το οποίο και τις αντάμειψε... βέβαια μην υποτιμάς και την εποχιακή ζήτηση... δεν πάνε όλοι οι τουρίστες της Κέρκυρας στο Pink Palace (οι ντόπιοι ξέρουν! :-P ) υπάρχουν αρκετοί "εκλεπτυσμένοι" πελάτες!

βέβαια και το θέμα της τιμολογιακής πολιτικής που θίγεις είναι αρκετά σοβαρό και συμμετέχει και αυτό με την σειρά του "στο κακό μας το χάλι!" απλά... από την μεριά του παραγωγού δεν νομίζω ότι παίζει και τόσο ρόλο τι "καπέλο" θα μπει μετά... είναι πρόβλημα του μαγαζάτορα-πελάτη (σου) το πως θα καταφέρει να το διαθέσει από εκεί και πέρα, αν είναι σοβαρός επαγγελματίας θα το τιμολογήσει σωστά αν όχι θα φάει τα μούτρα του αργά ή γρήγορα... το θέμα είναι να φυλαχτείς για να μην ζημιωθεί το προφίλ του προϊόντος σου...

kostass
22.05.2013, 23:16
Πάντως πολύ απογοήτευση στο μήνυμα, σχεδόν το νιώθω ρε! Ωραίος που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας, γιατί αρκετοί εδώ μέσα για διάφορους λόγους έχουν σκεφτεί την ιδέα δημιουργίας μικροζυθοποιίας, όπως και εγώ.

Είμαι λίγο πιο αισιόδοξος πάντως για το όλο εγχείρημα και ακόμα και πως η άγνοια μπορεί να καταπολεμηθεί. Αυτό βέβαια με σωστές προσπάθειες και προιόντα. Η Septem νομίζω προς τα εκεί οδέυει καιρό τώρα, χωρις να ισχύουν απόλυτα οι ιδιαίτερες συνθήκες που αναφέρεις για τις άλλες μικροζυθοποιίες.

Η συναναστροφή με μαγαζάτορες είναι όντως ένα δύσκολο θέμα, θα χρειάζεται να τους εκπαιδεύσεις και αυτός. Φαντάζομαι θα τους αξιολογήσεις επίσης πριν συνεργαστείς, δεν θα πουλάς όπου κάτσει, ώστε να αποκλίσεις όσο μπορείς τέτοια προβλήματα. Βέβαια αν ισχύει σε τόσο μεγάλο βαθμό αυτό γίνεται ενδιαφέρουσα η προοπτική μιας brewpub...μμμμμμμ :)

Σίγουρα κανένα κομμάτι, από την δημιουργία της μικροζυθοποιίας μέχρι να βγάλεις και να πουλήσεις την μπύρα σου, δεν είναι εύκολο. Πρέπει πραγματικά να γουστάρεις να το κάνεις και να είσαι, όσο μπορείς, προετοιμασμένος για τεράστιες ταλαιπωρίες. Αν εμπιστεύεσαι το προιόν σου όμως, αλλά και τους ανθρώπους που θα συνεργαστείς, νομίζω είναι εφικτό να επιζήσεις επιχειρηματικά.
If you got the money για την επένδυση, that is :)

Derek_
22.05.2013, 23:38
Βέβαια αν ισχύει σε τόσο μεγάλο βαθμό αυτό γίνεται ενδιαφέρουσα η προοπτική μιας brewpub...μμμμμμμ :)

και όμως ισχύει γι'αυτό και εγώ εκεί καταλήγω... οι πόροι μου είναι περιορισμένοι και οι προοπτικές μικρές έτσι όπως έχει άρα δεν αξίζει να μπω στην λαιμητόμο της τράπεζας, αν καταφέρω να βρω κάποιον -νόμιμο- τρόπο να χρησιμοποιήσω τον υπάρχοντα ερασιτεχνικό (καζάνια και νταμιντζάνες δλδ! :p ) εξοπλισμό μου για την οικεία κατανάλωση μιας brewpub 100-150 θέσεων θα το παλέψω... αλλιώς τον δρόμο για το αεροδρόμιο τον ξέρω καλά...

Tsekouratos
22.05.2013, 23:48
Προσωπικά η ιδέα της δημιουργίας μιας BrewPub όπως την ξέρουμε (παραγωγή δηλαδή και διάθεση της μπύρας σχεδόν αποκλειστικά μέσα στον χώρο του μαγαζιού) μου φαίνεται σαν η πιο εύκολα αξιοποιήσιμη και λιγότερο δαπανηρή λύση!! Και προσωπικό όνειρο btw:p!!! Το ρίσκο και τα έξοδα, χωρις να φτάνουν την ίδρυση της ζυθοποιίας, είναι αρκετά μεγάλα αλλά δεν υπάρχει τόσο ο κίνδυνος να αποτύχεις λόγω μιας λάθος συμφωνίας με μεσάζοντες! Εκεί είσαι καθαρά εσύ και η επιχείρησή σου!! Οπότε και υπάρχει σε μεγαλύτερο ποσοστό η τρέλα να γνωρίσεις τον κόσμο, να δοκιμάσει την μπύρα σου (έξω από τα, όπως και να το κάνουμε, στενά όρια του homebrewing), να δεις αντιδράσεις και να ακούσεις γνώμες και να πράξεις ανάλογα!!

beerallica
23.05.2013, 00:27
Αντίθετα με όσα ίσως υπαγορεύει η κοινή λογική, ο νόμος ορίζει την κατώτατη χωρητικότητα του ζυθοβραστήρα στα 10HL για τις brewpubs, ενώ ο περιορισμός αυτός δεν ισχύει για τα μικροζυθοποιεία (Χάρμα: 5HL, Chios: 5HL, Donkey: 3HL). Για να είσαι νόμιμος και κάτω των 10HL δηλαδή, πρέπει να στήσεις μια pub και ένα μικροζυθοποιείο ξεχωριστά. Καλό, ε;

zontano
23.05.2013, 00:57
Δηλαδή ρε Άλεξ αν έχεις μια παμπ από πίσω σου Πόσο χαμηλά μπορείς να φτάσεις και να είσαι νόμιμος; Ποιά είναι η ελάχιστη ποσότητα; Έχουμε κάποιο λινκ που να αναφέρει λεπτομέριες;

beerallica
23.05.2013, 01:55
Πλάκα μου κάνεις ρε; Εδώ επικρατεί μεσαιωνικός σκοταδισμός! Όταν πήγα να πάρω άδεια λειτουργίας για το κατάστημα ο τυπάκος στο ΓΧΚ ωρυόταν ότι "αυτό που κάνετε κύριε είναι παράνομο" και έπρεπε να απαιτήσω να μου υποδείξει τον νόμο που παραβαίνω για να βγάλει το σκασμό και να κάνω τη δουλειά μου.

Φαντάζομαι οι μικροζυθοποιοί ξέρουν κάτι παραπάνω όμως, ιδίως αυτοί που ανέφερα νωρίτερα.

kostass
23.05.2013, 09:08
Καλό, ε;

Nαι αν και οι νόμοι αλλάζουν και αν δεν τους αλλάξουμε εμείς δεν θα τους αλλάξει κανένας...

Τι ωραία θα ήταν να είχαμε και τον Σοφοκλή στην παρέα πάντως.......

beerallica
23.05.2013, 10:47
Σούπερ θα ήταν αλλά και στο τηλέφωνο που τον πετυχαίνω ευχαριστημένος είμαι.

sokinsilihok
23.05.2013, 12:28
"Η Septem νομίζω προς τα εκεί οδέυει καιρό τώρα" Κωστα, το λες μονος σου ....ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ, και παρα το γεγονος οτι παει καλα, δεν εχει γίνει ουτε κανα "Μπυρα ΑΛφα" στην φημη

"Εδώ επικρατεί μεσαιωνικός σκοταδισμός! Όταν πήγα να πάρω άδεια λειτουργίας για το κατάστημα ο τυπάκος στο ΓΧΚ ωρυόταν ότι "αυτό που κάνετε κύριε είναι παράνομο" και έπρεπε να απαιτήσω να μου υποδείξει τον νόμο που παραβαίνω για να βγάλει το σκασμό και να κάνω τη δουλειά μου."
Τα λόγια του Αλεξ τα λένε όλα, δεν ξερω ποσοι απο εμας-εσας διαθετουν επιχειρηση (ποσο μαλλον υγειονομικού χαρακτηρα-ξερω καποιον που σημερα θα παει το κουραδοβαζακι του για ελεγχο :p) για να γνωρίζουν τι ειδικα βασανιστηρια πρεπει να περασεις για να φτασεις να πετας ταπες βαρελιών... ΠΧ περασα απο δυο επιμελητήρια χωρίς να παρω σαφη απαντηση για το τι νομοθετικες απαιτησεις υπαρχουν για την δημιουργια ζυθποιειου, σε σημειο που ηθελαν να κλεισω ραντεβου με εξωτερικο συνεργατη;) για να με ενημερωσει.

Με τις κατα καιρους αναζητησεις που εχουμε κανει ολοι εδω μεσα, εχουμε συμπερανει οτι η νομοθεσια ειναι τοσο "οτι ναναι" που οπου και να την πιασεις λερωνεσαι, με αποκορύφωμα το ζήτημα του ζυθεστιατόριου σε συγκριση με την ζυθοποιια που αναφερθηκε παραπανω.
Οποτε οοοοολοι ξεκιναμε με τρελη διαθεση, μετραμε τα λεφτα στις τσεπες μας και μετα απογοητευομαστε οικτρα. Αν το καλοκοιταξεις ειναι πιο νομιμο να φτιαξεις, νομιμα και να πουλησεις, ολα τα υπολοιπα αλκοολουχα παρα την "ταπεινη" (σε αλκοολ και οχι γευση) μπυριτσα

kostass
23.05.2013, 15:08
Αν το καλοκοιταξεις ειναι πιο νομιμο να φτιαξεις, νομιμα και να πουλησεις, ολα τα υπολοιπα αλκοολουχα παρα την "ταπεινη" (σε αλκοολ και οχι γευση) μπυριτσα

Μάλλον η ενασχόληση με το κρασί παραδοσιακά οφείλεται για την ευκολία με την οποία εμπορεύεσαι χύμα κρασί νόμιμα, οπότε καιρός είναι να τους αλλάξουμε και εμείς και για την μπύρα.

ioannisk
23.05.2013, 20:14
:up::up::up:Μάλλον η ενασχόληση με το κρασί παραδοσιακά οφείλεται για την ευκολία με την οποία εμπορεύεσαι χύμα κρασί νόμιμα, οπότε καιρός είναι να τους αλλάξουμε και εμείς και για την μπύρα.

spyrusthevirus
23.05.2013, 21:00
Αν το καλοκοιταξεις ειναι πιο νομιμο να φτιαξεις, νομιμα και να πουλησεις, ολα τα υπολοιπα αλκοολουχα παρα την "ταπεινη" (σε αλκοολ και οχι γευση) μπυριτσα

Αυτό εν μέρη οφείλεται και στην παράδοση που έχουμε στην ελλάδα σε κρασί, τσίπουρο, ρακι και ούζο. Οι παραγωγοί, κυρίως μικροί και "χύμα" είναι πολλοί και η αντίστοιχη ζήτηση είναι μεγάλη (και νομιζω θα αυξηθεί ακόμη περισσότερο τώρα που τα "ξενικά" ποτά ειναι απλησίαστα σε τιμές), επομένως ο έλεγχος που όλοι αυτοί επιτρέπουν στο προιόν τους (απο την πιστοποίηση μέχρι τη φορολογία) ειναι πολύ μικρότερος. Οι επαγγελματίες ζυθοποιοι στην ελλάδα μετριούνται στα δάχτυλα, αυτοί που κάνουν κρασί τσίπουρο και τα συναφή είναι μερικές χιλιάδες. για δοκίμασε να τα βάλεις μαζί τους. και αντε και τα έβαλες, πως σκατα θα τους ελέγξεις.

Οπότε τελικά, το θολό αυτό τοπίο οφείλεται και στο οτι στην Ελλάδα ακόμη δεν υπάρχει "συνείδηση μπύρας", ούτε απο τον καταναλωτή ούτε απο τον παραγωγό. Αυτό μαζί με τους τραγικούς ρυθμούς που γίνεται οτιδήποτε και τα μεγάλα ψάρια (λεγε με αθηναϊκή) δεν επιτρέπει να φτιαχτεί το νομικό πλαίσιο για υγιή ανάπτυξη του κλάδου.
Μάλιστα, θα τοποθετούσα τα μονοπώλια πιο πάνω απο την τραγική γραφειοκρατία για οτιδήποτε, για μενα ειναι απο τους βασικούς λόγους που η νομοθεσία δεν αγγίζεται παρότι υπάρχει η ανάγκη. Θα περίμενες δε οτι οι υποσχέσεις για ανάπτυξη και υποστήριξη του επιχειρηματία, τις οποίες εχει κάνει σημαία η αγαπητή μας κυβέρνηση, θα προωθούσαν μια αλλαγή. Ακου τώρα κατι τρελά, ο καπιταλισμός δε χτυπάει τα μονοπώλια, πόσο παράξενο. λολ.

kostass
23.05.2013, 21:44
Ακου τώρα κατι τρελά, ο καπιταλισμός δε χτυπάει τα μονοπώλια, πόσο παράξενο. λολ.

Είναι πραγματικά να απορείς...

pagou
30.05.2013, 11:26
στα εξοδα υπολογίστε και τα παρακάτω:

10% εως 50% επι της τιμης χονδρικής πώλησης καθε επιτυχημένου προϊόντος ειναι κόστος επικοινωνίας με τον πελατη:

οπτική επικοινωνία, προώθηση, website / eshop (εδω υπολογίζουμε και εξοδα λειτουργίας σε μερικες χιλιάδες ευρω) κτλπ

φυσικά μπορειτε να παραλείψετε τα παραπανω να κανετε ετικετα / website / καρτα για 1500 ευρω και μετα να λετε με νεύρα:
εχω καλύτερο προϊόν απο αυτόν, αλλα αυτός πουλά περισσότερο.

Εν συντομία:
Επενδύετε λεφτα για να βγάλετε λεφτα, εαν σας ενδιαφέρει το κερδος.
Τα παραπάνω οσο και αν δυσαρεστούν τους ιδιοκτήτες ειναι ενα σημαντικότατο - σχεδόν οσο και το προϊόν - κομμάτι της επιχείρησις.

Derek_
30.05.2013, 20:14
Επενδύετε λεφτα για να βγάλετε λεφτα, εαν σας ενδιαφέρει το κερδος. Τα παραπάνω οσο και αν δυσαρεστούν τους ιδιοκτήτες ειναι ενα σημαντικότατο - σχεδόν οσο και το προϊόν - κομμάτι της επιχείρησις.

:up:
ακριβώς!

chris82f
19.06.2013, 21:40
έχω ανεβάσει μία απάντηση σχετικά με νομιμότητα παραγωγής μπύρας σε άλλο thread.
http://forum.beer.gr/showthread.php?t=2925&page=4
Το παράθυρο είναι η ίδρυση αγροκτήματος ανεξαρτήτως ποσότητας παραγωγής μπύρας

dimit
27.09.2013, 03:10
ναι, όχι.

Ακριβώς!
Πολλά από όσα ειπώθηκαν σε αυτό το θέμα ισχύουν και τα γνωρίζω από την πρώην μου δουλειά, σχετική με τρόφιμα. Πλέον είμαι άνεργος εδώ και 1.5 χρόνο.

Ακόμα και άδεια λειτουργίας να θες να βγάλεις, υπάρχουν τα κυκλώματα που σου ζητάνε χρήματα πλαγίως για να μπορέσεις να βγάλεις την άδεια, πολλές φορές και σε συνεργασία με το πολιτικό σύστημα.

Επίσης ο Derek, έχει απόλυτο δίκιο σε ότι αφορά το σύστημα πελάτης-απαιτήσεις-ποιότητα. Οι πελάτες δεν είναι οι τελικοί καταναλωτές, και αν θέλετε τη γνώμη μου δεν ερωτόνται αν τους αρέσει το ένα ή το άλλο. Αλλά όταν πηγαίνεις κάπου και βλέπεις μόνο lager 2 το πολύ 3 μάρκες αυτό θα πάρεις. Τα λεφτά για τη διαφήμιση πολλά επίσης.

Άχρηστα χρήματα κατ' εμέ, συγγνώμη κιόλας, αν διαβάζει κάποιος διαφημιστής. Οι άνθρωποι πουλάνε αέρα, κινούν τα νήματα και αυτός που ματώνει για την παραγωγή δυσκολεύεται να τα βγάλει πέρα ή δεν αμοίβεται να τα βγάλει πέρα.

Μπορεί να έχεις το καλύτερο προϊόν στην αγορά. Μπορεί να το πουλάς φθηνότερα!! ακόμα και κάτω του κόστους! Δεν έχει καμία σημασία. Μία, δύο τρείς δε θα αντέξεις και θα τα παρατήσεις!

Μετά ακούμε καθημερινώς για την ανάπτυξη που έρχεται και που θα μας σώσει γιατί δε μπορούμε να αναπτυχθούμε μόνοι μας! Μιλάμε για τραγελαφικά πράγματα... που προσωπικά με θλίβουν καθημερινά.

Υ.Γ. Καλώς σας βρήκα κι εγώ. Είμαι άλλος ένας που θέλει να μάθει να φτιάχνει τη δική του μπύρα.

pagou
27.09.2013, 09:40
Είναι υπέροχο να κάνεις μπίρα και να απολαμβάνεις την διαδικασία.
Όταν ομως ασχολείσαι επαγγελματικά με το αντικείμενο, τοτε ειναι καλο να βγάζεις χρήματα.
Σωστο προϊόν & κατάλληλη επικοινωνία με τον πελάτη ειναι το κλειδί για τις πωλήσεις και η ανάθεση της διαδικασίας σε γραφειο, με εξειδικευμένους επιστήμονες, ειναι μια εξυπνη κινηση στην προσπάθεια να εχεις κερδη.

Μπορείς βεβαία να εμπιστευθείς τις δικές σου γνωσεις και δημιουργικότητα, στον αγώνα της επιχείρησης σου ενάντια σε αυτές που θα εχουν ανάθεση την διαδικασία σε εξειδικευμένους επιστήμονες.

Σου εύχομαι λοιπον καλή τύχη, στην προσπάθεια σου και κάθε επιτυχία.