Beer.gr

Σάββατο 20 Δεκεμβρίου 2014
Αναζήτηση RSS Feeds

ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΛΩΝ

ΧΟΡΗΓΟΣ

Notices

Εξοπλισμός Ό,τι αφορά τον εξοπλισμό

Απάντηση

Εργαλεία     Εμφάνιση    
spyrusthevirus is offline
spyrusthevirus's Avatar
Μέλος από: 29.05.2010
Βρίσκομαι: Πάτρα
Προτιμώ: ΦΙΞ
#11 Old 19.11.2011
Μπύρα

Απόσπασμα:
Προβολή μηνύματος kostass: και εγώ σου λέω με τα χίλια να πάρεις τους κάδους ζύμωσης που είναι για μπύρα και όχι random δοχεία

αν ψάξεις λίγο, σε ένα θέμα μας είχε αναλύσει ο electron_sharp κάποια πράγματα για τα πλαστικά, τι εστί food grade, βιομηχανικό, παραμορφώσεις με θερμοκρασίες και κατάλοιπα και άλλα τέτοια. Βαριέμαι να το βρώ, ίσως κάποιος κάνει τη μαγκιά

για πιο φθηνή εναλλακτική...δεν ξέρω πόσο πιο φθηνα και ποιοτικά θα σου βγει.
Αν έχεις κανα μπάρμπα/συγγενη που ν φτιάχνει κρασί μπορει να σου βρει η να σου δώσει μια γυάλινη νταμιτζάνα, θα κάνει δουλειά. Τι δυσκολίες/περιορισμούς έχει δε το ξέρω.
Θες πυκνόμετρο, εκτός αν σκεφτείς ενα τρόπο να μετράς στο περίπου (οχι μη το κάνεις. πάρε ενα πυκνόμετρο). Βαλβίδα για την εμφιάλωση (κάνεις τη ζωή σου ΠΟΛΥ πιο εύκολη). Αεροπαγίδα. Δεύτερο κάδο. Βρυσάκια φυσικά (ή άλλο τρόπο να βγάζεις γλεύκος απο μέσα). "Δοκιμαστικό Σωλήνα" για να μετράς πυκνότητα. Νομίζω δεν ξεχνάω κάτι. Όλα τα έχει στο κατάστημα και μπορεις να τα πάρεις ξεχωριστά απο όπου νομίζεις, αλλα δε θα ρίξεις (αν τη ρίξεις) την τιμή τόσο που να αξίζει το "ρίσκο": μην ξεχνάς οτι αυτά είναι 100% σίγουρα κατάλληλα για μπύρα

σημείωσε οτι η τιμή του κιτ εξοπλισμού που έχει στο σοπ είναι μάλλον η χαμηλότερη που θα βρεις, εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει καλύτερη.
Παράθεση

Οι διαφημίσεις αυτές εμφανίζονται μόνο σε ανώνυμους επισκέπτες
Εγγραφείτε στο forum για να μην εμφανίζονται σε σας.

sharp_electron is offline
sharp_electron's Avatar
Μέλος από: 08.03.2011
Προτιμώ: Ottakringer Helles
#12 Old 19.11.2011
Μπύρα

Απόσπασμα:
Προβολή μηνύματος spyrusthevirus: μια γυάλινη νταμιτζάνα, θα κάνει δουλειά. Τι δυσκολίες/περιορισμούς έχει δε το ξέρω.
Θα σου πω εγώ. Σαν υλικό δεν έχει κανένα πρόβλημα,απλά είναι σκωτούρα οι μεταγγίσεις χωρίς βρυσάκια.

Α, και σπάει εύκολα

To
To view links or images in signatures your post count must be 50 or greater. You currently have 0 posts.
είναι ένα blog
To view links or images in signatures your post count must be 50 or greater. You currently have 0 posts.
. Σαν Focus και ΒΗΜΑScience, αλλά καλύτερο.
, θα σ' αρέσει.
Παράθεση
spyrusthevirus is offline
spyrusthevirus's Avatar
Μέλος από: 29.05.2010
Βρίσκομαι: Πάτρα
Προτιμώ: ΦΙΞ
#13 Old 19.11.2011
Μπύρα

Απόσπασμα:
sharp_electron;64730Α: και σπάει εύκολα
ναι αν θελήσεις να παίξεις μπάσκετ με τον κάδο ζύμωσης μάλλνο θα σπάει. άσε το άλλο, δε θα αναπηδήσει καν.
Για τους υπόλοιπους φυσιολογικούς λοιπον είναι μια κομπλε αλλά βαριά λύση. οκ?

Τροποποιήθηκε τον χρήστη spyrusthevirus 19.11.2011, στις 01:12.
Παράθεση
Bottlemaster is offline
Bottlemaster's Avatar
Μέλος από: 18.11.2011
Βρίσκομαι: Ροδος
Προτιμώ: franziskaner
#14 Old 19.11.2011
Μπύρα

Για τις πατεντες το φοβαμε και εγω, δεν εχω και καπια πειρα για να ξερω. Σιγουρα ειναι πολυ πιο ευκολο με ενα set που ειναι και φτιαγμενο για αρχαριους.

Επισης, ειδα οτι σε μεγαλητερη παραγωγη χρησιμοποιουνται inox δοχεια, τα οπια ακριβος ιδια, εμφανισιακα παντα (αν και δεν μπορω να φανταστω τι αλλη διαφορα εχουν) χρησιμοποιουν οι μελισσοκομοι. Στην απιθανη περιπτωση που καταφερω να αποσπασω ενα μικρο, αρνιτικη επιδραση απο το οτι προιγουμενος υπηρξε μελι δεν νομιζω να μπορει να υπαρξει ε;

Νταμιτζανες, κατι αλλα που τα ξερω απο λαδι (που επισεις εχω δει σε φοτο) κλπ βρισκονται.... Το θεμα επανερχετε στο οικονομικο και στο αν αξιζει. Αν ειναι να μου βγουν 50 ευρο πχ και να πρεπει νακανω πατεντες για βρυσακια η δεν ξερω και εγω τι καλητερα να δωσω 75. Αν μπορεσω ομως να βρω δωρεαν τους καδους, να κλεινω τα μπουκαλια με φελο (γινετε η χαλαει την γευση; ) και να προμιθευτω τα απολυτος απαρετιτα και ριξω την τιμη παραπολυ τοτε ισως το δοκιμασω... Και αν δεν τα καταφερω, ξαναπροσπαθω οταν θα εχω τα λευτα.
Παράθεση
lizard is offline
lizard's Avatar
Μέλος από: 05.06.2009
Βρίσκομαι: Argyroupoli/Athens
Προτιμώ: The last one before the next one...
#15 Old 19.11.2011
Μπύρα

Θεωριτικά όσα έχεις σκεφτεί ως ένα σημείο στέκουν .Πρακτικά όμως και θα το διαπιστώσεις αν το προχωρήσεις ,μάλλον θα αντιμετωπίσεις προβλήματα στην διαδικασία(και όντας αρχάριος). Πχ μεταγγίσεις,απολυμάνσεις που είναι πολύ σημαντικό, μετρήσεις, εμφιάλωση (ο απλός φελλός δεν μας κάνει), κλπ.
Νομίζω πως αν θέλεις ένα πιό σωστό αποτέλεσμα και όχι κάτι που πιθανόν να σε απογοητεύσει και να σε αποτρέψει να συνεχίσεις παρακάτω, η λύση είναι να ξεκινήσεις με το βασικό εξοπλισμό. Ο πειραματισμός δεν είναι κάτι κακό αλλά νομίζω πως θα ξοδέψεις χρήματα άσκοπα.

"There are no strangers here, just friends you haven't met yet...''

Τροποποιήθηκε τον χρήστη lizard 19.11.2011, στις 12:30.
Παράθεση
BIKER is offline
BIKER's Avatar
Μέλος από: 27.07.2009
Βρίσκομαι: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Προτιμώ: ΟΙ ΣΚΟΥΡΕΣ
#16 Old 21.11.2011
Μπύρα

Απόσπασμα:
Προβολή μηνύματος lizard: Θεωριτικά όσα έχεις σκεφτεί ως ένα σημείο στέκουν .Πρακτικά όμως και θα το διαπιστώσεις αν το προχωρήσεις ,μάλλον θα αντιμετωπίσεις προβλήματα στην διαδικασία(και όντας αρχάριος). Πχ μεταγγίσεις,απολυμάνσεις που είναι πολύ σημαντικό, μετρήσεις, εμφιάλωση (ο απλός φελλός δεν μας κάνει), κλπ.
Νομίζω πως αν θέλεις ένα πιό σωστό αποτέλεσμα και όχι κάτι που πιθανόν να σε απογοητεύσει και να σε αποτρέψει να συνεχίσεις παρακάτω, η λύση είναι να ξεκινήσεις με το βασικό εξοπλισμό. Ο πειραματισμός δεν είναι κάτι κακό αλλά νομίζω πως θα ξοδέψεις χρήματα άσκοπα.
Να πω μια ιδεα...
Παιρνεις εναν καδο ενα βρυσακι και μια αεροπαγιδα, συνολο 17ευρω.
Για μεταγγιση βρισκεις δωρεαν ενα μπιτονι νερου απο αυτα που μπαινουνε στα μηχανηματα και ειναι 19λιτρα (το πολυ-πολυ χρησιμοποιεις και ενα 2λιτρο μπουκαλι)
Αρκει να βρεις και μια ταπα που να εφαρμοζει και να της κανεις τρυπα για την αεροπαγιδα.
Μετρησεις δε θα κανεις, αλλα θα περιμενεις να τελειωσουν οι φυσαλιδες (οχι οτι ειναι σωστο, αλλα βολευεται το θεμα)
Καπακια και ταπωτικο δε θα παρεις, αρκει να βρεις μπουκαλια με το ενσωματωμενο καπακι, απο καμμια μπυραρια, τα οποια δεν επιστρεφονται και τα πετανε.
Ενταξει, θα πεδευτεις λιγο στην εμφιαλωση χωρις τη βαλβιδα, (ανοιξε κλεισε το βρυσακι) αλλα στην αναγκη βολευεσαι.
Παράθεση
lizard is offline
lizard's Avatar
Μέλος από: 05.06.2009
Βρίσκομαι: Argyroupoli/Athens
Προτιμώ: The last one before the next one...
#17 Old 21.11.2011
Μπύρα

Απόσπασμα:
Προβολή μηνύματος BIKER: Να πω μια ιδεα...
Παιρνεις εναν καδο ενα βρυσακι και μια αεροπαγιδα, συνολο 17ευρω.
Για μεταγγιση βρισκεις δωρεαν ενα μπιτονι νερου απο αυτα που μπαινουνε στα μηχανηματα και ειναι 19λιτρα (το πολυ-πολυ χρησιμοποιεις και ενα 2λιτρο μπουκαλι)
Αρκει να βρεις και μια ταπα που να εφαρμοζει και να της κανεις τρυπα για την αεροπαγιδα.
Μετρησεις δε θα κανεις, αλλα θα περιμενεις να τελειωσουν οι φυσαλιδες (οχι οτι ειναι σωστο, αλλα βολευεται το θεμα)
Καπακια και ταπωτικο δε θα παρεις, αρκει να βρεις μπουκαλια με το ενσωματωμενο καπακι, απο καμμια μπυραρια, τα οποια δεν επιστρεφονται και τα πετανε.
Ενταξει, θα πεδευτεις λιγο στην εμφιαλωση χωρις τη βαλβιδα, (ανοιξε κλεισε το βρυσακι) αλλα στην αναγκη βολευεσαι.
΄
Από πατέντες άλλο τίποτα!Ακόμη και με το βασικό εξοπλισμό λίγο πολύ όλοι έχουμε κάνει...και συνεχίζουμε!Ό,τι βολεύει τον καθένα.

"There are no strangers here, just friends you haven't met yet...''
Παράθεση
Απάντηση

Bookmarks

Εργαλεία
Εμφάνιση

Posting Rules