Beer.gr

Τετάρτη 26 Νοεμβρίου 2014
Αναζήτηση RSS Feeds

ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΛΩΝ

ΧΟΡΗΓΟΣ

Notices

Εξοπλισμός Ό,τι αφορά τον εξοπλισμό

Απάντηση

Εργαλεία     Εμφάνιση    
thape is offline
Μέλος από: 25.12.2009
#1 Old 07.03.2010
Thumbs up Aγορά νέων μπουκαλιών

Καλό μεσημέρι,

νομίζω ότι από τα αναλώσιμα λείπει η αγορά νέων μπουκαλιών. Για την 1η παραγωγή χρησιμοποίησα μεταχειρισμένα τα οποία αποστείρωσα αλλά δεν με ικανοποιεί η λύση οπότε ψάχνω για καινούρια με standard καπάκι είτε μηχανικο είτε βιδωτό. Είναι δυνατή η προμήθεια τέτοιων μέσω του site? Στο δίκτυο υπάρχουν διάφορα αλλά τα εμπιστεύεσαι?? Το φοβάμαι λίγο.
Νομίζω είναι σημαντικό η μπύρα σου να συνοδεύεται από ένα ωραίο μπουκάλι ενώ απαλάσσεσαι και από τα αναλώσιμα καπάκια..
Παράθεση

Οι διαφημίσεις αυτές εμφανίζονται μόνο σε ανώνυμους επισκέπτες
Εγγραφείτε στο forum για να μην εμφανίζονται σε σας.

drclo is offline
Μέλος από: 01.03.2010
#2 Old 07.03.2010
Μπύρα

αυτο το θεμα με απασχολει και μενα θα θελα να βρω μπουκαλια γυαλινα 330 ml γυρισα μια βολτα σε διαφορα μαγαζια με τετοια ειδη αλλα τζιφος αυριο θα μιλησω με κανα 2 βιοτεχνιες παραγωγης αλκοολουχων που ξερω

εδω εχω καποιες αποριες που θα θελα την βοηθεια των εμπειροτερων καπου διαβαζα εδω μεσα οτι δεν ενδεικνυται η χρησιμοποιηση μπουκαλιων με βιδωτο πωμα και οτι για χρηση μπουκαλιων με φελο παιζουνε καποιες προυποθεσεις ξερει καποιος τι παιζει με το θεμα αυτο?γιατι 330μλ μπουκαλια με στομιο για πωμα μπυρας χλωμο το κοβω να βρω ενω βιδωτα η με φελο που χρησιμοποιουνται για ουζο η τσιπουρο βρισκεις σχετικα ευκολα

επισης παιζει στο lidl αυτη η finkbrau με το μικρο μπουκαλακι με το καπακι το κλασσικο που ανοιγει βιδωτα ομως το οποιο αν θυμαμαι καλα δεν εχει κατι διαφορετικο απλα το μπουκαλι εχει μια βολτα παραπανω εχει δοκιμασει να το ξαναεμφιαλωσει κανεις?

και τελος τι παιζει με τα μπουκαλια που δεν επιστρεφονται?ειναι ακαταλληλα για επανεμφιαλωση ?

τα φωτα σας

Τροποποιήθηκε τον χρήστη drclo 07.03.2010, στις 15:42.
Παράθεση
Nik is offline
Nik's Avatar
Μέλος από: 25.10.2008
Βρίσκομαι: Αθηνα
Προτιμώ: Η δικια μου!!!
#3 Old 07.03.2010
Μπύρα

Λοιπον εχουμε και λεμε τα μπουκαλια με βιδωτο καπακι δεν κανουν γιατι χρειαζεται ειδηκο εργαλειο ταπωματος το οποιο δεν εχω δει να διατειθεται καπου.Επισης καποιες μαρκες μπυρας που κυκλοφορουν δεν επιστρεφονται τα μπουκαλια λογω μη υπαρξης της φυσικης εταιριας για να τα διαχειρηστει οπως γινονται με τις ντοπιες εταιριες και γιαυτο "χανονται" απο την αγορα μεταχειρησμενων συνηθως μπυραριες κλπ τα πετανε η τα ανακυκλωνουν.Δεν συμαινει ομως οτι δεν κανουν για την δουλια μας αν εχετε καποιο γνωστο σε καποιο μπαρ ενδεχωμενως μπορει να σας φυλαξει.Καινουργια παιζουν καπου στο κεντρο της Αθηνας θα μας διαφωτισουν τα παιδια που αγορασαν απο εκει.
Οσο για τους φελους χρειαζεται ειδηκος τυπος φελου που ειναι πιο πυκνος απο αυτους που χρησημοποιουνται στα κρασια και τα συναφη ειδη ενδεχομενως οι πλαστικοι που εχουν τα μπουκαλια σαμπανιας να κανουν αλλα παλι θα χρειαστεις ξεχωριστο ταπωτικο για αυτους .Στην αναγκη εμφιαλωσε σε 500ml.Επισης στα μπουκαλια με μηχανικο καπακι χρειαζεται συχνη αλλαγη της κοκκινης φλαντζας για να εσαι σιγουρος οποτε και εκει χρειαζεσαι αναλωσιμα.

To view links or images in signatures your post count must be 50 or greater. You currently have 0 posts.

Τροποποιήθηκε τον χρήστη Nik 07.03.2010, στις 16:53.
Παράθεση
thape is offline
#4 Old 07.03.2010
Μπύρα

Όπως και να το κάνουμε τα μεταχειρισμένα μπουκάλια κρύβουν κινδύνους. Προμηθεύτηκα 50 από μια γειτονική κάβα, σε αρκετά μέχρι και τσιγάρα βρήκα, θέλει πολύ προσοχή. Νομίζω είναι καλή ιδέα το site να πουλάει και κενά μπουκάλια... Σε tutorial που βρήκα στο site ο τύπος χρησιμοποιεί μπουκάλια με σπείρωμα και καπάκι αναψυκτικού. Κυκλοφορούν και στο νετ. Επίσης εχω βρει και κάποια άλλα με μηχανική τάπα αλλά κάνουν 36 ευρώ τα 6 τεμ. πολυ ακριβά...
Παράθεση
Nik is offline
Nik's Avatar
Μέλος από: 25.10.2008
Βρίσκομαι: Αθηνα
Προτιμώ: Η δικια μου!!!
#5 Old 07.03.2010
Μπύρα

Το ζητημα του ταπωματος σε τετοια μπουκαλια θελει δοκιμη μπορεις να εξοικονομησεις μερικα (5-6) δοκιμαζεις πριν αν κουμπωνει η ταπα με το ταπωτικο και στην επομενη παρτιδα δοκιμασε να εμφιαλωσεις και δες το αποτελεσμα αν υπαρχει ανθρακικο κανονικα σε σχεση με τα υπολοιπα τοτε εισαι οκ αν οχι σημαινει οτι δεν εχουν εφαρμογη καλη .Επισης για τα μεταχειρησμενα μπουκαλια μπορεις να κανεις το εξης που θα σου σωσει κοπο.
Βρισκεις ενα μεγαλο δοχειο (λεκανη η κατι παρεμφερες ) η εν παση περιπτωση κατι που να χωραει ολα τα μπουκαλια σου και να ειναι πλαστικο γιατι μεταλικο θα διαβρωθει και θα βαλεις κρυο νερο σε αναλογια 20 λιτρα 60 ml χλωρινη απλη (ουτε με αρωματα ουτε παχυρευστη) θα βαλεις μεσα τα μπουκαλια να μουλιασουν καμια μερα και μετα θα τα πλυνεις κανονικα με την βουρτσα σου και απορυπαντικο πιατων θα φυγουν ολα απο μεσα και απεξω ετικετες κλπ και δεν θα επιζησει τιποτα που να μπορει να βλαψει την μπυρα σου ενοειται οτι θα τα τσεκαρεις με το ματι και αν κανα δυο δεν καθαριζουν με την βουρτσα τα ανακυκλωνεις.Η μεθοδος αυτη εχει επιτυχια 99% .

To view links or images in signatures your post count must be 50 or greater. You currently have 0 posts.
Παράθεση
Augoustinos is offline
Augoustinos's Avatar
Μέλος από: 20.08.2009
Βρίσκομαι: Μαρούσι
Προτιμώ: Aventinus
#6 Old 07.03.2010
Μπύρα

Επειδη και εγω περασα την φαση δεν παλευω το καθαρισμα καθολου, τι καλα να ειχαμε καθαρα μπουκαλια και μονο να τα αποστειρωναμε εψαξα εκει στην αθηνας για μπουκαλια 0,33 και 0,5 λιτρων και τα μονα που βρηκα ηταν κατι μπουκαλια στα της Chimay τα μικρα και εκανα και μισο ευρω το ενα οποτε δε λεει να χαλασεις 35 ευρω για 70 μπουκαλια.

Το μονο που θα μπορουσε να γινει ειναι αν τα παιδια αγοραζαν μια παλετα απο καποιον που πουλαει χονδρικης αλλα πρεπει να μαζευτουμε πολλοι.

Τωρα διαβασα οτι ενδιαφερεται καποιος για φελλους. Οντως τα σπανε, τα μπουκαλια φαινονται απιστευτα αλλα φελλους δεν βρηκα στην αθηνα και σε καλη τιμη και καλης ποιοτητας. και δευτερον η μπυρα δεν ειναι σαν το κρασι, μεσα στο μπουκαλι δημιουργειται ανθρακικο και αυξανεται η πιεση οποτε αν την εμφιαλωσετε οπως το κρασι υπαρχει περιπτωση να δειτε φελλους να ανατιναζονται απο το μπουκαλι και μπλα μπλα μπλα ολα χαλια ...
οποτε χρειαζεστε και συρματακια σαμπανιας που εινια διπλο παιδεμα οταν πας για εμφιαλωση + οτι συμρατακια σαμπανιας δεν παιρνουν ολα τα μπουκαλια (πιστευω)..
Παράθεση
DIVER is offline
DIVER's Avatar
Μέλος από: 14.05.2009
Βρίσκομαι: Αθήνα-Νέα Ιωνία
Προτιμώ: Όποια έχει αλκοόλ φυσικά!
#7 Old 07.03.2010
Μπύρα

Με τα λεφτά που θα δώσεις για άδεια μπουκάλια, πάρε 3 τελάρα Βεργίνα, πιές τις μπύρες ξέπλυνε λίγο τα μπουκάλια και είσαι έτοιμος, ελαφριά απολύμανση και βουρ για αμφιάλωση. Το αυτό και με κάθε μπουκάλι που αδειάζεις...ξέπλυμα και έτοιμο για ''επαναγόμωση''.
Το μόνο κακό με αυτή τη μέθοδο είναι οτι πρέπει να πίνεις συνέχεια μπύρα

Θα γίνουν όλα σε μια ''λογική'' τιμή και με το ''νόμιμο'' πάντα επιτόκιο...
Παράθεση
thape is offline
#8 Old 07.03.2010
Μπύρα

Παιδιά δείτε τα παρακάτω link.

http://www.************.gr/home.php?cat=320

http://www.homebrewit.com/aisle/2060 /
P.E.T. 500ml Amber Beer Bottles - 24 per Case

Aλέξανδρε δεν μπορεί να γίνει μαζική παραγγελία???
Παράθεση
BIKER is offline
BIKER's Avatar
Μέλος από: 27.07.2009
Βρίσκομαι: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Προτιμώ: ΟΙ ΣΚΟΥΡΕΣ
#9 Old 07.03.2010
Μπύρα

Απόσπασμα:
Προβολή μηνύματος DIVER: Με τα λεφτά που θα δώσεις για άδεια μπουκάλια, πάρε 3 τελάρα Βεργίνα, πιές τις μπύρες ξέπλυνε λίγο τα μπουκάλια και είσαι έτοιμος, ελαφριά απολύμανση και βουρ για αμφιάλωση. Το αυτό και με κάθε μπουκάλι που αδειάζεις...ξέπλυμα και έτοιμο για ''επαναγόμωση''.
Το μόνο κακό με αυτή τη μέθοδο είναι οτι πρέπει να πίνεις συνέχεια μπύρα
Συμφωνω με τον DIVER. Και γω πριν ξεκινησω αυτο εκανα. Οποτε εχω μαζεψει τωρα καμμια 200αρια μπουκαλια. Ειναι η πιο φτηνη και ασφαλης λυση. Βουρτσα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε. Λιγο ξεπλυμα και απολυμανση.
Παράθεση
miren is offline
miren's Avatar
Μέλος από: 26.01.2009
Βρίσκομαι: Σε λίγο θα πάρω τα βουνά
Προτιμώ: Hardcore IPA by Brew Dog
#10 Old 07.03.2010
Μπύρα

Αυτά που είναι ωραία μπουκαλάκια, είναι της Ρεθυμνιακής ζυθοποιίας, τα οποία είναι χωρητικότητας 330 ml και με το περίεργο κλείσιμο (αυτό με τον πλαστικό φελλό που ασφαλίζει με σύρμα).
Το καθένα κάνει 30 λεπτά και υπολογίστε και 4 με 5 ευρώ το τελάρο.
Έχω ήδη πει στο κατάστημα της γειτονιάς μου να μου κρατήσει 2 τελάρα.
Το θέμα είναι να μπορέσει κάποιος να βρει το εργοστάσιο παρασκευής αυτών των φιαλών μήπως μπορέσουμε να τα βρούμε σε καλύτερη τιμή.
Λαστιχένιους δακτύλιους για να τους αλλάζουμε κάθε φορά που εμφιαλώνουμε νέα παρτίδα, φέρνουν τα παιδιά οπότε δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα
Παράθεση
Απάντηση

Bookmarks

Εργαλεία
Εμφάνιση

Posting Rules